Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Δεύτερης διαλογής"?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος casiope, στις 13 Οκτωβρίου 2005.

  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    bdsm_rubber sorry αλλα ή εισαι μακρια νυχτωμενος ή κανεις καποιο λαθος στον τροπο που ψαχνεσε.
     
  2. bdsm_rubber

    bdsm_rubber Guest

    Mακάρι να κάνω λάθος... Αλλα΄μέχρι τώρα αυτό που περιγράφω έχω βρει... ΄Άφραγκες τύπισσες, χωρίς σταθερή δουλειά και χωρισμένες, που ψάχνουν να πιαστούν... Και το πάιζουν ΣΜ, επειδή έτσι μπορούν να ζούνε μία ζωή χειμαδιό.
     
  3. bdsm_rubber

    bdsm_rubber Guest

    με τρεις (3) μονο εξαιρέσεις...
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: "Δεύτερης διαλογής"?

    Θα σε παρακαλούσα να μην προσβάλεις με τέτοιο τρόπο τους άλλους. Αντιλαμβάνομαι πως η προσωπική σου πείρα είναι αυτό που σε κάνει να μιλάς με αυτό τον τρόπο, και λυπάμαι και συμπάσχω όσο μπορώ, αλλά δεν δέχομαι να με ονομάζουν "γκομενάκι που ψάχνει πούτσο" όχι γιατί είναι κάτι κακό, αλλά γιατί δεν είναι αυτό το οποίο είμαι ούτε εγώ, ούτε πολλές άλλες εδωμέσα.

    Και σίγουρα με προσβάλει να αναφέρονται έμμεσα προς Τον Κύριο μου και Άλλους Masters σαν "γαμιάδες".

    Είμαι βέβαιη πως δεν είχες τέτοιο σκοπό, πολλές φορές η πίκρια μας κάνει να γινόμαστε απόλυτοι και να λέμε πράγματα που ίσως δεν εννοούμε ακριβώς έτσι, αλλά ας μην προσβάλλουμε με τέτοιο τρόπο σε παρακαλώ πολύ.
     
  5. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    bdsm rubber σκεφτηκες την πιθανοτητα να φταις και εσυ?δηλ στην αναγκη σου να βρεις αυτο που θελεις να πεφτεις με τα μουτρα σε οποια βρεθει στο δρομο σου?υποτακτικος δεν σημαινει απαρετητα και ευκολοπιστος!οσο για σενα casiope αυτο που περιεγραψες μπορει να τυχει σε ολους οχι απαρετητα σε οσους ασχολουνται με το bdsm!κοινος λεγετε ξεπετα!
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Αγαπητοί bdsm rubber και casiope,
    εκφράζετε μια απογοήτευση δικαιολογημένη. Ο BaD Habits το επισήμανε.

    Ακολουθείτε την εύκολη οδό (η casiope πιο διακριτικά) του: "Φταιν οι αλλοι".

    Δεν είναι καθόλου εύκολο να αντιστραφούν οι καταστάσεις ψάχνοντας μέσα σας, αλλά ένα είναι σίγουρο: Το "φταιν οι άλλοι" δεν οδηγεί πουθενά.

    P.S. αγαπητέ bdsm rubber, υπαρχουν σοβαροί bdsm ανθρωποι στην Ελλαδα. Αρκετοι γραφουν εδω.
     
  7. casiope

    casiope Guest

    Σας ευχαριστώ θερμά Όλους/ες για τις απαντησεις σας
     
  8. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    RE:

    Αυτό το thread το σκέφτομαι μέρες, στην αρχή το είχα υποτιμήσει. Η πρώτη του ανάγνωση (και απάντηση) είναι απλή και δώθηκε: και στο D/s υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν επί τούτου one-night-stands και καλό είναι να το λένε από πριν. Αλλά μου δίνει μια καλή ευκαιρία να καταγράψω μερικά σχόλια, σε δεύτερη ανάγνωσή του, για κάποιες τάσεις που παρατηρώ στο forum. Ας αρχίσουμε με θεατρικά μονόπρακτα:

    Σκηνή 1η

    Κ.: Γειά σου, είσαι υποτακτική;
    υ.: Μάλιστα.
    Κ.: Κάτσε λίγο να σε υποτάξω...
    υ.: Τί πράμα; Για ποιά με περάσατε; Μόνο αν επιλέξω έναν αληθινό Αφέντη θα το κάνω αυτό...
    Κ.: Καλά, σε διαλέγω ανάμεσα σε τόσες, σου προσφέρω την Κυριαρχία ΜΟΥ και την αρνείσαι;
    υ.: Μάλλον δεν πάτε καλά Κύριε...
    Κ.: Άντε μωρή φακλάνα, που θα μου πεις δεν πάω καλά, κατά φαντασία υποτακτική....

    Σκηνή 2η

    υ.: Κύριε...
    Κ.: Τί είναι παιδί μου;
    υ.: Ανάμεσα σε όλους εκεί έξω διάλεξα Εσάς.. Θα ήθελα να Σας υποταχτώ...
    Κ.: Και πώς σου πέρασε από το μυαλό ότι θα σε αναλάβω εγώ;
    υ.: Κύριε, είναι δυνατόν; Σας προσφέρω ότι σημαντικότερο έχω, την υποταγή ΜΟΥ, Σας επέλεξα ανάμεσα από χιλιάδες και ΜΕ αρνείστε; Ποιός νομίζετε ότι Είστε επιτέλους; Ένας αγάμητος κομπλεξικός που το παίζει Μάστερ είστε, αυτό είστε...

    Λοιπόν, γιατί έχω την εντύπωση ότι ο πρώτος διάλογος φαίνεται παράλογος σε περισσότερους/ες απ΄ότι ο δεύτερος; Ότι το θυσιόζυγο γέρνει προς την μεριά της υποτακτικής;

    Για να το σκεφτούμε λίγο...
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ίσως γιατί επικρατεί μια τάση, πως η υποτακτική με την υποταγή της κάνει κάποιο είδος «χάρη» στον Κυρίαρχο. Πόσες φορές δεν έχουμε διαβάσει «Μα πως?! Του έδωσα ότι πολυτιμότερο έχω! Την υποταγή μου!» Μη ξεχνάμε την τάση, συνήθως ανάμεσα στις καινούριες υποτακτικές να μιλάνε για «δώρο της υποταγής».
    Είναι μάλλον η ανάγκη που γεννιέται από τον εγωισμό και την επιθυμία να εκτιμείται και να γεννά θαυμασμό αυτό το οποίο είμαστε και αυτό το οποίο προσφέρουμε, αλλά και του φόβου πως υποταγή σημαίνει απώλεια της όποιας μοναδικότητας μας και ισοπέδωση του χαρακτήρα και της προσωπικότητας μας, κάτι εντελώς ανυπόστατο βέβαια.
    Και βέβαια μη ξεχνάμε πως υπάρχει μια γενικότερη κατεύθυνση στην κοινωνία μας που θέλει τις γυναίκες να έχουν την εξουσία λόγω της διαφοράς στη φυσιολογία τους.
    Αυτές οι συμπεριφορές που όλοι έχουμε μαρτυρήσει, που η γυναίκα το παίζει για να ικετέψει ο άντρας να την πηδήξει, πληρώνοντας το όποιο αντίτιμο έχει θέσει. Έχω μουνί άρα ότι σου προσφέρω είναι δώρο, σου κάνω χάρη, σου προσφέρω ότι πολυτιμότερο έχω, κ.ο.κ. Και γιατί? Γιατί η φυσιολογία σου Κύριε άντρα είναι τέτοια που άμα σηκωθεί πρέπει κάπου να μπει. Ας το εκμεταλλευτούμε λοιπόν η απανταχού γυναίκες να πάρουμε εξουσία, με όλα όσα αυτή φέρνει μαζί της. Εστιατόρια, δώρα, λουλούδια, να ανέχεται το κάθε καπρίτσιο και να χαμογελά, αλλιώς δεν έχεις Κύριε άντρα πιθανότητα.
    Λυπάμαι που μιλώ κάπως ωμά, αλλά το συγκεκριμένο θέμα το έχω συζητήσει άπειρες φορές και πάντα με τσαντίζει αυτή η αδικία εις βάρος των αντρών.
    Το να παίρνεις απόρριψη επειδή είδες μια γυναίκα σου άρεσε, της την έπεσες και σ΄ απόρριψε είναι κατανοητό και αναμενόμενο ίσως. Το να σε «απορρίπτει» η κάθε γκόμενα, επειδή τη ρωτάς τι ώρα είναι και εκείνη είναι πεπεισμένη πως αποκλείεται να ρωτάς όντως την ώρα, ή την οδό κ.ο.κ. αλλά θες να την πηδήξεις είναι αδικία και εξοργιστικό.
    Και την πληρώνουν ουσιαστικά εκτός απ΄ τους άντρες, εκείνες οι λίγες που τολμούν να είναι ειλικρινείς, γιατί οι άντρες συνηθισμένοι ποια πως αν δεν παίξουν, δεν πηδάνε, θεωρούν τις ειλικρινείς γυναίκες «εύκολες». Οπότε η υποκρισία ποια αρχίζει να εξελίσσεται στο μεγαλείο που μαρτυράμε όλοι μας στην κοινωνία.

    Ε λοιπόν η ίδια αυτή κατεύθυνση, αυτή δυστυχώς η στάση περνά και μέσα στις καινούριες υποτακτικές. Με τη διαφορά πως αντί για πήδημα, πουλάνε υποταγή.

    Περισσότερα γι΄αυτό θα πω στο thread The gift of submission.
     
  10. Strict71

    Strict71 Regular Member

    casiope welcome.
    Στο χώρο αυτό που υπάρχουμε είναι λογικότατο να βρίσκονται πολλά 'ατομα με απορίες σαν την δικιά σου, μιας και λόγω καταστάσεων δεν βρίσκεις εύκολα πληροφορίες στα ΜΜΕ και στις καθημερινές κουβέντες. Οι σχέσεις στο bdsm δεν παύουν όμως να είναι σχέσεις. 'Οπως και σε μια απλή βανίλα σχέση μπορεί να τύχει το one night stand, έτσι μπορεί και να βρείς one time player. Κυρίως στο εξωτερικό όπου υπάρχουν κλάμπ. Στην Ελλάδα απλά δεν υπάρχουν, και η έλλειψη συντονισμού και πληροφόρησης διμιουργούν εκ των πραγμάτων σύγχηση. Μια φορά πήραμε μια γνωστή 3 άτομα, εγώ, η πρώην, και ένας φίλος, στην Ολλανδία. Ήταν καθαρά bdsm το παιχνίδι, όπως και ξεκάθαρο ότι ήταν απλά καύλα για ένα βράδυ. Το ότι δεν το ξανακάναμε δεν σημαίνει ούτε οτι ήταν δεύτερης διαλογής, ούτε τίποτα. Καυλώσαμε και το κάναμε. Στην Ολλανδία είναι απλά πιο χύμα τα πράγματα (καμμιά φορά, όχι με όλους). Αυτη η κοπέλα είναι ακόμα φίλη, γνωστή και τα λέμε ακόμα σε καφέ μετά απο τρία χρόνια και δεν τρέχει τίποτα. Αυτό που θέλω να σου μεταφέρω είναι ότι δεν χρειάζονται αναλύσεις επί αναλύσεων. Μάλλον η χημεία δεν ήταν σωστή, η ξεκάθαρη. Κάθε εμπόδιο και κάθε εμπειρεία για καλό. Η πολύ ανάλυση οδηγεί στην παράλυση. Θα βρείς τον δρόμο και τον άνθρωπο σου. (σκέφτηκες ότι μιας και σε άφησε σε σύγχηση βρήκες εσύ "δεύτερης διαλογής" μάστερ 
     
  11. llazouli

    llazouli Contributor

    Μια πολύ σοφή συμβουλή που πήρα εδώ στο φόρουμ από κάποια συμπαθέστατη παρουσία,
    και ελπίζω casiope να σου πει κάτι...μού τόνισε λοιπόν πόσο σημαντικά είναι για το ξεκινημα
    τα ''babysteps''.
    Λίγη προσοχή και επαγρύπνηση βρε παιδιά, δεν έβλαψε ποτέ κανένα. Γιατί να πέφτουμε
    θύματα των ευσεβών μας πόθων;
    Είναι γεγονός ότι ο ίδιος ο εαυτός μας φτιάχνει τις πιο όμορφες ψευδαισθήσεις, τις ντύνει,
    τις στολίζει, τόσο γοητευτικά που κάθε αντίστασή μας πάει περίπατο.
    Συνεπώς είναι καθαρά δική μας η ευθύνη, αν ο άλλος βρει το πρόσφορο έδαφος να καλλιεργήσει
    την ψευτιά, να πουλήσει τη μούρη του, να μας ισοπεδώσει.