Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση ή όχι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 21 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    απλούστατη,νομίζω, η ερώτησή μου:

    To train or no to train?!

    Συμβουλές/ιδέες/προτάσεις, δεκτές. C' mon trainers!
     
  2. Soraya

    Soraya Guest

    απλούστατη αλλα εγώ δεν την κατάλαβα
    τουλάχιστον δεν κατάλαβα πως το εννοείς.
    η πως το έχεις μέσα στο μυαλό σου.
    δυσκολεύομαι να απαντήσω μιας που η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
     
    συγνώμη για την ταλαιπωρία που σε βάζω
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Αχμ, ναι, έπρεπε να το αναλύσω, χρειάζεται η εκπαίδευση ή μήπως όχι; Θα βοηθούσε το training έναν, νέο και γτ όχι και έναν παλιό, να είναι into BDSM?
     
  4. Soraya

    Soraya Guest

     
    σε ευχαριστώ
    αρχικά ας ξεκινήσουμε με το τι επιθυμεί ο εκάστοτε Κ.
    αν λοιπόν αυτό είναι το να εκπαιδεύσει την υ τότε φυσικα και θα το κάνει.
    τα είδη εκπαίδευσης ομως είναι πολλά.
    οποτε υποθέτω πως θα δώσει βάση σε αυτά που εκείνος θέλει.
    για εμένα προσωπικά η εκπαίδευση είναι πάντα χρήσιμη και δεν τελειώνει ποτέ.
    όπως και η μάθηση   δεν έχει τέλος.
    σε αυτο που αναφέρεσαι, δλδ στο να "μπει" κάποιος στο. BDSM θεωρώ την εκπαίδευση απαραίτητη.
    πρωτίστως για να μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του κι έπειτα τους γύρω του.
    αυτά από εμένα.  
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @Soraya

    H βασική εκπαίδευση, που πρέπει να πάρει αρχικά το υπό, ποια είναι;
    Τα είδη εκπαίδευσης είναι πολλά; αν θες, ανέπτυξε λίγο το σκεπτικό σου, θενκς.
     
  6. Soraya

    Soraya Guest

    όταν λες βασική εκπαίδευση εννοείς την εκπαιδευση που θα πάρει απο κάποιον Κ η αναφέρεσαι στην εκπαίδευση που πρέπει να λάβει ο καθένας που θέλει να ακολουθήσει το BDSM lifestyle?
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @Soraya

    Το 2ο θα έλεγα, γιατί ο κάθε Κ, υποθέτω, έχει διαφορετικές μεθόδους εκπαίδευσης.
     
  8. Soraya

    Soraya Guest

    ακριβώς.  
    η εκπαίδευση λοιπόν που θα πρέπει να λαμβάνει το κάθε νεο μέλος της κοινότητας μας είναι κυρίως ενημερωτική.
    για το τι είναι το BDSM
    που απευθύνεται.
    τα στάτους.
    και ολα όσα γενικά αφορά το BDSM.
    έτσι λοιπόν θα αποκτήσει τα εφόδια που χρειάζεται για να ξεκινήσει να πειραματίζεται.

    όσο για τα είδη εκπαίδευσης
    δεν ξέρω τι σκέφτεσαι δυστυχώς και μπορεί να παρανόησα.
    για εμένα η εκπαίδευση έχει πολλές μορφές και ξεκινά απο έναν απλό καφέ και τον τρόπο με τον οποίο θα το προσφέρω μέχρι.... δεν ξέρω...  
    μέχρι εκεί που Επιθυμεί ο Κύρης μου....
    ελπίζω να έλυσα τις απορίες σου
     
  9. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Εγω θα ήθελα να θέσω κάποιες ερώτησεις.

    -Αν ένας/μια υ είναι χρόνια στο χώρο του bdsm κάθε φορά που είνα με κάποιον/α καινούργιο/α Κ ξαναπερνάει εκπεύδευση;
    Δηλ ότι είχε μάθει με τον/την προηγούμενο Κ τα ξεχναει και κρατάει μόνο την βάση και μαθαίνει καινούργια πράγματα;

    -Αν δυσκολεύεται ως προς την υπακοή γιατί είχε μάθει αλλιώς.... τον/την κάνει ανυπάκουο/η ή απλά δεν ταιρίαζουν;

    -Εσείς θα δεχόσαστάν να ξαναπεράσετε εκπεύδευση; το κάνετε πάντα; ύπηρχε φορά που φέρατε αντίρρησή; και αν ναι γιατί;
     
  10. Περιλαμβανει και σκηνακια;
     
  11. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Και πυρ και κίνηση μην σου πώ.....
     
  12. folha

    folha deja vu

    Στην εκπαίδευση γενικώς και αορίστως, ώστε όλοι οι κύριοι να είναι κύριοι μπάι δε μπουκ (όποιο και αν είναι αυτό το μπουκ) κι αντίστοιχα όλες οι υποτακτικές το ίδιο (btb δηλαδή), λέω όχι  

    Δεν μου αρέσει η ομοιομορφία και η τυποποίηση, ακόμα κι αν αφορά στο ελάχιστο της συμπεριφοράς κάποιου!