Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δεν είμαι αυτή που θες

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος SubIrene, στις 10 Απριλίου 2017.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Θα μπορούσα να το πάω με το μαλακό, αλλά... @underherfeet μας λες ότι τελικά δεν υπάρχουν εξατομικευμένες επιλογές και μάλιστα για τον καθένα; Ότι η συμμόρφωση με τις αντιλαμβανόμενες ως επιταγές του κοινωνικού σώματος πρέπει να είναι πλήρης; Αλλιώς, τι θα συμβεί;
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    @gaby_m
    Λέω ότι υπάρχουν πράγματα στη ζωή που δεν θέλουμε αλλά τα κάνουμε, είτε γιατί πάνε πακέτο με άλλα που θέλουμε πιο πολύ ,είτε γιατί μας επιβάλλονται.
    Αλλιώς, πρέπει να κάνουμε επανάσταση. Είσαι ?
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Με ξέρεις για ακτιβίστρια;   Ευχαριστώ για τον πρόσκληση, ήρθε λίγο αργά όμως γιατί τις επαναστάσεις μου τις έχω κάνει  

    Απλά υπάρχει το ενδεχόμενο ο καθένας να βάζει αλλού τον πήχυ αυτών που δεν θέλει αλλά κάνει και να αποφεύγει κάπως επιτυχώς αυτά που πραγματικά δεν θέλει και μπορεί να μην κάνει. Χωρίς να εννοούμε την εφορία, γιατί και ο Χόρχε δεν εννοούσε καθόλου αυτό  

    Δεν θα πω το τετριμμένο μέχρι κουρελιάσματος και εν τέλει απάνθρωπο "δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να εργάζεται στη Novartis" γιατί δεν είναι ακριβώς έτσι. Θα πω όμως ότι ο Καβάφης ήταν υπάλληλος στην εταιρεία ύδρευσης Αλεξάνδρειας και έκλεινε ταμείο καθημερινά, ότι ο Τσαρούχης από την άλλη είχε κάνει καθημερινή στολή δουλειάς ένα κομμάτι του εαυτού του, υποτίθεται αντιπροσωπευτικό, που υποθέτω και αυτός θα μπορούσε να βαριέται σαν τις παλιές αμαρτίες του, ότι η Δημουλά στη δουλειά της ήταν υποχρεωμένη να φοράει στολή και αν κάποια μέρα παρέλειπε εμφανιζόταν κλητήρας που της έκοβε χαρτάκι με πρόστιμο που έπρεπε να πληρώσει από τον μισθό της. Δεν είχαν κάνει προσωπικές επιλογές που είχαν πολλά - και ακριβά - "όχι" αυτοί όλοι και πάρα πολλοί άλλοι; Έτσι και ο καθημερινός άνθρωπος.

    Γι αυτό λέω, έχει ένα δυνατό point ο Χόρχε αλλά και αν δεν αρέσει ο Χόρχε, έχει ξαναειπωθεί  
     
  4. dreams

    dreams Regular Member

    μπράβο brenda, χάρηκα με αυτό που έγραψες
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Δεν μπορω να μην εχω μια απορια: γιατι @SubIrene τοτε κι οχι irene;  
     
  6. SubIrene

    SubIrene Dreamer of Dreams

    Δικαιολογημενη απορια. Το ονομα παρθηκε, αφου πρωτα δωθηκε απο αλλου.
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    @gaby_m

    Ο Χόρχε, για να το κλείσω απο μεριάς μου, έχει πράγματι ένα δυνατό point αν το περιορίσουμε στην προσωπική ζωή του καθένα. Εκεί πραγματικά μπορείς να μη κάνεις αυτό που δεν θέλεις, ακόμα κι αν είσαι σκλάβος σε βδσμική σχέση ,έτσι δεν είναι;
    Βεβαίως, θα υποστείς τις συνέπειες αυτής της επιλογής σου.
    Η ένστασή μου εξ αρχής είχε να κάνει με την κοινωνική διάσταση της ζωής ενός ατόμου, το έκανα σαφές νομίζω και παραμένει ,παρά τα παραδείγματα που ανέφερες στην τελευταία σου απάντηση, που και εκεί θα μπορούσα να απαντήσω, αν και δεν έχω εντρυφήσει σε λεπτομέρειες της προσωπικής ζωής των ατόμων που ανέφερες. Πόσα πρόστιμα πχ θα μπορούσε να αντέξει η Δημουλά, αναρωτιέμαι.
    Πολύ περισσότερο δε αυτό ισχύει για τον καθημερινό άνθρωπο, που μπορεί εύκολα να συνθλιβεί απο τους θεσμούς και τις επιταγές της κοινωνίας στην οποία ανήκει ,αν τα θέλω ή τα δεν θέλω του την ενοχλήσουν.
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εξαρτάται...
    Αν έχεις ποοολλλλάααα λεφτά και χρωστάς στην εφορία, διασκεδάζεις αφόρητα δίνοντάς τους το 10-20% (εκεί κάνουν σαν σκυλάκια που τους κουνάς κοψίδι και δόστου χαρές και τέτοια), τους τάζεις, και με τζίφρες και με απ' όλα πως θα πάρουν τα υπόλοιπα τ' Άι-Πούτσου (εκεί χαίρονται γιατί μπαίνει στο βιογραφικό) και κατά τα γνωστά κλπ κλπ...
    Αν δεν έχεις σε πάνε πίπα-κώλο, που έτσι κι αλλιώς σε πάει το πράμα αφού δεν έχεις. Οπότε ουδεμία έκπληξις

    Με τον θάνατο, δεν τραβάει κανείς κανά ζόρι, ξέρουμε πως θα πεθάνουμε, άλλοι τον φοβούνται πάαααρα πολύ - άλλοι κάτι πιο λίγο, παπάρια, τραβάς και μια στενοχώρια κι ένα πόνο πριν την "κάνεις" πέφτουν και κάτι βραχυκυκλώματα πολύ σένια τότε, για μα μη πάς σφυρίζοντας, το θέμα είναι τι "ψ'ωνιζες" όσο ζούσες, ώστε να φοβάσαι σαν μαλάκας, λες και δεν πέθαναν καμια εικοσαριά δις πριν από σένα σαν και σένα...

    Με τη σοκολάτα όμως ένα θέμα υπάρχει, αν μείνεις ναυαγός σε κανά ξερονήσι... Γάμα τα!
     
  9. SubIrene

    SubIrene Dreamer of Dreams

    @underherfeet ηθελα να απαντησω στη τοποθετηση σου αλλα με προλαβε αρκετα ικανοποιητικα η @gaby_m με το παραπανω ποστ.
    Παντως το ν λεμε πως δεν εχουμε επιλογη ειναι ιδιαιτερως απελπιδο. Αν δεν θες ν βαρας προσοχη στ στρατο, δηλωνεις αντιρυσιας συνηδησης. Αν δεν αντεχεις τ δουλεια σου φευγεις. Αν δεν μπορεις να φυγεις φορας την υποχρεωση σου περηφανα και κοιτας να απελευθερωσεις τον εαυτο σου ολες τς αλλες ωρες.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Να την πω την πετριά μου...
    Οι Μπουκάιδες, οι Γιαλομαίοι, οι Κοέλιοι και τα λοιπά ανάλογα σούργελα του κόσμου δαύτου, έχω την εντύπωση πως δεν έχουν το μπόι για να προλαμβάνουν, στο μπουσούλημα για να θεραπεύουν μια χαρά τα πάνε...
    Ακριβό πράμα η πρόληψη, δεν λέω...
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αν ήταν σκέτες οντότητες θα είχαν μια κάποια διαφορά δηλαδή από τα να αναφέρονται ως -σχώρνα μου υην παρένθεση- κο(ζ)μικές..?
     
  12. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Από τα πάντα μπορεί να συνθλιβεί ο καθένας ανά πάσα στιγμή - από την κοινωνία λιγότερο, εκτός κι αν δεν προσέχει stop και φανάρια. Ο Κουμανταρέας σφάχτηκε εξ αιτίας των προσωπικών επιλογών του, ο περαστικός στον δρόμο της Σουηδίας προχθές πήγε χωρίς κανένα λόγο και ανεξάρτητα από τις επιλογές του, ο Κάφκα που σε όλη του τη ζωή εξηγούσε πώς η κοινωνία μπορεί να συνθλίψει το άτομο ήταν ένας τυπικός Τσέχος διανοούμενος, που επέμενε να αγνοεί το προφανές προς χάριν του εντελώς στρεβλά απίθανου, αλλά με αυξημένη εμβέλεια λογοτεχνικής έκφρασης.

    Αυτό, δηλαδή η μηδενική βεβαιότητα για την εν τέλει αποτελεσματικότητα των επιλογών ή μη επιλογών του, δεν απαλλάσει κανέναν από την ευθύνη τους  

    Και από μένα επίσης κλείνει εδώ, ευχαριστώ για τη συζήτηση