Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 12 Ιανουαρίου 2009.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Με αφορμή κάποιο νήμα διαπίστωσα πως η έννοια υποτακτικός αναφέρεται αυθαίρετα πολλές φορές εφ' όσον περιλαμβάνει και την έννοια του δουλοπρεπή.Πως ορίζετε τη δουλοπρέπεια του υποτακτικού;Πως τον αντιλαμβανόμαστε;Ποια η διαφορά του και ποια τα κοινά με τα άλλα ήδη των υποτακτικών;Τι ανάγκες έχει;Πως τον μεταχειριζόμαστε;Τι ζητάει από τον Κυρίαρχο του και ποια η σχέση του με αυτό που ονομάζουμε ανοχή;Έχει ανοχές ο δουλοπρεπής ;Πολλά θα μπορούσα να ρωτήσω ακόμα και θα γίνει αν πάρει το νήμα τον εύλογο δρόμο..
     
  2. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..

    ωραιο νημα αν και θα προτιμουσα να συμπεριλαβεις και τους δουλοπρεπής Κυριαρχους...
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Οι δουλοπρεπείς αποτελούν μια από τις κατώτερες βαθμίδες ανθρώπου.

    Αν υπάρχει θεραπεία γι’ αυτήν τους την τάση θα πρέπει να την αναζητήσουν άμεσα.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..

    Μιλάμε για δουλοπρέπεια ,όμως,στο BDSM και όχι στην κοινωνική ζωή.Του'ναντίον θεωρώ πως οι δουλοπρεπείς αξιοποιούν υπέροχα καταστάσεις κατά τη βολή τους,αλλά δε θα ήθελα να μιλήσω ακόμα γι'αυτό..
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Το ίδιο σιχαμεροί είναι για μένα.

    Οι δουλοπρεπείς άνθρωποι συμπεριφέρονται με τον ίδιο γλοιώδη τρόπο σε όλους τους τομείς της ζωής τους.
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..

    Μα οι (original λέμε τώρα)σκλάβοι είναι δουλοπρεπείς.Δεν είναι αφοριστικό αυτό που λες;
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Αμφιβάλλω αν οι “original” σκλάβοι (όταν υπήρχε δουλεία) αποζήτησαν ποτέ να γίνουν σκλάβοι.
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..

    Το R(original) έχει να κάνει με τα του BDSM .Δε μιλάω για κατακτημένους σκλάβους..
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    αα μάλιστα  

    Λοιπόν... όχι εντάξει, έχω γνωρίσει και αξιοπρεπείς υποτακτικούς (όχι μόνο δουλοπρεπείς).
     
  10. Agitator

    Agitator Regular Member

    Δουλοπρεπεια και bdsm είναι δυο εννοιες παντελως αντιθετες και σε καμια περιπτωση η μια δεν περιεχεται στην άλλη.

    Και εξηγουμαι….

    Ειμαι οπαδος των σχεσεων που εχουν σαν βαση το bddssm (όχι δεν κολησε το πληκτρολογιο), στο συνολο του. Δεν μπορω να νοησω σχεση όταν καποιο απ αυτά τα ακρωνυμια απουσιαζει. Αντιμετωπιζοντας το λοιπον κατά αυτόν τον τροπο, δεν εχω δει ποτε αυτά τα θαυμασια και περηφανα πλασματα που φερουν την ιδιοτητα της σκλαβας ή υποτακτικης, να πλησιαζουν καν την εννοια της δουλοπρεπειας. Απλα γιατι ο δικος τους χαρακτηρας και ότι αυτος συνεπαγεται, εχει έναν αποδεκτη. Ένα προορισμο. Απευθυνεται καπου. Οι αναγκες που αυτές καλυπτουν, καλυπτουν και τις δικες τους. Και πολύ συχνα τις Υπερκαλυπτουν. Και μεσα από αυτό παραμενουν αυτά τα θαυμασια και περηφανα πλασματα που είναι.

    Η δουλοπρεπεια από την άλλη είναι μια κραυγη αγωνιας από ατομα τα οποια δε ζητουν να καλυψουν καποιες αναγκες, περαν από τις δικες τους. Καταπιεσμενες ισως, συσσωρευμενες πολύ πιθανο, ανικανοποιητες σιγουρα. Το βεβαιο είναι ότι δεν απευθυνονται σε έναν αποδεκτη, αλλα προς παντα αποδεκτη. Είναι συνηθως ατομα που το μονο που θελουν να καλυψουν ,ισως και να υπερκαλυψουν, είναι οι δικες τους αναγκες. Λιγη σημασια θα δωσουν στο ατομο το οποιο είναι μπροστα τους. Και είναι κυριως ενας απλος δεκτης με πολύ λιγες και περιορισμενες δυνατοτητες πομπου. Αρκει να είναι προθυμος να τα εκμεταλλευτει χωρις κανενα υποβαθρο και ισως και καμια εκτιμηση.
     
  11. Incomplete ποια χαρακτηριστικα ειναι αυτα που εχεις στο μυαλό σου οταν μιλας για δουλοπρεπεια?τι ειναι αυτο που κανει καποιον δουλοπρεπή?θα ηθελα μια κατατόπιση σε αυτο για να σου πω την αποψη μου.Ευχαριστώ!
     
  12. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..

    θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω διευκρινίσεις επί του όρου "δουλοπρεπής", γιατί στη συνείδησή μου ο όρος έχει αρνητική χροιά και σε καμμία περίπτωση δε θα χαρακτήριζα μια σκλάβα δουλοπρεπή (σε αντίθεση με μερικούς άντρες υποτακτικούς που διεκδικούν το χαρακτηρισμό με αξιώσεις)