Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δημόσιος λόγος μετα κολάρου: Περιορισμός, αυτοπεριορισμός ή απλά not me?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 20 Απριλίου 2017.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Με κουράζουν τα σεντόνια, εκτός αν γράφω ιστοριούλες. Θεωρώ ότι τα αυτονόητα δεν χρειάζονται. Προφανώς και στα δύο συμφωνώ. Αλλά δε θα απαντήσω εγώ, αλλά...

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Μωχάμεντ-Σαντ-vs-Μαζό-Αλί.71241/page-4#post-776495

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Μωχάμεντ-Σαντ-vs-Μαζό-Αλί.71241/page-4#post-776534

    Είδα το φως όταν περνούσα, απ' έξω και μπήκα  
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    το παρόν νήμα πραγματεύεται τα αυτονόητα. που παραμένουν δυσνόητα.

    προς ποιά κατεύθυνση θα συνεισφέρετε;
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    View attachment 115418
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Κατανοητό  
    Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση ανάρτησης, ούτε καν ανάγνωσης  
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Τι είναι η ελευθερία του Προσώπου;
    Αυτό που θέλει να είναι, οι επιλογές, οι άπειρες δυνατότητές του, η επιλογή να είναι ό,τι θέλει ή μάλλον αυτό που θέλει να είναι ακόμη και αν δεν μπορεί εκείνη τη στιγμή να είναι επειδή φοβάται (που λέει ο Καζαντζάκης   ) ή δεν έχει τα μέσα ή τη γνώση ή τους πόρους  
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Κατάλαβα   Ναι, στην αρχή αναγκαστικά βάζεις κάποια "μέτρα" (παντελώς αυθαίρετα και έωλα κατά τη γνώμη μου αλλά αναγνωρίζω ότι δεν γίνεται αλλιώς) για να μετρήσεις αυτόν/ή που έχεις απέναντί σου και σε πλησιάζει. Ωστόσο, αυτό που ήθελα να πω παραπάνω είναι ότι αυτά μπορούν να έρθουν εντελώς τούμπα στη συνέχεια και πως καλό είναι να είσαι ανοικτός σε αυτό το ενδεχόμενο  

    Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν πολύ γρήγορα και χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια από "σένα", τουλάχιστον σε επίπεδο δηλώσεων ρητών.  
    Αλλά ναι, είναι καλό να λέγονται πράγματα. Σε αυτό που επιμένω είναι το να είμαστε ανοικτοί στο ξεπέρασμα, στην υπέρβαση, όχι "το έβαλα κόκκινη γραμμή και θα παραμείνει μέχρι το τέλος του αιώνα" (και δεν έχεις ιδέα πόσο τέτοιο άτομο έχω υπάρξει και με αποκαλούσα συνεπή   )

    Δεν υπάρχει μηδένισμα. Ποτέ. Αυτό που υπάρχει είναι η δυνατότητα να αλλάξεις (αν θες), να ενισχύσεις κομμάτια του εαυτού σου (αν θες), να δεις και από άλλες οπτικές (αν θες) έτσι που ο πρότερος εαυτός σου ("προλογικός εαυτός" όπως τον είχε ονομάσει κάποιος και πολύ μου άρεσε η φράση) να μην σε δεσμεύει, να μην αποτελεί αδράνεια και βαρίδι σε αυτό που θες να γίνεις. Θα υπάρχει πάντα, απλά δεν θα είναι δεσμά  
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Θα έλεγα ότι έχω τσουρουφλιστεί - και μάλιστα κατά συρροήν- αλλά δεν πειράζει. Κι όχι μόνον δεν πειράζει, μου έκανε και πάρα πολύ καλό  
    Δεν πεθαίνει από βαρεμάρα. Από βαρεμάρα μπορεί να πεθάνει αν νιώθει να απειλείται, που σημαίνει θέλει να μείνει ανέγγιχτος, να μην πάει μισή μοίρα παρακεί.
    Όπως είπα και σε μια άλλη ανάρτηση, τα λόγια που λέμε και γράφουμε παράγονται από νοητικά και ερμηνευτικά σχήματα που έχουμε στο μυαλό μας και από αντιληπτικά φίλτρα μέσα από τα οποία προσλαμβάνουμε ό,τι συμβαίνει. Ένας Κ μπορεί να θέλει να αλλάξει τα λόγια προκειμένου να προχωρήσει στα πιο μέσα, στα σχήματα, στα φίλτρα. Δεν το κάνει γιατί νιώθει να απειλείται αλλά γιατί θεωρεί πως αυτά που θέλει να αλλάξει είναι προς το καλύτερο. Και ε, αφού συναινέσαμε σε μια Κ/υ σχέση, δεν του αναγνωρίζουμε το δικαίωμα να το κάνει;  
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Προς την - κατά τη γνώμη μου- προτιμότερη  
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Δεν διαφωνούμε  
     
  10. aimilia

    aimilia Iagos property

    @angel42 είναι το μουνί της γίδας και όπως λέει και ο τσοπάνης που έχει μαντρώσει την γίδα και την βοσκάει πρόκειται για μυρικαστικό μουνί.

    @subwhat φυσικά και είμαστε γλάστρες. Όσο είσαι γλάστρα έχεις και τον κηπουρό να σε ποτίζει  
     
  11. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Αγαπητή @aimilia , αρκει που είμαστε χαρούμενες γλάστρες
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αυτές είναι πολύ καλές...
    Δεν μένουν κι από υγρασία...
    Τις τσουλάς κιόλας....