Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διατροφή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 12 Μαρτίου 2008.

  1. MiB

    MiB Regular Member


    εδώ είναι που ταιριάζει απόλυτα και η γνωστή έκφραση.. "θα σκίσω τα πτυχία μου.."

    χωρίς να έχω καμία απολύτως διάθεση να το παίξω ειδήμων ή ξερόλας, θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι υπάρχει - διεθνώς - πολύ μεγάλη παραπληροφόρηση σχετικά με το θέμα της "σωστής" διατροφής. Επειδή η δεύτερη δουλειά μου τυχαίνει να περιλαμβάνει και την υγιεινή διατροφή, το έχω ψάξει αρκετά το θέμα τα τελευταία χρόνια και συνεχίζω να ενημερώνομαι σχετικά με όλες τις νέες έρευνες, κτλ..

    αυτό που έχω να προσφέρω από την πλευρά μου στο συγκεκριμένο νήμα είναι το παρακάτω:

    Diet Solution Program - Stop Starving, Start Eating and Start Living

    Το έχει γράψει η Isabel De Los Rios, μετά από πολυετή προσωπική της έρευνα και μελέτη, πραγματικά πολύ αξιόλογη και περιλαμβάνει τις πιο σύγχρονες κι έγκυρες πληροφορίες στο θέμα της υγιεινής διατροφής και της απώλειας βάρους.. Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα και πιστεύω πως αξίζει τα περίπου 40 USD που κοστίζει μέχρι και το τελευταίο cent..  
    Είναι αρκετά "ανάλαφρο" και εκλαϊκευμένο και δε θα σας κουράσει η ανάγνωσή του..

     
    Last edited: 8 Οκτωβρίου 2008
  2. The Dueller

    The Dueller Regular Member

    Καλησπέρα FootSniffer,

    για το γάλα δεν το έχω διαβάσει.Σε συζητήσεις με προπονητές,συναθλητές μου καθώς κ με μποντι-μπιλντερς ειπώθηκε κ έκτοτε δεν έχω ακούσει κάτι διαφορετικό.

    Σ'ευχαριστώ για το βιβλίο.
     
  3. MiB

    MiB Regular Member

    Επειδή δραστηριοποιούμαι κι εγώ στον αθλητικό χώρο (όμως όχι σαν κύρια απασχόληση), έχω διαπιστώσει ότι ειδικά στο θέμα της υγιεινής διατροφής επικρατεί μεγάλη σύγχυση και διάφοροι "μύθοι", π.χ. σαν κι αυτόν που ανέφερες για το γάλα.. Πολλά από τα αθλητικού περιεχομένου έντυπα και online περιοδικά, συντηρούν αρκετούς τέτοιου είδους "μύθους" τόσο σχετικά με τη διατροφή, όσο και με τη γυμναστική γενικότερα, για καθαρά εμπορικούς λόγους. Το αποτέλεσμα βέβαια είναι ότι πολλοί που κινούνται στους χώρους αυτούς τα διαβάζουν και ακολουθούν ότι γράφουν ευλαβικά λες και πρόκειται για ευαγγέλιο.. Ακόμα και συγκεκριμένες έρευνες που δημοσιοποιούνται κατά καιρούς από "ειδικούς", είναι προϊόν χορηγιών που εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα. Θέλει πολύ ψάξιμο, μελέτη, πειραματισμό και διασταύρωση πληροφοριών για να βγάλεις κάποια άκρη σχετικά με το τι πραγματικά ισχύει και τι όχι..

    Το συγκεκριμένο βιβλίο που πρότεινα, είναι μια πραγματικά πολύ αξιόλογη προσπάθεια ως προς το να ενημερώσει τον κόσμο όσο πιο απλά γίνεται, σχετικά με το τι ισχύει πραγματικά γύρω από το θέμα της υγιεινής διατροφής.. Αν το διαβάσεις θα διαπιστώσεις και μόνος σου πόσοι "μύθοι" καταρρίπτονται..

    Πάντως αν κρίνω από το ψευδώνυμο που έχεις επιλέξει, δεν είναι καθόλου απίθανο να δραστηριοποιούμαστε στον ίδιο αθλητικό χώρο. Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις PM και να μου πεις..  
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Κρητική διατροφή και μακροζωία

    Στη διεθνή επιστημονική κοινότητα γίνεται πολλή συζήτηση και αναζητείται ιδανική δίαιτα για την προαγωγή της υγείας και την πρόληψη των ασθενειών. Η παραδοσιακή Κρητική διατροφή από αρχαιοτάτων χρόνων φαίνεται να συγκεντρώνει τα χαρακτηριστικά εκείνα που την καθιστούν άριστη, όπως είχε δείξει η μελέτη των 7 χωρών, πού άρχισε το 1960 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Από τη μελέτη αυτή, η οποία περιελάμβανε τη διαχρονική παρακολούθηση μιας ομάδας 700 περίπου ανδρών αγροτικής περιοχής της Κρήτης, φάνηκε ότι ο πληθυσμός αυτός είχε τους λιγότερους θανάτους από έμφραγμα της καρδιάς και τις διάφορες μορφές καρκίνου σε σύγκριση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Ο πληθυσμός της Κρήτης ήταν ο μακροβιότερος σε σύγκριση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες.

    Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι το 1991, που ο Τομέας Κοινωνικής Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης ανέλαβε την επανεξέταση των ηλικιωμένων κατά το 31ο έτος της μελέτης, οι επιζώντες στην Κρήτη ήταν το 50% περίπου του αρχικού πληθυσμού, ενώ στη Φινλανδία δεν υπήρχαν επιζώντες!

    Η άριστη υγεία και μακροζωία των Κρητικών αποδίδεται στην παραδοσιακή διατροφή τους. Η διατροφή αυτή ήταν απλή και περιελάμβανε κυρίως ελαιόλαδο που έδινε το ένα τρίτο περίπου της ημερήσιας ενέργειας σε κάθε άτομο, ενώ το μεγαλύτερο μέρος της ενέργειας προέρχετο από δημητριακά, κυρίως ψωμί, όσπρια, λαχανικά, φρούτα και σπανιότερα σε μικρές ποσότητες από αυγά, τυρί, γάλα, κρέας, ψάρι και λίγο κόκκινο κρασί σε κάθε γεύμα. Η απλή αυτή παραδοσιακή δίαιτα της Κρήτης έχει αλλοιωθεί τις τελευταίες δεκαετίες κυρίως από τις νεότερες γενιές. Τα αποτελέσματα είναι πολύ δυσάρεστα για την υγεία του πληθυσμού και οι πρόωροι θάνατοι από εμφράγματα και κακοήθη νεοπλάσματα έχουν πάρει επιδημικές διαστάσεις.

    Με βάση, λοιπόν, τα σημερινά δεδομένα θα συνιστούσαμε την επιστροφή στην παραδοσιακή δίαιτα των Κρητών, με κύρια έμφαση στην περιορισμένη σε ποσότητα και συχνότητα χρήσης κρέατος και άλλων ζωικών προϊόντων. Αντίθετα τα δημητριακά (κυρίως ψωμί), όσπρια, λαχανικά, φρούτα και ελαιόλαδο πρέπει να αποτελούν περισσότερο από το 85% του καθημερινού διαιτολογίου μας...

    .... Το ελαιόλαδο, σε αντίθεση με τα σπορέλαια, είναι πλούσιο σε μονοακόρεστα λιπαρά οξέα που είναι ανθεκτικά στην οξείδωση και ελαττώνουν την LDL χοληστερόλη χωρίς να επηρεάζουν την HDL χοληστερόλη η οποία προστατεύει από την αθηρoσκλήρωση.....Το ελαιόλαδο περιέχει επιπλέον μεγάλη ποσότητα αντιοξειδωτικών ουσιών, όπως τοκοφερόλες και υδροξυφαινόλες που προφυλάσσουν τόσο από την αθηροσκλήρωση όσο και (από τις διάφορες μορφές καρκίνου με τη δέσμευση των ελεύθερων τοξικών ριζών. Ενδιαφέρον είναι ότι η σύνθεση του ελαιολάδου σε λιπαρά οξέα είναι παρόμοια με εκείνη του λίπους του μητρικού γάλακτος..."



    Πηγή: Κρητική Παραδοσιακή Κουζίνα των Μαρία & Νίκος Ψιλάκης. Εκδόσεις Καρμάνωρ, ISBN 960-7448-06-0
    Συντάκτης: Αντώνης Καφάτος, Καθηγητής Προληπτικής Ιατρικής και Διατροφής Πανεπιστημίου Κρήτης
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    προσωπικες αποψεις περι διατροφης ....
    1) χρυσοι κανονες που να ανταποκρινονται σε ολους ΔΕΝ υπαρχουν ... ο καθενας θα αναζητησει (αν θελει) μονος του , τις σωστες διατροφικες συνηθειες που ταιριαζουν στον χαρακτηρα του - σωματοτυπο του - ημερησιο προγραμμα του ..... Ερευνα του Χ Σουηδου για την σωστη διατροφη του 2 μετρου ξανθου αθλητη στους -10 C της Σουηδιας δεν χρησιμευει σε τιποτα στον Ελληνα υπαλληλο που ζει στην Αθηνα των +30 βαθμων .....
    2) Αθλητες , προπονητες και λοιπα συναφια ειναι οι τελευταιοι που θα παρετε σοβαρα τις διατροφικες τους πληροφοριες (χωρις καμια κακια .. αποψη μου ειναι απο τεραστια πειρα σε πολλους χωρους του αθλητισμου) ... οι γνωσεις τους συνηθως κυμαινονται απο τις ετικετες των προϊοντων και τα διαφορα σχετικα πηγαδακια , μεχρι καποιες συγκεκριμενες ερευνες (συνηθως αγνωστου προελευσης) που τυχαινει να ειναι προς το προπονητικο συμφερον ... και μην μου πει κανεις οτι δεν συμβαινει , διοτι ξερω ΠΟΛΥ καλα τι γινεται ... αμα με γυρισεις αναποδα , καρτες αθλητικων σωματιων θα πεσουν απο τις τσεπες μου ... ... λοιπον .... η πρωτη τους κουβεντα ειναι για συμπληρωματα διατροφης .... αστο ....
    3) ΟΧΙ στα τηγανητα - ΟΧΙ στα γλυκα , προτιμηση σε ψωμι ολικης αλεσης , πολυ πολυ νερο , ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φρουτα καθε μερα και τελος προσπαθω να κανω σωστους συνδοιασμους , πχ αποφευγω κρεας με αμυλα (ρυζι , πατατες , ζυμαρικα) .. μπορει να φαω 2 κιλα κρεας αλλα συνοδευω παντα με σαλατα (και 5 κοκα κολες  ) ....
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Διατροφή

    Ακόμη κι αν πρόκειται γιά ευγενή άμυλα;



    Γειά σου ρε isno αγόρι μου... Μου έλειψες, το ξέρεις;  
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Διατροφή

    ναι ...... εχεις δικιο   ... εννοω φυσικα τις τροφες που περιεχουν αμυλο .... αλλα λιγο η βιασυνη μου , λιγο τα Μυτιληνια ....  
     
  8. MiB

    MiB Regular Member

    Re: Κρητική διατροφή και μακροζωία

    Πρόκειται για μια γνωστή έρευνα που αποκλειστικό σκοπό της έχει την ανάδειξη των πλεονεκτημάτων της παραδοσιακής κρητικής κουζίνας συγκριτικά με άλλες χώρες, και τίποτε άλλο.. Περιέχει όντως αρκετές "αλήθειες" σχετικά με την υγιεινή διατροφή, αλλά αναφέρει επίσης και αρκετά τα οποία δεν ισχύουν κι έχουν πλέον "καταριφθεί" από το σύνολο της διεθνής επιστημονικής κοινότητας.

    Για παράδειγμα, το άσπρο ψωμί (δηλ. το άσπρο αλεύρι), είναι ένα από τα 3 πιο καταστροφικά προϊόντα για την υγιεία του ανθρώπινου οργανισμού, μαζί με την άσπρη ζάχαρη και το γνωστό επιτραπέζιο επεξεργασμένο αλάτι.. Τα οποία μάλιστα ευθύνονται - μακροπρόθεσμα - για τις περισσότερες ανθρώπινες παθήσεις. Μόνο τα δημητριακά ολικής αλέσεως (ή η βρώμη) έχουν πραγματικά θρεπτική αξία για τον οργανισμό (φυτικές ίνες), αλλά και πάλι σε περιορισμένη ποσότητα ημερησίως. Την άσπρη ζάχαρη μπορούμε σε μικρές πάντα ποσότητες να την αντικαταστήσουμε με τη μαύρη ή το αγνό παρθένο μέλι, ενώ το γνωστό επιτραπέζιο - βιομηχανικά επεξεργασμένο αλάτι - με το ακατέργαστο φυσικό θαλασσινό, που ομολογουμένως είναι αρκετά δυσεύρετο (μόνο σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα, ή μέσω internet μπορούμε να το βρούμε). Το παρθένο ελαιόλαδο όντως είναι πολύ ευεργετικό και θρεπτικό, αλλά ακόμα κι αυτό όταν υπερκαταναλώνεται δεν έχει πάντα την ίδια θετική επίδραση στην υγεία του οργανισμού. Το ίδιο ισχύει και για το κόκκινο κρέας και τα αυγά (μόνο από ελευθέρας βοσκής ζώα) τα οποία μέχρι κάποια συγκεκριμένη ποσότητα παρέχουν την απαρραίτητη πρωτείνη στον οργανισμό, ανάλογα τις ιδιαιτερότητες του κάθε ατόμου (π.χ. ηλικία, συχνότητα και ένταση άσκησης, μεταβολισμός, κτλ.). Το ψάρι είναι το πιο θρεπτικό σε αξία κρέας κι ακόμα και η καθημερινή του κατανάλωση μόνο θετικές επιπτώσεις μπορεί να έχει στην υγεία του ανθρώπινου οργανισμού. Όλα τα γαλακτοκομικά προϊόντα, ειδικά τα τυριά, θα πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο και τα μόνα που έχουν πραγματικά θρεπτική αξία είναι εκείνα που προέρχονται από ελευθέρας βοσκής ζώα (όπως ισχύει για το κρέας και τα αυγά), ειδικά από τα γίδια/κατσίκια (!!!). Για παράδειγμα, όσο θρεπτικό μπορεί να είναι το φρέσκο κατσικίσιο γάλα το οποίο καταναλώνεται κατευθείαν - μη επεξεργασμένο αλλά απλά βρασμένο - τόσο βλαβερό είναι το γάλα που βρίσκουμε στα supermarket, το οποίο προέρχεται από ζώα που καταναλώνουν ειδικά επεξεργασμένες τροφές και φάρμακα, προκειμένου να μεγαλώσουν γρηγορότερα και να παράγουν όσο το δυνατόν περισσότερο "προϊόν". Με τη βιομηχανική επεξεργασία που υπόκεινται το γάλα αυτό (υψηλή παστερίωση), πέρα του ότι εξαφανίζεται και η παραμικρή θρεπτική του αξία, το καθιστά κι ένα βλαβερό για την υγεία μας προϊόν.. Γενικά, μακριά από οποιοδήποτε βιομηχανικά επεξεργασμένο τρόφιμο, που όχι μόνο αλλοιώνει κι εξαφανίζει τις οποιεσδήποτε θρεπτικές του αξίες, αλλά εμπλουτίζεται με πληθώρα άκρως επικίνδυνων για την υγεία μας συστατικών και χημικών ουσιών..  


    Με λίγα λόγια, αν δεν έχουμε τη δική μας φάρμα ή πρόσβαση σε κάποια φάρμα.. τότε θέλει πάρα πολύ προσοχή στο τι αγοράζουμε και καταναλώνουμε, ώστε να μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι ακολουθούμε μια πραγματικά υγιεινή διατροφή..  
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Κρητική διατροφή και μακροζωία

    Αδιαμφισβήτητα το άρθρο αποσκοπεί κυρίως στον εξωραϊσμό της κρητικής κουζίνας. Το ανάρτησα ως μία ακόμη άποψη από τις πολλές που υπάρχουν αναφορικά με το ποιο είναι το ιδανικό μοντέλο διατροφής.

    Πρόσφατα επισκέφθηκα μία διαιτολόγο που μου έμαθε, πολύ χονδρικά ασφαλώς, πώς κάθε τροφή μπορεί να είναι καλή ή κακή ανάλογα με τις εκάστοτε παραμέτρους κατανάλωσής της (ποιος την καταναλώνει, σε τί ποσότητα, ποια ώρα της ημέρας κλπ). Δηλαδή δεν υπάρχει default ιδανικό μοντέλο διατροφής.

    Έτσι έμαθα λ.χ. ότι και το ελαιόλαδο είναι πολύ σημαντικό για την καλή λειτουργία του ορμονικού συστήματος των γυναικών, και το κρέας μας βοηθά να αναπτύξουμε τη μυική μας μάζα, και οι υδατάνθρακες είναι χρήσιμοι όταν υπάρχει άμεση αναγκαιότητα ενέργειας, και ακόμη και οι κετογονικές δίαιτες είναι εξαιρετικά επωφελείς υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

    Στην πραγματικότητα καμία τροφή δεν χαρακτηρίστηκε ως καλή άνευ όρων ή καθόλα κακή.
     
  10. female

    female Contributor




    Αντιδραστική (δήθεν, καλλιτεχνική) παρεμβολή ... !

     


     


     


     


     


     


     







     


     

    Ξέρατε για την τέχνη του σοκολατο-τατουάζ;

     


     

    Αυτός είναι ολοζώντανος, η διακόσμηση είναι από λευκή σοκολάτα...


     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Ενδιαφέρουσα διατροφή είναι και η primal diet. Μόλις βρω κάποιο άρθρο θα το ανεβάσω
     
  12. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Διατροφή

    Μετα τις τελευταιες εξετασεις που εκανα μου εδωσαν ενα σωρο συμπληρωματα, βιταμινες, μπουκαλακια με σιδιρο, χαπακια με ασβεστιο κτλ κτλ

    αυτο θα πει διατροφη!!