Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γιατί ο πόνος;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 29 Μαϊου 2017.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δανειζόμενος, ερωτήματα από ένα παλιότερο μου post...

    Γιατί ο πόνος;
    Είναι μία ερώτηση που με έχει βασανίσει πάρα πολλές φορές.

    Ενδορφίνες; Λήθη; Δέος; Κατίσχυση; Συνονθύλευμα ;

    Και γιατί;
    Πλήξη; Ανάγκη; Μοναδικότητα; Διείσδυση;

    Τι σχέση έχει με τη ζωή; Νιώθεις πιο ζωντανός;

    Τι σχέση έχει με την ψυχή; Εισχωρείς στα βαθύτερα λαγούμια;

    Τι σχέση έχει με το χρόνο, ο πόνος;

    Οι δικές μου εμπειρίες μου έχουν δείξει πως...

    Αλλάζει την ροή αντίληψης του χρόνου και για τους δύο. Το μεγαλύτερο κτήνος που ο άνθρωπος αντιμετώπισε, αντιμετωπίζει και θα συνεχίζει να αντιμετωπίζει είναι ο χρόνος.

    Μεταβάλλεται ο ρυθμός που ο δείκτης χτυπά. Μία ψευδαίσθηση; Και ναι και όχι. Το αντιληπτικό εύρος αυξάνει και σε πλάτος και σε βάθος. Ο νους στο ίδιο δευτερόλεπτο αντιλαμβάνεται «εικόνες» που συνήθως μπορεί να συλλάβει σε ολόκληρα λεπτά. Η ποιοτική εκμετάλλευση του χρονικού διαστήματος είναι σαφώς ευρύτερη. Οι μνήμες που συσσωρεύονται είναι πιο πλούσιες. Ο άνθρωπος κατά την διάρκεια κερδίζει τη μάχη. Ζει περισσότερο. Και όχι μόνο κατά τη διάρκεια…

    Έχω παρατηρήσει ότι η διαπλάτυνση του αισθητικού φάσματος δεν επανέρχεται αυτόματα στο προηγούμενο μέγεθος της. Η επάνοδος γίνεται σταδιακή. Ποια η προσφορά της επανάληψης σε τακτά χρονικά διαστήματα; Αναρωτιέμαι τι ώθηση να δίνει αυτό σε μία σχέση που τείνει στο 24/7;

    Νιώθουμε ότι ζούμε περισσότερο;

    Γιατί λοιπόν ο πόνος;
     
  2. desire

    desire No one like you https://youtu.be/aZcXD6bCK8U

    Δεν θελω να γραψω πολλα
    Ηλίας θα μεινω στην προταση ''''Το μεγαλύτερο κτήνος που ο άνθρωπος αντιμετώπισε, αντιμετωπίζει και θα συνεχίζει να αντιμετωπίζει είναι ο χρόνος.''' Προσωπικα ο εαυτος μας ειναι το μεγαλυτερο κτηνος και ο πονος συναμα,,, ,,,ευχαριστω.
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Νομίζω από μικροί μαθαίνουμε ότι ο πόνος είναι κάτι άσχημο. Ο σωματικός και ο ψυχολογικός. Όμως οι άνθρωποι είμαστε πολύ πιο περίπλοκα πλάσματα από το απλοϊκό πόνος = κακό. Στον μαζοχισμό παίρνουμε κάτι που όλη μας τη ζωή θεωρούσαμε ότι πρέπει να το αποφύγουμε και το μεταμορφώνουμε σε κάτι όμορφο.
    Θεωρώ ότι αντλείται ηδονή από το γεγονός ότι τον ελέγχουμε, τον βάζουμε μέσα σε αυτό το όμορφο πλαίσιο και τον κατακτάμε. Έτσι, όχι απλώς ορίζουμε το πότε θα τον νιώσουμε αλλά και το ότι θα τον ξεπεράσουμε, θα τον νικησουμε και στο τελος θα τον αγαπήσουμε.
     
  4. folha

    folha deja vu

    Για την ανακούφιση που ακολουθεί!
     
  5. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Σωστό αυτό ! Φαντάσου τωρα να κατουριέσαι 3 ωρες να χει σκάσει η φούσκα σου.
    Και χλαπ τα αμολας με την πρώτη ευκαιρία και μαστουρώνεις... από την ηδονιιιιιή.

    Στην λήξη του πόνου υπάρχει ηδονιή  
     
  6. Πονος γιατι ειναι στην φυση μας ειτε να αποφευγουμε ειτε να αντεπιτεθομαστε στον ανθρωπο (η το ζωο) που μας τον προκαλεσε. Το να τον δεχτεις χωρις να φερεις αντισταση ειναι μια μορφη απαρνησης αυτων των αυθορμητων ενστικτων και κατ εμε συμβολιζει παραδωση.
    Υπαρχει φυσικα και η καθαρα μαζοχιστικη η σαδιστικη οπτικη του που το ατομο λαμβανει ικανοποιηση αμεσα απο την ληψη του η την προκληση του.
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Είναι δυό σοφοί... 

    Ότι κι αν πω, δεν θα πω όλα όσα πρέπει. Ας μιλήσουν οι στίχοι του μπαρμπα-Μανώλη...
    Μη φοβάσαι - 1987

    Στίχοι:
    Μανώλης Ρασούλης
    Μουσική:
    Νίκος Ξυδάκης


    Μες στο νόημα πάντα θα `ναι
    όποιος πάθει κι όμως μάθει
    οι φοβέρες δε φτουράνε
    και ο χάρος κάνει λάθη

    Άιντε μη φοβάσαι που φοβάσαι
    φίλος με τον πόνο να’ σαι
    πάντα έχει η ζωή
    κάτι πιο βαθύ να πει
    και ο φόβος και ο πόνος
    είναι δυο σοφοί

    Όλα είναι μια ιδέα
    και τη ζεις στο φλας του κόσμου
    πότε χάλια πότε ωραία
    σώμα μου ψυχή και φως μου

    Άιντε μη φοβάσαι που φοβάσαι
    φίλος με τον πόνο να `σαι
    πάντα έχει η ζωή
    κάτι πιο βαθύ να πει
    και ο φόβος και ο πόνος
    είναι δυο σοφοί

    Δυο παιχνίδια σε ζορίζουν
    είναι ο θάνατος κι η αγάπη
    παίξ’ τα και τα δυο κι ας χάσεις
    θα βγει η ήττα σου απάτη

    Άιντε μη φοβάσαι που φοβάσαι
    φίλος με τον πόνο να’ σαι
    πάντα έχει η ζωή
    κάτι πιο βαθύ να πει
    και ο φόβος και ο πόνος
    είναι δυο σοφοί

     
  8. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Από τα αγαπημένα μου τραγούδια!
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    "Θύτης" και "θύμα" απολαμβάνουν, από διαφορετικές θέσεις που αργά -αργά συγκλίνουν, την ψευδαίσθηση της αποδόμησης του χρόνου.
    Η μνήμη καταγράφει πιο πυκνά, ξαφνικά ο χρόνος διαστέλλεται , εξαφανίζεται κάποτε - το βαθύ, πραγματικό ζητούμενο αυτό δεν είναι;
    Νομίζω ότι ισχύει όχι μόνο για μετριοπαθείς μαζοχιστές και σαδιστές μα και για "καθαρόαιμους " μαζοχιστές και σαδιστές.
     
  10. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Προσωπικά εστιάζω όχι στον ίδιο τον πόνο, όσο στην αντίδραση που αυτός προκαλεί.
    Κάθε φορά είναι απλά διαφορετική.

    Επίσης, υπάρχουνε όρια (αντοχές) στον πόνο, τα οποία επίσης δεν είναι σταθερά (εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες).

    Για να τα προσεγγίσει κανείς, το πιο καλό tip είναι να μην υπάρχουνε βιασύνες.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Θα έλεγα την ψευδαίσθηση της αποδόμησης του μετρήσιμου χρόνου, δηλ. του μέτρου του χρόνου, για να είμαστε σαφέστεροι.
    Ο πιο πολύς κόσμος δεν μπορεί να αποτυπώσει/καταγράψει στην λεκτική του το γεγονός πως ο χρόνος αποτελεί διάσταση.
    Δεν μπορεί να αντιληφθεί καν τον χρόνο ως διάσταση.
    _____________________________________________
    Είναι σαν μην μπορούμε, φερειπείν, να μετρήσουμε (άρα αντιληφθούμε)παραπάνω από το 2.
    Δηλαδή να λέμε ένα, δύο, πολλά, άσχετα αν είναι τρία ή εκατόν τρία.
    Οι κότες "μετράνε" με αυτόν τον τρόπο (η άχρηστη πληροφορία της ημέρας)...
     
  12. étude

    étude Guest

    μέσα από την διαδικασία επιβολής του, ο σωματικός πόνος ως εργαλείο, εκτονώνει φορτίο ψυχικού πόνου, διοχετεύει όλη την ένταση, λυτρώνει

    οι ενδορφίνες διευκολύνουν το πέρασμα από το ξέσπασμα, στην ικανοποίηση και την ηρεμία
    ενώ ο δρόμος που οδηγεί στην φωτεινή επιφάνεια της ηδονής περνά πρώτα από τα πιο βαθιά κρυμμένα και σκοτεινά μύχια της ψυχής

    η ενέργεια που εκλύεται κατά την κορύφωση, "φωτίζει" τις στιγμές κι ο χρόνος μοιάζει να σταματά για λίγο
    όσο διαρκεί αυτό το φαινομενικό pause του χρόνου, αιωρούμαστε στην ηδονή κι αγγίζουμε την ψευδαίσθηση μιας κάποιας αθανασίας..