Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δώρα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 20 Μαρτίου 2006.

  1. gaby

    gaby Guest

    Σας αρέσει να Τους κάνετε δώρα; Αν ναί, τί δώρα;

    Σας Αρέσει να Κάνετε δώρα στους υποτακτικούς Σας; Αν ναί, τί δώρα;
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Σε μία M/s σχέση, όπου τίποτε δεν ανήκει στην σκλάβα, τί από όσα της δίνει ο Αφέντης της δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί δώρο tender_lilly ?
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Από την οπτική της M/s σκλάβας ... έχω την αίσθηση ότι έχετε δίκηο MasterJp, ίσως να αξίζει να αντιμετωπίζει τα πάντα όσα της δίνει ο Κύριός της ως δώρα.

    Αυτό που η ίδια λαχτάρησε μέσα της και ποτέ δεν παραδέχτηκε στον εαυτό της ότι επιθυμεί; Αυτό που κατάλαβε ο Κύριός της ότι λαχταράει και της το έδωσε; Ανοιχτά και γενναιόδωρα; Αυτό τί ακριβώς είναι αν τα πάντα είναι δώρα;
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

     

    ακριβώς καλή μου tender ! και δεν είναι ότι είμαι σκλάβα και δεν δικαιούμαι τίποτα ή επειδή είμαι υποτακτική δεν περιμένω τίποτα απο κανέναν στη ζωή μου....

    Ομως Εκείνος μου χει κάνει το μεγαλύτερο Δωρο που μου έχουν κάνει ποτέ! και ας μην εχει σχήμα ας μην έχει "αγοραστική αξία" ας μην μπορούν τα το δουν οι γνωστοι και οι φιλοι. Μου εχει χαρίσει ενα καινούριο κόσμο, μου χει χαρίσει το Όνειρο , το Δώρο να Τον αγαπώ , να Τον προσμένω, να αισθανθώ την ανάγκη να Τον υπηρετώ να έχει νοημα η ζωή μου!
    Μου έχει χαρίσει την Ενοια Του, τη γνώση Του , την Κυριαρχία Του, μου άνοιξε καινούριους δρόμους αισθησεων και συναισθηματων , μου χάρισε μια νέα οπτική... Τί άλλο???

    Εχω παρει δωρα απο τον Κύριό μου , μα ... τ καλύτερο το πηρα στα γεννέθλιά μου...ήταν όταν έγινα 2 ετών!!    

    thanks my Master!
     
  5. Maley

    Maley Contributor

    Παιδια μην προβαίνετε σε αφορισμούς..ο καθενας οπως τη βρίσκει..δηλ. αμα ηθελα να κάνω ένα δωρο στην(φανταστική για την ωρα σκλαβα μου) δεν θα το έκανα επειδή ειναι σκλαβα οσον αφορά τη σχέση της με μένα? η εκεινη αμα (λεμε τωρα) ηθελε να μου κανει δωρο θα της έλεγα όχι? ποιος ειμαι? Ο Θεός? Έλεος!!!
     
  6. doulos

    doulos Regular Member

    πριν από κάποια χρόνια είχα υπηρετήσει κάποια Κυρία. μου άρεσε πολύ να Της κάνω δώρα αλλά δυστυχώς η οικονομική μου δυνατότητα δεν επέτρεπε να δωρίσω αυτά που ήθελα και Της άξιζαν. ήταν πάντοτε όμως τα δώρα ενός θαυμαστή προς μία Κυρία π.χ. ένα κομψό καθρεφτάκι ή κεντητά πασουμάκια. μου άρεσε επίσης πολύ να αφήνω λουλούδια στα πόδια Της. Εκείνη δε μου έκανε δώρα ποτέ, κάτι που ποτέ δε με πείραξε μιας και με αυτό τον τρόπο ένοιωθα ότι κράταγε σοφά την πρέπουσα απόσταση μεταξύ μας. Με εξαίρεση μία φορά στα γενέθλιά μου όπου μου είχε χαρίσει ένα παλιό κυλοτάκι Της που δε το χρειαζόταν πια. δέχθηκα με αγάπη την ταπείνωση αυτή και ευχαριστήθηκα τον συμβολισμό που έκρυβε η πράξη Της. Την ευχαρίστησα σαν αυτό να ήταν το ωραιότερο δώρο που είχα πάρει στη ζωή μου και γονατισμένος μπροστά Της φίλησα το δώρο μου.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Δεν είναι θέμα "ίσως αξίζει" tender_lilly, αν μπούμε σε "ίσως" και "αξίζει" δεν είναι πλέον M/s.

    Θα μάθει να το ζητάει ανοιχτά και ξεκάθαρα με τον σωστό τρόπο και αν ο Αφέντης της κρίνει , μπορεί να ικανοποιηθεί.

    Ούτε λιγώτερο, ούτε περισσότερο δώρο από ότιδήποτε άλλο της προσφέρει. Εναπόκειται όπως όλα τα υπόλοιπα στην γενναιοδωρία και την κρίση του και μόνον.

    Επιπλέον ... το κάθε τι κερδίζεται και αποτελεί ανταμοιβή, που εναπόκειται και αυτή στην γενναιοδωρία του και αποκτά την έννοια του δώρου.
     
  8. Master-rope

    Master-rope New Member

    Kαλησπέρα σε όλους.

    Δώρα λαμβάνουμε από την ώρα που ερχόμαστε στον κόσμο μέχρι και την ύστατη στιγμή της ζωής μας. Το φιλί της μάνας στο νεογέννητο που την θηλάζει χωρίς να την δαγκώνει είναι ένα δώρο για την καλή του συμπεριφορά, το φιλί του παιδιού στον ετοιμοθάνατο γονιό του είναι ένα δωρο ευγνωμοσύνης.

    Γιατί λοιπόν οι Μasters/Mistresses/Doms/Dommes και οι subs/slaves να μην έχουν δικαίωμα στα δωρα ή γιατί να είναι κάτι διαφορετικό?

    Το δώρο μέσα στα πλαίσαια του BDSM Lifestyle έχει εντελώς διαφορετική υπόσταση, χρήση και έννοια απ' ότι στην καθημερινή "Normal" ζωή. Δώρο μπορεί να είναι και η χορήγηση της αγαπημένης τιμωρίας. Δώρο είναι και η αποδοχή μιας τιμωρίας η οποία δεν είναι αρεστή στον/στην αποδέκτη αλλά ικανοποιεί αυτόν που την εφαρμόζει.

    Από εκεί και πέρα, ότι σχέση και να εχω, σε ότι επίπεδο BDSM και να βρίσκεται, στα γεννέθλιά μου, θέλω το δωράκι μου ανεξαρτήτως και ασχέτως του BDSM. Και όχι μόνο αυτό! Και στα γεννέθλια της και η sub μου θα πάρει το δωράκι της και αυτο δεν θα είναι τιμωρία.

    Όπως προείπε και ο Μaley, δεν είμαστε Θεοί. Doms ή subs, άνθρωποι είμαστε, μην το ξεχνάμε.
     
  9. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Η μονοδιαστατη και σχεδον ψυχαναγκαστικη και μονομανης θεώρηση της ζωης και της καθημερινοτητας μπορει να προκαλεσει τρομακτικες αγκυλώσεις που να εμποδιζουν ακομα και τις απλες μικρες και καθημερινες ανθρώπινες χειρονομιες (π.χ αποδοχη και προσφορα δώρων ). Η ζωη δεν προσφέρει εγχειριδιο καλου χρήστη με σαφεις οδηγιες γιατι δεν υπαρχουν. Η σε βαθμο πορωσης προσηλωση σε κανονες και rituals βλαπτει σοβαρα την ,εστω και αν ειναι ακρωτηριασμενη και βαρεια αρρωστη, ικανοτητα καποιου να απολαμβανει τη ζωή του. Καπου εκει οι κανονες γινονται μια φτηνη δικαιολογια για την ανηδονια και την ελλειψη νοηματος πισω απο το προσχημα της εμβαθυνσης στον χώρο. Ενας χώρος που καταληγει(και καταντα) στις περιπτώσεις αυτες να έχει ολα εκεινα τα χαρακτηριστικα που απαντώνται σε new age κραματα φιλοσοφιων και θρησκειων που υποσχονται νοημα , ψυχικη αναταση και καταληγουν σε θλιβερες μαζοποιησεις οπου η εννοια του ατομου και της ατομικης πρωτοβουλιας και επιθυμίας συνθλίβεται κατω απο το βαρος εξωπραγματικων θεωριων που αγνοουν προκλητικα την ανθρώπινη φύση. Ενας στυγνος ολοκληρωτισμος.
     
  10. zinnia

    zinnia Contributor

    Λατρευω να κανω και να παιρνω δωρα.. Λατρευω να εξερευνω τα ματια του την ωρα που τ ανοιγει, ειναι η μεγαλυτερη μου ικανοποιηση γιατι, ανεξαρτητα απο το ποσο κανει, εψαξα , νοιαστηκα να βρω κατι που θα του αρεσει, κατι που θα τον κανει να νοιωσει ομορφα και γιατι οχι? να νοιωσει μερικες στιγμες σαν μικρο παιδι που μενει εκσταστικο μπροστα σ ενα πακετο..

    Μισω τα συμβατικα δωρα, τα δωρα του πρεπει, τα δωρα διχως ψυχη..
     
  11. G_E

    G_E Contributor

    Αν ειχα αποταμιευσει τα χρήματα από τα δωρα που εχω κανει θα ειχα ενα σεβαστό λογαριασμό και μια πολύ θλιβερή ζωή.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Αγαπητοί φίλοι, Κυρίαρχοι και "υπό" ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση στο νήμα αυτό που ήταν για μένα μία έμπνευση της στιγμής, ακριβώς όπως και τα καλά δώρα που έχω χαρίσει στη ζωή μου  

    Για το δώρο στο M/s από την όποια κατεύθυνση ξεκαθάρισε το θέμα ο Κύριος MasterJp. Πολύ διακριτικά υπογράμμισε ότι στη σκλάβα δεν ανήκει τίποτα, είναι πολύ συζητήσιμο αν λαβαίνει την όποια πρωτοβουλία, οπότε πώς θα κάνει δώρο και πολύ σαφώς εξήγησε ότι τα πάντα όσα εκπορεύονται από τον Κυρίαρχο, ασχέτως προσήμου, είναι ένα δώρο.

    Και το καταλαβαίνω αυτό. Δεν είπε ο Κύριος MasterJp αυτό που έχω την εντύπωση ότι κατάλαβε ο DeSade, ότι δεν γίνονται δώρα στο M/s, είπε αντίθετα, ότι ο Κυρίαρχος στο M/s είναι για να δίνει, να δίνει και να μη σώνεται.

    Εκεί είναι και το βάθος της "υπό". Να ξέρει να το ξεχωρίζει αυτό, να είναι σε θέση να το αντιλαμβάνεται, να μπορεί να λαβαίνει, να έχει μάθει να επιτρέπει στον εαυτό της να χαίρεται με αυτά που της προσφέρονται μέχρι να χτυπάει η βελόνα τέρμα.

    Παρόλα αυτά, οι προθέσεις μου όταν άνοιξα το νήμα ήταν πιό απλές και απευθύνονται και στους συντρόφους της D/s αντίπερα όχθης:

    Θα Χ/χαρίζατε ένα καλό μαστίγιο, αυτό που δεν θα χαλαλίζατε στον εαυτό σας; Μία συνεδρία έτσι όπως θα Τ/του, Τ/της άρεσε; Θα κρατούσατε για έκπληξη Του την υπέρβαση ενός "σκληρού ορίου" για την οποία θα είχατε προσπαθήσει συστηματικά και για κάποιο διάστημα;

    Αυτό είχα, μεταξύ άλλων, στο νου μου όταν άνοιγα το νήμα αυτό.

    Στην αξιόλογη με άρωμα βανίλλιας συνεισφορά στο θέμα άλλων μελών, απολαυστικότατο όπως πάντα το κείμενο του Oscarwil, θα ήθελα να πώ ότι κατά την αντίληψή μου τα ερωτικά δώρα από άντρα σε γυναίκα μόνο άμεσο πόθο αξίζει να δηλώνουν και τίποτα άλλο.

    Δηλαδή, κατά το κριτήριό μου πάντα,

    Το καλύτερο δώρο είναι τα λουλούδια. Οχι επειδή είναι "ρομαντικά" αλλά επειδή δηλώνουν άμεσο πόθο, ευγενικά εκφρασμένο. Κανένας δεν αγοράζει λουλούδια να τα ζαλωθεί να τα πάει σε αυτήν που θέλει από ευγένεια και επειδή έτσι έχει μάθει να κάνει. Τα προσφέρει για έναν πολύ πολύ συγκεκριμένο λόγο.

    Το δεύτερο καλύτερο δώρο είναι τα κοσμήματα από ευγενές μέταλλο. Για τον λόγο ότι όποιος τα αγόρασε, θυσίασε κάτι, μόνο και μόνο στην τέρψη τη δική του να βλέπει το αντικείμενο του πόθου του να τα φοράει την ώρα του έρωτα. Έτσι αξίζουν τα χαρισμένα κοσμήματα, αλλιώς γίνονται κρύος πάγος πάνω σ αυτήν που τα φοράει. Έχουν και μία περίεργη χημική ιδιότητα αυτά τα ευγενή μέταλλα όταν βρίσκονται σε κοσμήματα χαρισμένα με αυτό τον τρόπο: κάνουν, παράδοξα είναι η αλήθεια, τα εσώρουχα να χαλαρώνουν αμέσως και να εξαφανίζονται ανεπαισθήτως. Δεν μπορεί να υπάρχει άλλος λόγος, πρέπει να είναι η ένωση χρυσού με μετάξι που κάνει αυτή την αντίδραση... να υποχωρεί δηλαδή το μετάξι.

    Καλό δώρο είναι επίσης και τα σοκολατάκια - ως άμεσος υπαινιγμός ηδονής. Αν μετά καταναλωθούν από τους ιδρωμένους, ικανοποιημένους εραστές.

    Κομψό δώρο δεν είναι το "πρόσεξέ με" δώρο του τύπου που επέλεξε ο καημένος ο Γκύντερ Ζακς. Και δεν τον έβγαλε και πολύ μακριά εδώ που τα λέμε.

    Κατά τ άλλα, θα επανέλθω γιατί έχω αφήσει ανοιχτό το θέμα του πώς νιώθει η "υπό" για τα δώρα που επιθυμεί να δώσει η ίδια.