Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος serr, στις 7 Μαρτίου 2006.

  1. serr

    serr Regular Member

    RE: RE: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Τελεία και παύλα.
     
  2. slv_hana

    slv_hana Regular Member

    Πιστευω πως μεχρι στιγμης, καμια απ΄τις σχεσεις μου δεν ηταν προβληματικη!!Σε ολες περασα τελεια!Αλλιως δε θα τις εκανα...
     
  3. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member


    Πρόσφατα συνειδητοποίησα με την βοήθεια του Κυρίου μου, πως έκανα ένα πολύ σοβαρό λάθος στις σχέσεις μου...παρουσίαζα λάθος τον εαυτό μου και ουσιαστικά δεν έδειχνα ποιές είναι οι ανάγκες μου. Έτσι έπαιρνα ό,τι έδειχνα αλλά δεν ήταν και ό,τι έιχα ανάγκη πραγματικά. Προβληματικές λοιπόν μπορεί να ήταν οι σχέσεις αλλά ήταν τέτοιες γιατί εγώ "προβληματικά" τις προσέγγιζα......
     
  4. Πιστεύω είτε γιατί παραπλανιόμαστε (δεν πέφτει κάτι στην αντίληψή μας) είτε γιατί είμαστε προβληματικοί και οι ίδιοι. Έχω να θυμάμαι και πολύ καλά από σχέσεις αλλά και πολύ άσχημα.
    Δεν πετάω τίποτα είναι το παρελθόν μου, είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου.
     
  5. Kits

    Kits Contributor

    Το οτι κανουμε προβληματικες σχεσεις ειναι γιατι ακομα δεν εχουμε λυσει τα προβληματα με τον εαυτο ή ακομα χειροτερα δεν θελουμε να τα λυσουμε....
     
  6. savra

    savra Guest

    Όχι υποχρεωτικά, εξάλλου δεν χρειάζεται να είμαστε πάντα σίγουροι κι απόλυτοι με αυτά που λέμε ότι κάνουμε  
     
  7. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Νομιζω πως πριν φτιαξουμε μια προβληματικη σχεση, εχουμε καποιες ενδειξεις!
    Π.χ. το ατομο με το οποιο ετοιμαζομαστε να κανουμε σχεση εχει μεινει για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα αδεσμευτο, παρ'ολο που επιδιωκει σχεσεις, αρα εχει τον ανθρωποδιωκτη, αρα κατι τρεχει, κατι μη νορμαλ!
    Υπαρχουν ομως και φορες που η σχεση γινεται προβληματικη αρκετο διαστημα μετα την εναρξη της, και καλο θα ειναι να δινεται αμεσως τελος, οσο κι αν ποναει αυτο, γιατι μια προβληματικη σχεση το μονο που κανει ειναι να μας φθειρει ψυχικα.
    Πιστευω πως οι περισσοτερες σχεσεις γινονται προβληματικες μετα την συγκατοικηση με καποιον.
    Τοτε βλεπεις ελαττωματα, παραξενιες κλπ, που στα απλα ραντεβου δεν παρατηρουσες.
     
  8. tsouknida

    tsouknida Regular Member

    Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Για υις γυναικες που οντως τις εχει συμβει κατι τετοιο,η συγγραφεας λεγεται Νorwood κ το βιβλιο Γυναικες που αγαπουν πολυ.
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    γιατι απλα καποιοι ειναι αρκετα εξυπνοι και καποιοι αλλοι αρκετα ηλιθιοι .... και αυτο που κανει την ηλιθιοτητα ακομα ποιο στραφτοβολουσα* (*το ειπε ο Μ.Βιολαρης και μου αρεσε..) ειναι οτι δημιουργεις χιλια προβληματα περιμενοντας εναν ξενο να λυσει μερικα δικα σου ... ειναι ο λογος για τον οποιο φιλοι και γνωστοι αντι για καλημερα σου ριχνουν φασκελα ....
    και οπως ειπε και μια φιλη απο την Αμερικη (οχι Ελληνιδα) ... "οι Ελληνες κανετε τις ποιο ανοητες σχεσεις .. μενετε μαζι για τους ποιο γελιους λογους , και κοροιδευται ο ενας τον αλλο και οι δυο μαζι τον εαυτο σας " ....
    ποσο δικιο εχει ...
     
  10. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    ...
     
  11. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Το παρελθόν είναι ιστορία, το μέλλον ειναι μυστήριο, και τό παρόν είναι δώρο,
    το δώρο αυτό ας το αξιοποιήσουμε μέσα απο σωστές και συνειδητές επιλογές.
    Αν σταθούμε για μια στιγμή και παρατηρήσουμε τις επιλογές μας την ώρα ακριβός που τις κάνουμε, μεταφέρουμε αυτόν τον τρόπο, την όλη διαδικασία απο τον χώρο του ασυνείδητου, στο χώρο του συνειδητού. Αυτή η διαδικασία της συνειδητής επιλογής και της παρατήρησης προσφέρει μεγάλη δύναμη.
     
    Last edited: 2 Οκτωβρίου 2007
  12. maximilian

    maximilian New Member

    Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Οντας προβληματικος μεσα σε μια τετοια σχεση καμουφλαρεις το δικο σου προβλημα-κενο κ με αλλοθι την σχεση αυτη νοιωθεις πιο ησυχος αποφευγοντας το δυσκολο(αυτοκριτικη,εσωτερικη παλη κ δουλεια σκληρη-επιπονη με τον εαυτο σου)