Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος sklavin, στις 4 Οκτωβρίου 2005.

  1. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Εάν αυτό είναι το ερώτημα,
    τότε είμαι σαφώς εκτός θέματος.

    Εγώ μίλαγα καθαρά για το ποιος έχει την δύναμη να καθορίσει μια σχέση.
    Εντελώς άσχετο επομένως.
     
  2. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Ότι είπα μέχρι τώρα, απαντά στο παραπάνω.

    Εδώ θα πάω απο τα μαθηματικά στη φυσική.... Η ισορροπία υπάρχει, στα πανταχού αντίρροπα ζεύγη δυνάμεων. Για να έχουμε ισορροπια έχουν την ίδια δύναμη με αντίθετη φορά (νομιζω ο 3ος νομος του νευτωνα)
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Στη πρώτη δημοτικού μαθαίνουν όοοοολα τα παιδάκια πως δεν προσθέτουμε μήλα με πορτοκάλια ούτε καν μήλα μπανανέ με φιρίκια...
     
  4. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Δεν προσθέτω συμπεραίνω, το έμαθα στην εκτη αυτο.... αμε!!!!
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μια πέτρα κάθεται στο χώμα. Ισορροπεί.
    Ένα κέρμα τσουλάει με σταθερή ταχύτητα. Ισορροπεί.
    Χα!
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σκατά είναι τα σχολεία την σήμερον ημέραν, κύργιε Προέδρα..!
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Πάντα πίστευα (και βιωσα) ότι είναι πιο εύκολο, (ή τέλος πάντων "ευκολο") να ακολουθείς πάρα να οδηγείς. Εντός εκτός bdsm δεν έχει σημασία.

    Ένας δάσκαλος έχει ευθύνη για τους μαθητές του και αν θα τους διδάξει όσα χρειάζονται. Ένας μάνατζερ έχει ευθύνη για τα deliverables της ομάδας του.

    Νομίζω θέλει τεράστια ψυχική δύναμη να αναλάβεις την ευθύνη ενός άλλου ανθρώπου και να τον καθοδηγησεις.

    ****Αυτή είναι η δική μου εντύπωση**** χωρίς να λέω ότι δεν χρειάζεται ψυχική δύναμη για να ακολουθήσεις.
     
  8. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Βιωματικά δεν μπορώ ν' απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση. Τελείως θεωρητικά πιστεύω ότι και οι δύο εξίσου πρέπει να έχουν μεγάλες ψυχικές δυνάμεις τη στιγμή που εντάσσονται σε M/s πλαίσιο, ο καθένας από την πλευρά του και για συγκεκριμένους λόγους βάσει της ορισμένης θέσης τους.

    Το συγκεκριμένο ερώτημα γίνεται ενδιαφέρον για 'μένα όταν μπαίνει και το S/m στη σχέση. Εκεί νομίζω χρειάζεται περίσσεια ψυχικής δύναμης στο slave μέλος. Ο Σαδιστής Μάστερ σε εκείνη την περίπτωση δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόσο ψυχική δύναμη όσο ψυχική ισορροπία.
     
  9. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Η περίπτωση που εξετάζουμε είναι η "κάνε με να σε υπακούσω" ?

    Χρησιμοποίησα το "πες μου γιατί θέλεις να το κάνω" ως την έκφραση της αντίδρασης.
    Η ράτσα των "make me" υποτακτικών έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον Mr. MasterJp, δεν ξέρω αν είναι μόνο για μένα έτσι ή αν είναι λίγοι αυτοί οι σαν εμένα.
    Ειδικά η κατηγορία των "πάντα ήθελα αλλά ποτέ δεν μπόρεσα".
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @AuroraBorealis : κατηγορία των "πάντα ήθελα αλλά ποτέ δεν μπόρεσα" δεν ανήκει στις make me, αποτελεί χαρακτηριστικό των περισσοτέρων αν μπόρεσα = τόλμησα για διάφορες δραστηριότητες.
     
  11. Iagos

    Iagos Contributor

    Δεν με έχει απασχολήσει ποτέ ποιος έχει την δύναμη.

    Εκείνο που αναγνωρίζω ως δύναμη μέσα σε μια M/s σχέση είναι μια αλληλεπίδραση που ξεκινά από την στιγμή που περνάς την θηλιά και ξεκινά το ταξίδι για την ασφυξία.

    Η καύλα είναι όσο σφίγγεις το υπό εκείνο να αντέχει.

    Όσο βαδίζεις προς την ασφυξία τόση περισσότερη δύναμη απαιτείται να σφίξεις και άλλο τη θηλιά και τόσο το υπό να αντέξει.

    Εκείνη την στιγμή η δύναμη που γεννιέται και αναπτύσεται ανάμεσα σε δύο ανθρώπους είναι τόσο ισχυρή και εκκωφαντική γιατί είναι κοινή.

    Αυτό θέλει κότσια.

    Η αδυναμία είναι το πρόβλημα.

    Η δύναμη μπορεί και μοιράζεται χωρίς κανένα πρόβλημα.

    Iagos
     
  12. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    όποιος έχει την δύναμη ( μύγα) να την φέρει πίσω....