Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαιδευμένοι Κυρίαρχοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 7 Νοεμβρίου 2006.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Πρέπει ή δεν είναι σημαντικό να είναι εκπαιδευμένος Ένας Μια Κυρίαρχος/η;
    Πόνος περιορισμός και διάφορα άλλα πρέπει να τα βιώνουν και οι Ίδιοι/ες σε ένα πλαίσιο εκπαίδευσης τους; Ώστε να τα γνωρίζουν καλύτερα από πρώτο χέρι ( στο πετσί τους).
    Να έχουν παρακολουθήσει συνεδρίες από πιο έμπειρους Κυρίαρχους/ες
    Γενικά αν πρέπει να έχουν νιώσει αυτή την κατάσταση πριν βάλουν πλώρη για να εκπαιδεύσουν ανεκπαίδευτοι.
    Να απαντήσουν μόνο υποτακτικοί , υποτακτικές, σκλάβες, σκλάβοι.
    Εκφραστείτε ελεύθερα…. Ελπίζω.
    Υ.Γ. Κυρίαρχοι μην γράφετε στο θέμα, να γράψουν μόνο όλοι οι άλλοι, zinnia 
     
    Last edited: 7 Νοεμβρίου 2006
  2. latexduck

    latexduck Contributor

    Κάποιος αρχαίος μας φιλόσοφος έλεγε "δεν μπορείς να διοικήσεις αν δεν διοικηθείς" έτσι και εγώ πιστεύω ότι πρέπει έστω και εγκεφαλικά πρέπει να αισθάνετε Ο/Η Κυρίαρχος/Η την αίσθηση υποταγής... αν και μεγάλο ρόλο παίζει και η φαντασία...
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Φυσικά και χρειάζονται εκπαίδευση οι Κυρίαρχοι για τις πρακτικές του BDSM χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να πάρουν την θέση υποτακτικού.

    Είναι συνηθισμένο να εκπαιδεύονται από εμπειρότερους στο εξωτερικό για τον ρόλο του Κυρίαρχου, μακάρι να γινόταν και εδώ.
     
  4. hugger

    hugger Regular Member

    να γινει και εδω, και να ονομαστει "τρελλη των μπατσων (και των κλωτσων) σχολη "
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Εκπαιδευμένοι Κυρίαρχοι

    Να εκπαιδεύονται και βέβαια και όταν πια έχουν κάποιες γνώσεις όχι μόνο για πρακτικές βδσμ αλλά και ψυχολογίας, γενικές γνώσεις τότε να αναλαμβάνουν να εκπαιδεύσουν μια υποτακτική για Αυτούς .
    Ε μα τι άντε αρβάλα και όποιον πάρει ο χάρος;
    Και από έμπειρες υποτακτικές και από έμπειρους Κυρίαρχους να έχουν το σθένος να παραδεχτούν την ασχετοσύνη τους και να δεχτούν βοήθεια.
     
  6. hugger

    hugger Regular Member

    που το γραφει οτι ειναι κλειστο? sorry, βγαλε και τα δικα μου tender_lilly, ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ !  
     
  7. hugger

    hugger Regular Member

    Re: Απάντηση: Εκπαιδευμένοι Κυρίαρχοι

    Incomplete θα σου απαντουσα φιλε, αλλα ειναι κλειστο το νημα, κι αμα τεντωθει θα σπασει φαινεται  

    soft_crystal ταπεινα συγγνωμη, δε 8α το ξανακανω
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Είναι ένα σημαντικό κομμάτι της γοητείας του Κυρίαρχου το να αφήνει την υποτακτική να νιώθει (βάσιμα) ότι Αυτός ξέρει τί κάνει  

    Το αβέβαιο χέρι αμέσως φαίνεται, το χαστούκι που δίνει κάποιος που ξέρει να βαράει αμέσως γίνεται αντιληπτό, η λεπτότητα με την οποία διορθώνει την πορεία μας ένας Κυρίαρχος γίνεται αντικείμενο θαυμασμού μας, η αμηχανία και η ατολμία καθόλου.

    Οι τεχνικές είναι δικό Τους θέμα. Μπορεί να έχουν παρακολουθήσει συνεδρίες, μπορεί να έχουν ρωτήσει, μπορεί και να έχουν βάλει την ίδια την υποτακτική να ψάξει, μπορεί όλα αυτά, ανάλογα με την περίπτωση και τις ευκαιρίες που Τους δόθηκαν.

    Το ένστικτο παίζει ρόλο, η πείρα μεγάλο - μεγάλη υπόθεση στη ζωή τούτη να μπορεί κανείς να μαθαίνει από τα λάθη του. Η πρακτική εμπειρία το ίδιο. Η ικανότητα αυτοσυγκέντρωσης επίσης.

    Αν ρωτάς εμένα, δεν είμαι της λογικής "να έχει νιώσει πάνω Του ο Κυρίαρχος αυτό που θα μου κάνει". Δεν είναι αυτό που θα Τον κάνει να μας αφουγκράζεται την ώρα εκείνη. Η διάθεσή Του να μας προσεγγίσει είναι, η απόλαυση που παίρνει όντας στο πετσί μας, αυτά είναι.

    Πάντως, ασχέτως αν τα έχει νιώσει πάνω Του, να έχει μία πολύ καλή ιδέα του πώς νιώθουμε είναι ίσως αυτό που χωρίζει τον έμπειρο Κυρίαρχο από Αυτόν που είναι (και ίσως παραμείνει) στα αρχικά στάδια.

    Πάρτε για παράδειγμα την ορθοστασία. Δεν είναι καμμία καβλωτική περιγραφή να λες ότι για τιμωρία έμεινες καμμία ώρα ορθια στη γωνία, δεν ακούγεται τίποτα σπουδαίο. Ένας άπειρος Κυρίαρχος μπορεί να σκεφτεί, ότι δεν είναι δα και κάτι σπουδαίο η ορθοστασία και να πει π.χ. "4 ώρες στη γωνία γι αυτό το λάθος". Και όμως, η ορθοστασία είναι από τις πιό επίπονες σωματικά τιμωρίες. Κυκλοφοριακό, μέση, πόδια θα υποφέρουν για πολλές ημέρες αν γίνουν υπερβολές. Δεν βλάπτει να καθίσει π.χ. 10 λεπτά μόνος Του ακίνητος κάποιος για να ξέρει τί κάνει. Αλλά σε τελική ανάλυση, είναι δικό Του θέμα το πώς θα γνωρίζει τί κάνει.

    Για να είμαι ειλικρινής, δεν θα ήθελα να μη με θαυμάζει λιγάκι για τις αντοχές μου Εκείνος και πολλές φορές αυτό είναι το "κάτι" που μ έχει βοηθήσει να κάνω ένα βήμα παραπέρα  

    Αν μου Έλεγε "δε βαριέσαι το έχω κάνει και Εγώ στον εαυτό μου, δεν είναι και τίποτα σπουδαίο", θα μου έριχνε το ηθικό πάρα πολύ...
     
  9. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Εκπαιδευμένοι Κυρίαρχοι

    Εκπαιδευση στους κυριαρχους ;
    αστεια πραγματα!!!  
    απο οτι εχω δει εδω μεσα πολλοι το εχουν εμφυτο ..στην θεωρια τουλαχιστον,
    γιατι στην πραξη ας λενε και κανενα ευχαριστω στις πλατες και στις ψυχες που τους προσφερθηκαν,
    οσο για την κυριαρχικοτητα τους μεσω νετ και μυνηματων.....εκει δεν παιζονται.Βεβαια σιγουρα υπαρχουν σεβαστοι και ικανοι κυριαρχοι και ειναι αυτοι , που δεν το κραυγαζουν και δεν περιμενουν να καταξιωθουν, μεσα απο οτι θελουν να προβαλουν και να επιβαλλουν.
    Παντως ο σεβασμος εναντι των αλλων και οι τροποι ορισμενων....σιγουρα θελουν εκπαιδευση 
     
  10. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Δεν θα συμμεριστώ την άποψη ότι ένας Κυρίαρχος πρέπει να περάσει πρώτα από υποτακτικός για να μάθει πώς να φερεται σε μία υποτακτική. Δλδ. αν μάθει να πονά για παράδειγμα , θα μπορεί να ελέγξει τον πόνο που προσφέρει? Φυσικά και όχι!!!!! Γιατι ο καθένας μας αντιδρά διαφορετικά στον πόνο. Θα πω όμως πως υπάρχουν περιπτώσεις Κυρίαρχων που στο ξεκίνημά τους έμαθαν πολλά από έμπειρες υποτακτικές..και είναι απόλυτα θεμητό   Σίγουρα υπάρχουν τρόποι εκπαίδευσης σε πολλούς τομείς! Από τη χρήση των tools μέχρι την αντιμετώπιση ψυχολογικών αντιδράσεων και καταστάσεων. Από το πως να ταπεινώνει και πως να ανταμοίβει την υποτακτική Του, την ουσία της τιμωρίας και του παιχνιδιού....και πολλά πολλά άλλα!!
    Όλη αυτή η γνώση κατά την άποψή μου μπορεί να αποκτηθεί με υπομονή και θέληση ( αφού είναι κάτι που αγαπά). όπως επίσης και με συζητήσεις και ανταλλαγη απόψεων με άτομα πιο έμπειρα του χώρου. Δεν είναι κατωτερότητα να δέχεται κάποιος νέος Κυρίαρχος συμβουλές από άλλους που βρίσκονται χρόνια στο χωρο.Ισα ίσα όλο αυτό δείχνει υπευθυνότητα Του "νεου" Κυρίαρχου προς τα υποτακτικά άτομα που συνυπάρχουν ενίοτε μαζί Του.  
     
    Last edited: 8 Νοεμβρίου 2006
  11. female

    female Contributor


    Έχω ακούσει, φαντάζομαι όχι μόνο εγώ, οτι κάποιοι υπέρ ξεκίνησαν, "έμαθαν", από μια έμπειρη υπό πως να την κυριαρχούν, τους βοήθησε σιγά-σιγά να βρουν έκφραση.

    Έχω επίσης ακούσει οτι σε κάποιες χώρες του εξωτερικού υπάρχουν "σχολές", "σεμινάρια" για όλους - υπό, υπέρ... Δεν γνωρίζω πολλά, υποθέτω οτι περιλαμβάνουν ιατρικές εξετάσεις, συνεδρίες και συζητήσεις με ψυχολόγους, διδασκαλία κανόνων ασφαλείας και υγείας, ψάξιμο του εαυτού και μάθηση υπεύθυνης αντιμετώπισης του θέματος - αν δεν απατώμαι. (Κάποιοι γνωρίζετε περισσότερα επ' αυτού ασφαλώς.) Ίσως ακούγεται υπερβολικό - ίσως δεν είναι καθόλου κακή ιδέα.

     
  12. gaby

    gaby Guest

    @ female,

    κάποτε υπήρχαν σχολές και δε νοείτο να αποκαλεί κάποιος τον εαυτό του "Μαστερ" στο lifestyle αν δεν είχε διαπιστωθεί καλά και από πολλά μάτια ότι ήξερε καλά να χειρίζεται το single tail.

    Σίγουρα δεν ήταν έτσι φορμαλιστικές όπως τις σκέπτεσαι για ιατρικές εξετάσεις δεν έχω ακούσει ποτέ μου και προφανώς ούτε για συμβατικό ψυχολόγο. Κάποιος μέντορας σεβαστός στον χώρο υπήρχε, κάποιοι που γνώριζαν, κάποιοι που ήθελαν να μάθουν κάτι παραπάνω, κάποιοι υποτακτικοί που διατίθεντο για τον σκοπό αυτό ή τους διέθετε ο Κύριός τους.

    Αυτό που υπάρχει σήμερα είναι ότι στα πλαίσια πραγματικών κοινοτήτων γίνονται σεμινάρια για δεσίματα, μαστιγώματα και πιό εξειδικευμένα θέματα από κάποιους της κοινότητας που το έχουν ψάξει το θέμα και έχουν μάθει πώς γίνεται.

    Προχωρημένες καταστάσεις για προχωρημένες περιπτώσεις.