Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαίδευση σκλάβας.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 24 Φεβρουαρίου 2006.

  1. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    O MasterJp ανεφερε" Η εκπαίδευση μιας σκλάβας λοιπόν, όσο και αν αυτό ενοχλεί ή θα ενοχλήσει πολλούς, αποσκοπεί στο να επαναπροσδιορίσει, βελτιώσει, καθορίσει την συμπεριφορά της, τον τρόπο που βλέπει η ίδια τον εαυτό της, την συναισθηματική της κατάσταση, τις αντιδράσεις, τον τρόπο που σκεφτεται και τις συνειδητές και (ναι) ασυνειδητες διεργασίες που οδηγούν σε όλα τα προηγούμενα. "
    Αν και δεν ενηκω στους lifestylers διαβαζοντας το κομματι εννοιωσα πραγματι ενοχλημενος αυτό και θελω να κανω τα ακολουθα σχολια:
    Αλλαγη του συνειδητου και ασυνειδητου τροπου συμπεριφορας κανουν οι επαγγελματιες ψυχολογοι με επιστημονικο και επαληθευμενο τροπο με σκοπο την αντιμετώπιση ψυχολογικών προβλημάτων των ασθενων του.
    Ενας lifestyler που χρησιμοποιει τις δικες του αυτοαποκολουμενες και εμπειρικες "τεχνικες" για να διαμορφώσει την συνειδητη και ασυνειδητη συμπεριφορα πορς οφελος του με αμφιβολα αποτελεσματα ειναι το λιγοτερο α ν ε υ θ υ ν ο .
    Το ρημα "βελτιωση" της προσωπικότητας που χρησιμοποιειται μου φανταζει σαν ψεμα . Θα ηταν πολυ πιο ειλικρινες να το ονομαζαμε "αλλαγη της προσωπικότητας (αν υποθεσουμε οτι ενας ερασιτεχνης ψυχολογος μπορει να κανει κατι τετοιο) με στοχο την μεγιστοποιηση της απολαυσης που μπορει να προσφέρει στον Κυρίαρχο της"
    Αυτη η αλλαγη ομως Κυριοι Κυριαρχοι του φορουμ αυτου δεν μπορει να παρουσιαζεται ως μια ντε φακτο "βελτιωση" ειδικα στις νεες υποτακτικες αυτου του φορουμ, γιατι καλλιστα θα μπορουσε να ειναι μια "οπισθοδρομηση" . Ειναι απλως μια αλλαγη προς οφελος του Κυριαρχου και αυτη η αλλαγη δεν συνεπαγεται βελτιωση προς οφελος της ιδιας της υποτακτικής.
    Τελος θυμιζω την εννοια του ρήματος tamper στα Αγλλικα "To interfere in a harmful way or to alter or change improperly."
    Κυριοι, δεν νομιζω οτι μπορω να το πω πιο ευγενικα, δεν εχω σκοπο να προσβαλω καποιον αλλα θελω να εκφρασω την αγωνια μου για τις πρακτικες αυτες.
    Κυριοι δεν μπορειτε να tamper με τις προσωπικοτητες αλλων ανθρώπων για τη γκαβλα σας και μονο.
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Ας επιτραπεί λοιπόν σε αυτό το άβουλο γίδι του οποίου έχουν tamper with it's personality να διευκρινίσει κάποια πράγματα, γιατί στο κάτω κάτω είμαι και εγώ "θύμα".

    Αρνούμαι να δεχθώ Κύριοι και Κυρίες πως επενέβει και πειραματίστηκε (αν θέλετε σώνει και καλά) Κάποιος με την ψυχή και την προσωπικότητα μου χωρίς να είμαι 100% σίγουρη πως αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη της επιλογής μου και της συναίνεσης μου.

    Έχοντας γνώση των αλλαγών που μπορεί να μου συμβούν ζήτησα να με εκπαιδεύσουν με σκοπό την βελτίωση μου όπως την βλέπω εγώ, βάση των δικών μου επιθυμιών και εκχωρώντας το δικαίωμα να κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο Εκείνος στην πορία αφού έχω πλέον παραδόσει τις επιλογές μου.

    Στην διαδικασία εκπαίδευσης μου είδα τις αλλαγές πάνω μου και μέσα μου με μεγάλη ικανοποίηση. Άλλωστε πρόκειται ΚΑΙ για δική μου καύλα η μεγιστοποίηση της ικανοποίησης που μπορώ να Του προσφέρω.

    Το κακό σε αυτό μπορεί κάποιος να μου πεί που βρίσκεται όταν μιλάμε για συναίνεση? Όταν μιλάμε για πλήρωση της κοινής συμφωνίας? Όταν το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό και ευτυχές και για τα δύο συμβαλλόμενα μέλη?
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Θεωρώ πως το ν' αναφερθώ και ν' αναλύσω από ποιά οπτική έχει χρησιμοποιηθεί ο όρος "βελτίωση", θα ήταν σαν να προσπαθώ να κάνω το αυτονόητο ακόμη πιο αυτονόητο.

    Ας μην υποτιμούμε την νοημοσύνη των συμμετασχόντων στο forum.
     
  4. Master_Nick32

    Master_Nick32 New Member

    RE: RE: Εκπαίδευση σκλάβας.

    Συμφωνω απολυτα και πιστευω οτι στην ουσια δεν υπαρχει εκπαιδευση απο το μηδεν αλλα προσπαθεια να μεγαλωσουμε τα ορια που μας εχει θεσει η σκλαβα ,και να την κανουμε να της αρεσουν πραγματα που αρεσουν και σε εμας
    Φυσικα για να εκπαιδευσεις καποια χρειαζετε η συναινεση της και πρεπει να εχεις κερδισει την εμπιστοσυνη της
    Μερικοι εδω μεσα μιλανε σαν οι σκλαβες να ειναι πραγματικη ιδιοκτησια τους
    Μηπως εχω μεινει πισω? μηπως πουλανε πουθενα να αγορασω και εγω μια?
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: RE: Εκπαίδευση σκλάβας.

    Αν μια σκλάβα δεν είναι ιδιοκτησία Του Αφέντη της, τότε τι είναι?
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Εκπαίδευση σκλάβας.

    Συμμερίζομαι την αγωνία που εκφράζει ο DeSade. H ερασιτεχνική ψυχοθεραπεία (που εξασκείται δυστυχώς και από πολλούς ανεπαρκείς πτυχιούχους) εχει καταστροφικά αποτελέσματα. Δυστυχώς έχω δει τετοιες καταστάσεις.

    Οσο όμως κι αν η εκπαίδευση έχει στοιχεία ψυχολογίας, δεν είναι ψυχοθεραπεία. Είναι χτίσιμο μιας σχέσης μεταξύ του Κυριαρχικού και υποτακτικού ατόμου. Το ιδιο συμβαίναι σε όλες τις σχέσεις (έλξη, γνωριμία, διαπραγμάτευση, προσαρμογή ή διάλυση). Στο Μ/s, η διαδικασία "προσαρμογής" είναι δύσκολη και επίπονη γιατί ανατρέπει τη "βασική εκπαίδευση" που έχει ήδη πάρει το άτομο στην προηγούμενη ζωή του. Απ' την άλλη, δε νοείται Μ/s χωρίς τη μέγιστη "προσαρμογή". Πως θα γίνει αυτό αν οχι με την εκπαίδευση (κι εμένα με ξενίζει η λέξη όταν μιλώ για σχέσεις ανθρώπων αλλά την αποδέχομαι)?

    Φυσικά ολα αυτά ισχύουν οταν κάποιος θέλει και προσχωρεί στο M/s.

    Αν διαβασα σωστά το σημαντικό κειμενο του MasterJP, καθε άλλο παρά προτρέπει στην προσχώσηση στο Μ/s ή προς ασκήσεις ψυχοθεραπείας. Αντίθετα το όλο κείμενο βρίθει προειδοποιήσεων και θάλεγα, μιλά βασικά για τους κινδυνους και τις σοβαρές προυποθέσεις της εκπαίδευσης και κυρίως για τις ευθύνες του Κυριάρχου. Και νομίζω πως ετσι θα πρέπει να διαβαστεί.
     
  7. Master_Nick32

    Master_Nick32 New Member

    RE: RE: RE: RE: Εκπαίδευση σκλάβας.

    Αν μια σκλάβα δεν είναι ιδιοκτησία Του Αφέντη της, τότε τι είναι?
    [/quote]

    Ειναι ιδιοκτησια του Αφεντη της ομως με τη δικια της συγκαταθεση ,και αυτο μπορουν να μας το πουν οι ιδιες οι σκλαβες
    Ποσες απο εδω μεσα πιστευεις οτι αν ηταν επιθυμια του Αφεντη τους να τις πουλησει η να τις χαρισει σε εναν αλλο αφεντη θα δεχοντουσαν?
    Μπορει μερικες αν ο νεος αφεντης ηταν της αρεσκειας του
    Αν ομως ηταν πραγματικη ιδιοκτησια του θα επρεπε να πανε οπου αποφασισει αυτος ακομα και σε αφεντρα
     
  8. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Αν μου επιτρέπετε Κύριε Master_Nick32, μια διευκρίνηση παρακαλώ, το πόσες από εδώ μέσα είναι το ερώτημα ή το πόσες εκπαιδευμένες σκλάβες ειδικότερα?
     
  9. Master_Nick32

    Master_Nick32 New Member

    RE: RE: Εκπαίδευση σκλάβας.

    Σαν φαντασιωση μπορει να το εχουν σχεδον ολες ,αλλα με ατομο της αρεσκειας τους Εγω ρωταω ποσες απο ολες, ακομα και αυτες οι καλα εκπαιδευμενες θεωρουν τον εαυτο τους πραγματικη ιδιοκτησια του αφεντη τους και θα δεχοντουσαν να γινουν χαρισμα η να πουληθουν σε εναν αφεντη η ακομα χειροτερα σε μια αφεντρα?
     
  10. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Με δεδομένα την κανονική M/s σχέση και εκπαίδευση, την απόλυτη υποταγή και υπακοή, νομίζω πως όλες. Μιλάμε για σκλάβες, σωστά?
    Εκείνες που έχουν μάθει να εμπιστεύονται την κρίση Του Μάστερ. Δεν λέω πως θα είναι ευχάριστο το πέρασμα από την μια κατάσταση στην άλλη, αλλά μια σκλάβα δεν έχει επιλογές γιατί δεν τις ήθελε εξ αρχής.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Το κυριώτερο μήνυμα που βγαίνει από αυτό το νήμα, κατά τη γνώμη μου, ήταν η θεμελιώδης τοποθέτηση Του MasterJp, για την οποία Τον ευχαριστώ, καθώς και η άξια λόγου και συζήτησης διαφωνία του DeSade, και γι αυτήν ευχαριστώ  .

    Σχετικά με το παράπλευρο ζήτημα που θέτει ο Master Nick32 - Καλωσορίσατε στην κοινότητα με την ευκαιρία   - αν μία σκλάβα θα μπορούσε μέσα από την εκπαίδευση να δεχτεί να παραχωρηθεί σε άλλον Κυρίαρχο, όχι της αρεσκείας της και έναντι αντιτίμου, θα ήθελα να κάνω δύο σχόλια.

    Το ένα σχόλιο είναι ότι το να δεχτεί μία σκλάβα στην ψυχή της την πιθανότητα να γίνει αντικείμενο παραχώρησης σε άλλον Κυρίαρχο είναι μία πολύ εξελιγμένη επίπτωση της εκπαίδευσης και απ ότι γνωρίζω μπορεί να συμβεί.

    Εκπαίδευση όμως χρειάζεται και για πολύ απλούστερα θέματα, όπως π.χ. να λέει η σκλάβα αυτόματα και χωρίς σκέψη, "ευχαριστώ" στον Κύριό της. Στο σχετικό νήμα, από τις αντιστάσεις που εκφράστηκαν, Ε/είδαμε ότι ούτε αυτό είναι απλό. Και σωστά δεν είναι απλό, γιατί σημαίνει ότι αυτή που λέει πλέον "ευχαριστώ" για τα πάντα, κάπου - αν και όχι πλήρως - έχει συναισθανθεί ότι δεν έχει πλέον δικαιώματα και ότι δεν είναι ισότιμη, μέσα στη σχέση, με τον Κυρίαρχο.

    Εκπαίδευση χρειάζεται για να γνωρίζει η "υπό" ότι πρέπει άμεσα να ομολογήσει στον Κύριό της ότι κάποια από τις επιθυμίες Του δεν εκπληρώθηκε. Δηλαδή, η "υπό" που ξέρει να λέει, χωρίς να επιλέξει τη στιγμή ότι "έκανα αυτό το λάθος, Κύριε" ενώ μπορούσε άνετα να το έχει αποφύγει, δεν είναι το "εξαιρετικά τίμιο, ειλικρινές και υπάκουο πλάσμα που δεν έχει αναστολές να ομολογήσει" όπως αναφέρθηκε σε άλλο νήμα, απλά εκπαιδευμένη είναι.

    Όλα αυτά, μπορεί να απέχουν πάρα πολύ από το να μπορεί η "υπό" να αποδεχτεί ψυχικά και πραγματικά την πιθανότητα να αλλάξει χέρια κατά το δοκούν Κάποιου Άλλου και όμως, χρειάζονται εκπαίδευση για να γίνονται στην πραγματικότητα.

    Το δεύτερο σχόλιο είναι ότι η εκπαίδευση μπορεί να είναι μία πολύ δυνατή παρέμβαση - που ασφαλώς και γίνεται με τη συναίνεση της "υπό" -η οποία παρέμβαση, ναι, ασφαλώς και μπορεί να οδηγήσει στην ανατροπή ορισμένων κοινωνικών σταθερών αποδοχών της εποχής Μ/μας που μέχρι πρότινος ενστερνιζόταν και η lifestyle σκλάβα που τώρα ανήκει σε έναν Κυρίαρχο.

    Κοινωνικές σταθερές αποδοχές της εποχής Μ/μας:
    α) μία γυναίκα είναι αυτεξούσια
    β) μία γυναίκα μπορεί κάλιστα να ζήσει καλά για ένα χρονικό διάστημα χωρίς να έχει μία σημαντική ερωτική σχέση με έναν άντρα - χωρίς να την επηρεάζει (διαφεντεύει στην περίπτωση του M/s) κάποιος δηλαδή και
    γ) μία γυναίκα είθιστε να επιλέγει μόνη της τους ερωτικούς της συντρόφους.

    Με την εκπαίδευση σκλάβας μία γυναίκα αποδέχεται ότι πλέον δεν είναι ερωτικά αυτεξούσια αλλά πέρα ως πέρα ετερόφωτη - κάτι απόλυτα εφικτό αν το external locus of control ανταποκρίνεται στην ιδιοσυγκρασία της. Ουσιαστικά, με την εκπαίδευση μαθαίνει, μεταξύ άλλων, να αποδέχεται στην πράξη το external locus of control. Αντί να το συγκαλύπτει ή να προσπαθεί να το καταπνίξει όπως επιτάσσει η ευρύτερη κοινωνική αντίληψη.

    Ενδεχομένως μία σκλάβα να φτάσει να αποδεχτεί ότι είναι πολύ σημαντικό για την ίδια να είναι owned slave. Ότι δηλαδή, προτιμά να ανήκει σε Κάποιον παρά να κάνει χρήση του κοινωνικού της δικαιώματος να είναι μόνη μέχρι νεωτέρας. Και ότι εφόσον είναι έτσι και ο Κύριός της Κρίνει ότι η ουσιαστική της συνεισφορά στην ικανοποίηση του Ιδίου τείνει να εξαντληθεί, τότε ναι, Του αναγνωρίζει το δικαίωμα να την Δώσει σε Εκείνον που Αυτός θα Κρίνει καλύτερο για την ίδια. Δηλαδή, μέχρι τη στιγμή που ο Κυρίαρχος θα την Παραδόσει σε Άλλον, Συνεχίζει να Έχει την ευθύνη της.

    Δηλαδή, η, με τα ευρύτερα κοινωνικά κριτήρια, «φρίκη» του να «πουληθεί» μία γυναίκα σε κάποιον χωρίς τη θέλησή της μετατρέπεται σε μία πράξη που αφενός μεν αναγνωρίζει έμπρακτα σε αυτή τη γυναίκα το δικαίωμα να ζει ως owned slave αφετέρου δε διασφαλίζει ότι η σκλάβα, με καθαρά M/s κριτήρια, συνεχίζει να ευημερεί και ίσως περισσότερο απ ότι προηγουμένως.

    Αν κάποιο συμβολικό αντίτιμο αλλάξει χέρια σε μία τέτοια περίπτωση, αυτό, νομίζω, πιότερο δείχνει ότι Παύει να Αποφασίζει ο Ένας και Αναλαμβάνει ο Άλλος παρά ότι η σκλάβα είναι «εμπόρευμα».

    Ανατρεπτικό μεν στην εποχή Μ/μας μεν, αλλά με αντίκρισμα στην ψυχή Π/πολλών.
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ευχαριστώ KyriosG.

    Το μόνο σημείο, που θα έλεγα πως η εκπαίδευση σκλάβας θυμίζει ψυχοθεραπεία είναι η "βοήθεια" που της παρέχεται ν' αποδεχθεί τον εαυτό της και τις ιδιαιτερότητες του.

    Έχω πεί πολλές φορές πως ο Master δεν μεταλλάσει αλλά βελτιώνει, που σημαίνει πως δεν μπορείς να "κατασκευάσεις" σκλάβες εκ του μή όντος.