Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι οι Κ συντηρητικών αντιλήψεων ή προοδευτικών;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος trterterterterter, στις 20 Μαρτίου 2017.

?

Είναι οι Κ συντηρητικών αντιλήψεων ή προοδευτικών;

  1. Είναι συντηριτικοί

  2. Είναι προοδευτικοί

Results are only viewable after voting.
  1. Insomnia

    Insomnia είναι που θα μ'αγγίζουνε για πάντα κρύα χέρια

    Εξαρτάται πώς ορίζει ο καθένας τον εαυτό του και ανάλογα μέχρι πού φτάνει το μυαλό του. Σε τετοιες προτιμήσεις δεν νομίζω οτι υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο σύγκρισης να πεις οτι αυτός είναι πιο προοδευτικός απο εκείνον.
     
  2. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    κατα αρχάς, όποια Κ έχει άριστες σχέσεις με την οικογένεια της, δεν ειναι αυτο που ονομάζεις προοδευτικη?

    δευτερον, αντε το εναλλακτικό στις απόψεις εγω να το καταλαβω....στην εμφάνιση λιγο δυσκολευομαι.....

    δλδ αν ειναι ντυμενη με ταγιερακι ειναι συντηριτικη και αν ειναι με σκισμενα τζιν και αρβυλες ειναι προοδευτικη?
     
  3. Borderline

    Borderline New Member

    Η διαφορά για τους προοδευτικούς Κ είναι ότι τους είναι πιο δυσκολο να το δεχτουν. Να δεχτούν δηλαδή την φύση τους ως Κ, ενω οι συντηρητικοτεροι είναι πιο συμβατή με αυτην. Κατά τα άλλα οι πολιτικες κατηγορίες δεν πιστευω ότι σχετιζονται με τις σεξουαλικες προτιμήσεις
     
  4. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!


    Αν είναι συνεχώς ντυμένη με ταγιεράκι τότε ναι είναι συντηρητική αφού δεν τολμάει να αλλάξει ρούχα και να βάλει κάτι καινούργιο, ανεξαρτήτως τι ιδέες έχει θα είναι υποκρίτρια αφού αυτές τις ιδέες δεν τις εφαρμόζει στον εαυτό της!
     
  5. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Ο τρόπος που ντυνόμαστε είναι ένας τρόπος έκφρασης μας. Έγκειται στην καλαισθησία μας και στο τι μας ταιριάζει.
    Ο τρόπος έκφρασης μας, δείχνει τις απόψεις και τα πιστεύω μας.

    Καλό είναι αυτά να ξεκαθαρίζονται από μία ηλικία και έπειτα
     
  6. Start.Taf

    Start.Taf Start Think and Feel ❤

    Τώρα ειλικρινά πες μου ότι πιστεύεις κάτι τέτοιο... Μπαίνεις στην διαδικασία να βάλεις τους κυρίαρχους σε 2 τσουβαλια... Τα πιστεύω του κάθε ανθρώπου (κυρίαρχου-υποτακτικού ή ότι άλλη ταμπέλα επιλέγει να βάλει στον εαυτό του)δεν παρουσιάζονται απόλυτα (για να μπορείς να τον κρίνεις ως υποκριτή) σε ένα μόνο πράγμα ούτε τι ρούχα φοράει, ούτε οι πολιτικές του απόψεις, ούτε οτιδήποτε άλλο μεμονωμένα μπορεί να σου δώσει αρκετά στοιχεία ώστε να δημιουργήσεις άποψη... Οι άνθρωποι έχουν διαφορετικούς τρόπους να εκφράζουν κομμάτια του Εγώ τους... Και συνήθως δεν μπορεί ένα άτομο να τους βγάλει όλα τα στοιχεία του χαρακτήρα τους... Όπως είπε η @subwhat παραπάνω και θα συμφωνήσω μαζί της:
    Ο τρόπος που ντυνόμαστε είναι ένας τρόπος έκφρασης μας. Έγκειται στην καλαισθησία μας και στο τι μας ταιριάζει.

    Δεν θεωρώ λοιπόν σωστό το να λες συντηρητική μία γυναίκα η οποία νιώθει άνετα ή αναγκάζεται καθημερινά (λόγω δουλειάς ή κοινωνικού περίγυρου) να φοράει ταγιέρ...

    Κατά την άποψή μου στο κρεβάτι του ο καθένας απελευθερώνεται με οποιοδήποτε τρόπο τον ευχαριστεί. Οπότε αν δεν ζήσεις έναν άνθρωπο δεν γνωρίζεις αρκετά για να μπορέσεις να κρίνεις την όποια τάση στη συμπεριφορά του. Και φυσικά δεν μπορείς να βάλεις 2 επιλογές για χαρακτηρισμό της ζωής (έστω και της ερωτικής μόνο) αρκετών ανθρώπων.
     
  7. lotus

    lotus Silence

    Δηλαδή από μια ηλικία και μετά μια γυναίκα θα πρέπει να ντύνεται με ένα συγκεκριμένο τρόπο?
    Αν μια γυναίκα είναι π.χ. 60 ετών και θέλει να ντύνεται όπως ντυνόταν και στα 30 δεν είναι αποδεκτό? Κι αν ναι δεν είναι αποδεκτό από ποιόν και γιατί?
    Αυτό δεν είναι συντηρητική σκέψη?
    Κι αν αυτή είναι εντάξει με τον εαυτό της και πως εκφράζεται μέσα από την ενδυμασία της και δεν την απασχολεί τι λέει ο κόσμος η ισορροπία μέσα της είναι κατακριτέα?
     
  8. lotus

    lotus Silence

    Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει ο νηματοθέτης και έκανε τη σύνδεση με τον "προοδευτικό" και "συντηρητικό" άνθρωπο και την πολιτική ήταν ότι τους κατηγοριοποιήσε με βάση τον τρόπο σκέψη τους. Ότι π.χ. ένας συντηρητικός άνθρωπος μάλλον δεν θα ήταν π.χ. αναρχικός ή αριστερός (σύμφωνα πάντα με τα προκατασκευασμένα σχήματα αντίληψης τα οποία τίθονται) κάτι που φυσικά δεν ισχύει πάντα.
    Αυτό τουλάχιστον κατάλαβα εγώ.
    Αν ο νηματοθέτης ήθελε να πει κάτι άλλο μπορεί απλά να μας το διευκρινήσει  
     
  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    πολύ εύκολα γίνεται... τα ούφο υπάρχουν!
     
  10. Μωρέ δεν αντιλέγω αλλά πιο πολύ υποκριτικό μου φαίνεται το να είναι κάποιος ''συντηρητικός'' σε έναν τέτοιο χώρο,παρά οτιδήποτε αλλο..
     
  11. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    Μια γυναίκα που βάζει ταγιέρ ΣΥΝΕΧΩΣ τότε ναί είναι συντηρητική ακόμα και ας δηλώνει η προοδευτικότερη όλων! Δηλαδή θές να μου πείς ότι δεν μπορεί να βρεί άλλη ευκαιρία να δοκιμάσει κάτι άλλο;;; Εκτός αν είναι καρτούν και φοράει συνεχώς τα ίδια ρούχα!

    Τέλοσπαντων, ας μην ξεφύγουμε από το θέμα και μιλάμε για ρούχα!
     
  12. Rheina

    Rheina New Member

    συντηρητικός < ελληνιστική κοινή συντηρητικός < αρχαία ελληνική συντηρέω-συντηρῶ + -ικός < σύν + τηρέω-τηρῶ
    προοδευτικός < προοδεύω : που ανήκει ή που αναφέρεται στην πρόοδο. 1. που τάσσεται, τοποθετείται με την πλευρά της προόδου, της εξέλιξης, που τείνει προς αυτήν και την επιδιώκει.