Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διαμόρφωση της θηλυκότητας μίας υπό

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 9 Ιανουαρίου 2007.

  1. Astarty

    Astarty Contributor

    Θα σας πω μια μικρή προσωπική μου ιστορία. Με ευχαρίστησαν ιδιαίτερα τα γραφόμενα του KyriosG.
    Ήμουν 17-18 χρόνων τότε. Πήγαινα σε κάποιο φροντιστήριο του κέντρου ακολουθώντας πάντα την ίδια διαδρομή. Αντιδραστική από τότε αρνιόμουν την θηλυκότητα μου. Φορούσα κάτι μακρυά σκούρα πουλόβερ που έφταναν μέχρι το γόνατο. Από κάτω ένα σκισμένο τζιν, συχνά γεμάτο ζωγραφιές από νεκροκεφαλές, αράχνες και ότι μπορούσε να σκαρφιστεί ο νους μου και προλάβαινα να ζωγραφίσω την ώρα του μαθήματος. Μια μέρα με σταματάει ένας κύριος την ώρα που πήγαινα να διασχίσω τον δρόμο και μου λέει: "Γλυκιά μου σε παρακολουθώ μέρες. Να θυμάσαι κάτι. Και κουρέλια να φορέσεις ή σε τσουβάλι να σε χώσουν, δεν μπορεί να κρυφτεί αυτό που αποπνέεις. Ένας άνδρας που γνωρίζει το βλέπει αυτό". Κοκκίνισα ολόκληρη και δεν του είπα τίποτα. Αυτά που μου είπε όμως τα θυμάμαι σαν να ήταν χθες. Πέρασαν χρόνια μέχρι να αποδεχτώ την θηλυκότητα μου και ξέρω πως ακόμα και αν δεν είναι πάντα ραφιναρισμένη με τα καλέσματα της εποχής, είναι εκεί και είναι κομμάτι του εαυτού μου.
     
    Last edited: 19 Ιανουαρίου 2007
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Διαμόρφωση της θηλυκότητας μίας υπό

    Ενώ η σεξουαλική ταυτότητα του ατόμου είναι μόνο βιολογικά καθορισμένη, η ταυτότητα του φύλου συχνά επηρεάζεται από πολιτισμικά καθορισμένες στάσεις και σχήματα συμπεριφοράς που συνδέονται με την αρρενωπότητα και θηλυκότητα.

    Iνστιτουτο ψυχικης και σεξουαλικης υγειας.
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    Re: Απάντηση: Διαμόρφωση της θηλυκότητας μίας υπό

    Δηλαδή ξέρει ο αναιμικός υπάλληλος του ινστιτούτου περί θηλυκότητας;
    (Πέραν του ότι η φράση αυτή καθ' εαυτή είναι επιεικώς ακατανόητη. Δηλαδή η σεξουαλική ταυτότητα των ομοφυλοφίλων είναι βιολογικά καθορισμένη; κοκ)

    Ο Όμηρος τραγούδησε για την Ελένη και τον Αχιλλέα κάτι χιλιάδες χρόνια πριν και αμφιβάλλω δεν θα ‘χαν πέραση η Ελένη κι ο Αχιλλέας σημερα.

    Εχω ταξιδέψει στα πέρατα του κόσμου, ακόμα και σε μέρη μακριά από το δυτικό πολιτισμό. Συνάντησα διαφορετικών εθνοτήτων τελωνιακούς. Αλλά μιας εθνότητας γυναίκες. Της γυναικείας.
     
    Last edited: 18 Ιανουαρίου 2007
  4. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Διαμόρφωση της θηλυκότητας μίας υπό

    Ειχα διαβασει καποτε ενα πολυ καλο ορισμο για τη θηλυκοτητα: θηλυκοτητα ειναι η ικανοτητα της γυναικας να προξενει ερωτικη διεγερση.

    Ο ορισμος αυτος ερχεται σε απολυτη συμφωνια με την ιστορια που μας ειπε η Astarty λιγο πριν.
     
  5. sweet_release

    sweet_release ~she looks like the moon~

    Πολλά χαρακτηριστηκά που είδα να αναφέρονται ως θηλυκά κι ένας άντρας μπορεί να τα έχει...είναι θηλυκός?...τί είναι θηλυκότητα μπορούμε να δώσουμε έναν καθολικό ορισμό?δεν νομίζω
     
  6. Επιτήδευση
     
     
  7. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    .. καθολικός ορισμός περί της θηλυκότητας που να καλύπτει όλες τις πτυχές, δεν νομίζω ότι υπάρχει ..

    Μπορούμε όμως να κάνουμε μια προσέγγιση στα στοιχεία που αποπνέουν θηλυκότητα ..
    Μερικά στατικά στοιχεία είναι:

    - Οι μεγάλες καμπύλες του γυναικείου σώματος: στήθος, πλάτη και οπίσθια ..
    - Οι μικρότερες καμπύλες: χείλη, μάτια, άκρα ποδιών και χεριών ..
    - Οι καμπύλες που προεκτείνουν το γυναικείο σώμα: μαλλιά, ρούχα ..

    Το ζητούμενο είναι κάθε ένα από αυτά να είναι όμορφα, συμμετρικά τοποθετημένο στον γεωμετρικό χώρο, σε σχέση με τα υπόλοιπα ..

    Ps: υπάρχουην σαφώς και δυναμικά στοιχεία που αποπνέουν θηλυκότητα: ομιλία, κίνηση, κλπ.
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @G_E: έχω αναρωτηθεί πλειστάκις πως θα όριζαν άραγε οι αμαζόνες την θηλυκότητα
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Έμφυλες πολιτισμικές προκαταλήψεις  
     
  10. as a strarting point....
    http://dikaiopolis.pblogs.gr/tags/thilykotita-gr.html
     
  11. G_E

    G_E Contributor

    Υποθέτω πως μεταξύ των Αμαζόνων θα υπήρχαν και αρκετές με έντονη θηλυκότητα και θα γινόταν αντικείμενα πόθου ανδροπρεπών μελών της φυλής. Για το ποιό θα ήταν το κοινωνικό πρότυπο δυσκολεύομαι κι εγώ να το φανταστώ.

    Ενδιαφέρον νήμα. Ξαναδιάβασα εξαιρετικές τοποθετήσεις όπως π.χ. της llazouli (όντως θηλυκή γυναίκα).

    Εγώ αναρωτιέμαι πως θα όριζα τη θηλυκότητα γενικώς μιας και υποστηρίζω το διαχρονικό και διαπολιτισμικό του όρου. Θα μιλούσα ίσως για ένα σύνολο συμπεριφορών που στοχεύουν στη διέγερση της λίμπιντο των ανδρών (η συγκεκριμένη στόχευση είναι το διαχρονικό, οι συμπεριφορές αλλάζουν) προκειμένου να ικανοποιηθούν η αυταρέσκεια και οι λοιποί στόχοι. Ως γνωστόν οι γυναίκες γενικώς δε στερούνται πραγματισμού (το αντίθετο) και έχουν ισχυρό ένστικτο αυτοσυντήρησης/επιβίωσης (έως και το βαθμό του ωφελιμισμού), όμως τα βιώνουν και (κυρίως) τα εκφράζουν με συναισθηματικούς όρους.
     
    Last edited: 27 Αυγούστου 2016
  12. consuela

    consuela New Member

    Για μένα θυληκότητα/ αρρενωπότητα είναι ένοιες "μεταφυσικές", διότι πιστέυω απόλυτα ότι είναι κοινωνικά κατασκευασμένες. Αν αναρωτηθείς "τι είναι γυναίκα" προκύπτουν πολλές απαντήσεις.
    -Γυναίκα είναι μητέρα! -Και αυτές που δεν είναι μητέρες; Δεν είναι γυναίκες αυτές;
    -Γυναίκα είναι ζεστασιά και τρυφερότητα! -Ξέρω πολλές γυναίκες που δεν είναι τρυφερές ή ζεστές στο ελάχιστο. Δεν είναι γυναίκες αυτές;
    Αν το συνεχίσεις για πολύ καιρό στο τέλος τι μένει; Και πως διαφέρει αυτό που μένει από τον άντρα;

    Όλοι όσοι έχω ακούσει (κυρίαρχοι ή ό,τι να ναι) να προσθέττουν όρους στην έκφραση του φύλου μου, θέλουν καταβάθος τις γυναίκες να υπακούν στα θελήματά τους και να τους νταντεύουν εφ όρου ζωής. Και αυτό δεν έχει σχέση με το BDSM αλλά με το ότι κάποια στιγμή πρέπει να απογαλακτιστούν από τη μανούλα τους. Όταν βγουν από τη φούσκα που τους περιβάλει, ας έρθουν να μιλήσουμε για BDSM, στο οποίο παρεπιτπώντως τα θέλω μου είναι ισότιμα με τα δικά σου.