Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γονάτισμα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος carissa[L_T], στις 2 Σεπτεμβρίου 2005.

  1. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Το γονάτισμα, σήμα κατατεθέν της υποταγής.
    Ποιές είναι οι εμπειρίες σας και οι απόψεις σας σχετικά με το γονάτισμα του υποτακτικού?
    Αν γνωρίζει κάποιος κάποιο σχετικό site με την διαδικασία εκπαίδευσης του υποτακτικού στο γονάτισμα παρακαλώ να το στείλει.
     
  2. dim2525

    dim2525 New Member

    η γνωμη μου ειναι το να γονατιζεις τον υποτακτικο δηλωνει αυτοματα υπακουη απεναντι στην αφεντρα σου.εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ να με γονατιζουν και να κανουν οτι θελουν.να με χαστουκιζουν να με μαστιγωνουν να βαζουν τα ποδια τους πανω μου κλπ.οταν ειμαι γονατιστος βλεπω την αφεντρα μου απο πανω και συνειδητοποιω οτι ειμαι το υποποδιο της.για καποιο site δεν γνωριζω κατι συγκεκριμενο
     
  3. slaveboy`81

    slaveboy`81 Regular Member

    Πολλοί αφέντες θέλουν τους σκλάβους τους γονατισμένους ώστε έτσι να τους ξεφτιλίζουν έχοντάς τους πάντα κατώτερους από τους ίδιους. Εμένα σαν σκλάβο μαρέσει να με έχει γονατισμένο ο αφέντης ή η αφέντρα μου γιατί με κάνει να είμαι σε πιο χρηστική στάση για τον αφέντη/την αφέντρα μου αλλά και να νιώθω διαρκώς ότι είμαι υπό. Το μόνο κακό είναι πως δημιουργούνται προβλήματα στα γόνατα γι` αυτό προτιμώ αν θέλει να με έχει ο αφέντης ή η αφέντρα γονατισμένο να μου έχει φορέσει επιγονατίδες ή κάτι αντίστοιχο.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Είναι λίγο παραπάνω από ένας χρόνος τώρα, που κάθε πρωϊ μόλις ξυπνάω πρέπει να γονατίζω επί 20 λεπτά το λιγώτερο, σε συγκεκριμένη στάση (το βασικό γονάτισμα GOR), στο στρώμα μου ή καλύτερα στο πάτωμα και να κάνω διαλογισμό πάνω στην υποταγή και τη λογική της σκλάβας.

    Όσον αφορά στη φυσική διάσταση της άσκησης, στα 10 λεπτά αρχίζω να πονάω στα γόνατα και στα 14 λεπτά αρχίζω να πονάω έντονα. Με ανακουφίζει και με βοηθάει να κουνάω λίγο τη λεκάνη. Τελικά το βγάζω το εικοσάλεπτο και καμμιά φορά κάνα δύο λεπτά περισσότερο. Όταν είμαι εκτός ρουτίνας, διακοπές, εκδρομή, υπηρεσιακά ταξίδια, κοιμάμαι με άλλον και πάλι πρέπει να βρώ τρόπο να κάνω την άσκηση, και βρίσκω. Μία καλή φάση ήταν όταν έκανα την άσκηση στην αμμουδιά, χαράματα, με φόντο τον Ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο. Ή με θέα στέγες από το παλιό Παρίσι.

    Η γνώμη μου είναι ότι το γονάτισμα είναι συμβολισμός που λέει πολλά. Κάποια στιγμή, ο προπονητής μου στο γυμναστήριο αντιλήφθηκε ότι δεν είχα κανένα φραγμό στο να γονατίζω και ότι η αντοχή μου στον πόνο είχε αυξηθεί. Έχω όμως παρατηρήσει άλλες που γυμναζόμαστε μαζί και που τους φαίνεται "κάπως" η ευκολία με την οποία γονατίζω...

    Όσον αφορά στην πνευματική διάσταση της άσκησης, μου είναι εύκολο, σχεδόν φυσικό να σκέφτομαι την υποταγή και δύσκολο ως πολύ δύσκολο να σκέφτομαι τη σκλαβιά. Μερικές φορές, όταν συγκεντρώνομαι πολύ για να σκεφτώ τον εαυτό μου ως σκλάβα με πιάνει ίλιγγος που μπορεί να διαρκέσει πολλές ώρες. Όταν κάτι με έχει στενοχωρέσει ή σοκάρει στο lifestyle, τότε η άσκηση της επόμενης μέρας είναι πολύ δύσκολη. Μιά φορά, ένιωσα τέτοια λύπη και παράπονο, που δεν ήθελα με τίποτα να ξυπνήσω, προκειμένου να μην κάνω την άσκηση. Τελικά την έκανα.

    Πρέπει επίσης να δίνω αναφορά για το τί έκανα, όποτε μου ζητιέται.

    Αν είναι ένδειξη υποταγής; Σίγουρα γονάτισμα χωρίς υποταγή δεν υπάρχει. Αλλά υπάρχει, κατά την ταπεινή μου γνώμη, υποταγή χωρίς γονάτισμα.

    Αν με έχει κάνει καλύτερη υποτακτική η άσκηση; Σίγουρα με έχει κάνει λιγώτερο vanilla. Για μένα δεν είναι κριτήριο, ούτε και η πιό αξιόλογη έκφραση υποταγής το γονάτισμα. Για Άλλον ίσως είναι...

    Απλά περιμένω ήρεμα να δω πού θα με βγάλει...

    Έτσι και αλλιώς, τις αποφάσεις μου τις έχω πάρει... Στην ηλικία μου είναι ίσως κάπως πιό δύσκολο το γονάτισμα, αλλά κάπως πιό ξεκάθαροι οι στόχοι και η διαδρομή.

    Επί τη ευκαιρία... έχω ρωτήσει καλό ορθοπεδικό αν μισή ή λίγο παραπάνω ώρα γονάτισμα την ημέρα μπορεί να κάνει μόνιμη ζημιά στα δικά μου γόνατα. Άλλωστε, σύμφωνα με τον Αριστοτέλη Βαλαωρίτη "το γόνυ είναι το πιό ύπουλο μέρος του σώματος"   Η απάντηση ήταν, ότι σε έναν υγιή σκελετό, όχι δεν μπορεί. Όταν τα γόνατα δε θα τα βγάζουν πιά πέρα, απλά θα μου είναι αδύνατο να μείνω γονατιστή.
     
  5. proudslave

    proudslave Guest

    http://www.hotlanta.com/SirReal/SlavePositions.htm
     
  6. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    tender lilly ευχαριστώ που μοιράστηκες τις εμπειρίες και τις απόψεις σου για το συγκεκριμένο θέμα. Οι περιγραφές σου ήταν πολύ όμορφες αν και σίγουρα δεν θα συγκρίνονται με την πραγματική σου εμπειρία.
    proudslave επίσης ευχαριστώ για το link.

    Το γονάτισμα για μένα προσωπικά είναι πλέον η πιο φυσική στάση του σώματος μου παρουσία Του Κυρίου μου.
    Δυσκολεύομαι βέβαια να πείσω τον βανίλλα περίγυρω πως οι μόνιμες πλέον μελανιές και κάλοι προέρχονται από το σφουγγάρισμα στα γόνατα λολ.

    Ο Φυσιοθεραπευτής μου, όταν τον ρώτησα σχετικά, ήταν απαγορευτικός για το γονάτισμα και το βαθύ κάθισμα. Θεωρεί πως οι χόνδροι στα γόνατα και ειδικά σε πόδι με εγχειρισμένο μηνίσκο δεν σηκώνουν τέτοια μεταχείρηση. Ισως αν είχε όλα τα δεδομένα και ίσως κάποια BDSM τάση να μου έδινε ένα μέγιστο χρόνο ασφαλείας για την παραμονή σε αυτή τη στάση.
    Η αλήθεια είναι πως τα γόνατα καταπονούνται... παίζει ρόλλο ο χρόνος και το βάρος όπως και η γενική φυσική κατάσταση.

    Κάποια βράδυα δεν κοιμόμουν από τους πόνους στα γόνατα, τις κνήμες και τους αστραγάλους (20 μέρες 24/7 ήταν αυτές   ) οπότε Ο Κύριος μου αποφάσισε να μην γονατίζω παρά μόνον όταν θέλει Εκείνος. Ευτυχώς το θέλει αρκετά συχνά λολ.
    Την αγαπάω αυτή τη στάση για όλα όσα συμβολίζει και για όσα Μ/μας κάνει να αισθανόμαστε.

    Οι πόνοι που περιγράφονται πολύ σωστά από την λίλλυ μετά το τέταρτο αλλάζουν... έρχεται και το μούδιασμα... μετά από πολύ ώρα σταματάει η κυκλοφορία. Το έχω πάθει σε βαθύ sub mode οπότε στάθηκε αδύνατον να το εντοπίσω αρκετά νωρίς για να το αναφέρω και μετά μου βγήκε η ψυχή από τον πόνο όταν άρχισε να κυκλοφορεί το αίμα... τι να κάνεις το needle play όταν έχεις χιλιάδες καρφίτσες να σε τσιμπάνε? λολ

    Για τους άνδρες είναι πιο σκούρα τα πράγματα. Οι κλειδώσεις τους δεν έχουν την δική μας ελαστικότητα. Πιο πολύ απ όλα υποφέρουν οι αστράγαλοι τους μέχρι να συνηθίσουν αλλά με την εξάσκηση όλα γίνονται.

    Έχω φθάσει στο συμπέρασμα πως καμιά στάση δεν ενδείκνυται για πολύ ώρα αλλά ο χρόνος όπως και οι στάσεις εξαρτώνται πάντα από τις σωματικές δυνάμεις του υποτακτικού. Παν μέτρον άριστον.
    Για αυτό είναι και σημαντικό να γνωρίζει καλά ο Κυρίαρχος τις δυνατότητες μας. Η αυτοθυσία δεν έχει θέση εδώ. Το να προσπαθείς να περάσεις τα όρια σου από μόνος σου για να ικανοποιήσεις Τον Κυρίαρχο μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να φθάσεις στο σημείο να μην μπορείς να κάνεις ούτε το ελάχιστο, οπότε προσέχετε για να έχετε ή μάλλον για να Έ/εχουμε.
     
  7. slaveboy`81

    slaveboy`81 Regular Member

    Δεν θα αναφερθώ σε κάποια συγκεκριμένη απάντηση, αλλά θα ήθελα να σχολιάσω για το θέμα υγείας. Εγώ ασχετα με το BDSM, λατρεύω να κάθομαι οκλαδόν, γιατί έστι αισθάνομαι πιο άνετα. Επίσης λόγω του ότι ασχολούμαι με υπολογιστές είμαι αναγκασμένος να κάθομαι πολλές ώρες σε καρέκλα και δεν κάθομαι και με τον καλύτερο τρόπο. Σε κάποια φάση άρχισαν να με πονάνε τόσο τα γόνατα όσο και η μέση. Ο κατάλληλος γιατρος για τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι ούτε ο ορθοπεδικός ούτε ένας φυσιοθεραπευτής. Η ειδικότητα που είναι υπεύθυνη για τέτοιες περιπτώσεις λέγετε ΟΡΘΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ( αν έχεις αναγκη μαθαίνεις πολλά πράγματα  , σας εύχομαι να μην τον χρειαστείτε). Οταν απευθύνθηκα σε ένα τέτοιο γιατρό και του ανέφερα για το κάθισμα που κάνω (το οκλαδον), μόνο που δεν με πέταξε έξω από το γραφείο του. Μου ανέφερε πως τα γόνατα έχουν μέσα ένα ζελέ το οποίο το οκλαδόν κάθισμα αλλά και γενικότερα το γονάτισμα το φθείρει. Το κακό μου είπε είναι πως η φθορά αυτή αρχίζει να δείχνει τα σημάδια της πολύ αργά, όταν ήδη η υγεία του γόνατου έχει φθάσει σε μή αναστρέψιμο σημείο . Δυστυχώς όμως, εγώ είμαι εθισμένος στο γονάτισμα...

    ΥΓ: Αυτή η σκηνή με τις στέγες του Παρισιού είναι πολύ γλυκιά και ρομαντική....
     
  8. gallant

    gallant Guest

    Για ιστοσελίδα δεν ξέρω πάντως στο παρελθόν κάποιο άτομο που είχε αναλάβει την εκπαίδευση μου ακολούθησε το εξής πρόγραμμα : την πρώτη φορά έπρεπε να κάτσω γονατιστός για μια ωρα σε σταση ναντού χωρις στρώμα ή χαλί. Κατόπιν το βράδυ έπρεπε να κοιμη8ώ στο πάτωμα σε σεντόνι και κάθε 2 ώρες έπρεπε να ξυπνάω και να μένω στα γόνατα για 15 λεπτά. Από εκείνη την μέρα και κάθε μέρα είχα εντολή να κάθομαι στα γόνατα 10 λεπτα το πρωί και 30 λεπτά το βράδυ (ποτέ παραπάνω) και πάντα στο πάτωμα (χωρίς μαξιλαράκια η στρώματα). Τα πρώτα λεπτά ήταν πάντα πολύ δύσκολα και επίπονα μέχρι να συνηθίσουν τα γόνατα (ε είμαστε και κάποιας ηλικίας   ). Δύσκολα γίνονταν τα πράγματα στα τελευταία 10 λεπτά όπου ο πόνος στα γόνατα αλλά κυρίως στα πόδια κάτω γινόταν ανυπόφορος. Το επικύνδινο σημείο ήταν προς το τέλος όταν τα πόδια μούδιαζαν. Δεν αισθανόμουν πόνο αλλά δεν κυκλοφορούσε και κανονικά το αίμα. Δεν θέλετε βέβαια να σας πω τι γινόταν αν χρειαζόταν να σηκωθώ γρήγορα από αυτήν την στάση  . Θα έλεγα να αποφεύγετε το γονάτισμα για πολύ ώρα αν δεν είναι απαραίτητο και κυρίως αν υπάρχουν μόνιμα προβλήματα γενικά στα πόδια. Μια εναλακτική κάπως πιο άνετη αλλά όχι εντελώς ακίνδυνη είναι το κάθισμα στο πλάι (κάποιος το είχε περιγράψει πετυχημένα ως κάθισμα αλα γιουσουφάκι   ).
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Το γονάτισμα μπροστά από Τον Κύριο μου, συμβολίζει για μένα την έκφραση αυτών που νιώθω για Εκείνον, την λατρεία και τον θαυμασμό μου και τον απέραντο σεβασμό μου για Κάποιον που αναγνωρίζω ως Ανώτερο μου, την προσφορά του εαυτού και της υποταγής μου σ΄ Αυτόν.

    'Οταν πρωτομπήκα στο χώρο, άρχισα σαν gorean σκλάβα, και έπρεπε καθημερινά να προπονούμαι στην κάθε στάση για 10΄. Συνολικά δηλαδή πάνω από 30 λεπτά τη μέρα.
    Στην αρχή ήταν δύσκολο, πονούσα, μούδιαζαν τα πόδια μου, μυρμήγκιαζαν κ.ο.κ., όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, αλλά όταν ήρθε η στιγμή να εξεταστώ πάνω σ΄αυτές τα πήγα μάλλον καλά.

    Όταν γνώρισα Τον Κύριο μου, γνώρισα και την επιθυμία που μετατρεπόταν σε ανάγκη να γονατίσω. Ήταν απίστευτο συναίσθημα, μια και μέχρι τότε δεν το είχα κάνει ποτέ παρά μόνο μέσα στα πλαίσια της εκπαίδευσης.

    Κάποια στιγμή μετά από τιμωρία στην οποία ήμουν γονατιστή για 40 λεπτά, δεν μπορούσα να πατήσω το δεξί μου πόδι.
    Ο γιατρός είπε Στον Κύριο μου, πως συνέβη ακριβώς αυτό που αναφέρει η carissa και ο slaveboy, μια και παλιά τραύματα στο μηνίσκο και το γεγονός πως είχα επιπλέων κιλά για πολλά χρόνια τα είχαν κάνει πιο ευπαθή και το πολύ γονάτισμα τα αποτέλιωσε. Είπε πως η ζημειά δεν είναι αναστρέψιμη και πρέπει να προσέχω πολύ.

    Έτσι Ο Κύριος μου, μου Είχε Απαγορέψει ρητά, το γονάτισμα.. Είχα καταστραφεί για να είμαι ειλικρινής και Τον ικέτεψα να το Ξανασκεφτεί.
    Μετά από 3 μήνες που μπορούσα και πάλι να περπατάω χωρίς πόνο, μου Επέτρεψε να γονατίσω λίγο…στα 10 λεπτά μου Έδειξε πώς να γέρνω το σώμα μου στο πλάι, να κάθομαι ουσιαστικά με τα γόνατα χαλάρα διπλωμένα και μαζεμένα στο πλάι. Έτσι εύκολα όταν χρειάζεται να σερβίρω ή να ανάψω το τσιγάρο Του, επιστρέφω στο γονάτισμα. Πρόσφατα μετά από ικεσίες μου μου Επέτρεψε να γονατίσω για να γίνω υποπόδειο  , αλλά και πάλι για λίγο.

    Είναι αλήθεια πως μου λείπει πολύ, για όλα όσα ανέφερε η carissa, αλλά και πάλι κατανοώ πως σημαντικότερο είναι αυτό που λέει η ίδια στην τελευταία παράγραφο…
    «προσέχετε για να έχετε ή μάλλον για να Έ/εχουμε.».
     
  10. loyalboy

    loyalboy New Member

    Όταν σπούδαζα στο Λονδίνο μια αφέντρα που επισκεπτόμουν συχνά, για να αυξήσει το όριο αντοχής μου στο γονάτισμα, το οποίο απαιτούσε να είναι σε απόλυτα ίσια θέση, μου έδινε ένα δυνατό χαστούκι κάθε φορα που επιδίωκα να χαλαρώσω λίγο. ( ένα βασικό πρόβλημα με το χαστούκι είναι ότι θα έβλεπε μετά ο συγκάτοικός μου το σημάδι και μιλάμε για γερό χαστούκι). Έτσι σιγά σιγά προπονήθηκα να αντέχω αρκετή ώρα, γύρω στη μισή. Αυτό που ήταν φοβερό ήταν ότι ενώ με έβαζε να είμαι γονατιστός μπροστά της δεν ασχολείτο καθόλου μαζί μου. Απλά με παρατηρούσε και πολλές φορές ακούμπαγε τα πόδια της πάνω μου.
     
  11. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Για μένα το γονάτισμα είναι το πρώτο σύμβολο της υποταγής. Δηλώνεις ότι ανήκεις σε κάποιον και το σέβεσαι απεριόριστα, δεν τολμάς, χωρίς την άδειά Του να "μετρηθείς" στο ύψος μαζί Του. Άρχισα με γονάτισμα για πολύ ώρα΄την εκπαίδευσή μου και συνεχίζω έτσι. Άλλωστε αν θέλεις να γλείψεις τα πόδια της Αφέντρας πως θα το κάνεις αλλιώς; Τώρα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα λόγω περισσότερων κιλών, "περασμένης" ηλικίας και έλλειψης γυμναστικής. Ο χρόνος δε μπροστα στο κομπιούτερ είναι καταστροφικός. Όμως λατρεύω το γονάτισμα ακριβώς μπροστά απ'την Αφέντρα και με τα μάτια χαμηλωμένα. Να περιμένω έτσι την κίνησή Της ή τη διαταγή Της.
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Γονάτισμα...

    Λυπάμαι πολύ καλή μου. Τώρα το διάβασα και στεναχωρήθηκα. Ξέρω πως είναι για σένα και για τον Κυριό σου... να μην μπορείς να γονατίσεις μπροστά Του όπως θέλετε. Αλλά πιο μεγάλη σημασία έχει η υγεία για να σου δίνει υποταγή.

    Εγώ, ξέροντας πως η σκλάβα μου δεν είναι παιδούλα, έχω απαγορεψει ρητά μακροχρόνιο γονάτισμα χωρίς μαξιλαράκι ή επιγονατίδες. Μόνο για λίγο, όταν πρόκειται να μου προσφέρει κάτι, επιτρέπω με γυμνά πόδια.