Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος sklavin, στις 4 Οκτωβρίου 2005.

  1. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Άρα έχει την περισσότερη δύναμη.
     
  2. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Σου έχω αδυναμία λέμε, δεν λέμε ποτέ, σου εχω δύναμη!!!! Άρα συναίσθημα/δύναμη, είναι αντιστρόφως ανάλογα.
     
  3. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Πάνω που πήγα να απαντήσω, με πρόλαβε η @charlotte

    Πιο σωστή και μαθηματικά ορισμένη απάντηση,
    δεν θα μπορούσε να δοθεί.
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Όταν ήμουν μικρή, θα'μουν δε θα'μουν 15 χρονών, η αγαπημένη μου ξαδέρφη μου έκανε δώρο ένα μικρό πήλινο καδράκι που είχε γραμμένο επάνω με ωραία καλλιγραφία:

    Η αγάπη δεν είναι αδυναμία, είναι δύναμη.

    Πολύ εντύπωση μου'κανε τότε, αλλά όσο το σκεφτόμουν στην διάρκεια των χρόνων, τόσο το πίστευα όλο και περισσότερο.
    Συνεπώς, συντάσσομαι με την άποψη ότι αυτός που αγαπά έχει την δύναμη, την δύναμη αν μη τι άλλο να αγαπά -μη μετρήσιμο μέγεθος-. 
    Το bdsm δε νομίζω ότι εξαιρείται, μόνο και μόνο επειδή είναι μία εναλλακτική μορφή συσχετισμού.
     
  5. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Δεν εξαιρώ το βδσμ, την ίδια άποψη έχω γιά όλες τίς εκφάνσεις της αγαπης.  
     
  6. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Για να κάνω μια μικρή παρέμβαση, τόσο η @charlotte , όσο και η @brenda και @dina
    λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα, από λίγο διαφορετική οπτική.

    Το να αγαπάς απαιτεί μεγάλη δύναμη και απόθεμα ψυχικού σθένους.

    Εάν, όμως, δούμε το ερώτημα, με το ποίος έχει την δύναμη από την
    άποψη ποιος καθορίζει και κατευθύνει το παιχνίδι, μια σχέση κτλ
    τότε όντως αυτός που αισθάνεται λιγότερα το καθορίζει.
     
  7. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Η ζωή είναι γεμάτη παραδείγματα ανθρώπων που έκαναν τα αδύνατα,δυνατά.
    Κατόρθωσαν τα ακατορθωτα.
    Κινούμενοι πάντα από τη δύναμη που αντλούσαν από το συναίσθημά τους.

    Δε βρίσκω κανένα νόημα στο να αφοσιωθω σε καποιον,να ξεπεράσω όριά μου,να...να...να,αν δεν υπάρχουν δυνατά συναισθήματα από την μεριά μου.
    Και για να σας προλάβω,συναίσθημα δεν είναι μόνον η αγάπη.
     
  8. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Οχι εγω δεν λέω το ίδιο....

    Και γι αυτό εξασθενείς στα υπόλοιπα. Χανεται η ευθυκρισία, η αντικειμενικότητα, κι αυτό είναι καθαρά θέμα τύχης αν θα καταληξει αυτοκαταστροφικό. Γι αυτό είναι αδυναμία, θέλει δύναμη η ρωσικη ρουλέτα, σε καθιστά ταυτόχρονα, δυνατό όσο και μελοθάνατο!!!!!
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @MrEntropy : Αυτός που έχει λιγότερα να χάσει ή αυτός που διαχειρίζεται καλύτερα την απώλεια και τα συναισθήματά του μάλλον. Το "αισθάνεται λιγότερα" μπορεί να είναι "οικείο", θεωρό όμως πως δεν είναι ακριβές.
     
  10. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Εχω μια εντύπωση ότι η υποτακτική θέλει το κ της δυνατό. Δεν πάλεψαν σε καμία αρένα και της το έδειξε. Της το δείχνει, κάθε μέρα. Και υποτάσσεται.
    Τώρα πως γίνεται αργότερα να ανακαλύψει το υ, ότι ήταν αδύναμο το κ, δεν ξέρω. Ποιος φταίει ; Μήπως έτσι θέλει να πιστεύει; Μήπως αλλιώς τα είχε φανταστεί τα πράγματα; Άλλα προσδοκούσε; Δεν ξέρω.
     
  11. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    &

    Για να είμαι ειλικρινής, δεν πρέπει να έχω καταλάβει το ερώτημα.

    Το ερώτημα ή το θέμα του νήματος με την έννοια της δύναμης,
    είναι ποίος τελικά έχει την δύναμη από άποψη ποιος καθορίζει και την εξέλιξη
    ή ποιος πρέπει να έχει την δύναμη σε μια σχέση BDSM αλλά και γενικότερα;
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @MrEntropy : Δυστυχώς, κατ' εμέ το ερώτημα, ασαφώς διατυπωμένο, εξελήφθει και εξελίχθηκε, στο "ποιος έχει τη δύναμη ν' αντέξει τις κακουχίες" αναιρώντας έτσι ένα από τα βασικότερα χαρακτηριστικά αυτού του είδους σχέσεων: την απουσία ανταγωνισμού.

    Πριν μερικά ποστς υπέβαλα, όχι τυχαία, την ερώτηση: "Πως ορίζεται η ψυχική δύναμη;", δηλαδή: "για τι πράγμα μιλάμε στο context του νήματος;"