Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γυναίκες με strap-ons

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 20 Δεκεμβρίου 2007.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το πρωκτικό σεξ στους άνδρες δεν αποτελεί φετιχισμό. Δεν είναι τυχαίο που αντίστοιχα στις γυναίκες που επιθυμούν πρωκτικό σεξ δεν αποδίδεται ο όρος "φετιχισμός".
    Κατά κύριο λόγο είναι πανηδονιστές.
     
  2. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Άρα αποκλείουμε τον φετιχισμο;
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ναι, όπως έχω ξαναπεί ο όρος είναι ψυχιατρικός και παρατηρώ ότι στα BDSMικά φόρουμ χρησιμοποιείται αρκετά καταχρηστικά προς καθετί που ξεφεύγει από την mainstream κουλτούρα για το σεξ.
     
  4. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Για να το λες
     
  5. vautrin

    vautrin Contributor


    Διαφωνώ, νομίζω ότι ο φετιχισμός είναι όρος θρησκευτικός - εθνογραφικός, η ψυχιατρική κι η ψυχανάλυση τον δανείστηκαν, δεν τον επινόησαν.
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Γενικώς η ψυχανάλυση ετσίμπησε πολλά από την θρησκεία γι'αυτό και δεν την συγκαταλέγω στις επιστημονικές μεθόδους (και να 'ταν και η μόνη δηλαδίς).
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Συμφωνώ με την ουσία της δήλωσής σου, το πρωκτικό έχει σχέση με την ηδονή και ναι, κατά κύριο λόγο όσοι (και όσες, σε αντίστοιχη περίπτωση) το απολαμβάνουν/με είναι/είμαστε πανηδονιστές. Με την ιδεολογικοποίηση του δεν ξέρω αν συμφωνώ, ούτε με την τάση είτε να ψυχιατρικοποιήσουμε, είτε να αποψυχιατρικοποιήσουμε καλά και σώνει το ζήτημα, σιγά το ζήτημα δηλαδή, το να σου αρέσει το πρωκτικό σεξ, θα έπρεπε, εδώ μέσα τουλάχιστον, αυτό να το έχουμε λύσει προ πολλού, θαρρώ.
    Απλά νομίζω ότι με το να κάνουμε zoom-out συνεχώς, τελικά μπορεί να κάνουμε zoom-in στο τελικώς παραγόμενο αποτέλεσμα.
    Επί του θέματος, πέρα από τους τερψίπρωκτους και τις τερψίπρωκτες, υπάρχει το φετίχ του strap, γιατί σαφώς και εκεί παίζει η ''ιδεολογικοποίηση'' τής γυναίκας που γαμάει, ή διεισδύει, δεν είναι μόνο η πράξη αυτή καθεαυτή, αλλά ποιος διεισδύει σε ποιον και με ποιον τρόπο. Υπάρχει δηλαδή ένα πλαίσιο, άλλωστε μιλάμε για ασύμμετρες σχέσεις, έτσι δεν είναι?
    Eμένα δεν με χαλάει η λέξη φετίχ, απλά θα ομολογήσω, πως υπάρχουν τόσοι συμβολισμοί στην εν λόγω πράξη, που παίζει και να την αδικούμε, ή να την υποβαθμίζουμε με τον όρο ''φετίχ''. Και φυσικά συμφωνώ με τον @vautrin για τον όρο, που και πάλι, θα πω, πως δε νομίζω να είναι το πραγματικό μας ζήτημα.
    Ας μην ξεχνάμε, πως οι γυναίκες με stap, μπορεί να αλληλεπιδρούν με άλλες γυναίκες και όχι μόνο με άνδρες.
    Εμένα πιο πολύ με απασχολεί το θέμα της ''έμπνευσης'' για την πράξη, παρά η πράξη αυτή καθεαυτή, αυτό νομίζω πως θα ήθελα να το δω να συζητιέται και όχι τα υπόλοιπα.
    Πότε δηλαδή κάποια γουστάρει πραγματικά να χρησιμοποιήσει το strap με άνδρα ή με γυναίκα, that's the key point.
     
    Last edited: 17 Νοεμβρίου 2017
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Όχι, δεν ταυτίζεται το strap-on με τις ασύμμετρες σχέσεις.
     
  9. vautrin

    vautrin Contributor

    Χμ... Ας αρχίσουμε από την ίδια την πράξη πριν καταλήξουμε στους -ισμούς.

    1. Το πρωκτικό στραπονάρισμα πονάει - ή έστω τσούζει.
    2. Άρα για να το απολαύσει κανείς απαιτείται ένα μίνιμουμ μαζοχιστικής αλγολαγνείας.
    3. Άρα;
     
  10. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Να ρωτήσω γιατί είναι δεδομένο ότι πονάει ή τσούζει;
     
  11. vautrin

    vautrin Contributor

    Δεν είναι και θέσφατο, απλώς μου φαίνεται ότι αυτό συμβαίνει συνήθως.
     
  12. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Ευχαριστώ για την απάντηση.