Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γρίφοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Fun & Games' που ξεκίνησε από το μέλος soutzoukakia, στις 9 Απριλίου 2008.

  1. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Επειδη δεν προλαβαινεις εσυ, δεν σημαινει οτι δεν γινεται.
    Δευτερον, η λυση που εδωσες ειναι αυτη που αντεγραψες κι επειδη δεν εχει ολη τν λυση εκει αναλυτικα δεν μπορεις καν να την γραψεις εδω.
    Τριτον μπορεις απλα να πεις οτι δεν ξερεις τι ειναι το δυαδικο συστημα.
    Τεταρτον για γραψε τους "συνδυασμους" ολους, αφου εκατσες κ το κανες γιατι δν το γραφεις εδω?
    Πεμπτον ο γριφος εδω εχει και άλλο σκελος που δν κυκλοφορει στο ιντερνετ που δεν το εχεις παρει μυρωδια ποσο μαλλον την λυση του.

    Τα μαθηματικα δεν ειναι υποκειμενικα οι λυσεις και οι δυο που σου εδωσα ειναι σωστες και ακριβεις. Η δικη σου μπορει να ειναι, μεχρι να την δωσεις ομως το υποστηριζεις μονο εσυ αυτο.
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    !!!!!!
    Δηλαδή ανάλογα με τον βιολόγο θα έχεις και τον ανάλογο χρόνο;;;!!!! loooooooool

    Δεν μπορείς να διαβάσεις τα δεδομένα του γρίφου;!!!
    Δεν λύνεται με τον τρόπο που περιέγραψες, διότι έχεις ΜΙΑ ΜΟΝΟ δοκιμή στη διάθεσή σου. Όχι παραπάνω.
    Να ξεκινήσουμε από τα απλά   Καταλαβαίνεις γιατί έχεις μία και μόνο δοκιμή για να αποφανθείς;
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2014
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Διαβασες τον γριφο δεν τον καταλαβες αρχικα.
    Διαβασες την λυση δεν την καταλαβες ουτε αυτη.
    Σου ζηταω να γραψεις την λυση που υποστηριζεις οτι εχεις, δεν το κανεις.

    Αρχιζεις το μπλα μπλα, τους χαρακτηρισμους, τις υποδειξεις, βαζεις λογια, ολα αυτα που συνηθιζεις να κανεις γενικως, συνεχισε, σε καλο δρομο εισαι, φυσικα το άλλο κομματι του γριφου που δεν μπορεις να το γκουγκλαρεις δεν βρισκεις απαντηση.

    Υ.γ. Που ειδες ακριβως να κανω παραπανω από μια δοκιμη ανα εμβολιο? Ουτε αυτες τις λυσεις καταλαβες ετσι?
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Πόσες ώρες συνολικά απαιτούνται για να βρεις την ένεση με τον 1ο σου τρόπο; Χρειάζονται λιγότερες ή περισσότερες από 24 ώρες;  
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2014
  5. whisperer

    whisperer Regular Member

    ω μωρε πως κολλησατε ετσι?Δεν ηξερα οτι για να καυλαντισω σε Bdsm site επρεπε να σπουσασω στατιστικη
     
  6. seduced mind

    seduced mind Guest

    Γουστάρω να προκαλώ φυσικούς, μαθηματικούς και χημικούς ειδικά χημικούς. Είναι το φετίχ μου... Ερεθίζομαι αφάνταστα όταν σκοτώνονται μερόνυχτα για να ανακαλύψουν τη σούπερ συσκευή φασματομετρίας μάζας και να συνεχίζουν να την αναβαθμίζουν ( orbitrap) και εγώ που δεν είμαι ούτε φυσικός, χημικός, μαθηματικός να λέω καλώς τα παιδιά για να δούμε τι ανακαλύψατε μέχρι που φτάνετε και πως θα σας τη κάνουμε για ακόμα μια φορά... Και όταν τελικά αντιλαμβάνεσαι ότι τους έχεις τότε τους λες... catch me if you can.... ένα παιχνίδι όπως ο κλέφτης και αστυνόμος και όχι δεν έχουμε orbitrap στην Ελλάδα δεν θα μπορούσαμε να είχαμε, αλλά το έζησα στην Αγγλία και οφείλω να πω πως ήταν καύλα.... Είναι φαντανστικό το συναίσθημα της πρόκλησης και της κόντρας που υπάρχει μεταξύ μας...
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    New_Beginning, εσύ τουλάχιστον που έθεσες το γρίφο, σκαμπάζεις τι λάθος κάνει ο lucozade ή μπαα... κι εσύ;  
     
  8. seduced mind

    seduced mind Guest

    Δεν κάνει λάθος οφείλω να ομολογήσω πως μου απάντησε το δεύτερο σκέλος που αυτό ήταν και το σημαντικό μέρος του γρίφου με πολύ απλό τρόπο του στυλ "κοίτα να δεις γατακι (σε μένα κολλάει το γατάκι) τίποτα πιο δύσκολο δεν έχεις να μας πεις.... και μου το είπε με πολύ έξυπνο τρόπο.

    Για να σου δώσω να καταλάβεις στις 1000 ενέσεις υπάρχει μια περίπτωση όπου θα πρέπει και στα 10 ποντίκια να τους χορηγηθεί η ίδια ένεση και υπάρχει άλλη μια περίπτωση όπου στα δέκα ποντίκια που χρησιμοποιούμε θα πρέπει 10 φορές να χρησιμοποιήσουμε τα 9 για μία ένεση. Αν λοιπόν προσέξεις αυτές τις δύο περιπτώσεις και τις αποφύγεις τότε ο μέγιστος αριθμός θανάτων είναι 8.

    Χαίρομαι επίσης που αναγνώρισε τη πρωτοτυπία της συναδέλφου μου γιατί ο γρίφος δεν ήταν δικός μου... Εμένα απλώς μου τον είπε... (έτσι και καταφέρω να τη κάνω Domina θα γίνω ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου)....

    lucozade σε λύκειο είσαι; Aν είσαι σε λύκειο τι πιστεύεις ότι θα πέσει κύμα ή μηχανική ταλάντωση; Να πω στο ανηψάκι μου τι να διαβάσει γιατί σε έχω για πολύ έξυπνο φυσικό οφείλω να ομολογήσω...
     
    Last edited by a moderator: 5 Ιουνίου 2014
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    ……
    Άντε να δώσουμε τη λύση.

    Το δύσκολο μέρος του γρίφου είναι να διαπιστωθεί με ποια μέθοδο εντός του χρονικού ορίου των 24 ωρών θα βρεθεί η ένεση χρησιμοποιώντας όσα λιγότερα πειραματόζωα γίνεται.
    Θα μπορούσε να λυθεί κάνοντας μία ένεση ανά πειραματόζωο ταυτόχρονα (θα είχαμε αποτελέσματα εντός 10 – 20 ωρών), αλλά αυτό θα ήταν σπατάλη ποντικιών μιας και θα χρειαζόμασταν 999 ποντίκια. Επίσης, δεν έχουμε τη δυνατότητα να χωρίσουμε τις ενέσεις σε 500 – 500 και να περιμένουμε ποιο ποντίκι θα ψοφήσει για να πάρουμε από την ομάδα 250 – 250, έπειτα 125 – 125 κ.ο.κ., όπως αναφέρθηκε, γιατί δεν υπάρχει χρόνος για κάτι τέτοιο.

    Ποια είναι η λύση λοιπόν:



    Χωρίζουμε τα ποντίκια σε τόσες ομάδες ώστε σε κάθε μια ομάδα να χορηγηθεί μία ένεση από τις 1.000. Αυτό σημαίνει ότι χρειαζόμαστε τουλάχιστον 1.000 ομάδες ποντικιών μιας κι έχουμε ισάριθμες ενέσεις. Όποια ομάδα πεθάνει θα γνωρίζουμε ποια ένεση είναι η θανατηφόρα.

    Πόσα ποντίκια χρειαζόμαστε; 10.

    Γιατί 10;

    Γιατί το άθροισμα των συνδυασμών των 10 ποντικιών μπορεί να μας δώσει μέχρι και 1024 σύνολα (+ το 0 και το 10), επομένως μπορούμε να εντοπίσουμε την μία θανατηφόρα ένεση από τις χίλιες. Έτσι, χρειαζόμαστε 1.000 σύνολα (όσες και οι ενέσεις).
    Γιατί θέλουμε συνδυασμούς κι όχι π.χ. μεταθέσεις; Γιατί ο συνδυασμός δεν λαμβάνει υπόψη τη σειρά των στοιχείων όπως στις μεταθέσεις (π.χ. δε θέλουμε να έχουμε την ίδια ομάδα ποντικιών [α, β, γ] και [β, γ, α] γιατί εκτός του ότι θα έχουμε περισσότερες ομάδες (περιττό αρκεί ο θάνατος του ενός συνόλου για να διαπιστώσουμε την ένεση), θα χρειαστούμε περισσότερες ενέσεις.


    Προσωπικά, μου πήρε μισή κόλλα Α4. Ας το γράψω όμως κι εδώ: (Το forum δεν έχει mathematica κι όποιος ζητήσει περαιτέρω διευκρινήσεις για την επίλυση των συνδυασμών, θα τον πιάσω από το αυτί και θα τον πάω στον καθηγητή του Λυκείου του).

    Συνδυασμός (10 ανά 1) = 10, Συνδυασμός (10 ανά 2) = 45, Συνδυασμός (10 ανά 3) = 120,
    Συνδυασμός (10 ανά 4) = 210, Συνδυασμός (10 ανά 5) = 252, Συνδυασμός (10 ανά 6) = 210,
    Συνδυασμός (10 ανά 7) = 120, Συνδυασμός (10 ανά 8) = 45, Συνδυασμός (10 ανά 9) = 10

    Σ = 1.022 [1.024 με τις περιπτώσεις: (1) καμίας χορήγησης και (2) χορήγησης και στα 10 πειραματόζωα της ίδιας ένεσης].

    Με τον παραπάνω άθροισμα συνδυασμών μπορούμε να ελέγξουμε μέσα σε 24 ώρες και τις 1.000 ενέσεις και θα χρειαστούμε 10 ποντίκια.



    New_Beginning και lucozade με τον κηδεμόνα σας από Δευτέρα  
    Το να κομπάζεις για τη λύση γρίφου που δεν κατανοείς, είναι παιδαριώδες.
     
    Last edited: 6 Ιουνίου 2014
  10. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Θα συμφωνησω με τν λυση σου ειναι σωστη, αν και ομολογουμενως την διαβασες την λυση.
    Θα συμφωνησω επισης οτι η πρωτη μου λυση ειναι λαθος δεν προβλεπει τον χρονο που χρειαζεται το δηλητηριο.
    Ομως η δευτερη λυση που ηταν και η αρχικη μου λυση ειναι ορθη και στην οποια οι μεταθεσεις ειναι εμφανεις.

    Τωρα στα σχολια σου, καταλαβαινεις λοιπον οτι αν ειχες δωσει από την αρχ την λυση σου θα μπορουσαμε να μιλαμε για αυτην, οπως εκανες με την δικη μου, αλλα αρκεστηκες στις εντυπωσεις. Ψαξτο λιγο!

    Γιατρε η φυσικη θα ειναι δυσκολη νομιζω φετος.
    Δεν ειμαι σε λυκειο, δεν ειμαι φυσικος.

    Latex δεν εχει το φορουμ το μαθεματικα ειναι για αλλου..
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2014
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    και τι εισαι;
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ολυμπιακος!