Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γονάτισμα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος carissa[L_T], στις 2 Σεπτεμβρίου 2005.

  1. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Πριν από περίπου 6 μήνες εντάχθηκε η nadu στα πλαίσια της καθημερινής μου εκπαίδευσης. Δυστυχώς όμως, λόγω ηλικίας, αν και προσδιορίστηκε επιθυμητός χρόνος που θα μπορούσα να καθίσω έτσι στη διάρκεια της εκπαίδευσης, δεν προσδιορίστηκε χρόνος ασφαλείας για τις πρώτες φορές. Υπερεκτιμώντας λοιπόν τις δυνατότητες μου ξεκίνησα με 40 λεπτά την πρώτη μέρα και συνέχισα έτσι ξεπερνώντας καθημερινά και λίγο αυτό το χρόνο. Δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα ή πόνο στα γόνατα αλλά στους τένοντες που συνδέουν την κνήμη με το πέλμα από την μπροστινή πλευρά. Το ανέφερα αλλά δεν δώθηκε μεγάλη σημασία αφού περισσότερο έμοιαζε με πόνο από πιάσιμο όπως τις πρώτες μέρες στο γυμναστήριο. Κάποια στιγμή με δυσκόλευε στο περπάτημα και ιδιαίτερα στις σκάλες. Δεν το ανέφερα. Όταν μου ήταν σχεδόν αδύνατο να περπατήσω το ανέφερα και φυσικά πήρα εντολή να σταματήσω αμέσως την άσκηση μέχρι να ηρεμήσουν οι τένοντες. Ακόμα και τώρα δεν μπορώ καν να καθίσω σε στάση nadu.

    Ηθικό δίδαγμα: Ποτέ μην υπερεκτιμάτε τις δυνατότητες και μη διστάζετε να αναφέρετε στον Κυρίαρχο όποιο πρόβλημα συναντάτε.

    Μου λείπει πάρα πολύ  
    Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες στάσεις και δεν χάθηκε κι ο κόσμος, αλλά την είχα αγαπήσει αυτή τη στάση. Για όλα όσα με έκανε να αισθάνομαι. Ήταν η μόνη στιγμή, εκτός από τις στιγμές που χρησιμοποιούμε από Τον Αφέντη μου, που ένιωθα απόλυτη αρμονία με την υποταγή μου.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: RE: Γονάτισμα...

    Σας ευχαριστώ πολύ Κύριε  

    Είναι γεγονός πως το δεξί μου γόνατο δυσκολεύεται πολύ. ΑΚόμη κι όταν κάθομαι αν σηκωθώ απότομα και δώσω βάρος στο δεξί, πονάω πολύ.

    Ακόμη γονατίζω όταν σερβίρω, ή οταν θέλω να ικετέψω για κάτι, αλλά βέβαια nadu κομμένα.
    Διάβασα για ένα βότανο που βοηθά στην καλυτέρεψη των γονάτων και ζήτησα περισσότερες πληροφορίες.
    Μόλις μάθω θα τις μοιραστώ.  
     
  3. Striker

    Striker Regular Member

    Οι Gorean στασεις οσο ομορφες ειναι αλλο τοσο απαιτητικες ειναι ωστε να εκτελεστουν σωστα. Δεν ειναι τυχαιο οτι η εκπαιδευση μιας kajira απαιτει αρκετο χρονο πριν αρχισει να ικανοποιει στοιχειωδως εναν Ελευθερο. Μεταξυ αλλων αυτο περιλαμβανει και την εκγυμναση του σωματος, ωστε αυτη να μπορει να ανταπεξελθει σε ο,τι της ζητηθει (ειπωθει πιο σωστα) να κανει (και δεν ειναι λιγα...).

    Λογω της δυσκολης εκπαιδευσης που λαμβανει μια kajira χρειαζεται αρκετη εμπειρια ωστε να μην δημιουργουνται προβληματα σαν αυτο που αναφερει η little slut. Γι'αυτο λοιπον μικρες, υπακοη στις εντολες του Master - Trainer πριν δοκιμασετε απο μονες σας κατι και ο ιδιος αργοτερα ισως σας επιτρεψει να πειραματιστειτε απο μονες σας, αλλα τοτε γνωριζει οτι ειστε ετοιμες για κατι τετοιο. Εως τοτε να ενημερωνετε για την εξελιξη σας.

    Και με την ευκαιρια δυο tips για να κανουμε σωστα τους υπολογισμους μας σχετικα με gorean θεματα οπως ειναι η διαρκεια σε nadu.

    1. Να θυμαστε οτι η μαζα του Gor ειναι μικροτερη απο αυτην της Γης κατα συνεπεια μικροτερη ειναι και η βαρυτητα. Καταλαβαινετε λοιπον οτι η nadu στην Γη ειναι πιο επωδυνη εξ'αιτιας αυτου. Καντε λοιπον τις καταλληλες αναγωγες.

    2. Τα 40 γηινα λεπτα αντιστοιχουν σε 22,22 ehn (gorean λεπτα). Και για να μην μπερδευεστε με διαφορετικες μοναδες (ehn), αντιστοιχουν επισης σε 33.33 γηινα λεπτα αλλα Gorean χρονου (ελπιζω να μην μπερδευτηκατε περισσοτερο). Οποτε καντε και παλι τις καταλληλες αναγωγες.



    Πηγη: Gorean encyclopedia


    Υ.Γ. Με την ευκαιρια του πρωτου μου post χαιρετω τα μελη της ομορφης αυτης κοινοτητας.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Μετάφραση κειμένου που εμφανίστηκε στο Slave Register http://www.slaveregister.com/boards/service/45922/ μετά από την ευγενική παραχώρηση του Iδιοκτήτη της συγγραφέως του, σκλάβας Carolyn Vakesh, για την Greek BDSM Community.

    .............................................................................................................

    > Μου φαίνεται ότι υπάρχουν ορισμενα πράγματα που έμαθα με το χρόνο και που θα έκαναν τη ζωή μου ως ιδιοκτησία πολύ ευκολότερη αν τα είχα μάθει νωρίτερα. (Και μακάρι να είχα αποφύγει την ανάγκη να ξαναμάθω κάποια από αυτά) ....

    ....
    ....

    > Μακάρι να μου είχε πει κάποιος ότι υπήρχε τρόπος να μάθω να γονατίζω έτσι ώστε να μην πονάω τόσο πολύ. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σπατάλησα είκοσι χρόνια σε πολύ επώδυνα γονατίσματα ενώ μπορούσα να εκπαιδεύσω το σώμα μου στο ευχάριστο γονάτισμα μέσα σε έξι μήνες.

    > Αυτό που χρειάζεται είναι να εκπαιδεύσετε το σώμα σας να γονατίζει με τον σωστό τρόπο. Επί χρόνια προσπαθούσα απλά να γονατίζω, ελπίζοντας οτι θα συνήθιζα. Δε λειτούργησε. Αυτό που έκανα όλα αυτά τα χρόνια ήταν να εμπεδώνω κακές συνήθειες που έκαναν τα πράγματα χειρότερα. Το πιό αποτελεσματικό είναι να αναγνωρίσετε τις ανάγκες του σώματός σας και να δουλέψετε έτσι ώστε να λύσετε τα προβλήματα που υπάρχουν. Θα πρέπει να βρείτε λίγα λεπτά την ημέρα για να δουλέψετε πάνω σ αυτό. Για κάποιο διάστημα έκανα αυτή τη δουλειά αμέσως μόλις ξυπνούσα το πρωί και το βράδυ πριν από τον ύπνο, όταν βούρτσιζα τα δόντια μου και πλενόμουν, ξυριζόμουν και προετοίμαζα το σώμα μου για τον ιδιοκτήτη μου. Μπορείτε επίσης να ασκηθείτε ενώ βλέπετε τηλεόραση ή διπλώνετε τα φρεσκοπλυμένα ρούχα ή κάνετε οποιαδήποτε άλλη καθιστική δουλειά.

    > Το πρώτο που έχετε να κάνετε είναι να βρείτε τον κατάλληλο χρόνο για την εκπαίδευση. Όταν γονατίζω μπροστά στον ιδιοκτήτη μου, οι σκέψεις στροβιλίζονται στο μυαλό μου και προσπαθώ με όλη μου τη δύναμη να είμαι όσο πιό τέλεια γίνεται για τον ίδιο. Δεν είναι αυτή η κατάλληλη στιγμή για να εξασκηθώ επειδή η σκέψη μου περιστρέφεται σε θέματα έξω από μένα. Οι σκέψεις μου πρέπει να στρέφονται σ εμένα, έτσι ώστε να μπορώ να παρατηρώ τί συμβαίνει στο σώμα μου. Επιπλέον, χρησιμοποιώ διάφορα στηρίγματα για την άσκηση, που δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστικά στο μάτι ενώ θέλω να με βλέπει ο ιδιοκτήτης μου ως ένα όμορφο αντικείμενο. Γι αυτό το λόγο προτιμώ να βρίσκω λίγα λεπτά όταν είμαι μόνη μου και συνιστώ να κάνετε κι εσείς το ίδιο.

    > Υπάρχουν τρεις τρόποι γονατίσματος (και ο ιδιοκτήτης μου απαιτεί δύο απ αυτούς σε καθημερινή βάση):

    > 1. Με τις πατούσες δίπλα – δίπλα και τα γόνατα πολύ ανοιχτά με τους γλουτούς να ακουμπούν στις φτέρνες.

    > 2. Με τις πατούσες δίπλα – δίπλα και τα γόνατα κλειστά με τους γλουτούς να στηρίζονται στις φτέρνες.

    > 3. Με τα γόνατα ανοιχτά και τις φτέρνες να αγγίζουν το εξωτερικό των μηρών ενώ οι γλουτοί ακουμπούν στο πάτωμα ανάμεσα στις πατούσες.

    > Μία από αυτές τις στάσεις θα είναι οριακά ευκολότερη για σας. Ανακαλύψτε ποιά απ’ όλες είναι η λιγώτερο επώδυνη. Αυτή θα είναι η στάση που θα χρησιμοποιήσετε για να εκπαιδεύσετε το σώμα σας και στις άλλες.

    > Υπάρχει μία μεγάλη ποικιλία σημείων που θα νιώσετε πόνο σε αυτές τις τρεις στάσεις (και νομίζω ότι έχω πονέσει σχεδόν σε όλα). Το πού νιώθετε πόνο, σας καθοδηγεί για το ποιό σημείο του σώματός σας χρειάζεται τέντωμα ώστε να πάψετε να πονάτε. Εϊναι πιθανό, μόλις διορθώσετε ένα σημείο να νιώσετε πόνους κάπου αλλού. Αυτό συμβαίνει επειδή είσαστε σφιγμένη σε πολλά σημεία και ο έντονος πόνος σε κάποιο από αυτά σας αποτρέπει από το να προσθέσετε ένταση σε κάποιο άλλο επειδή δε σας αφήνει να πάρετε πλήρως τη σωστή στάση. Αυτά είναι τα σημεία όπου έχω νιώσει πόνο κατά το γονάτισμα:

    > 1. Μπροστινό τμήμα των αστραγάλων

    > 2. Πάνω πλευρά του κουντεπιέ

    > 3. Κνήμες

    > 4. Εξωτερική πλευρά του γονάτου

    > 5. Εσωτερική πλευρά του γονάτου (εκεί όπου ενώνουν όταν γονατίζετε με κλειστά γόνατα)

    > 6. Επιφάνεια του γόνατου, εκεί που ακουμπάει στο πάτωμα

    > 7. Πίσω μέρος του γόνατου

    > 8. Ψηλά στους μηρούς

    > 9. Μυς των γοφών

    > 10. Χαμηλά στη μέση

    > Κάθε ένας από αυτούς τους πόνους ειναι ένα σημάδι που σας καθοδηγεί να βρείτε πού είναι το πρόβλημα.

    > Ρωτάτε πώς να γονατίζετε χωρίς να σας πεθαίνουν στον πόνο τα γόνατά σας. Άρα, το πρώτο που θα πρέπει να βρείτε είναι πού πονάτε στα γόνατα. Στο εσωτερικό, στο εξωτερικό, στην επιφάνεια, στο πίσω μέρος; Η επόμενη ερώτηση είναι, τί όψη έχετε όταν είστε γονατιστή; Τι βλέπετε αν γονατίσετε μπροστά σ έναν καθρέφτη και δείτε τον εαυτό σας από το πλάϊ; Είναι η πλάτη σας ίσια και κάθετη στους γλουτούς σας; Ακουμπούν τελείως στο έδαφος οι αστράγαλόι σας, χωρίς να υπάρχει κενό κάτω από τις κνήμες σας; Έτσι θα πρέπει να φαίνεστε όταν έχετε γονατίσει σωστά.

    > Πολλοί που νιώθουν πόνο στο σημείο που τα γόνατα ακουμπούν στο πάτωμα έχουν σφιγμένους αστραγάλους. Για να ανακουφίσουν τον πόνο, ανασηκώνουν από το έδαφος το πάνω μέρος του κουντεπιέ και τους αστραγάλους και γέρνουν την πλάτη λίγο μπροστά. Με αυτό τον τρόπο ρίχνουν όλο το βάρος του σώματος σ ένα μικρό τμήμα του γόνατου, το οποίο και πονάει. Η λύση είναι να χαλαρώσετε αργά τους αστραγάλους και να ισιώσετε την πλάτη. Δεν ξέρω αν είναι αυτή η περίπτωσή σας, αλλά θα την χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα. Όταν θα έχετε βρει που ακριβώς πονάτε θα μπορούμε να πούμε περισσότερα.

    > Για να λύσετε αυτό το πρόβλημα πάρτε κουβέρτες και μαξιλάρια και μία πετσέτα. Διπλώστε μία κουβέρτα και τοποθετήστε την στο πάτωμα. Σε αυτό το σημείο θα γονατίσετε. Γυρίστε σε ρολό την πετσέτα και γλυστρίστε την κάτω από τους αστραγάλους. Πάρτε τη στάση γονατίσματος που σας πονάει λιγότερο πάνω στην πετσέτα και την κουβέρτα. Ισιώστε την πλάτη ώστε να είναι κάθετη στους γλουτούς και να σχηματίζει μία ευθεία γραμμή με το κεφάλι. Σιγουρευτήτε ότι δεν γέρνετε μπροστά. Αν το ρολό που σχηματίσατε με την πετσέτα είναι πολύ χοντρό για τους αστραγάλους σας, ξεδιπλώστε το λίγο και ξαναγονατίστε πάνω του. Αν τώρα νιώθετε απόλυτα άνετα, υπέροχα! Αν όχι, πάρτε μία κουβέρτα ή μαξιλάρι και τοποθετήστε τα ανάμεσα στους γλουτούς και τα πόδια. Πρέπει να διαμορφώσετε έτσι την κατάσταση ώστε να μπορείτε να μείνετε γονατιστή με απόλυτη άνεση για πέντε λεπτά. Έτσι βοηθάτε το σώμα σας να εξοικειωθεί με κάποια βασικά δεδομένα. Πρώτα του δείχνετε ότι δε θα το πονέσετε και ότι μπορεί να σας εμπιστευτεί και να χαλαρώσει στα σημεία που χρειάζονται χαλάρωμα. Δεύτερο, εκπαιδεύετε το σώμα σας να ευθυγραμμίζετε. Τρίτον, του μαθαίνετε πώς θα αισθάνεται όταν γονατίζετε σωστά.

    > Αν δεν μπορείτε να αντέξετε πέντε λεπτά σε αυτή τη στάση, δεν πειράζει. Σηκωθείτε όταν νιώσετε πόνο, τεντώστε τα πόδια σας, πάρτε μερικές βαθιές ανάσες για να χαλαρώσετε και μετά επιστρέψτε στο γονάτισμα ξανά για ένα μικρό διάστημα. Μην αφεθείτε να υποφέρετε από πόνους. Οι πόνοι κάνουν τους μυς να σφίγγονται και αυτό έχει το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που επιδιώκετε. Παίρνει χρόνο, μήνες και μήνες. Αλλά η συστηματική προσπάθεια επιβραβεύεται. Θα αρχίσετε λίγο λίγο να χαλαρώνετε και το γονάτισμά σας (και χωρίς στηρίγματα) θα γίνει ευκολώτερο και πιό όμορφο.
     
  5. Daywalker

    Daywalker New Member

    tender lilly...έχεις απόλυτα δίκιο. Το κείμενο είναι πάρα πολύ σωστό. Το γονάτισμα των Σαολίν είναι ότι καλύτερο.Τώρα δεν θυμάμαι το site αλλά μολίς το θυμηθώ ή το βρω θα το γράψω για να δείτε κάποιες ασκήσεις και στάσεις ιδαιίτερα εντυπωσιακές και τ αποτελέσματά τους.
     
  6. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Γονάτισμα...

    Ένα πολύ ωραίο γονάτισμα που σαν εικόνα είναι πολύ υποτακτικo είναι το σιαμέζικο γονάτισμα..
    Η υποτακτική γονατίζει και κάθετε στη αριστερή η στην δεξιά πλευρά της πάνω στο ένα από τα δυο πόδια λυγίζοντας το κορμί της μπροστά και ακουμπώντας το ανάλογο αγκώνα μπροστά και σκύβοντας και το κεφάλι.
    Σαν εικόνα για Τον Κύριο είναι πολύ όμορφη αλλά και σαν στάση είναι αρκετά ξεκούραστη γιατί δεν κουράζει τόσο τα γόνατα.
     
  7. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Θα ήθελα απλά να αναφέρω τις πολύ κάκες επιπτώσεις που έχει το γονάτισμα στον επιγονατιδικό σύνδεσμο.Χρειάζεται πολύ προσοχή όσο και αν μας αρέσει αυτή η στάση.Μακροχρόνια μπόρει να δημιουργήσει προβλήματα μη αναστρέψιμα.Συμβουλή...όμορφος ο πόνος , ακόμα πιο όμορφη όμως είναι η κοινή ευχαρίστηση χώρις δημιουργία προβλημάτων.
     
  8. Bon Viveur

    Bon Viveur Sex involves the body. Great sex involves the mind

    Απάντηση: Γονάτισμα...

    Μετά από θαλασσινό μπάνιο μου ζητήθηκε από την Αφέντρα μου να μαζέψω μέσα σε μια σακούλα τρείς χούφτες με χαλίκια.
    Όταν φτάσαμε στο δωμάτιο του ξενοδοχείου, με διέταξε να αδειάσω τα χαλίκια, μπροστά από μια πολυθρόνα που υπήρχε στο μπαλκόνι. Με έβαλε να γονατίσω πάνω στα χαλίκια και να καθαρίσω το μουνάκι της από την αρμύρα, ενώ η Θεά μου καθισμένη αναπαυτικά στην πολυθρόνα, με τα πόδια πάνω στο τραπέζι, απολάμβανε το τσιγάρο της.
    Ο πόνος μου ήταν τόσο έντονος, που τα δάκρυά μου έτρεχαν ποτάμι πάνω στο μουνάκι της, και όλο μου το κορμί είχε σπασμούς. Παρ όλ' αυτά, εγώ έγλυφα με λαιμαργία και ευγνωμοσύνη την Αφέντρα μου που έχυνε ατελείωτα, ενώ γελούσε ικανοποιημένη, αποκαλώντας με μουνόπανο.
    Στη συνέχεια μάλιστα απαίτησε ταυτόχρονα , να της κρατάω με το χέρι μου και το τασάκι της.
    Ήταν το γονάτισμα της ζωής μου, που μου άφησε σωματικά σημάδια για πολλές ημέρες, αλλά και με σημάδεψε και ψυχικά, μεγαλώνοντας την υποταγή και τη λατρεία μου προς το πρόσωπό της.
     
  9. thanasis

    thanasis Contributor

    Πρέπει να γίνει bumping σε αυτό το νήμα...

    Ορίστε, λοιπόν!
     
  10. Vicky

    Vicky Regular Member

    Και τα μαξιλαράκια γιατί υπάρχουν ?  
     
    Last edited: 20 Μαρτίου 2008
  11. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Μμμμμμμμμμμμ!!!!!!!!
    Ευγε γλυκε μου!!!!! 
     
  12. Kits

    Kits Contributor

    για να κοιμομαστε...