Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Για ποιόν λόγο ένας άντρας γίνεται Master;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 26 Ιανουαρίου 2006.

  1. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    RE: RE: Για ποιόν λόγο ένας άντρας γίνεται Master;


    φοβάμαι οτι απομονώνοντας αυτο το κομμάτι αγαπητέ ΜαστερJP αποδυναμώσατε λιγο το κειμενό μου και το οδηγείσατε σε εντελώς αλλο δρομο απο αυτο που ελεγα...νομίζω ότι η απαντηση βρισκεται ήδη εκει 2 γραμμές πιο πάνω....:

    {"...και ειλικρινά με κάνει να διερωτόμαι... Ποια σύντροφος εχει μεγαλύτερη αξία... Εκεινη που δεν "αγγίζεται"? που ειναι απομακρη, κυριαρχική ίσως, και απροσπέλαστη...(για τους δικους της λόγους ανασφάλειας) ή.... εκεινη που μπορεί να προσφέρει τον εαυτό της , την ψυχή της και να ΑΝΤΕΧΕΙ να πληγωνεται να πονά και να ...αγαπά???"...}

    και κατα μία έννοια...εννοώ :"δειξε μου το σκλάβο σου να σου πω ποιος είσαι...ή και αντίστροφα"
    κατι που ισχύει είτε σε D/s αλλα και σε vanilla σχέσεις.


    βεβαίως περί ορέξεως ουδείς λόγος !!

    Όσο για το δεύτερο σχόλιό σας περι "ιδιοκτησίας " και του αισθήματος του ανήκειν..δεν υπαρχει καμμια διαφωνία εκ μέρους μου

     

    λολ...αλλωστε εδω ειμαστε κοινωνία ανθρώπων και όχι ζουγκλα...μμμ???
    (μεχρι και συμβολαιογραφικές πράξεις υποδούλωσης γίνονται!! πολιτισμός!!!)

    χαχα αστειευομαι κ. ΜαστερJP μην το παρεξηγήσετε
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Μια σκλάβα είναι καθρευτής της εκπαίδευσής της, συνεπώς του ιδιοκτήτη της MP'slave <s>, όμως μια Mistress μπορεί να είναι επίσης σύντροφος και το thread περί προτύπου δείχνει οι "προτιμήσεις" να κινούνται πρός το "Εκεινη που δεν "αγγίζεται"? που ειναι απομακρη, κυριαρχική ίσως, και απροσπέλαστη"  

    όσον αφορά στην αποδυνάμωση απο μέρους μου του post σου θα ήθελα να σκεφτείς λίγο την χρήση της λέξης "συμπερασματικά" και να μου πείς αν εμμένεις στην άποψή σου <s>.
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Ισως φταιω εγω...ισως παρανοήσαμε και οι δύο.
    Αυτό που εγω επισήμανα ειναι ότι δεν μπορει ενας Μαστερ απο ανασφάλεια να στρέφεται σε συντρόφους χωρις αξία!

    Επ'αυτου η συζήτηση...αν θελετε ειμαι προθυμη να απαντήσω στις απορίες σας
     
  4. zinnia

    zinnia Contributor

    κανεις μα κανεις δεν θα σου πει πως εχει στο πλευρο του καποιον διχως αξια..

    και βεβαια το ποιος εχει αξια η δεν εχει , ειναι καθαρα υποκειμενικο.

    ο καθεις εχει αυτο που του αξιζει κι αντεχει και μπορει.
     
  5. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Οταν έγραφα ότι ένας άνδρας γίνεται Master επειδή βαριέται να εξηγεί κυριολεκτούσα.

    Με κίνδυνο να βαρεθώ, που μου είναι πιο ανεπιθύμητο ακόμη και από το να κάνω τους άλλους να βαριούνται, θα εξηγήσω.

    Κρίνοντας από τη μούρη μου, αλλά και από συζητήσεις και παρατήρηση άλλων Κυρίαρχων ανδρών, πιστεύω ότι ένας άνδρας γίνεται Master όταν συντρέχουν δύο λόγοι:

    Α) έχει πράγματα μέσα του που αδυνατεί να τα επικοινωνήσει
    Β) εντοπίζει ένα υποτακτικό άτομο που θεωρεί (αυτός) πως είναι σε θέση να τα κατανοήσει αυτά τα πράγματα.

    Επειδή αδυνατεί να τα επικοινωνήσει αυτά τα πράγματα με παραδοσιακούς τρόπους (δηλ. να τα εξηγήσει με λεκτικά σχήματα) προχωράει στην «σωματοποίηση» αυτών των πραγμάτων με την υποψία ότι αποτελεί υψηλότερης βαθμίδας επικοινωνία. Η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων ενέχει πάντα την αλληλεπίδραση με το νευρικό σύστημα του άλλου, είτε σε επίπεδο νευρώνων είτε σε επίπεδο κνούτου. Χειρίζεσαι πάντα τους δύο διαύλους του νευρικού συστήματος, που μένουν απαράλλακτοι από το σαλιγκάρι Aplysia ως τον άνθρωπο, δηλ. την ευαισθητοποίηση και την εξοικείωση. Ευτυχώς, στον άνθρωπο, η πολυπλοκότητα γεννά πλήθος παραλλαγών. Ο λαός είναι σοφός όταν λέει, «αν δεν μπορείς να το πεις, ζωγράφισέ το». Τί άλλο θαρρείς πως είναι ένα επιτυχημένο «δέσιμο» από μια εξαίρετη ζωγραφιά; Της / μου ζωγραφίζω κάτι που δεν μπορώ να εκφράσω με λόγια.

    Στην κορύφωση της επικοινωνίας, περιμένει η απόλαυση που δεν είναι διόλου αμελητέα, ως ροπή του Master.

    Την απάντηση στο γιατί δεν μπορεί να τα επικοινωνήσει αλλιώς, την έχει δώσει ήδη ο KyriosG μέσα από μια μη εξαντλητική παλέτα λόγων και προδιαθέσεων.

    Σημειώνω πως, σε αντιδιαστολή με ότι προλάβαμε να δούμε στο αντίστοιχο θρεντ για τις Mistress, η λατρεία του υποτακτικού ατόμου αφ΄εαυτής παίζει πολύ μικρό ρόλο για τους Master (ίσως παραπάνω για τους Dom). Ο Master είναι έξω από το δίπολο αξία-απαξία σε σχέση με την «ακατέργαστη» υποτακτική του. Ο Master δεν θα «δείξει» ποτέ την/ον υποτακτική/ό του, δεν θα καμαρώσει την εμφάνισή της/του στους φίλους του - η αξία που έχει να πάρει από αυτήν/όν, είναι η αξία της δουλειάς του πάνω της/του. Το αν θα αναλάβει ή όχι κάποιο υποτακτικό άτομο, είναι ζήτημα της αισθητικής του και του κριτηρίου Β που έβαλα παραπάνω.

    Αν δείτε προσεκτικά τί λέω παραπάνω, θα δείτε ότι δεν διαφωνώ με την αίσθηση του «μου ανήκει» που παρουσιάζει ο MasterJp. Γιατί μου ανήκει, μόνον αυτό που ελέγχω (άρα επικοινωνώ / αλληλεπιδρώ) πλήρως.

    Ισως να είναι κι έτσι. Δυσκολεύομαι να διακρίνω ποιά είναι η αιτία και ποιό το αποτέλεσμα. Υπάρχει βέβαια και η υπερφίαλη, όσο και καταθλιπτική, ερμηνεία ότι (μου) τα εξήγησα όλα.

    Dream

    -----
    Με απλά λόγια, και όχι αυστηρή νευροβιολογία, οι δύο βασικοί μηχανισμοί αλληλεπίδρασης με το νευρικό σύστημα:
    ευαισθητοποίηση: όταν καεί το χέρι σου την πρώτη φορά, την δεύτερη το τραβάς πολύ γρήγορα, πρακτικά ασυναίσθητα.
    εξοικείωση: αν ένας βόμβος στο δωμάτιο είναι συνεχής, ο εγκέφαλος σου μαθαίνει σιγά-σιγά να ακυρώνει το ερέθισμα και να σου περνά πρακτικά απαρατήρητος.
     
  6. Guest05

    Guest05 Guest

    RE: RE: Για ποιόν λόγο ένας άντρας γίνεται Master;

    Δεν μπορώ να το πω αλλά μπορώ να το «χορέψω». ( Καζαντζάκης )
    Δεν είναι υποψία αγαπητέ μου DreamMaster είναι βεβαιότητα .
     
  7. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: RE: Για ποιόν λόγο ένας άντρας γίνεται Master;

    Θα πω και το ρομαντικό...δεν αντέχω!
    Υπάρχουν μάτια που διαπερνούν και φτάνουν στην ψυχή και τότε ψυχή με ψυχή επικοινωνεί.
    Μπορεί ο ένας να δηλώνει αδυναμία να εκφραστεί με λέξεις αλλά ο άλλος μπορεί να έχει την ικανότητα να αποκωδικοποιεί την σιωπή.

    Άβυσσος...

    Αστάρτη
     
  8. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Πολύ όμορφο Astarty και αληθινό.Το ένοιωσα εγώ όταν γνώρισα τον slave μου.Τα μάτια του μου μίλησαν.Όταν του είπα πως νόμισα οτι ήταν,συγκλονίστηκε και μου είπε πως,ούτε οι δικοί του άνθρωποι τον ήξεραν τόσο καλά.Ήταν η πρώτη στιγμή και συνεχίζεται έτσι ακριβώς μετά από δυόμισυ χρόνια.Επικοινωνούνε οι ψυχές μας.
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η έννοια της ιδιοκτησίας αγαπητέ