Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δηλαδη Εγω που ψαχνω να υποταξω μια Domme Ειμαι τρελλος?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Marqui, στις 3 Αυγούστου 2006.

  1. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Μπορώ να δεχτώ ότι από μια φυσική, ελεύθερη επαφή-αλληλεπίδραση δύο ανθρώπων ανεξαρτήτως status, orientation, είναι δυνατόν και κατ’ εμέ θεμιτό να προκύψει το οτιδήποτε. Υπό δύο αυστηρές, αυστηρότατες προϋποθέσεις. Πρώτον το να μην υπάρχουν από κανέναν εκ των δύο στόχοι, κρυφές ατζέντες, μανιπουλαρίσματα και δεύτερον να είναι και οι δύο ανοιχτοί, ορθάνοιχτοι σε οτιδήποτε προκύψει στην πορεία.

    Πέραν αυτού δεν πρόκειται ποτέ να επιτιμήσω ή να εγκαλέσω κανέναν για την φαντασίωση, την επιθυμία και την καύλα του οποιαδήποτε κι αν είναι αυτή. Μέχρι εκεί όμως. Το πράγμα αλλάζει άρδην από τη στιγμή που τις φαντασιώσεις, τις επιθυμίες και τις καύλες αποπειραθεί κάποιος να τις κάνει πράξη. Τότε θα κριθεί αναλόγως.

    Τούτων λεχθέντων και σε ότι αφορά όχι στο αρχικό ερώτημα του νήματος αλλά στην εξέλιξη που αυτό είχε μετά την αναβίωση του έχω να προσθέσω μόνο το εξής:
    Το να επιχειρήσει με λόγια και έργα ένας κατά δήλωση(διότι σε μια επαφή αρχικά δεν υπάρχει κάτι άλλο) Κυρίαρχος να σαμπάρει έναν επίσης κατά δήλωση του Κυρίαρχο( προφανώς εσκεμμένα αποφεύγω να ξεχωρίσω τα φύλα) προσωπικά το θεωρώ ασέβεια. Όπως ακριβώς θεωρώ ασέβεια το (συχνότατο) φαινόμενο, άντρες κατά βάση χειριστικοί bottoms να επιχειρούν να πείσουν γυναίκες δεδηλωμένες σκλάβες, υποτακτικές, bottoms να τους υποτάξουν.

    Γενικά μιλώντας ο σεβασμός είναι είδος εν ανεπαρκεία στο καθ ημάς bdsm.
     
  2. drive

    drive darkcorner..

    ολα παίζουν οταν δεν εχεις βρει τη γη σου...και την ουσια σου.Αν τα εχεις...δε παιζει τιποτα.
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    dear @AuroraBorealis

    θα χαρώ να σας ικανοποιήσω γινόμενος αυτοβούλως αναλυτικότερος  
    το κίνητρο «θα υποτάξω κυριαρχικό», έτσι στο ξεκούδουνο, χωρίς πλαίσιο, χωρίς δεδομένα, ακόμη κι αν είναι εφικτό, με ακραία ή λιγότερο ακραία μέσα, δεν συνιστά και δεν μπορεί να παράγει ασύμμετρη σχέση, δεν είναι κυριαρχικό κίνητρο αυτό το ίδιο, τασκ είναι. ατυχώς αυτό δεν έχει κανέναν υποκειμενισμό.
    οι συνθήκες είναι το κίνητρο και τα μέσα, όχι οι ηθικές ή πολιτικές αντιλήψεις. ο υποκειμενισμός είναι αυτές οι τελευταίες.
     
  4. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    όχι καλέ... πως σου πέρασε κάτι τέτοιο απ' το μυαλό...
     
  5. rea..

    rea.. Contributor

    Αγαπητέ συνονειροπόλε και συνομιλητή..

    Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους που "ταξίδεψαν" από το ένα άκρο στο άλλο με ψυχή και τόλμη και τους θαυμάζω για αυτό.

    Ο σκοτεινός μας φίλος επίσης είχε πει, ότι τα πάντα διέπονται από τον Λόγο.
    Άρα ο λόγος ρει, το ά- λογο σκαλώνει και βαλτώνει.

    Με όλο το σεβασμό, οι τοποθετήσεις σου μου είναι κάπως δυσνόητες. Πάντως σε ευχαριστώ για τον ελκυστικό διάλογο.  
     
  6. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Ω! μα καλοσύνη σας, το εκτιμώ, έχω λόγους που δεν θα αναπτύξω απάντηση στα υπόλοιπα.


    Το καταλαβαίνω, όλη αυτή η εβδομάδα αν και μου ήταν πολύ γεμάτη ξαναδιάβασα αρκετές φορές τον διάλογο προκειμένου να δω κυρίως γιατί προκάλεσε τόση ένταση.

    Καταλήγω στο ότι όντως ήταν δυσνόητα αποδιδόμενες οι θέσεις μου και κάπως ατυχές το παράδειγμα μου σχετικά με το Έβερεστ καθώς και η υπεράσπιση του. Είναι ωστόσο σκοπός μου μία ύστατη προσπάθεια κάποια στιγμή προκειμένου να γίνω πιο κατανοητός.
     
  7. Back to the OP. Εαν προσπαθεις να υποταξεις μια Domme, στην πραγματικοτητα μαλλον προσπαθεις να υποταξεις μια Switch. Αν υποταχθει, σημαινει οτι δεν ηταν Domme αλλα Switch.
     
  8. rea..

    rea.. Contributor

    Εντελώς συμπτωματικά χθες βράδυ είχα μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με την έννοια "Έβερεστ" και με βοήθησε να καταλάβω πολλά.
    Υπάρχει μια ανθρώπινη αλήθεια σε όλο αυτό, από την οποία λίγο πολύ έχουμε περάσει οι περισσότεροι. Είτε μας αρέσει - είτε όχι, όλοι μας κάποτε είχαμε ανάγκη από ένα Έβερεστ και μια σημαία.
    Σηκώνει βέβαια πολλά άλλα βαθύτερα θέματα για συζήτηση, αλλά και προβληματισμούς.
    Θα περιμένω την "ύστατη προσπάθεια" με πολύ ενδιαφέρον.
     
  9. Konstantina Lionaki

    Konstantina Lionaki ΔΕΝ ψάχνω τίποτε.

    Δεν είσαι το αλάτι της γης.

    Δεν σε βρίσκω τρελό, όχι.

    Το ότι δεν μπορείς να σεβαστείς οτι τα θέλω και οι φαντασιώσεις μιας κυρίαρχης περιλαμβάνουν έναν υποτακτικό άνδρα, να της ανήκει, τον οποίο ψάχνει και ονειρεύεται να βρει όλη της την ζωή.. και όχι εσένα, δεν ειναι τρελό.

    Είναι ασέβεια, αλλά δεν είσαι αρκετά σημαντικός ούτε καν για να μας ενοχλήσεις.

    Δεν σε βρίσκω τρελό. Ανιαρό… και βαρετό σε βρίσκω, εκτός αν έχεις κανένα φιλαράκι κουκλί υποτακτικό να μας γνωρίσεις.
     
    Last edited: 24 Νοεμβρίου 2021