Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι μόδα;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος john_slave96, στις 1 Ιανουαρίου 2008.

  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Το bdsm είναι, σε ένα βαθμό, μόδα; Πως εσείς το αντιλαμβάνεστε με αυτά που βλέπετε να φορούν άνδρες ή γυναίκες καθημερινά και σε ειδικές περιστάσεις (νυχτερινές εξόδους, πάρτυ κ.λπ.); Σε ποιο βαθμό είναι (αν δέχεστε ότι είναι) μόδα; Πως φαίνεται αυτό; Παραποιείται το νόημά του, αν, σε κάποιο βαθμό, έχει γίνει μόδα; Αν θέλετε να δικαιολογήσετε τις απόψεις σας. Απευθυνόμαι τόσο σε Κυρίαρχους όσο και σε υποτακτικούς, φυσικά, άντρες και γυναίκες.
     
  2. Maley

    Maley Contributor

    για μερικους μπορει να ειναι και μοδα,λογικο ειναι..
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Να εξηγηθώ λίγο περισσότερο, τότε.

    Βλέπουμε στο δρόμο κάποια άτομα, γυναίκες και άντρες που φορούν κάποια αξεσουάρ τα οποία χρσιμοποιούμε στο bdsm, όπως κολάρο, περιβραχιώνιο κ.λπ. Δεν ξέρουμε αν είναι λάτρεις του bdsm, αφού δεν γνωρίζουμε τίποτε για αυτούς.

    Επίσης βλάπουμε σε κάποιες διαφημίσεις τα μοντέλα να φορούν ανάλογα αξεσουάρ ή να είναι ντυμένα, ακόμη να παίρνουν πόζες σαν αυτές του bdsm.

    Τίθεται, λοιπόν, το ερώτημα: αν έχει γίνει μόδα το bdsm, νομίζετε ότι με αυτό το τρόπο, ενδόμυχα το κάθε άτομο μπορεί να το πλησιάσει περισότερο, χωρίς όλα αυτά τα ταμπού ή τουλάχιστον με λιγότερα. Είναι αυτό καλό για την αποδεκτικότητα του bdsm για εμάς; Χρησιμοποιήστε τις εμπειρίες σας από το TG και το The Hall για να προβληματιστείτε περί αυτού του θέματος.
     
  4. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Πώς χρησιμοποιείται το περιβραχιόνιο στο BDSM;

    Ακόμα κι αν το ολόσωμο latex ήταν μόδα και το φορούσαν όλοι και όλες στο δρόμο, αυτό δεν το κάνει εκδήλωση BDSM. Οι άνθρωποι που θα το φορούσαν δε θα έσπαγαν κάποιο ταμπού γιατί δε θα ήξεραν ότι είναι φορτισμένο με άλλες σημασίες.

    Το ζήτημα δεν είναι οι εκτός BDSM που ακολουθούν κάποια μόδα αλλά οι εντός που ντρέπονται/κωλύονται γιατί ξέρουν ότι το συγκεκριμένο είδος ρουχισμού είναι εκδήλωση σεξουαλικών προτιμήσεων. Πόσοι από τους κατά τ'άλλα περήφανα κολαρωμένους σκλάβους φορούν πραγματικό κολάρο (όχι online «{}») δημόσια;
     
  5. latexduck

    latexduck Contributor

    Γενικά τα δερμάτινα περιβραχιόνια και τα κολάρα τα φοράνε οι μεταλλάδες έτσι και αλλιώς   γενικά το BDSM είναι κάπως rock-metal στην ένδυση και φοριέται δεν ξεφτίζει  
     
  6. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Για εμενα ειναι ο μοναδικος, ευτυχως η δυστυχως τροπος με τον οποιον ικανοποιουμαι!
    ΔΕΝ μπορω να αντιληφθω το κλασσικο, τρυφερο σεξ και ας με συγχωρησουν οι vanilla για αυτο.
     
  7. iJ

    iJ Regular Member

    Απάντηση: Re: Είναι μόδα;

    Συγχωρεμένη!




     
     
  8. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Bless me father cause i have sinned  
     
  9. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Νομίζω ότι οι Panacotta προσεγγίζουν πολύ το θέμα. Τι κάνουμε εμείς σχετικά με αυτό που ζούμε, πως το ταμπού έχει μπει μέσα στο μυαλό μας. Το θέμα πλέον είναι αν αυτό το παρεξηγημένο, για εμάς, θέαμα, όσον αφορά στο bdsm, κάνει ζημιά, αν μας κάνει, με άσχημο τρόπο, πιο προσιτούς. Μήπως τα μπέρδεψα, λίγο;
     
  10. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    αγαπητέ john_slave96 εμένα με μπέρδεψες πάντως!!!

    όσον αφορά στην πρώτη ερώτηση του thread θα συμφωνήσω με τους Panacotta of Doom.
    Δεν πιστεύω οτι το bdsm έχει γίνει μόδα.Απλά κάποια αντικείμενα που χρησιμοποιούμε στο bdsm έχουν γίνει μόδα.Για τους "εκτός" που τα φορούν,δεν συμβολίζουν κάτι,ούτε χρησιμεύουν πουθενά εκτός από την αισθητική.

    Σκέφτομαι όμως οτι μια κοπέλα π.χ. που φοράει κολάρο και είναι άσχετη με bdsm,δεν θα νιώθει κάπως...υποτακτικά?

    Επίσης, ορμώμενη από :
    δεν νομίζω οτι κάποιος σκλάβος θα είχε πρόβλημα ή θα ντρεπόταν να φορέσει κολάρο,δηλώνοντας έτσι στους γνώστες οτι ανήκει κάπου.Εγώ π.χ. αν βρισκόμουν ανάμεσα σε bdsmers -οι οποίοι γνωρίζουν την σημασία του- θα ένιωθα περήφανη, αν βρισκόμουν ανάμεσα σε "εκτός" -οι οποίοι δεν θα γνώριζαν την σημασία του- δεν θα ένιωθα τπτ (ντροπή για πιο λόγο?)

    οσον αφορά όμως σε "total bdsm style" ντυσίματος θα το απέφευγα,οχι γιατί θα μου έπεφτε "βαρύς" ο συμβολισμός,αλλά επειδή δεν το "νιώθω" σαν στυλ...δεν μπορώ να το υποστηρίξω.
     
    Last edited: 4 Ιανουαρίου 2008
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Τι ειναι μοδα;
    Σε γενικες γραμμες,κατι (στυλ ντυσιματος.χτενισματος μαρκα ρολογιου,αυτοκινητου,τοπος διακοπων,ειδος μουσικης, ιδεολογια ακομα,) που καποιοι ειτε λογω οικονομικου συμφεροντος ειτε λογω δημοφιλιας,ειτε λογω ηγεμονικης θεσης στην κοινωνια η σε ενα μερος αυτης,επιβαλλουν η πλασαρουν αν θελετε, στο ποπολο,για συγκεκριμενη χρονικη περιοδο.
    Αν αυτο ισχυει σε επιπεδο σεξουαλικων ιδιαιτεροτητων ,παρατηρωντας γυρω μου θα ελεγα οτι μαλλον για την ομοφυλοφιλια ιπροκειται, παρα για το bdsm.
    Αν παλι αναφερομαστε στον ενδυματολογικο κωδικα που συνηθως συνοδευει συμπεριφορες bdsm,και παλι δεν θα ελεγα οτι ειναι επικρατουσα ταση .(χωρις να ειμαι και ειδικος,καθοσον ουδεποτε με απησχολησαν οι ενδυματολογικες,ιδιως,"μοδες").

    Εχει ομως καποια σημασια αν ειναι η οχι μοδα το bdsm;
    Προσωπικα, η μονη χρησιμοτητα που θα εβρισκα σε μια τετοια "μοδα" θα ηταν η εξοικειωση της Ελληνικης κοινωνιας , (η ανοχη ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας), με τον συγκεκριμενο εναλλακτικο τροπο ερωτικης εκφρασης ,χαριν του οποιου συζητουμε ολοι εμεις σ'αυτο το φορουμ.
     
  12. Έχουν γίνει μόδα εξαρτήματα που μέσα στο bdsm θεωρούνται συμβολικά (πιχι κολλάρο σε σερβιτόρα και καλά gothou ήδη από το 2004)

    αλλά, οκ εγώ δεν απορώ με αυτά.

    Η ιστορία κάνει κύκλους (ότι έγινε και σε άλλες χώρες όπως αμερική θα έρθει και εδώ).

    Κάποια στιγμή όπως με άλλες μόδες ισως και να γίνει μαζική μόδα και αυτό (για λόγους καθαρά εσόδων και μούρης) και θα το κάνει και η κουτσή μαρία (εκεί θα γελάσουμε πολύ). Μετά θα βυθιστεί στην λησμονία - από τον πολύ κόσμο - όπως κάθε τι ή θα μεταλλαχθεί.

    Μετά θα νοσταλγούμε (όπως ήδη κάνω αν και 28) τις εποχές που 3-4 νοματέοι μιλάγαμε, κατά καιρούς, για αυτό μέσω διαδικτύου, (εγώ συγκεκριμένα ήδη νοσταλγώ όταν έκανα την πτυχιακή μου σχετικά με το bondage το 2001-02 και ότι είχα sm σχέση 6 χρόνων από το 1999-05), τις πρώτες - ειλικρινείς τότε - sm αναζητήσεις και σχέσεις. Και αυτά όταν κάνα τσόκαρο θύμα της μόδας θα κάθετε απέναντί μας και θα μας ειρωνεύεται που: "Αυτή είναι Bdsm, ενώ εμείς ΟΧΙ".