Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διαδικασίες ασφαλείας στη BDSM συνεδρία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Mr. Hyde, στις 22 Ιουνίου 2016.

  1. Mr. Hyde

    Mr. Hyde S.S.C., R.A.C.K.

    Με αφορμή ένα νήμα που άνοιξα στο "BDSM Humour", ανοίγω αυτό:

    Ανατρέχοντας σε βιβλία και εγχειρίδια για το B.D.S.M. (όπως το "BDSM Playbook" της Melissa Beach και το "Shibari You Can Use" του Lee Harrington), όπως επίσης και στις πρακτικές στα videos του kink.com (στο οποίο ανήκουν τα δημοφιλέστατα hogtied.com, trainingofo.com, sexandsubmission.com, devicebondage.com, waterbondage.com, whippedass.com, κ.ά), βλέπουμε ότι ακολουθούνται οι εξής διαδικασίες-πρωτόκολλα ασφαλείας στη BDSM session:

    Ο Κυρίαρχος είναι υπεύθυνος για την ασφάλεια της υποτακτικής σε όλα τα στάδια του session:

    • πρέπει να έχει πρώτα από όλα κουβεντιάσει με την υποτακτική για τα θέλω και τις φαντασιώσεις τους,
    • πρέπει να έχει mastered τα δεσίματα (ώστε να παραμένουν ασφαλή αλλά και καυλωτικά γερά και περιοριστικά),
    • να έχει back up ασφαλείας (π.χ. ψαλιδάκι με στρογγυλεμένες άκρες, κλπ),
    • να είναι πιστός στο συμφωνητικό* με την υποτακτική περί του τί θα γίνει και τί όχι στο session (προκειμένου φυσικά να νοιώσει ασφαλής και να απελευθερωθεί η υποτακτική, σίγουρη και ήσυχη ότι δεν πρόκειται να γίνει κάτι πέραν των συμφωνηθέντων),
    • να προσέχει στην εκτέλεση του οτιδήποτε μέσα στο session και να ελέγχει εάν η υποτακτική είναι καλά αλλά και να τή βοηθά να παραμένει καλά (με την εντολή π.χ. να αναπνέει εάν αυτή σφίγγεται, με την προσφορά νερού εάν χρειάζεται, ελέγχοντας τη ροή αίματος με τα δεσίματα, κλπ),
    • να ορίσει safe words και safe signals για τη πρόληψη και αντιμετώπιση του οτιδήποτε μέσα στο session,
    • να παίρνει feedback** μετά το session για το τί άρεσε και τί όχι

    Τα πάντα συναινετικά, ασφαλώς, και με λογική! Πιστοί στο safe, consensual and sensible...

    Τί καλύτερο!

    Πρώτα απ' όλα, η ασφάλεια.-


    Ποιά είναι η γνώμη σας;

    Είναι κάτι που που θα κάνατε διαφορετικά; Κάτι θα προσθέτατε στις διαδικασίες;

    Περιμένω με ενδιαφέρον τις σκέψεις σας.








    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Σημειώσεις:

    * Εννοώ το συμβόλαιο. Επειδή εμείς δεν έχουμε συμβόλαιο, εγώ ετοιμάζω ένα ερωτηματολόγιο με κάθε πιθανή πράξη και ενέργεια που μπορώ να σκεφθώ και τις απαντήσεις: "Ναι, τό θέλω κάθε φορά", "Ναί, γι΄αυτή τη session", "Όχι γι' αυτή τη session", "Όχι για κάθε session" και κάθε φορά τής τό παραδίδω. Παίρνω τις απαντήσεις και κάνω το πρόγραμμα...

    ** Εγώ π..χ. ρωτώ: "αυτό σού άρεσε;", "μήπως αυτό ήταν πολύ έντονο;", κλπ... Από το να κάνει η υποτακτική κάτι αδιαμαρτύρητα μέχρι να τής άρεσε πολύ, αλλά και από το να ανέχθηκε απλώς κάτι μέχρι τη χρήση της safe word, υπάρχει απόσταση... Πρέπει να γνωρίζω εάν τής άρεσε κάτι πολύ ώστε να τό ξανακάνω, και στον αντίποδα, πρέπει να ξέρω τί δεν τής άρεσε για να μήν τό ξανακάνω...
     
    Last edited: 22 Ιουνίου 2016
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Όλα ωραία & καλά τα λες, εκείνο που θα ρωτάς κάθε φορά αν της άρεσε, μπάζει πολύ.
    Σαν να κάνει συμφωνία η υπό μου κάνει, ποιος έχει τον έλεγχο εντέλει;
     
  3. Mr. Hyde

    Mr. Hyde S.S.C., R.A.C.K.

    Καταλαβαίνω τί λές.

    Προσωπικά μέ βολεύει πολύ το feedback, works for me!

    Όοσ για το ποιός έχει τον έλεγχο during the session, αναμφισβήτητα εγώ!

    No question about it!...

     
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Να το πάρεις το feedback 1,2 το πολύ 3 φορές, μετά θέλω να δώ ποιος θα είναι ο υπό κ ποιος ο Κ.  
    Πολύ safe, consensual , όλο αυτό , εγώ προσωπικά δεν θα το ήθελα, μ αρέσουν τα ζόρια, έτσι είναι το BDSM.~
     
  5. Mr. Hyde

    Mr. Hyde S.S.C., R.A.C.K.

       

    Πάντως, όταν γίνεται κάτι για πρώτη φορά, προσωπικά θέλω να παίρνω feedback μετά....
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μη το δένεις κ κόμπο, γκουχου συμβόλαιο εννοώ.   
     
  7. Mr. Hyde

    Mr. Hyde S.S.C., R.A.C.K.

     

    Μήπως θα ήθελες να πάρεις μιά γεύση;...!

     
     
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Να τα μας, αρχίσαμε, κλείνουμε και ματάκι.
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Όχι, δεν θα ήθελα. Κάνε focus στο νήμα.
     
  10. Mr. Hyde

    Mr. Hyde S.S.C., R.A.C.K.

    Έλα μωρέ, μιά πλακίτσα κάναμε...

    Άσε που δεν φλέρταρα, υπονοούσα υλικό από τις δικές μου sessions...

    (Κάτι που, παρεμπιπτόντως, δεν πρόκειται ποτέ να παραδώσω... Εξ ού και η πλακίτσα...)
     
    Last edited: 22 Ιουνίου 2016
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν άρεσε το session στο υ, αρκεί να ικανοποιούσε εμένα.
    Το feedback είναι σημαντικό, όμως, κατά τη διάρκεια για να γίνεται επιβεβαίωση ότι ζει το pet μας. Στοιχειώδη πραματάκια δηλαδίς.
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    <3