Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δημόσια D/s συμπεριφορά

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 2 Μαρτίου 2006.

  1. blindfold

    blindfold Contributor

    από την προσωπική μου εμπειρία τολμώ να πω ότι μπορούσα να συμεριφερθώ σαν σκλάβος και σε ανοιχτούς χώρους αλλά με διακριτικό τρόπο και όταν υπήρχαν άτομα που γνωρίζανε το είδος σχέσης που είχα είμουν ακόμα πίο αδιάκριτος ^^

    από την άλλη όμως Π/προτιμάτε αυτό που γίνετε στην Ολλανδία ; εγώ προσωπικά δε θα το άντεχα (θα ήταν σκληρή δοκιμασία κάθε φορά...)

    επίσης το να είσαι σε ένα BDSM χώρο δεν είναι ανάγκη να φοράς λαστιχένια και δερμάτινα.. αυτά είναι για όσους έχουν fetish εγώ που είμαι αρσενικολυ γλενους δεν υπάρχει τίποτα (εκτός από κάτι δερμάτινα παντελόνια με ανοιχτό το πίσω μέρος   )

    από την άλλη ναι είναι παράφορα άδικο να χλευάζουν με αυτό το τρόπο(τον ελληνικό εννοώ..) αλλά είναι και γελοίο να κυκλοφορούμε και να κάνουμε θεατρινισμούς δημόσια μπροστά σε άτομα άσχετα με το θέμα που πραγματευόμαστε μιας και ελπίζω να Π/πιστεύετε ότι όλα είναι ένα θέατρο..


    υπέροχο να Μ/μας αποδέχετε η κοινωνία κάπως κιτς να το μεταφερούμε στους δρόμους...

    και όσο αφορά το "δημόσιο" προσωπικά ένιωθα περήφανο να δείχνω πόσο πιστό είμαι Στη Κυρία μου  
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Μπορούμε εμείς οι εν Ελλάδι υποτακτικοί να φανταστούμε έστω και λίγο την ελευθερία του να μας ενδιαφέρει μόνο η αποδοχή και ικανοποίηση Του/Της Κυρίαρχου/ης μας και να μην δίνουμε δεκάρα για το τι γίνεται γύρω μας?
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Δημόσια D/s συμπεριφορά

    αυτο δεν κανουμε carissa[L_T] τελικα ?
    τι αλλο μπορουμε να κανουμε εξαλου ?
    αυτο λεμε και πιο πανω !
    εστιαζουμε εκει και μονο ,
    σε αυτο που πολυ σωστα λες ,
    δεν εχουμε αλλη επιλογη και να θελουμε !
     
  4. blindfold

    blindfold Contributor

    RE: RE: Δημόσια D/s συμπεριφορά

    έχω γονατίσει και στην ερμού για χάρη Της πρώην Κύριας μου δεν ένιωσα κάνα πρόβλημα απολύτως ικανοποιήση που Την έκανα και Χάρηκε, πίο πολύ με κοιτάγανε αν τη φίλαγα στο στόμα...

    για να κάνεις κάτι στην Αθήνα και να τραβήξεις τα βλέμματα και τις κριτικες πρέπει να είναι κάτι ακραίο ..


    σε αυτό που είπες ότι φταίμε και εμείς όταν χάνουμε το χρόνο μας να ασχολούμαστε με το τι θα λένε οι άλλοι ναι είναι κάτι ορθό  
     
  5. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    το πήγαινα κάπως διαφορετικά... αλλά και η απάντηση σου με γέμισε  
     
  6. Striker

    Striker Regular Member

    Πιστευω οτι λογω κουλτουρας μας οι Ελληνες δεν κανουμε αποδεκτες διαφορετικες συμπεριφορες στον βαθμο που θα αρμοζε και παρολο που αυτο ειναι χρησιμο στοιχειο σε αλλες περιπτωσεις, στην συγκεκριμενη αποτελει μαλλον εμποδιο για οποιαδηποτε τετοια διοργανωση.

    Η ομοιογενεια του λαου μας μεχρι λιγα χρονια πριν, καθως και οι αντιστοιχες χειραγωγησεις απο καθιερωμενα κεντρα εξουσιας συντελεσαν αποφασιστικα στο προαναφερομενο. Πχ σε μεγαλο ποσοστο στο συνολο του πληθυσμου ακομα κοιταμε με μισο ματι το αλλοδαπο στοιχειο στην χωρα μας, παροτι πλεον αποτελει μερος του πληθυσμου της χωρας. Καλο θα ειναι λοιπον στα πλαισια της αυτοκριτικης μας να καταλαβουμε σε τι βαθμο αυτο επηρεαζει και τον δικο μας χωρο, θεμα το οποιο προσωπικα με ειχε απασχολησει παλιοτερα και μαζι μου αρκετους απο εμας φανταζομαι.

    Και λεω οι 'Ελληνες' και οχι 'στην Ελλαδα' γιατι τα πραγματα θα ηταν πολυ χειροτερα στο εξωτερικο μεσα στα πλαισια μιας ελληνικης κοινοτητας. Εξω απο αυτην φυσικα γνωριζουμε οτι τετοιο θεμα δεν τιθεται εκει.

    Τα παραπανω δινουν μια εικονα για τον λογο που σε προηγουμενο post μου ανεφερα οτι στα πρωτα λεπτα θα αντιμετωπιζα με σκεπτικισμο μια δημοσια συναθροιση πριν αποφασισω το τι ειδους πρωτοκολλα θα εφαρμοζα. Λογω χρονου δεν εδωσα πριν καποια επεξηγηση, το κανω εδω.

    Τελος αυτο που ξερω εγω ειναι οτι αν αποφασισουμε εμεις οι ιδιοι να κανουμε πραξη τις D/s συναντησεις, το πιθανοτερο ειναι να αντιστραφουν τα σημερινα δεδομενα και πλεον να γινει παραδειγμα για το εξωτερικο. Και αν αυτο μπορει να ακουγεται περιεργα σε καποιους που εχουν την σημερινη κατασταση στο μυαλο τους, το πιστευω καθοτι η πραξη εχει δειξει οτι σε αλλους τομεις απο το τιποτα κανουμε θαυματα, αρκει να το θελουμε. Και αυτο το λεω καθαρα τεχνοκρατικα και ανεξαρτητα απο οποιοδηποτε κρυφο ποθο που ολοι μας εχουμε στο θεμα αυτο.

    Αρα ας θεσω εδω το βασικο ερωτημα προς ολους. Το θεμα αυτου του thread ειναι τελικα κατι που το θελουμε? Και θα ηθελα να το σκεφτειτε καλα πριν δωσετε την προφανη απαντηση. Το ιδιο θα κανω και εγω. Και πιθανον να βγουν καποια χρησιμα συμπερασματα.



    Striker
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Δημόσια D/s συμπεριφορά

    Διευκρίνηση anasia : Δεν έγινε σύλληψη αλλά διαπομπεύτηκε – διασύρθηκε.

    Θα διηγηθώ μια ιστορία που μου συνέβη πριν λίγα χρόνια και νομίζω ότι έχει σχέση με το θέμα.

    Πήρα την απόφαση να γνωρίσω από κοντά ένα slave που τον γνώρισα στο chat.
    Οι online συζητήσεις που κάναμε ήταν επιπέδου και είχαν έντονα το στοιχείο της Κυριαρχίας από μέρους μου και της υποταγής από μέρους του.
    Τον έβρισκα αρκετά ενδιαφέρον και αρκετά καλλιεργημένο και σοβαρό.

    Μέσα στις ατελείωτες συζητήσεις μας προέκυψε ότι η επαγγελματικές μας δραστηριότητες είχαν κοινό παρονομαστή και έτσι αποφασίσαμε να γνωρισθούμε και να φαμε μαζί συζητώντας πλέον από κοντά τα τόσα ενδιαφέροντα που είχαμε να λεμε online.
    Να διευκρινίσω ότι σπάνια μου έχει συμβεί να επιθυμήσω και να ανταποκριθώ σε συνάντηση από γνωριμία που έχει προκύψει στο net.

    Ήταν το πρώτο μας ραντεβού... είπαμε να συναντηθούμε κάπου κοντά στην περιοχή μου...
    Πήγα με το αυτοκίνητο μου και με την προϋπόθεση ότι αν δεν μου άρεσε η φάτσα του (είμαι φυσιογνωμιστής - σπάνια έχει πέσει έξω το ένστικτο μου) θα έπαιρνα το αυτοκίνητο μου μαζί όπου και να πήγαινα για φαγητό.
    Το πρόσωπο του και η εν γένει συμπεριφορά του πρόδιδε έναν καθ’ όλα σοβαρό και αξιόλογο άνθρωπο της ηλικίας των 47 ετών. Πίστευα επίσης ότι η εξέχουσα θέση που κατείχε στην κοινωνία δεν θα του επέτρεπε κάποια ανορθόδοξη συμπεριφορά.
    Άφησα το αυτοκίνητο μου λοιπόν και πήγαμε με το δικό του στο γνωστό "Πέτρινο" στο κέντρο της Αθήνας. Τέλειο και κυριλέ περιβάλλον (για όσους δεν το ξέρουν).
    Αφού αποφασίσαμε για τα ορεκτικά και όσο περιμέναμε και για το κυρίως γεύμα συζητούσαμε περί ανέμων και υδάτων με πολλές φορές αναφορές στην εργασία μας αλλά πάντα αυτός μίλαγε σαν υποτακτικός (στον πληθυντικό) και εγώ ....όπως είμαι  .

    Μεταξύ ορεκτικών και κυρίως πιάτου ο κύριος που με συνόδευε σκύβει κάτω από το τραπέζι εντελώς ξαφνικά.... και μετά τον χάνω από απέναντι μου. Φαντάσθηκα ότι του έπεσε κάτω κάτι σημαντικό και ότι το έψαχνε....
    Πόσο λάθος ήμουν...γρήγορα κατάλαβα ότι δεν έψαχνε κάτι αλλά είχε μπει ολόκληρος κάτω από το τραπέζι και είχε βάλει την γλώσσα του ανάμεσα στα άκρα των ποδιών μου και στο πέδιλο που φόραγα εκείνη την στιγμή.
    Άρχισα να αισθάνομαι φρικτά άσχημα μια που ένα ζευγάρι που καθόταν λίγο παραπέρα και είχε οπτική επαφή με το τραπέζι μας, είχαν σταματήσει να τρώνε και κοίταγαν έντονα και γεμάτοι απορία και έκπληξη προς το μέρος μας....

    Πρέπει να είχα κοκκινίσει πολύ και στην προσπάθεια μου να τραβάω το πόδι μου όσο πιο διακριτικά γινόταν τράβηξα και το τραπεζομάντιλο με ότι περιείχε επάνω ...πάει και το καλό κρασί στα ρούχα μου.
    Καταλαβαίνετε ότι εκτός από ντροπή αισθάνθηκα και θυμό.
    Φυσικά έρχεται και ο μαιτρ πάνω από την καρέκλα του κυρίου που δεν συνετιζόταν με το τράβηγμα του ποδιού μου και του λεει σε έντονο ύφος που δεν δεχόταν αστεία:
    "Χάσατε κάτι κύριε? Μήπως μπορώ να σας βοηθήσω εγώ να το βρείτε?"
    Επιτέλους ανέβηκε στο τραπέζι και κάθισε στην καρέκλα του απέναντι μου.
    Άναυδη εγώ. Έκανα κάποιο πεντάλεπτο μέχρι να συνέλθω από το σοκ και να συνειδητοποιήσω το τι είχε γίνει εκείνη την στιγμή.

    Είχα γίνει ρεζίλη. Καθόλου δεν με κολάκευε αυτή η συμπεριφορά. Η αντίδραση μου ήταν να του ζητήσω να φύγουμε επί τόπου. Πλήρωσε αυτά που φάγαμε και αυτά που δεν φάγαμε τελικά όπως και το κρασί και φύγαμε.
    Ήθελα να φύγω με ταξί αλλά ούτε τα τακούνια μου δεν ενδεικνύονταν για τέτοια κακομεταχείριση αλλά ούτε και η ώρα ήταν κατάλληλη για να περπατήσω ξυπόλυτη και με ρούχα να βρομοκοπάνε κρασί από 100 μέτρα μακριά.

    Μέχρι να φτάσουμε στο parking ο κύριος αυτός με προκαλούσε να του φερθώ με άσχημο τρόπο δημοσίως...από το να τον χαστουκίσω μέχρι να τον ξεφτιλίσω βρίζοντας τον.
    Κρατήθηκα και δεν έκανα αυτό που ήμουν σίγουρη ότι ήθελε πολύ να εισπράξει από εμένα.
    Έπεφτε στα τέσσερα στο πεζοδρόμιο ... με παρακάλαγε σχεδόν κλαίγοντας με εκλιπαρούσε.

    Δεν μπορώ να περιγράψω την συμπεριφορά του...απερίγραπτη μα την αλήθεια.
    Αλλά δεν μπορώ να περιγράψω και την δύναμη η οποία με κράτησε και δεν τον άρχισα στα μπινελίκια και τα κλότσομπουνίδια μαζί καταμεσής της οδού Ακαδημίας.
    Όχι, δεν ενέδωσα στις προκλήσεις του και τις παρακλήσεις του.

    Ατάραχη (εγώ ήξερα το πόσο) περπάταγα προς το parking Αμίλητη αλλά αποφασισμένη να είμαι ευγενική μαζί του.
    Όλη η διαδρομή της επιστροφής ήταν για μένα μια ψυχολογική καταπίεση μια που ο εν λόγο κύριος δεν ακολουθούσε εσκεμμένα τους δρόμους που υποδείκνυα για την επιστροφή μου έως το αυτοκίνητο μου...Αριστερά του έλεγα ...δεξιά έστριβε...και αντίθετα.

    Με έλεγε προκλητικά «τώρα που έκανα λάθος Κυρία δεν θα με χαστουκίσετε? Χαστουκίστε με Κυρία είμαι άχρηστος»
    Τίποτε δεν έγινε από αυτά που επιθυμούσε ο "κύριος" slave να γίνουν...
    Αυτό που κατάφερε είναι να με κάνει να αναθεωρήσω αρκετές απόψεις που είχα έως τότε.

    Αλήθεια...τέτοιου είδους δημόσιας συμπεριφοράς θα άρεσε σε κάποιους?
    Αναρωτιέμαι αυτό το θεωρείτε εσείς lifestyle?
     
  8. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Κυρία SM_Art_Lady ,
    αυτό που περιέγραψες δεν είναι ‘’ είδος καμιάς συμπεριφοράς δημόσιας και κανενός lifestyle’’ αυτό που περιέγραψες ήταν απλά ένας απελπισμένος η απεγνωσμένος η ακόμα ίσως και ένας στερημένος σκλάβος , και εσείς από ότι έχω ακούσει μια πολύ όμορφη γυναίκα που φυσικό είναι να πολλαπλασιάζονται όλα όταν κάποιος είναι δίπλα Σας η στα πόδια Σας .  

    Δεν νομίζω πως κανείς μιλάει για κάτι τέτοιο !
    Μια δημόσια συμπεριφορά ακόμα και στις πιο ‘ ελεύθερες ’ χώρες , είναι και εκεί περιορισμένη . Φαίνεται πως πολλοί από εμάς έχουμε πάει στην Ολλανδία ( επειδή αναφέρθηκε , την αναφέρω και εγώ και την θεωρώ κι ολας σε σχέση με άλλες ) ,έχω δει στο δρόμο Κυρίαρχο και σκλάβα με λουρί και το αντίθετο , αλλά δεν έχω δει τίποτα άλλο και έχω πάει πολλές φορές, ούτε σε εστιατόρια είδα σκλάβα στο πάτωμα ούτε να την χτυπάει ο Κυρίαρχος στα μπαρ . Η δημόσια συμπεριφορά που εγώ καταλαβαίνω είναι πρωτόκολλα που εφαρμόζονται σε παρέες η γενικά σε μέρη που κατά βάση οι άνθρωποι λειτουργούν με αυτό το τρόπο, και όπως για παράδειγμα οι ομοφυλόφιλοι κυκλοφορούν στο δρόμο αγκαλιά , η χέρι χέρι και φιλιούνται , και οι Κυρίαρχοι έτσι απλά να κυκλοφορούσαν με τους σκλάβους τους , όλα τα άλλα τα βρίσκω υπερβολές η τουλάχιστον δεν έχουν σχέση με μένα για να είμαι πιο σωστός .
     
  9. echo

    echo ***

    Διαβαζοντας την προηγουμενη εμπειρια της S/M Art Lady οδηγουμαστε στην εμφανη οραση της αρνητικης ψυχοπαθολογιας και οχι ιδιαιτεροτητας και μαλιστα δημοσια.(Αλλο thread που για μενα πρεπει να τρεχει αιωνια)

    Τι ειναι αυτο που μας λειπει και αυτο που ζηταμε?


    Ζουμε σε μια κοινωνια η οποια προβαλει το σεξ αλλα δεν το δεχεται.Τα αναριθμητα sex,strip shows σε clubs kai tv αναφμισβητητα δεν συντελουν στην αποδοχη του σεξουαλικου μας κοσμου,του οριοθετημενου και ως vanilla.Νομιζετε οτι αν περιστοιχιζομαστε στους δρομους απο ανθρωπους με κολλαρα και μαστιγια θα αποκτουσαμε συνειδηση και αποδοχη των οποιων σεξουαλικων μας εκφρασεων?Περιστοιχιζομαστε απο ζευγαρια που ερωτοτροπουνε δημοσια,αυτο ομως οχι μονο δεν οδηγει σε συνειδηση και αποδοχη,αντιθετως εχει διμηιουργησει την μορφη του "εχω" το σεξ με την διαδικασια του γαμου απορρεωμενη απο το γαμειν νομικα μαλιστα κατοχυρωμενο.

    Στην φιλελευθερη ολλανδια ο εν λογω κυριος που μας διηγηθηκε η LadyEva προφανως θα εβρισκε πεδιο ευκολοτερα για να ικανοποιησει την αναγκη του.Θα του παρειχε αυτο την δυνατοτητα να περασει απο την ψυχοπαθολογια στην ιδιαιτεροτητα?Μαλλον οχι,οπως και τα μπουρδελα δεν παρεχουν σεξουαλικη αγωγη.

    Η υπαρξη των fetsih shows δεν εξασφαλιζει την συμφιλιωση αποδοχη με το "διαφορετικο",η μοστρα δεν κανει το περιερχομενο.Μην παραβλεπουμε οτι fetish δεν υπαρχει μονο στο s/m.Fetish ειναι και τα sex-show,oι κατινιστικες μεσημεριανες εκπομπες του αλτερ,οι trash εφημεριδες, για ενα πολυ μεγαλο κομματι του πλυθησμου.


    Κανοντας quote στον εαυτο μου απο ενα αλλο thread(D/s:Ένστικτο ,επιστήμη ή lifestyle?) που ξεπηδησε μεσα απο αυτο που συζηταμε εδω


    Αυτο που θα επιζητουσα δημοσια ειναι η οικογενεια,κοινωνια,σχολειο να μου δινει τα ερεθισματα και "οπλα" να γνωρισω την "διαφορετικοτητα" μου και να μην χρειαζεται να περασω τα 30 για να παρω χαμπαρι του τι μου γινεται.Να μην ειμαι καταδικασμενος σε αιωνια φιμωση για την αποφυγη του κινδυνου να χαραχτηριστω "διαστροφικος",να πληρωνω 1000 αργυρια στον "ψυχ" για να εκφρασω τον ψυχικο μου κοσμο,να ειμαι αναγκασμενος να επιδιωκω την επικοινωνια σε κλειστες κοινοτητες που διεπονται απο lifestyle κανονες και πρωτοκολλα υπερ-ατλαντικης προελευσεως ακριβως για να τονισουν την διαφορετικοτητα τους και να επιβεβαιωθουν σαν οντοτητες.

    Θα ηθελα να σας πω ποιος ειμαι δημοσια και εσεις το ιδιο χωρις ιδιοτυπους κανονες και πρωτοκολλα,που παραπεμπουν σε συνωμοτικες διαδικασιες.Δεν θα ηθελα επειδη ο χωρος παραμενει (b/d) s/m να χανει την αυθεντικοτητα του εξαιτιας αυτου,να μην αυτοθεωρειται παρανομος επειδη αυτο επιβαλεται απο τα κοινωνικα προτυπα.

    Θα ηθελα να διαψευσουμε τον παππουλη(freud) χωρις αυτο να αποτελει μια μακρα σκοτεινη διαδρομη που θα με κανει να χανω τον ιδιο μου τον εαυτο πληρωνοντας το οτι ετυχε να γεννηθω και να ειμαι αυτο που ειμαι.Νομιζετε οτι αυτοι που αποκαλουμε vanilla δεν ειναι "διαστροφικοι"?ειναι και παραειναι,αλλα ακριβως οτι εχει αναπτυχθει μια κοινωνια η οποια φαινομενικα τους αποδεχεται,τους παρεχει ασφαλεια και ως εκ τουτου την τυφλωση που τους κραταει δεσμιους εφ ορου ζωης,νοιωθωντας την σιγουρια οτι αφου ακολουθουνε τους επιβεβλημενους κανονες ειναι ασφαλεις.Εμεις ας μην δωσουμε στα "κοινα" μας ενδιαφεροντα αυτη την υποσταση.

    Ξανακανοντας quote στον εαυτο μου

    Νομιζω αυτη μου η τοποθετηση δινει μια διασταση για την υπαρξη της αισθητικης σε τυχον συναντησεις μας.Δεν θα πρεπει η αισθητικη που απορρει απο το s/m να αποτελει μεσον που θα οδηγει σε μια συντηρητικη σκοπτικη,δεδομενης και τοσο αυστηρης που θα χαραχτηριζει οποιον δεν την αποδεχεται 100% σαν καποιον εξω του "χωρου".

    Kαποτε ενα μελος νομιζω η S/M Art Lady ειπε οτι σε ενα meeting μια Top kai o bottom της ερωτοτροπουσαν σαν "vanilla".Φιλιοντουσαν,αγκαλιαζοντουσαν σαν ενα ερωτευμενο ζευγαρι και καπιοι ενοχληθηκαν απο αυτο.Γιατι αραγε να ενοχληθηκαν?Προφανως γιατι ειναι εναντια απεναντι στους κανονες του Lifestyle και την δεδομενη αισθητικη του.

    Ελεος !

    Οταν περιεγραφα σε εναν φιλο γερμανο το οτι επι παπαθεμελη πηγαιναν ολοι μετα το κλεισιμο των μπαρ και τα πινανε εξω απο τη βουλη,μου λεει"δεν εχω ακουσει κατι πιο δημοκρατικο".
    Τωρα θα μου πειτε να παρουμε τα μαστιγια και να παμε εξω απο τη βουλη?οχι,γιατι δεν το θελουμε,δεν επιδιωκουμε να εμπορευματοποιησουμε τον συναισθηματικο μας κοσμο.

    Απαντωντας στο αρχικο ερωτημα του MasterJp αυτο που θα αναζητουσα στις δημοσιες συναντησεις μας ειναι να μην εχω την αισθηση το οτι πηγαινω σε εναν ιδιαιτερο χωρο που απευθυνεται σε ιδιαιτερους ανθρωπους που υιοθετουν ιδιοτυπα κανονες και πρωτοκολλα,θελω να εχω την αισθηση οτι μιλαω με ανθρωπους της διπλανης πορτας με τους οποιους πιθανως εχω καποια κοινα ενδιαφεροντα να συζητησω και να επικοινωνησω.Αυτο δεν μου το εξασφαλιζει το μαστιγιο το latex klp klp.

    Tην αισθηση αυτη μου την δινει αυτο το φορουμ και ας εχει και αυτο τις παρενεργειες του,μεσα απο την ελευθερη εκφραση ολων των μελων μπορω να κρινω το τι κραταω και τι οχι.Ας μην βαζουμε λοιπον δεδομενους ιδιοτυπους lifestyle κανονες και πρωτοκολλα.

    Σας ευχαριστω ολους !
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Κατ' αρχάς θα συμφωνήσω επαυξάνοντας στο παρακάτω κομματι, που αντέγραψα

    και θα συμπληρώσω κατανοόντας, όπως κατανοώ τον φίλτατο oscarwil, πως δέχομαι την μη αποδοχή των υπολοίπων συστατικών του BDSM πέραν του S/m σε κάτι τόσο προσωπικό. Δεν δέχομαι όμως την εσκεμμένη, κατά την γνώμη μου χρήση των παρενθέσεων στα υπόλοιπα συστατικά, καθώς όπως κάποιον δεν τον εκφράζουν σε κάποιον άλλο μπορεί να συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο και κανένας από τους δύο δεν δικαιούται να υπαγορεύσει την άποψη του στον άλλο.

    Η χρήση κανόνων, πρωτοκόλλων ή οτιδήποτε άλλο ενισχύει την απόλαυση, ευχαρίστηση, συναίσθηση των ανθρώπων που το βιώνουν είναι κατά την γνώμη μου σεβαστή και συνεπώς είναι και λογικό και αναμενόμενο κάποιος ν' αποζητήσει έναν χώρο, οπου τα παραπάνω ισχύουν αν αυτό επιθυμεί και όχι κάποιον όπως το διπλανό καφέ όπου απλά να μπορεί

    και που ουδέμία σχέση έχουν με την ελευθερία της έκφρασης αλλά με την επιλογή του τρόπου έκφρασης.

    ΥΓ. Αδυνατώ να κατανοήσω την σχέση αυθεντικότητας / απουσίας κανόνων, πρωτοκόλων κλπ. Θα ήθελα άν είναι δυνατόν αν επεξηγηθεί, χωρίς όμως "συνθήματα" περί της προελεύσεως των τελευταίων.
     
  11. echo

    echo ***

    RE: RE: Δημόσια D/s συμπεριφορά

    Καταρχην αναρωτιεμαι πως η εσκεμμενη εγγραφη του bd σε παρενθεση υπαγορευει την αποψη μου σε καποιον αλλο?
    Εκφραζοντας καποιος την αποψη του μεταφερει αυτο που πιστευει στα πλαισια μιας κοινοτητας που ακουει αυτο που εχει να πει το καθενα απο τα μελη της.Θα ελεγα οτι περισσοτερο υπαγορευση αποτελει η υποχρεωτικη αναγραφη τους.

    Το b/d ειναι μια εκφραση που γενναει το s/m.Συναμα ομως αποτελει ενα ιδιωτικο συστατικο που ο καθενας προσαρμοζει στο βαθμο του αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του και αυτο το οποιο αναζητει.Θα ηταν αντιδεοντολογικο και αποπροσανατολιστικο να προσπαθησουμε να δημοσιοποιησουμε με δεδομενους και παγιους κανονες αυτον τον βαθμο συμμετοχης του εν λογω συστατικου.

    Η χρηση των οποιων απορρεωμενων πρωτοκολλων θα πρεπει να ειναι τετοια που να επιτρεπει την ελευθερη επιλογη τροπου εκφρασης των μελων και οχι αυτα τα πρωτοκολλα να ειναι δεσμευτικα για τον τροπο εκφρασης γιατι τοτε δεν μιλαμε για κατι δημοσιο αλλα ιδιωτικο.Αληθεια πως μπορει να εξασφαλιστει η ελευθερια επιλογης του τροπου εκφρασης κατω απο συγκεκριμενες και απολυτες δομες lifestyle?

    Φανταζεστε ενα s/m cafe οπου μπαινοντας θα κρεμας ενα ταμπελακι με το status και θα τυγχανεις αναλογης μεταχειρησης απο το service toυ bar η υποχρεωτικης υιοθετησης τροπου συμπεριφορας?Δεν νομιζω να επιζητουμε ενα στρατιωτικου τυπου χωρο συναντησης με σαφη πρωτοκολλα και αναφορες.Αυτα θα πρεπει να ειναι στην διακριτικη ευχερια του καθενος και του τροπου εκφρασης που υιοθετει.


    Νομιζω αυτο εχει ηδη απαντηθει

    Κανοντας το σαφεστερο η προσκοληση σε πρωτοκολλα με εμμονοληπτικη διαθεση για την εξασφαλιση της ιδιοτητας του εναλλακτικου, λογοκρινει τον τροπο επιλογης εκφρασης των μελων, οποτε θεωρωντας σαν αυθεντικο την ισοτιμη αποδοχη του τροπου εκφρασης των εμπλεκομενων οδηγουμαστε στην συσταση "παρανομης" κοινοτητας που εκγαθιδρυει απολυτους τροπους εκφρασης για την αυτο-επιβεβαιωση και επιβιωση απεναντι στα vanilla κοινωνικα προτυπα και καταλοιπα.
    Ενα "νταραβερι" κινουμενο στα πλαισια της vanilla "παρανομιας".

    Ειναι αυτο το οποιο ψαχνουμε?
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Το "δεν δικαιούται να υπαγορεύει" είναι συμπληρωματική συμπερασματική πρόταση του "κάποιον δεν τον εκφράζουν κάποιον άλλο μπορεί..." moondance και αναφέρεται σε παρόμοια προσέγγιση και όχι στις παρενθέσεις αυτές καθεαυτές.

    ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τα S/m συστατικά και ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις. Δεν είναι λοιπόν προτιμότερο να το γράφουμε ολόκληρο, όταν αναφερόμαστε σε αυτό, επιλέγοντας τα συστατικά, που μας ενδιαφέρουν όταν αναφερόμαστε στις προσωπικές μας προτιμήσεις; καθώς

    Έναυσμα για το παρόν νήμα υπήρξε, όπως θα θυμάσαι, η διευκρίνησή σου προς τον Tlatoani, όντας ο μόνος που ενοχλήθηκες από τον τρόπο έκφρασής του, αυτό λοιπόν πού συμβαδίζει με το

    την στιγμή που κανένας δεν αποπειράθηκε να λογοκρίνει τον δικό σου τρόπο έκφρασης αλλά απλά σου ζητήθηκε να ακολουθήσεις ο ίδιος αυτό που πρεσβεύεις; Το να επιβάλει κανείς την απουσία πρωτοκόλου μή δεχόμενος τον όποιο τρόπο έκφρασης όταν αυτός θυμίζει πρωτόκολο σε τί είναι καλύτερο από την επιβολή του; Πόσο μάλλον όταν κανείς δεν επιχείρησε κάτι τέτοιο παρά μόνον επέλεξε να εκφραστεί με τον τρόπο. που ο ίδιος επιθυμούσε. Πού βρίσκεται λοιπόν η εμμονοληπτική διάθεση;

    Ως γνωστόν, ο ευκολότερος και αποτελεσματικότερος τρόπος να απαξιώσει κανείς μια άποψη είναι να την τραβήξει στα άκρα.

    Ακριβώς γι' αυτό υφίσταται το παρόν νήμα ώστε ν' ανιχνευθούν οι τάσεις - επιθυμίες ματαξύ των μελλών του community και όχι για να επιβληθεί η άποψη ενός ή περισσοτέρων έναντι των υπολοίπων.

    Θα ήθελες να δώσεις τον δικό σου ορισμό του αυθεντικού, όπως και αυτόν μιας κοινότητας και την μεταξύ τους σχέση, αποφεύγοντας όμως τον κίνδυνο να χαθεί το δάσος προς χάριν του δένδρου;

    Δεν διαφωνώ ως προς τον εν δυνάμει κίνδυνο να συμβεί αυτό που αναφέρεις, τον κατατάσσω όμως στους εν δυνάμει. Ας μην ξεχνάμε πόσο δύσκολο είναι να σωθεί κανείς από τους σωτήρες. Δεν νομίζω πως κάποιος εδώ συγχεεί την ύπαρξη πειθαρχίας με την απουσία ελευθερίας γιατι ουσιαστικά περί αυτού πρόκειται.