Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ειλικρινεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Firstime, στις 8 Δεκεμβρίου 2016.

  1. Firstime

    Firstime New Member

    Το θετω λοιπον σε δικο του νημα
    Ειναι δυσκολο να πουμε αυτο που θελουμε και να θελουμε αυτο που θα πουμε....???
    Κυριες μου.....Κυριοι.....τις σκεψεις σας..
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

  3. Firstime

    Firstime New Member

    Θα παρω την ειλι
    Θα παρω την ειλικρινεια.....πληγωνει ναι ...αλλα πληγωνει μια φορα,......το ψεμα...ή η μη παραδοχη της αληθειας αν θελεις....παρατεινουν μια κατασταση...με ενα και μοναδικο τελος....
    Τουλαχιστον στη πρωτη περιπτωση ..μπορει να μεινει μια φιλια...
     
  4. lotus

    lotus Silence

    Φοβούνται οι άνθρωποι να είναι ειλικρινείς.
    Ακόμη κι αν υπάρχει η καλύτερη πρόθεση να το κάνουν υπάρχουν τόσα στεγανά και τόσοι φόβοι που προκειμένου να αντιμετωπίσουν την πραγματικότητα προτιμούν να αποκρύπτουν την αλήθεια. Όχι απαραίτητα να λένε ψέμματα απλά να αποκρύπτουν πράγματα για να μην υποχρεωθούν να είναι είναι ειλικρινείς.
    Όταν ανακαλύψεις ότι κάποιος δεν είναι ειλικρινής απέναντι σου αποφασίζεις αν θα τον βάλεις στη διαδικασία να σου πει ψέμματα όταν θα ρωτήσεις, αν απλά θα ανοίξεις την πόρτα και θα φύγεις ή αν απλά αναπλαισιώνεις.
    Όλα είναι σχετικά με το λόγο που καταπατήθηκε η ειλικρίνεια και το χαρακτήρα του ατόμου που έχεις απέναντι σου αλλά σαφώς και η σχέση η οποία έχετε και πόσο ενδιαφέρεσαι τόσο για το άτομο όσο και για τη σχέση.
    Νομίζω ότι ο τρόπος και η στάση που μπορούμε να κρατήσουμε δίνει μια ευκαιρία στον άλλον να "διορθώσει" τα κακώς κείμενα αν αυτό είναι κάτι που μας ενδιαφέρει. Τώρα αν δεν αδράξει την ευκαιρία.... κράτα μεγάλη βαλίτσα γιατί θα πρέπει να βολέψεις μέσα τον υλικό σου κόσμο, το νοητικό σου που έχει υποτιμηθεί, τον ψυχισμό σου που έγινε ανεμοσκορπίσματα και την καρδιά σου που από την απογοήτευση έχει σπάσει σαν παρμπρίζ μετά από τρακάρισμα... και απλά μην κοιτάξεις πίσω γιατί είναι εύθραυστο το κούμπωμα της βαλίτσας κι αν σπάσει δεν θα βρίσκεις κομμάτια να μαζεύεις. Ειδικά αν η σχέση υποτίθεται ότι βασιζόταν στην ειλικρίνεια ...
    Είναι πικρό ποτήρι και συνήθως σερβίρεται απότομα και είσαι και υποχρεωμένος να το πιεις άσπρο πάτο.
    Κι επειδή θέλει τεράστιο ψυχικό σθένος να διαχειριστείς μια τέτοια κατάσταση όταν φανερωθεί η συνήθης περίπτωση είναι η βαλίτσα αλλιώς η κατάθλιψη χτυπάει την πόρτα.
     
  5. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Ειναι δύσκολο αλλα οφείλεις να το κανεις ...
     
  6. VickyS

    VickyS Sneaky

    Το σημαντικό είναι να ξεκινήσεις να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου..Μετά θα είναι πολύ απλό να είσαι με τους άλλους..

    Νομίζω πως κάποιες φορές την ειλικρίνεια θα πρέπει να την προσαρμόζουμε σε κάποια κοινωνικά και όχι μόνο πλαίσια.... δεν μπορώ να πω στη μαμά μου "σήμερα είσαι σαν γαμώ το κερατο μου με αυτό που φοράς" γιατί θα με αποκληρώσει... μπορώ όμως να της πω " γιατί δεν φοράς το φόρεμα αυτό που ταιριάζει περισσότερο με την μέρα, το χρώμα σου".
    Ω ναι ακραίο παράδειγμα φυσικά αλλά φαντάζομαι κατανοητό το νόημα.

    Τώρα μεταξύ ερωτικών ή σχέσεων bdsmικών τα πάντα είναι περίπλοκα.. ναι θα πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια γιατί δεν μπορεί να λειτουργήσει αλλιώς.. Αν δεν πω σε Αυτόν πως νιώθω δεν θα ξέρει... Αν πω ότι κάτι μου άρεσε αλλά νιώθω το αντίθετο θέτω σε κίνδυνο πολλά, γιατί δεν θα ξέρει..Όπως και Αυτός σε εμένα.. αν μου κρύβει τι νιώθει για θέματα που με αφορούν πως θα ξέρω τι να κάνω και τι όχι? Και φυσικά τα παραδείγματα ανεξάντλητα για το ότι πρέπει να είμαστε ειλικρινείς..

    Ας μην γελιόμαστε όμως... Η ειλικρίνεια είναι κάτι που πονάει πολλές φορές και τον ένα και τον άλλο... το θέμα είναι να έχεις την ωριμότητα να καταλάβεις...

    Και ναι.. προτιμώ να πονέσω από ειλικρίνεια και να μην χάσω την εκτίμηση μου στον άλλο παρά να καταλάβω ένα ψέμα και να διαλυθούν αυτόματα όλα. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορείς να επιβάλεις σε κανέναν να είναι ειλικρινής απέναντι σου... και έτσι γίνεται το πράγμα περίπλοκο ενώ είναι απλό.

    (λίγο κουβάρι οι σκέψεις μου.. but mess in my mind)