Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΔΕΟΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος SaMoYeT, στις 23 Οκτωβρίου 2005.

  1. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    Πόσο και με ποιο τρόπο δείχνει ή νοιώθει ΔΕΟΣ ένας άνθρωπος υποτακτικής ψυχολογίας ως προς τον Κυρίαρχο του μυαλού, της σκέψης και του κορμιού του?
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: Ποσο ουσιαστικα και με ποιους τροπους δειχνει το δεος του ενα ατομο υποτακτικης ψυχολ

    Πολύ ενδιαφέρον θέμα! και ταυτοχρονο με τον φόβο...ίσως υπάρχει κάποια σχέση?

    Καιρός για σκέψη και γράψιμο.  

    Ευχαριστώ SamoYeT  
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να περιγράψω το Δεός που με έχουν κάνει να νιώσω ορισμένοι άνθρωποι και μετά κοιτάω τι έχω γράψει και τα βρίσκω τόσο φτωχά ... Μόνο με το βλέμμα μου έχω καταφέρει να δείξω πως με έχουν κάνει να αισθανθώ .
     
  4. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    RE: RE: ΔΕΟΣ

    Ενα βλεμμα που δειχνει τον τροπο που την συγκεκριμενη στιγμη νοιωθεις για τον συγκεκριμενο ανθρωπο φυσικα και ειναι ικανο να δειξει το ΔΕΟΣ σου ως προς Εκεινον...
    Τα λογια σιγουρα ειναι λιγα για να δωσεις σε εμας το πως νοιωθεις ομως Εκεινος ξερει και αυτο καλυπτει και εσενα αλλα και Εκεινον..
     
  5. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    δέος: θαυμασμός που συνοδεύεται από αισθήματα φόβου ή ανησυχίας για κάτι που ξεπερνά τις πνευματικές ή σωματικές μας δυνάμεις

    Δεν ξέρω κατά πόσο αντιπροσωπεύει ο ορισμός του λεξικού τη σημασία του δέους στις D/s σχέσεις, σαν υποτακτική όμως νιώθω αρκετές φορές ότι δεν είμαι άξια να Τον φτάσω. Ίσως γι' αυτό να αισθάνομαι δέος απέναντι Του. Θα συμφωνήσω ότι τα λόγια είναι πολύ φτωχά για να μπορέσεις να περιγράψεις αυτό το συναίσθημα. Θα μπορούσα να πω ότι είναι από τα βασικά συναισθήματα, μαζί με τον σεβασμό και την εμπιστοσύνη, που πρέπει να νιώσω για να υποταχθώ.
     
  6. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    RE: RE: ΔΕΟΣ

    λογικη η εκφραση δεν ειμαι αξια να Τον φτασω ... εξαλλου αν μπορουσες δεν θα υπηρχε το ΔΕΟΣ ως προς Εκεινον.
    Σιγουρα οπως εχουμε προαναφερει τα λογια ειναι πολυ φτωχα ομως το βασικο θεμα ειναι τι σε κανει και ειναι τα λογια φτωχα ποιεσ σκεψεις ποιες καταστασεις που ζεις και βιωνεις μαζι Του.
    Οσο ως προς το σεβασμο και την εμπιστοσυνη ειναι βασικα στοιχεια που πρεπει να εχει ενας υποτακτικος ως προς τον Κυριαρχο του
     
  7. sklavin

    sklavin Guest

    Όταν ο χώρος είναι γεμάτος μόνο από την Παρουσία του ,
    όταν το βλέμμα μου δεν φτάνει όσο και να το σηκώνω προς τα επάνω για να φτάσει στα Μάτια του ,
    όταν ο ήχος της φωνής Του σε κάνει να τρέμεις ,
    και το άγγιγμα Του να μουδιάζεις ....

    Έτσι μπορώ να περιγράψω εγώ αυτό που νιώθω για Εκείνον !
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: ΔΕΟΣ

    Πολύ όμορφο!
     
  9. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    όταν το βλέμμα μου δεν φτάνει όσο και να το σηκώνω προς τα επάνω για να φτάσει στα Μάτια του.... (sklavin)

    Όταν κάποια στιγμή θέλησα να βρω λέξεις να περιγράψω αυτό το συναίσθημα ... δέος ένιωσα και τότε...ώσπου διάβασα το "Μονόγραμμα" (Ελύτης)...
    ...
    Για σένα έχω μιλήσει σε καιρούς παλιούς
    Με σοφές παραμάνες και μ' αντάρτες απόμαχους
    Από τι να 'ναι που έχεις τη θλίψη του αγριμιού
    Την ανταύγεια στο πρόσωπο του νερού του τρεμάμενου
    Και γιατί, λέει, να μέλλει κοντά σου να 'ρθω
    .....
    Να μυρίζω από σένα και ν' αγριεύουν οι άνθρωποι
    Επειδή το αδοκίμαστο και το απ' αλλού φερμένο
    Δεν τ' αντέχουν οι άνθρωποι κι είναι νωρίς, μ' ακούς
    Είναι νωρίς ακόμη μες στον κόσμο αυτόν αγάπη μου
    Να μιλώ για σένα και για μένα.
     
  10. Punisher

    Punisher Guest

    Τι θελει να πει ο ποιητης δηλαδη ????  
     
  11. zinnia

    zinnia Contributor

    να τρεμει η φωνη..

    να χτυπα η καρδια ακανονιστα σα να θελει να βγει απο το στηθος..

    να κοκκινιζεις και να νοιωθεις σα να βγαινεις ραντεβου για πρωτη φορα...

    να νοιωθεις αμηχανια, να μπερδευεις τις λεξεις, να εισαι μικρη..τοση δα..