Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δυναμισμός & υποτακτικότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 14 Απριλίου 2016.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Ο σκύλος μένει εκεί που τον καλομεταχειρίζονται, εκεί που αγαπάει και ακόμη και να τον διώξει ένας άκαρδος, άνιωθος ή ανεύθυνος ''ιδιοκτήτης'', γυρίζει πίσω σ΄αυτό που αντιλαμβάνεται ως ''σπίτι του''. Με το ζόρι προσπάθησε εσύ να κρατήσεις σκύλο που θέλει να φύγει κι άμα τα καταφέρεις, γράψε μου!
    Εμείς οι ζωοφιλόζωοι, τα έχουμε μελετήσει αυτά, μη νομίζεις... 
     
  2. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    εννοειται  
     
  3. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor


    Καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ που απάντησες και εσύ στις ερωτήσεις μου...
    Εδώ όμως θα ήθελα να σου πω... οτι δεν αναφέρομαι σε μια προστάγη του Κ... αλλά στην δικιά μου προσταγή...
    Μπορεί να έχει να κάνει με την απόλαυση του Κ μπορεί και όχι.... μπορεί να έχει να κάνει με την δικιά μου...
    Και τόνισα οτι δεν είναι καθοδήγηση γτ δεν σκέφτομαι ότι θα χάσει την ταυτότητα του ο Κ...
    Έχω καταλάβει... ότι ο καθένας στην ουσία το βλέπει απο μία δικιά του οπτική γωνία... όμως! εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι...
    ας πούμε το πρωτόκολλο.. η ψυχολογία ανάμεσα σε Κ/υ ή Κ/β.... αν μπορώ να το γράψω έτσι... (ακόμη δεν έχω μάθει πως τα γράφετε) !
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Σ/Κ: " Ο,τι θες εσύ Πασά ΜΟΥ"
    Δε - Παρ. : " Μετά απο 12 ώρες ορθοστασία στη δουλειά; ...και λίγο φιλότιμο δεν βλάπτει..."   
     
  5. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    καλησπέρα και απο εμένα


    1. Μπορεί κάποιος/α υποτακτικός/α να είναι ταυτόχρονα και δυναμικός χαρακτήρας;
    (Αν ναι... σημαίνει ότι μπορεί να πέρνει αποφάσεις για τον εαυτό του η για την σχέση του;
    ή πρέπει να ακούει ότι του πει ο Κυριαρχός/η του ανάλογα...; )

    Σε αυτο το ερώτημα η δική μου απάντηση έχει να κάνει με το χαρακτήρα του κάθε ατόμου όπως και με τις εμπειρίες που έχει σε συναναστροφές ο καθείς.
    Ας ξεκινήσω λέγοντας οτι υπάρχουν άνθρωποι που ειναι υποτακτικής ψυχολογίας και στην ζωη τους και στις ερωτικές επιλογές τους.
    Υπάρχει ομως και ενα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που ειναι πχ δυναμικό στην καθημερινή του ζωη και υποχρεώσεις και στον ερωτικο τομέα αποζητά την υποτακτικότητα .
    Η δυναμική τους φύση σταματάει στο ερωτικό παιχνίδι όπου εκει παραδίδουν τον έλεγχο σε κάποιον άνθρωπο που νιώθουν εμπιστοσύνη .
    αυτο δεν του καθιστά αυτομάτως γιαλαντζί υπατακτικούς σε καμία περίπτωση . Άπλα έχουν επιλέξει να εκφράζονται μέσα απο το ερωτικό και μόνο κομμάτι .
    Σαφώς και θα μπαίνουν στην διαδικασία να επιλέξουν και να διαπραγματευτούν μέσα σε μια σχέση ( γιαυτο και λέγονται υποτακτικοί και όχι σκλάβοι )

    2. Αν κάποιος/α υποτακτικός/α έχει και κάποιες Κυριαρχικές τάσεις... τον κάνει να είναι Switch;
    (Όταν λέω Κυριαρχικές τάσεις.... εννοώ...
    πχ... να πάρει πρωτοβουλία και να αντιδράσει πρώτος σε ένα σεξουαλικό παιχνίδι... όπως εκέινος/η επιθυμει...
    δεν λέω να πάρει τον έλεγχο και να καθοδηγήσει... απλά να έχει λίγα λεπτά ο υποτακτικός/α δικά του...)

    Για να χαρακτηρίσεις κάποιον Switch θα πρέπει πρώτα να ξεκαθαριστεί η έννοια του Κ και του υ ( Κυρίαρχος και υποτακτικός )
    Αν εννοείς με το παράδειγμα σου να φέρει πχ το μαστίγιο για να τον μαστιγώσει ο Κ που ανήκει δεν σημαίνει οτι έχει Κυριαρχικές τάσεις . Αλλα ίσως να έχει πιο έντονη διάθεση για παιχνίδι
    απο τον Κ του εκεινη την ώρα . Switch με δύο λόγια ειναι ο άνθρωπος που έχει και τα δυο στάτους Κ και υ . θέλει να Κυριαρχεί και να τον υποτάσουν . προσοχή μην το συνδέσεις με το Topping from the bottom .


    3. Αν κάποιος/α υποτακτικός/α δεν έχει ακόμη ανακαλύψει την ταυτοτήτα του... έχει όμως υποτακτικές τάσεις...
    Δέχεται εκπαίδευση, δεν δέχεται όμως όλο το πακέτο του bdsm... φέρνει αντιρρήσεις γιατί πολύ απλά δεν του
    ταιριάζουν όλα... αυτό τον κάνει "βανίλια" με υποτακτικές τάσεις...;

    το να μην έχει ανακαλύψει κάποιος την ταυτότητα του ειναι κάτι λογικο ειδικά στην αρχή που ξεκινάει τα βήματα μέσα στον χώρο του BDSM ..
    απο εκει και πέρα η συζήτηση με άλλα άτομα η αναζήτηση των θέλων του και οι φαντασιώσεις του ειναι αυτα που θα τον βοηθήσουν να ξεκινήσει να ανακαλύπτει τον εαυτο του.
    Δεν θα πρέπει να ξεχνας οτι το πρώτο και σημαντικο πράγμα που πρέπει να κανει καποιος ειναι να δουλέψει με τον εαυτο του και οχι να πέσει με τα μούτρα σε πρακτικές
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Εκ των ουκ άνευ, και το σ/κ και το Δ-Π, κατανοώ απόλυτα τι εννοείς φίλτατε, το χω νιώσει στο πετσί μου, με 14 ώρες δουλειάς ημερησίως (το ότι ήμουν καθιστή δεν το έκανε πιο ξεκούραστο, -μη νομίζεις- το 6.30πμ-8.30 μμ...) 
    Εξ' ου και το πλαίσιο συσχετισμού που προφανώς (θα έπρεπε να) συναρτάται με το ''όλον'' και οδηγεί σε μεγάλες -να δεις πως το λένε εκείνοι οι φονταμενταλιστές? α ναι- εκπτώσεις... 
     
  7. Ana Steel

    Ana Steel 7.585,145,542...

    @Queen87 ,
    Αν και μάλλον δεν είμαι η πλέον κατάλληλη, λόγω μη μεγάλης εμπειρίας είπα να σου γράψω μια γνώμη και εγώ.

    1.Μπορεί κάποιος/α υποτακτικός/α να είναι ταυτόχρονα και δυναμικός χαρακτήρας;
    Θεωρώ πως μπορεί. Κάποιος /α μπορεί να έχει δυναμικό χαρακτήρα και αυτό να μην αλλάζει στο ελάχιστο την υποτακτικότητα του. Γιατί οφείλει ο υποτακτικός/ή να είναι στειρωμένο σκυλάκι του καναπέ. (Χωρίς να έχω κάτι με τα στειρωμένα σκυλάκια του καναπέ)
    Άσε που νομίζω ότι είναι μεγαλύτερη μαγκιά να μπορείς να έχεις υποτάξεις ένα δυναμικό άτομο...

    2.Αν κάποιος/α υποτακτικός έχει και κάποιες κυριαρχικές τάσεις... τον κάνει να είναι switch;
    Δεν νομίζω. Ο κυρίαρχος θα επαναφέρει την κατάσταση στα δικά του θέλω για πλάκα! Σιγά μην αφήσει τον έλεγχο, χωρίς να το θέλει. Μπορεί να αφήσει κάποιες πρωτοβουλίες αλλά έλεγχο με την καμία.

    3. Αν κάποιος/α υποτακτικός/α δεν έχει ακόμη ανακαλύψει την ταυτοτήτα του... έχει όμως υποτακτικές τάσεις...
    Δέχεται εκπαίδευση, δεν δέχεται όμως όλο το πακέτο του bdsm... φέρνει αντιρρήσεις γιατί πολύ απλά δεν του
    ταιριάζουν όλα... αυτό τον κάνει "βανίλια" με υποτακτικές τάσεις...;
    Δεν τον κάνει βανίλια, σκεπτόμενο άνθρωπο τον κάνει. Σε κανένα δεν ταιριάζουν όλα. Και αν ο εκπαιδευτής του είναι σωστός σε αυτό ακριβώς θα τον καθοδήγησει. Στο να βρει τον δρόμο του, την ταυτότητα του.

    Δεν ξέρω αν βοήθησα, και πόσο.
    Αν θέλεις μια φιλική συμβουλή... Κλείσε μηνύματα και chat, διάβασε-σκέψου-επέλεξε. Μην αφήνεις τον εαυτό σου να επηρεάζεται από αυτά που ακούει. Τεκμηρίωσε την σκέψη σου πριν αφεθείς να επιλέξεις.Και μετά ξεκίνησε τις συνομιλίες. Θα ξέρεις σε μεγάλο βαθμό τι θέλεις και θα είναι πιο "έντιμη" η διαπραγμάτευση!
     
  8. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    @Ana Steel

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου! Μιλάς σοφά και αυτό έχει σημασία...
    Με βοήθησες αρκετά!!
     
  9. Ana Steel

    Ana Steel 7.585,145,542...

    Παρακαλώ... Σοφά δεν νομίζω ότι μιλάω αλλά σκέφτηκα το χάος που είχα και εγώ στα πρώτα μου βήματα και έκανα μια προσπάθεια να σε βοηθήσω... Εύχομαι να σου έδωσα τροφή για σκέψη...
     
  10. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    1. Μπορεί κάποιος/α υποτακτικός/α να είναι ταυτόχρονα και δυναμικός χαρακτήρας;
    (Αν ναι... σημαίνει ότι μπορεί να πέρνει αποφάσεις για τον εαυτό του η για την σχέση του;
    ή πρέπει να ακούει ότι του πει ο Κυριαρχός/η του ανάλογα...; )

    Φυσικά και μπορεί. Μάλιστα νομίζω ότι είναι το πλέον σύνηθες.
    Θα πρέπει να πούμε όμως και το εξής.
    Ζούμε σε μία κοινωνία όπου, ανεξαρτήτως των τάσεών μας και ανεξαρτήτως του τρόπου που επιλέγουμε να σχετιζόμαστε εντός (και καμιά φορά εκτός) χώρου, πρέπει να μπορούμε να σταθούμε στα πόδια μας. Και ακομα και αυτή η έκφραση μοιάζει με understatement μπροστά στην πραγματικότητα. Έτσι λοιπόν νομίζω ότι όχι μόνο μπορεί, αλλά και επιβάλλεται, ειδικά στην περίπτωση που δεν είναι σε κάποια σχέση power exchange.

    Εντός μίας τέτοιας σχέσης τα πράγματα είναι λίγο (ως πολύ) διαφορετικά, ανάλογα με την δομή της σχέσης. Είναι άλλο πράγμα το -- επιλέγω να παραδώσω τον έλεγχο του εαυτού μου και των αποφάσεών μου στον Κυρίαρχό μου, και είναι άλλο πράγμα το να μην μπορείς α) να παραδώσεις τον έλεγχο εντός της σχέσης και β) να μην μπορείς να πάρεις καμία απόφαση εκτός σχέσης.


    2. Αν κάποιος/α υποτακτικός/α έχει και κάποιες Κυριαρχικές τάσεις... τον κάνει να είναι Switch;
    (Όταν λέω Κυριαρχικές τάσεις.... εννοώ...
    πχ... να πάρει πρωτοβουλία και να αντιδράσει πρώτος σε ένα σεξουαλικό παιχνίδι... όπως εκέινος/η επιθυμει...
    δεν λέω να πάρει τον έλεγχο και να καθοδηγήσει... απλά να έχει λίγα λεπτά ο υποτακτικός/α δικά του...)

    Δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο, ειδικά στο παράδειγμα που αναφέρεις.
    Είναι πχ ο υποτακτικός και ξέρει ότι στον κυρίαρχό του αρέσουν τα φιλιά στο λαιμό ή του αρέσει εκεί που βλέπουν ταινία να του χαιδεύει τον πούτσο. Απλά το κάνει. Δεν σημαίνει καθόλου ότι προσπαθεί να κυριαρχήσει ή οτιδήποτε.
    (Δεν αναφέρομαι σε κάθε υποπερίπτωση που δεν επιτρέπεται συγκεκριμένα να κάνει το Α ή το Β, σχολιάζω αποκλειστικά το παράδειγμα όπως το ανέφερες)

    3. Αν κάποιος/α υποτακτικός/α δεν έχει ακόμη ανακαλύψει την ταυτοτήτα του... έχει όμως υποτακτικές τάσεις...
    Δέχεται εκπαίδευση, δεν δέχεται όμως όλο το πακέτο του bdsm... φέρνει αντιρρήσεις γιατί πολύ απλά δεν του
    ταιριάζουν όλα... αυτό τον κάνει "βανίλια" με υποτακτικές τάσεις...;

    Καταρχάς να σου πω ότι μου έκανε μεγάλη εντύπωση η έκφραση "το πακέτο του bdsm". Θα ήθελα πολύ να καταλάβω ακριβώς τι εννοείς.
    Κατά τα άλλα, σε κανέναν δεν ταιριάζουν όλα με τη μία, αλλά επίσης οι άνθρωποι δεν είναι στατικά όντα.
    Η μετάβαση από το "βανίλλα" στο bdsm δεν είναι ούτε στιγμιαία ούτε και καθολική. Είναι μία μετάβαση η οποία γίνεται σταδιακά και εξαρτάται έντονα από το πόσο το άτομο συζητά και ειναι ειλικρινές με τον εαυτό του, πόσο άνετα νιώθει από το ένα στάδιο στο άλλο και με ποιον τρόπο τον οδηγούν ή οδηγεί τον εαυτό του μέσα σε αυτό.

    Τελος θα ήθελα να σου πω χαλαρά  
    Κανείς δεν ξεκίνησε έτοιμος υποτακτικός (ή Κυρίαρχος) με τον ίδιο τρόπο που κανείς δεν ξεκίνησε έτοιμος μαζοχιστής ή σαδιστής.
    Το να φεύγεις από μία κατάσταση ισορροπίας είναι από μόνο του πολύ μεγάλο βήμα για να σε απασχολήσει εξαρχής το πότε θα φτάσεις στην επόμενη κατάσταση ισορροπίας.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάζεις, να ρωτάς, να συζητάς και να μην προσπαθήσεις από τώρα να βάλεις τον εαυτό σου στο ένα ή στο άλλο κουτάκι.
     
    Last edited: 17 Απριλίου 2016
  11. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    @MauveDelastrange

    Καλησπέρα!!

    Αν και νομίζω ότι είναι σαφές τι είναι το πακέτο του bdsm θα απαντήσω!
    Για μένα το "πακέτο bdsm" είναι όλη αυτή η νοοτροπία γύρω απο το bdsm... + τα εργαλεία να πω; παιχνίδια; νομίζω είναι το ίδιο...

    Όπως είπα στην αρχή οι ερωτήσεις μέσα στο κεφάλι είναι λίγο χαόδες...
    Ας πούμε με ενδιαφέρει η γνώση γύρο απο την ψυχολογική κατάσταση είτε του Κ είτε του υ.
    Ψυχιατρική ανάλυση, ψυχανάληση γύρο απο αυτό κτλπ...
    Μην με ρωτήσεις γιατί.... δεν θα μπορέσω να απαντήσω... αυτό μετραβάει με αυτό ασχολούμαι....
    όσο για το διάβασμα...το παλεύω... χανόμαι λίγο με το φόρουμ.... σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
     
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ωχ...