Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διχογνωμίες ορισμού D/s και M/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος carissa[L_T], στις 24 Οκτωβρίου 2005.

  1. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?

    Μια διευκρίνηση εδώ Κύριε για να μην πάρουν φωτιά τα πόστ....
    M/s = Master/slave και όχι sex... σε καμία περίπτωση το M/s δεν περιορίζεται στο σέξ εν αντιθέση με το D/s που είναι πολύ γενική ομάδα και περικλύει Dominant/submissives κάθε επιπέδου σχεδόν.
     
  2. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?

    μαλλον ειναι Master / sub αλλα οκ αν θες να ειναι Master / slave ακολουθω
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?

    Όταν το πρωτοδιάβασα στα γρήγορα είπα … αρκετά καλά τα λέει. Μετά είδα τη θέση των όρων M/s, D/s και μου φάνηκαν βαλμένοι σε αντίστροφη θέση στο κείμενο, το ξαναδιάβασα και μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο με τη ερμηνεία του s στο Μ/s και στο D/s.
    Τέλος πάντων, ειπα. Εγώ σε καμία περίπτωση δεν είμαι όπως με περιγράφει ο SaMoYet. Ισως να είμαι Dom και να μπρεδεύτηκα και ζω με μια slave κατά λάθος.
     
  4. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?

    Μπερδευτηκες και ασχολησe μολις 25 χρονια οπως εχω δει σε καποιο post φαντασου εγω.... 
     
  5. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?

    BDSM - Guida per esploratori dell'erotismo estremo
    by Ayzad, published by Castelvecchi, 2004

    http://www.ayzad.com/bdsmpageeng.htm

    Στο glossary και ενα ιταλικο λεξικο....

    Dom – δηλώνει το σύντροφο/παρτνέρ του κυριαρχούμενου

    Master – δηλώνει τον άρρενα κυρίαρχο παρτνέρ

    Slave – δηλώνει τον υποδουλωμένο σύντροφο/παρτνέρ

    Sub – δηλώνει τον κυριαρχούμενο παρτνέρ

    Σιγουρα μπορειτε να ξεχωρισετε την διαφορα παρτενερ και συντροφου/παρτενερ..
     
  6. Striker

    Striker Regular Member

    RE: RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?


    Το νιωθω του Master,

    ....ως προς την απλη sub μπορω και να συμφωνησω οτι εχεις δικιο. Και ο λογος απλος. Τι μπορει να προσφερει η απλη sub στον Master? Γιατι να τον ενδιαφερει λοιπον?

    ....ως προς την slave του ομως ειναι πολυ διαφορετικο. Πολυ δυνατα συναισθηματα απο οπου και πηγαζει η μεγαλη δυναμη που αντλει η slave για να ανταπεξερθει στο πραγματικα δυσκολο εργο της.


    Και για να κατανοουμε καπως την φιλοσοφια των Masters


    "Η σκλαβα ειναι υποτακτικη απο την φυση της, οχι απο επιλογη της"


    (προσπαθησε φιλτατε να το δεις με βαση αυτα που ειπα παραπανω και οχι απο την πλευρα του Dom ωστε να μην παρερμηνευσεις και αυτο και μιλησεις για "αδειες σχεσεις". Αλλωστε τετοιες δεν υπαρχουν στο BDSM γενικοτερα μιας και αυτο βασιζεται στο power exchange)


    Striker
     
  7. split

    split Guest

    RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?

    Μπήκα πριν από λίγο εδώ με προτροπή ενός καλού φίλου , και δεν έχω διαβάσει τίποτα άλλο για να λέω την αλήθεια .
    Έπεσα πάνω σε αυτό πρώτα , και το πάω και το φέρνω κανά 20 λεπτο και δεν καταλαβαίνω τι λένε οι περισσότεροι και συγνώμη , και απορώ αν σκέφτονται έτσι όλοι με αυτά που διάβασα .
    Έχω μείνει με την εντύπωση πως κάτι δεν πάει καλά !

    Δεν θα τα σχολιάσω όλα, αλλά τα πιο κραυγαλέα που διάβασα .

    Striker

    Μήπως κάνεις κάποιο λάθος σε αυτά που γράφεις η μήπως δεν έκανες σωστή διατύπωση στην φράση σου ?

    Και δεν λέω ότι κάνεις λάθος ως προς το τι γράφεις ότι πρεσβεύει ‘’ο ρόλος’’ ενός sub και slave αλλά στο ότι συνδέεις τον Master με την slave .
    Στην φιλοσοφία του bdsm δεν υπάρχει πουθενά αυτή η σχέση .

    Οι σχέσεις είναι εδώ και πάρα μα πάρα πολλά χρόνια καθορισμένες , και δεν το λέω εγώ φυσικά , αλλά βιβλιογραφίες και τα σχολειά που υπάρχουν πάνω στο αντικείμενο σε Αμερική και Ευρώπη .

    Dom / slave , Master / sub , Domme /slave, Mistress / sub .

    Ένας Μaster δεν δύναται να έχει slave , παρά μόνο sub , αλλιώς θα λεγόταν Dom !

    Φαντάζομαι ότι έκανες λάθος από βιασύνη !



    GreekMistress ,

    Η Mistress κάνει έρωτα με τον sub της ?

    Καλά ! έχω φρικάρει τελείως με αυτά που διαβάζω !

    Κοπέλα μου αν κάνεις έρωτα με τον υποτακτικό σου είσαι Domme και εκείνος slave , μήπως έχεις μπερδευτεί η να αρχίσω να αναρωτιέμαι αν ξέρετε τι είναι bdsm και ποια είναι η φιλοσοφία του και ποιοι οι ρόλοι και οι έννοιες τους ?

    Μήπως μιλάς για προσαρμοσμένο bdsm σε μια δική σου εκδοχή ?


    Άλλο Dom / slave , και τι υπάρχει και πως , σε αυτή την σχέση και άλλη Master / sub,
    και αντίστοιχα , Domme /slave, Mistress / sub .
    Διαφορετικά πράγματα , διαφορετικές λειτουργίες , διαφορετικά δεδομένα , διαφορετικά όλα !


     
     
  8. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?

    H εγώ τόσα χρόνια διαβάζω λάθος manuals ή εσύ split.

    Να παραθέσω μερικά παραδείγματα που είχα πρόχειρα...

    http://www.informedconsent.co.uk/encyclopervia/BDSM_Roles

    http://psychcentral.com/psypsych/Domination_%26_submission_%28BDSM%29#Master.2Fslave

    http://en.wikipedia.org/wiki/Master_%28BDSM%29


    όσο για τα υπόλοιπα που λές... ας κάνουμε μια ανταλλαγή βιβλιογραφίας...  
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?

    Καλώς ηλθατε Κυρία.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?


    mmmnai!    

    http://www.xeromag.com/fvbdglossary.html

    DOMINANT: A person who assumes a role of power or authority in a power exchange relationship. A dominant takes psychological control over or has power over another person, and may, for example, give that person orders which are to be obeyed. Contrast submissive; see related top, switch.

    MASTER: A dominant, usually in a TPE relationship. Usually male; the female equivalent is a mistress. Contrast slave.

    http://www.io.com/~ambrosio/gen/terms.html

    Dominant (or Dom):
    1. (adj.) Exercising the most influence or control; governing. (American Heritage Dictionary)
    2. (adj.) Most prominent in position or prevalence; ascendant. (American Heritage Dictionary)
    3. (n.) In the scene, a person that enjoys assuming control, dominating others, and taking the active roll in making most -- or all -- of the decisions in a scene or in relationships with a submissive or bottom. (Compare with "top.")

    Master -- or Mistress -- and Slave24/7:

    An always on, full-time master/slave relationship. Twenty four hours a day, seven days a week.

    Master:
    1. A male person having another living being so far subject to his will, that he can, in the main, control his or its actions; -- formerly used with much more extensive application than now. (Merriam-Webster Dictionary) In this sense the term includes employers, slave owners, sovereigns, princes, feudal nobles, chiefs, the heads of households, male teachers, the male heads of schools or colleges, and the master craftsman who articled apprentices in medieval Europe.
    2. One who uses, or controls at will, anything inanimate. (Merriam-Webster Dictionary)
    3. One who has attained great skill in the use or application of anything. (Merriam-Webster Dictionary) Applications that can be mastered include ken-jutsu, carpentry, leatherwork, and the use of bull whips.
    4. In the scene, a dominant who has absolute control over a slave.


    http://www.sexuality.org/l/subnet/AboutBDSM1.html

    Partners "exchange power" when one partner -- the submissive (or "sub") -- agrees to defer to the other partner -- the dominant (or "dom," and sometimes for females, "domme" or "femdom";
    Few people – tops or bottoms – really want or are emotionally or psychologically ready to undertake the depth of commitment a true Master/ slave or Mistress/ slave relationship demands;

    Does DS involve standardized rules?

    The rules of DS are not standardized. They are typically worked out between the partners during negotiations prior to playing. A submissive is not required to kneel at the foot of the dominant unless the partners have agreed that kneeling is an acceptable play activity. Nor is a submissive automatically required to defer to dominants other than the submissive's own partner. Tops and doms do not all wear leather and boots or carry whips and chains; nor do owned submissives all wear collars.


    http://www.columbia.edu/cu/cv/services/health/terms.html

    dom:
    one who takes control of the activities of a scene; often refers to a much greater level of psychological play between partners during a scene
    sub:
    one who gives over a degree of power to another; often refers to a much greater level of psychological play between partners during a scene

    SUBMISSIVE (also sub, or *yuck* subbie): A submissive is one who derives emotional and/or erotic satisfaction from surrendering some level of control to a dominant. A submissive is often also (but not necessarily) a masochist.

    http://www.absoluteastronomy.com/encyclopedia/d/do/domination_&_submission_(bdsm)4.htm

    Master/slave
    In common D/s relationships the sub only submits occasionally and with definite short-term goals, perhaps for an evening or the duration of a party.

    In longer, committed relationships many people opt for the Master/ (A person who is owned by someone) slave model, in which consent is negotiated once for a long period and the consent given is generally broader.


    ...............................................................................

    μμμμμναι! 
     
  11. split

    split Guest

    RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?

    Να ζητήσω συγνώμη από την carissa αρχίζοντας καταρχήν που δεν μπορώ να είμαι στο σαιτ καμιά δεκαριά ώρες , αλλά κοπέλα μου έχω άντρα και οφείλω να τον φροντίζω αλλά επίσης και ένα παιδί και δουλεύω .
    Όπως λοιπόν αντιλαμβάνεσαι δεν είναι πολύ εύκολο να είμαι και εδώ ώρες , έχω σημαντικότερες υποχρεώσεις !

    Πάμε τώρα παρακάτω ,
    Αυτά που κατέβασες από το google καλή μου , καλά είναι , δεν λέω , αλλά είναι σαιτ , όπως και το δικό σας εδώ .
    Είναι αυτό που στα απλά Ελληνικά λέμε life style , εκεί πρέπει να δεις και την διαφορά αν θέλεις φυσικά .
    Άλλο φιλοσοφία bdsm άλλο bdsm ife style !
    Mια και ασχολείσαι λοιπόν με το google , ψάξε σε καλύτερα και πιο ουσιαστικά πράγματα , όπως στα σαιτ της Αμερικής ειδικότερα , για τα σχολεία – τα οποία δεν είναι του κώλου – είναι κολέγια , ( εγκεκριμένα από το κράτος φυσικά ) , όπου το αντικείμενο αυτό σπουδάζετε , επίσης κοίτα στα Ολλανδικά σαιτ αλλά και στα Γερμανικά που είναι εξίσου διαδεδομένα και αυτά . Λίγο διαφορετική νοοτροπία , λίγο πιο σκληρή , αλλά με τις ίδιες βάσης , και θα δεις ότι εκτός από τα βασικά που μαθαίνεις ( όροι , ρόλοι κλπ ) σπουδάζεις και πολλά άλλα ταυτόχρονα που θα πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζεις εάν και εφόσον έχεις το σθένος να ζήσεις κάτι τέτοιο , και δεν το δεις απλά ένα παιχνίδι μια φορά την εβδομάδα, όπως πχ μέρος της ιατρικής , ανατομία , υγιεινή , ψυχολογία κλπ

    Όσο για τα υπόλοιπα , εγώ αυτά είδα έξω , αυτά σπούδασα διδάχτηκα , εσύ που τα έμαθες ?
    Δεν στην λέω και στο ξεκαθαρίζω και δεν έχω καμία αντίρρηση αν θες να παραθέσουμε εδώ αυτά που σπούδασες εσύ και που και αυτά που σπούδασα εγώ και που , και πριβέ αν θες και όπως θες , αλλά δεν μπορώ να διαβάζω βλακείες όπως Master / slave , η ότι Mistress κάνει έρωτα με το sub της , αυτά δεν υπάρχουν πουθενά καλή μου στην φιλοσοφία του bdsm !
     
  12. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    RE: Τι σημαίνει ο/η υποτακτικός/ή Σας για Εσάς?

    Κατ'αρχήν δεν ήξερα πως το google είναι search engine περιορισμένου επιπέδου... αλλά ας είναι.. ομολόγώ πως στον λίγο χρόνο που είχα εκεί ανέτρεξα για ευκολία.
    Θα έλεγα πως 7 χρόνια που ασχολούμε με το άθλημα (μια και είναι αμφίβολο για σένα πως ασχολούμε με την φιλοσοφία) όλο και κάτι να έχει πάρει το αυτί μου. Όχι? Όπως το δεί κανείς.
    Πτυχίο σχολής εξωτερικού βέβαια δεν έχω, αλλά το ζω real και συναναστρέφομαι με ανθρώπους που το ζούν real, εδώ, Αμερική, Αυστρία, Καναδά, Ιταλία, Αυστραλία... τώρα τι να σου πω, αν οι άνθρωποι που το ζούν ανοιχτά χρόνια δεν έχουν φιλοσοφία.. ίσως να έχεις και δίκιο... απόψεις.
    Μια και μιλάμε για sites της Αμερικής be a good sport και δώσε μερικά ονόματα και links ώστε να διευρίνουμε και εμείς οι πτωχοί τους ορίζοντες μας. Πάντα υπάρχει κάτι να μάθεις.

    Πάντως καλό θα ήταν να μάθεις από τρόπους, γιατί όλοι δουλεύουμε, όλοι έχουμε υποχρεώσεις και λίγο χρόνο και πολλοί δεν είμαστε ευχαριστημένοι και από την ζωή μας, αλλά την ελάχιστη ευγένεια για την συναναστροφή με άλλους την διατηρούμε ακόμα.