Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι χόμπι το bdsm;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος folha, στις 23 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

  2. brenda

    brenda FU very much

    Όχι, δεν είναι χόμπι.
    To τι είναι τελικά, είναι ένα άλλο μεγάλο, βιωματικά προσωπικό, συνεπώς δυσόριστο θέμα.
    Υποψιάζομαι ό,τι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό για τον καθένα από μας.
     
  3. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Πολυ ωραιο ερωτημα. Προφανως και για καποιους ανθρωπους θα ειναι χομπι υποθετω...οπως για καποιους πχ το σεξ γενικα ειναι χομπι ή η συσχετιση ακομα πιο γενικως ειναι χομπι.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Η λέξη χόμπι, μια σχετικά νέα λέξη και πλέον διεθνής, εμφανίστηκε την εποχή που κάποιοι είχαν την δυνατότητα να έχουν αυτό που σήμερα λέμε ελεύθερο χρόνο.
    Πριν ήταν κάποιο έργο που κάτι συμπληρωματικό ή παραπληρωματικό σε κάποιο άλλο έργο.

    Εχει αν μη τι άλλο ενδιαφέρον να δούμε πως η ελληνική της ονομασία πάρεργον (παρά + έργον) εξακολουθεί και διατρέχει το σημερινό της περιεχόμενο, πρακτικά παντού, αλλά μιας και είμαστε εδώ στο βουδουσουμού.
    Ο,τι και όποια πηγή/άτομα/κύκλους και να νομίζεται/ορίζεται ή όχι/θεωρείται το βουδουσουμού, ένα είναι ξεκάθαρο για το ίδιο: είναι ερωτική έκφραση που εδράζεται σε μιαν ιδιαίτερη προσέγγιση του ανθρώπινου κορμιού, πιο αποστασιοποιημένα δεν μπορώ να το θέσω...

    Μπορεί να είναι λοιπόν η κορνίζα στον έρωτα, το βάθρο στο άγαλμα (από το αγάλλομαι, παρεμπιπτόντως)..?
    Πόσο σημαντική είναι η κορνίζα, το πλαίσιο, το βάθρο για την ζωγραφιά, το γλυπτό..?
    Είναι το πλαίσιο τόσο απαραίτητο για το περιεχόμενο?
    Θα αλλάξει το περιεχόμενο αν αλλάξει το πλαίσιο, θα ιδωθεί διαφορετικά, θα λειτουργήσει διαφορετικά και πού και κάτω από ποιες συνθήκες?
    Αν δεν υπάρχει πλαίσιο αλλάζει το έργο ή γίνεται πλαίσιο ο τοίχος ή ο περιβάλλων χώρος, αν πρόκειται για γλυπτό, που έτσι κι αλλιώς ένα μέρος του λειτουργεί στο περιβάλλον που εκτίθεται, άσχετα αν υπάρχει πλαίσιο ή όχι?

    Είναι πάρεργο ή κορνίζα - πλαίσιο?
    Μπορεί να αυτονομηθεί η όποια κορνίζα από το περιεχόμενο και υπό ποιες συνθήκες?
    Μπορεί η κορνίζα να είναι πιο σημαντική από το έργο?
    Θα ζούσατε κάπου ή κάποτε, που η κορνίζα θα ήταν πιο σημαντική από το έργο και θα προσπαθούσαν να σας το επιβάλλουν ως καθεστηκυία άποψη?
    Η απουσία κορνίζας αναιρεί την έννοια του πλαισίου?

    Το πάρεργο εν τέλει και εν προκειμένω είναι μέρος του έργου, είναι αυτόνομο ή μπορούν να υπάρξουν και τα δυο μαζί, αλλά και ξεχωριστά επίσης, διατηρώντας την οντότητά τους μπορώντας όμως να συνυπάρξουν λειτουργικά?

    Είναι τελικά τόσο γραμμικά και απλοϊκά τα πράγματα όσο θέλουμε να τα βλέπουμε?
    Αντιλαμβανόμαστε ό,τι βλέπουμε?
    "Βλέπουμε" ό,τι αντιλαμβανόμαστε?
    Καταλαβαίνουμε τι βιώνουμε?
    Βιώνουμε ό,τι νιώθουμε?
    Νιώθουμε..?

    Μπορεί και να επανέλθω με κάποια αφορμή...
     
    Last edited: 25 Σεπτεμβρίου 2016
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Το βδσμ είναι τρόπος που κάποιος ερωτικά σχετίζεται. Αν για κάποιους λόγους εκλείπει η ικανότητα του σχετίζεσθαι είναι χόμπι, ένα σύνολο πρακτικών που αρέσκεται κάποιος να ασκεί.
     
  6. folha

    folha deja vu

    Σκοπός μου δεν ήταν να εστιάσω στον ερασιτεχνισμό που υπονοεί η λέξη χόμπι. Άλλωστε, το έχω ένα χόμπι, το ασχολούμαι με ένα χόμπι, δηλώνει ότι δεν έχω εισόδημα από αυτήν τη δραστηριότητα και όχι ότι δεν εξασκώ καλά μια δραστηριότητα!
    ________________________________________

    Συμφωνώ!

    λάικ εδώ για τα ερωτήματα και το νέο θέμα συζήτησης που ανοίγουν (θέλει έκθεση ιδεών η απάντηση κι εγώ... δεν κάνω τέτοια! )

    μια σύντομη απάντηση (επειδή τέτοια κάνω  ): δεν είναι γραμμικά!

    μας απειλείς;  
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @folha επειδή δεν ήταν δύσκολο, να παρεξηγηθεί η παρέμβαση μου, δευτερολογώ.
    Ότι θα γράψω δεν είναι μομφή στο νήμα σου κι αν θέλεις με πιστεύεις.
    Αυτό δεν σημαίνει, ότι καλώς ή κακώς την χρήση της λέξεως χόμπι δεν την εξέλαβα σαν την πολλοστή φορά - ίσως πλάγια - προσπάθεια διαχωρισμού ανάμεσα στους "ημίαιμους" και στους "καθαρόαιμους" ή "lifestylers" - κι εδώ ξανά εισαγωγικά - "bdsmers".
    Για μένα κουτά ερωτήματα δεν υπάρχουν, μάλλον κουτές απαντήσεις και πιθανότατα οι δικές μου κουτές να ήταν.

    Κλείνοντας, αν κάτι που μας " φτιάχνει " ή που μας διασκεδάζει ή που μας ψυχαγωγεί, όσο και να ήταν αναπόσπαστο μέρος του ποιοι είμαστε.
    Θα μπορούσε να ονομαστεί χόμπι, ναι, για μένα τουλάχιστον το bdsm, θα ήταν χόμπι.

    Ένιγουέϊ, εύχομαι στο νήμα να έχει μια καλή συνέχεια.  
     
    Last edited: 25 Σεπτεμβρίου 2016
  8. Κυριακες πρωι, ή παω για ψαρεμα ή κανω bdsm. Αν αποφασισω το δευτερο, ανοιγω τον υπολογιστη και γραφω και διαβαζω για το bdsm. Πολυ ωραιο χομπι αυτο το bdsm τελικα...
     
  9. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Για μένα ναι είναι. Μάλιστα από τότε που ασχολήθηκα εγκατέλειψα άλλες δραστηριότητες που είχα, που σπαταλούσαν το χρόνο μου και την ενέργεια μου.

    Είναι μέσο διασκέδασης λοιπόν, εκτός των άλλων, απο μένα γίνεται ευχάριστα ή καθόλου, σχετίζεται αποκλειστικά με συγκεκριμένα πρόσωπα, άρα έχει όλα τα χαρακτηριστικά, για μένα του χόμπι.

    Τι κάνεις στην ελεύθερη ώρα σου ; - > βδσμ  
    Πως διασκεδάζεις αγορίνα μου ; - > Ταλαιπωρώ τις σούμπες  
     
    Last edited: 25 Σεπτεμβρίου 2016
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απλός, λιτός, δωρικός.. Χομπίστας.  
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ζούνε τα ψάρια στο νερό..?
     
  12. TO BDSM στην ουσια ειναι μια μορφη ερωτικων προτιμησεων με εμπλοκη σε φαντασιακα παιχνιδια ρολων και εξουσιαs με σκοπο τον εντονο ερεθισμο των αισθησεων. αρχισε να γινεται γνωστο απο τα γραπτα του ΜΑΡΚΗΣΙΟΥ ΝΤΕ ΣΑΝΤ στιs αρχεs του 19ου αιωνα τα οποια περιειχαν σκηνεs βιαs με σκοπο τον ερωτισμο....