Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Για κοριτσια ! Η ελκυστικότητα είναι επιλογή !

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος blonde mermaid, στις 14 Ιουλίου 2017.

  1. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Τυχαία έπεσα σε αυτό το βίντεο και η αλήθεια είναι πως με ταρακούνησε λίγο !
    Είναι φοβερό αυτό που προσπαθούν να μας περάσουν οτι πρέπει να έχουμε πρότυπα μοντέλου !
    Ποιός ορίζει τα πρότυπα; Ποιος είναι ο ορισμός της ελκυστικότητας ;

    Στην πραγματικότητα εισαι η μονη που αποφασίζεις πόσο ελκυστική εισαι !
    Εισαι πραγματική γυναίκα όχι φωτομοντάζ !
    Οι "ατέλειες" είναι αυτές που κάνουν εσένα !
    Εσύ ορίζεις την πραγματικότητα !
     
  2. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες


    Αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι να διαμορφώνουν το γενικό αισθητικό πρότυπο.
    Στην πραγματικότητα είναι πάντα οι άλλοι που αποφασίζουν πόσο ελκυστική είσαι/είμαι.

    Θα μπορούσες να μη δίνεις δεκάρα για το τι νομίζουν οι άλλοι και να προσπαθείς να είσαι αυτό που θέλεις να είσαι ή αυτό που σου είναι πιο άνετο να είσαι.
    Αν όμως σε νοιάζει το πόσο ελκυστική (εξωτερικά πάντα) οι άλλοι πιστεύουν ότι είσαι τότε ακολουθείς το αντικειμενικό αισθητικό πρότυπο.

    Και αυτό δεν είναι κάτι που αφορά την σημερινή εποχή του photoshop, από τότε που η ανθρωπότητα ζωγράφιζε πίνακες αλλοίωνε την πραγματικότητα προς χάριν της εκάστοτε αισθητικής.
     
    Last edited: 14 Ιουλίου 2017
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @AuroraBorealis : Μόνο μια διόρθωση αν θέλετε, "αντικειμενικό" ή γενικό αντί του αντικειμενικό. Τα υπόλοιπα to the point.
     
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Σας ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση Mr. MasterJp, το εκτιμώ.
     
  5. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Προσωπικά είμαι απο τους άνθρωπος που πραγματικά δεν δίνω δεκάρα τσακιστη, είμαι αυτή που είμαι με αγαπώ έτσι ακριβώς όπως είμαι ! Με τα λάθη μου τα πάθη μου της ατέλειες μου κτλ....
    Στην ηλικία που είμαι και έχω αρκετά καλοκαίρια στην πλάτη μου μπορώ να ξεχωρίσω τι είναι πραγματικότητα και τι όχι !
    Το πρόβλημα είναι οτι αλλοιώνοντας την πραγματικότητα πρός χάριν της αισθητικής όπως λέτε καταφέρνουν και κανουν πλύση εγκέφαλου σε κορίτσια που δεν έχουν την ωριμότητα να ξεχωρίσουν τι είναι αληθινό και τι όχι με αποτέλεσμα να προσπαθούν να
    μοιάσουν σε μια αλλοιωμένη εικόνα και το αποτέλεσμα ξέρουμε ποιό είναι !
     
  6. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Αυτό είναι πραγματική ευτυχία.
    Είναι ολοκλήρωση το να μπορεί κάποιος να περιοριστεί στην αγάπη που τρέφει για τον εαυτό του. Αν όμως αναζητεί την αγάπη και των άλλων και ειδικά εκείνων που δεν αγαπούν ακριβώς αυτό που είναι αρχίζουν οι θυσίες.

    Τα ανώριμα κορίτσια είναι ένα γενικό πρόβλημα. Το θέμα όμως είναι ότι δεν αφορά μονάχα τα ανώριμα κορίτσια όλο αυτό. Η γενική αισθητική στις μέρες μας έχει καθαρά καταναλωτική προοπτική, προσπαθείς διαρκώς να γίνεις κάτι που δεν υπάρχει. Το μέγιστο κακό δε, είναι ότι είναι αδύνατο πλέον να δούμε κυτταρίτιδες, μπιμπίκια, ραγάδες, ουλές, σημάδια, τρίχες, στραβές μύτες, πεσμένα βυζιά, ανύπαρκτους ή τεράστιους κώλους (αν και γίνεται προσπάθεια εσχάτως) και τα λοιπά ανθρώπινα κοινά χαρακτηστιστικά ως κάτι όμορφο.

    Πως θα γίνει χωρίς το τέλειο μπικίνι, κορίτσια ?
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Τι κάνετε εσείς οι δυό εδώ;;
    Λέει "για κορίτσια" το θέμα 

    Η ομορφιά είναι υποκειμενική παρόλο που υπάρχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια που όμως τα περισσότερα αλλάζουν αναλόγως τη μόδα της εποχής.

    Το μυστικό είναι να μην επηρρεαζόμαστε και να ακολουθούμε αυτό που μπορούμε να υποστηρίξουμε.

    Για εμένα η ομορφιά είναι υπερτιμημένη,η γοητεία είναι που μετράει περισσότερο.Αυτή δε φεύγει ποτέ όσα χρόνια και να περάσουν.
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Είμαι πραγματική, όχι φωτομοντaζ.  

    Γενικά αν τα εχεις καλά με τον εαυτούλη, δεν σε νοιάζει και ούτε ασχολείσαι.

    Αυτό που βλέπω τώρα τελευταία στο διαδίκτυο, είναι ότι υπαρχει θυμός/στεναχώρια και μια υστερία να το πω για τις λεπτές γυναίκες, με τύπου σχόλια: πως είσαι ετσι φάε/έχεις ανορεξία και άλλα πολλά, που δεν βοηθάνε, αντιθέτως, δημιουργούν κόμπλεξ και άγχος , όπως και αντίστοιχα τα σχόλια για ευσωμες/ους, φαύλος κύκλος.

    Σε όποιον αρέσουμε.
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Το body positivity, είναι ένα κίνημα -έτσι θα το έλεγα-, που προσπαθεί να βοηθήσει τους ανθρώπους να νιώθουν καλά με το σώμα τους και με τον εαυτό τους γενικότερα. Και μου αρέσει πολύ, θεωρώ ότι μία από τις μάστιγες του σήμερα είναι ο ετεροπροσδιορισμός και τα fake πρότυπα. Αντί να μάς ενδιαφέρει η ελκυστικότητα του χαρακτήρα και τής προσωπικότητας, αναλωνόμαστε με την εικόνα, το περιτύλιγμα το κουτί. Κι από μέσα από το κουτί, κενό.
    Ελκυστικότητα για μένα είναι να ακτινοβολείς, από μέσα προς τα έξω, η αύρα, ο αέρας, τα ωραία, καθαρά μάτια, το γνήσιο γέλιο, η θετική και σωστή στάση του σώματος, η αγάπη για τον εαυτό που συνεπάγεται φροντίδα στην διατροφή, την άσκηση, τις συνήθειες, η ισορροπία.
    Άρα, ένα σώμα μοντέλου πόση αξία έχει αν το άτομο που το φέρει δεν είναι υγιές ψυχικά, ή δεν είναι ούτε χαρούμενο, ούτε ευτυχισμένο?
    Από την άλλη, ένα άτομο με ατελές σώμα, που αποπνέει ένα σωρό θετικές ποιότητες φαίνεται και είναι πιο ελκυστικό.
    Αγαπώ τις (πολλές) ατέλειές μου, μιλάω συχνά στην κοιλιά μου που είναι επίμονη και πανταχού παρούσα και τα βυζιά μου, που είναι τόσο υπάκουα στην βαρύτητα, τα αγαπώ εξίσου με τα δυνατότερα σημεία στο σώμα μου και δεν έχω θέμα με την εικόνα μου, χωρίς να ψωνίζομαι, μού αρέσει να με ανεβάζω, ακόμη και τα δύσκολα πρωινά, που με κοιτώ αναμαλλιασμένη, πρησμένη, στον καθρέφτη, με καλημερίζω με πλατύ χαμόγελο, λέγοντας ''φτου σου κοπελάρα μου!'' 
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Γνώμη μου είναι πως αισθητική και ήθη πάνε χέρι-χέρι με την εποχή όπως η εξουσία με τους αποδιοπομπαίους τράγους. Βέβαια κουβαλάμε και από το γενετικό προγραμματισμό μας κάποια πρότυπα και όλα αυτά συνθέτουν ένα τουρλουμπούκι από το οποίο βγαίνεις σώος αν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου.

    Είμαι της άποψης ότι in short run μπορείς να κάνεις τα στραβά μάτια στο περιεχόμενο για ένα καλό περιτύλιγμα αλλά μακροπρόθεσμα ...δεν.
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Μόνο που μπορεί κάποιος να έχει ωραιο περιτύλιγμα και ωραιο περιεχόμενο. Προσωπικά αυτους προτιμώ.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Κάλιο πλούσιος και υγιής παρά φτωχός και άρρωστος. Εντάξει, δε διαφωνεί κανένας