Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είσαι Κύριος, αλλά όχι ο Κύριός ΜΟΥ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Marlen Daudaux, στις 23 Οκτωβρίου 2014.

  1. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν Κυριαρχικό, θα ήθελα να εκθέσω μία παρατήρησή μου, αυτό το λίγο διάστημα που βρίσκομαι και στο χώρο και στο forum.

    Όπως αρκετός κόσμος εδώ μέσα, έτσι και εγώ δέχομαι διάφορα μηνύματα από ανθρώπους που, είτε θέλουν να κάνουμε μία όμορφη κουβέντα με αφορμή, για παράδειγμα, κάποια ανάρτηση, είτε επιθυμούν να μου εκφράσουν το ενδιαφέρον τους για γνωριμία..

    Είμαι από τις "τυχερές", καθώς μέχρι τώρα έτυχε να συζητήσω με αξιόλογους ανθρώπους, να ανταλλάξουμε απόψεις, να με συμβουλεύσουν με το δικό τους μοναδικό τρόπο ή και να μου χαρίσουν κάτι από τις δημιουργίες τους.. Παρόλ' αυτά όμως, έχω παρατηρήσει το εξής από διάφορους Κυριαρχικούς: Απαιτούν λοιπόν, να έχω ( και όχι μόνο εγώ, φαντάζομαι και κάθε υ εδώ μέσα ) σεβασμό, να τους μιλάω στον πληθυντικό, να είμαι ευγενική, πρόσχαρη... Απαιτούν να μην είμαι επιθετική και να δέχομαι όσα μου λένε σα να είναι οι Κύριοί μου. Εξηγώ σε κάποιους ότι έχω Κύριο ( όπως δηλώνω είμαι Under Guideness ) και είμαι απερίγραπτα ικανοποιημένη από Εκείνον. Δεν περιμένω να με "διαβάσουν" για να δουν πως τα περνάω ή πόσο ευχαριστημένη και ολοκληρωμένη νιώθω με τον Κύριό μου, αλλά όταν τους το ανακοινώνω περιμένω να "κάνουν πίσω" διακριτικά.

    Συνήθως είμαι ευγενική, αλλά ο καθένας έχει και τα όριά του.

    Όπως αναφέρω και στον τίτλο, μπορεί κάποιος να είναι Κύριος, αλλά δεν είναι ο Κύριός μου. Δεν κερδίζει κανείς το σεβασμό μου αν έρθει και μου πουλήσει "αρχηγιλίκι". Μπορεί κάποιος να θέλει να του απευθύνονται στον πληθυντικό, να μου ζητήσει ευγενικά να το κάνω και με χαρά το πράττω ( true story ). Είμαι υποτακτική ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥ και όχι του κάθε ένα που δηλώνει Κυρίαρχος. Η ταυτότητά μου, αυτή τη στιγμή, δεν ανήκει στο παγκόσμιο σύμπλεγμα των Κ.

    Γνωρίζω πολύ καλά, πως ο καθένας έχει τον τρόπο του και τις συνήθειές του. Σε τέτοιες όμως περιπτώσεις, που η αλληλεπίδραση επιτυγχάνεται μόνο μέσω ενός πληκτρολογίου, καλό θα ήταν να υπάρχει μία πιο "ουδέτερη" στάση.
    Δεν είναι συμβουλευτική, δεν είναι κατακεραύνωση χρηστών, είναι απλώς μια προσωπική νύξη στην προσέγγιση διάφορων Κ..

    Υγεία!
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Submissive, But Not Your Submissive

    On one hand, it's as simple as that: don't treat me like you have any power over me or that i have any duty to obey you. On the other hand perhaps you just didn't know that. Perhaps you thought that the best way to bag your own submissive was to show them and the world just how dominant you can be with any lowly submissive you come across... It doesn't really work like that.

    If i'm single or in a relationship with no D/s elements i'll decide what i do, how i do it and all the other things in my life. If i'm online or in the real world, i'll address people politely (unless they give me reason not to) but not with honorifics they've decided to give themself or that they think they deserve from me over other people because of how i interact in some relationships. This isn't to say you can't ask me things, or ask me to do things. This could, could, be the start of something wonderful. So if you ask me if i'd mind calling you sir, my answer might be 'yes'. However, if my answer is 'no' this doesn't mean i'm not submissive. This means i'm... Submissive, but not your submissive.
    If i'm in a club and you'd like to play with me, then asking me nicely with good manners and pleases and thank yous might mean i'll play. If i do decide to play then i might want a stopword, or i might request you don't use a certain implement or that you avoid a certain area of my body. This doesn't mean i'm frigid. This doesn't mean i'm a tease. This doesn't even mean i can't be, as i might claim, submissive. It just means i might be... Submissive, but not your submissive.
    If i'm in a relationship, then please know there are certain things i may have to do, certain things i might not be allowed to do and either of these facts might stop me doing something you'd prefer me to, but hey, you already know where this is headed, cos you know, i'm submissive but not your submissive.
    The long and short of it is a message to subs and doms:
    Subs, it's fine to say no. It's fine to have a voice. It's fine to swear and wear jeans and think some people are not for you and flirt and do ANYTHING that you want. Your label is about the relationships you want, not person you have to be for everyone.
    Doms, it's fine to ask. It's fine to have wants and requirements and needs. It's fine to approach people who identify as submissive and it's fine to even ask them things. It's not fine to make them feel uncomfortable, or to demand things from people you're not in a relationship with. It's not fine to shame people who don't do as you want or accuse them of being disingenuous about being a submissive.


    Most of all, remember that submissive doesn't mean YOUR submissive.

    mia_of_Tanos' Writing


    https://***.com/users/568433/posts/1771465
     
  3. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Πώς το 'λεγε ο Ζορμπάς;

    "Αφεντικό, απ' της μυλωνούς τον πισινό ζητάς ορθογραφία. Της μυλωνούς ο πισινός είναι ο νους τ' ανθρώπου"...

    Συνέχισε εσύ το δρόμο σου και μην αποσπάσαι από ανθρώπους που δεν είναι ούτε καν κύριοι...
     
  4. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Εντάξει, τα είπε πιο καλά από μένα...
     
  5. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    @Marlen Daudaux, να χαίρεσαι που συμβαίνει αυτό. Δείχνει το ποιόν του καθενός και σίγουρα δείχνει ότι, αφού δεν σέβεται το ότι υπάρχει άλλος στην ζωή σου, δεν σέβεται καν τον τίτλο που ο ίδιος δίνει στον εαυτό του. Καλό είναι να βγάζεις κάποια συμπεράσματα για ορισμένα άτομα, ίσως σου χρειαστούν κάποια στιγμή στο μέλλον.
     
  6. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Δεν "ενοχλήθηκα" ή "ξίνισα" με τις πράξεις.. Είναι λογικό να συμβεί και αυτό.. Δεν είναι κάτι που δεν περιμένω. Απλώς είπα να το θίξω.. Αυτό είναι όλο  
     
  7. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Εγώ δεν το βρίσκω και πολύ λογικό να συμβαίνει, αλλά καλά έκανες που το έθιξες έτσι κι αλλιώς.
     
  8. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Μέσα σε μια σοδειά από μήλα Ζαγορίν, θα υπάρξουν και κάποια σάπια.. Με αυτή την έννοια της λογικής το θέτω..
     
  9. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Τα σάπια τα πετάμε, όταν κάνουμε μηλόπιτα.  
     
  10. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Χαχαχαχαχα!!! Αυτό λέω και εγώ..
     
  11. Jerry4

    Jerry4 Dream on your Dreams

    πολυ απλα ενα φορουμ η το ιντερνετ δεν ειναι πραγματικοτητα..το να απαιτουνται διαφορα ειναι λιγο αφελες και ατοπο
     
  12. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Άσχετο-σχετικό, αλλά μου ήρθε τώρα στο μυαλό, με αυτό που είπες.

    Εσείς που μπουκάρετε στο τσατ και πετάτε ένα "όνομα, ηλικία, πόλη", έτσι κάνετε και στην πραγματική ζωή σας; Δεν νομίζετε ότι είναι ευγενικό να συστηθείτε εσείς πρώτα και μετά να απαιτείτε από την άλλη να σας απαντήσει; Γκάλοπ κάνετε;

    @Jerry4, σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε σένα, απλά το θυμήθηκα τώρα.