Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκπαιδεύοντας τον/την sub ή μήπως και ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Dome of Affection, στις 29 Ιανουαρίου 2006.

  1. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω


    Ανάλογος ποσο ανοιχτούς ορίζοντες έχει ο K κατά ποσο μπορεί να το χειριστεί και να πάρει πράματα χωρίς να του βγούνε κόμπλεξ και να κρατήσει τις ισορροπίες.
    Αν είναι έξυπνος και όντως κυρίαρχος θα μπορέσει να ανταπεξέλθει και να πάρει όσα σωστά του δίνονται αν έχει κόμπλεξ και λάθος αντιλήψεις πάμε για βρούβες όπως λες
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Δεν υπάρχει πλάσμα μη ικανό προς αυτοβελτίωση - αλλιώς δεν ζει.

    Δεν υπάρχει ερωτικός άνθρωπος μη ικανός προς προσαρμογή στον Άλλο - αλλιώς δεν γαμάει / γαμιέται.
    Εκτός αν (λέγε με ψυχολογία και πάει λέγοντας) διάφορες εσωτερικές εμπλοκές, πάντα επίκτητες πολυπλοκότητες, τον αποτρέπουν από αυτό που ο ίδιος επιθυμεί.

    Έχω την εντύπωση πως στην περιοχή αυτή τοποθετείται το ερώτημα του νήματος.

    Η εμπειρία μου είναι ότι η εκπαίδευση σκλάβας - εκπαίδευση υποτακτικής δεν γνωρίζω - μπορεί να βοηθήσει να γίνει καλύτερη στη ζωή της ως άνθρωπος για δύο λόγους, επειδή απελευθερώνει την έκφρασή της σε ένα κομμάτι της σεξουαλικότητάς της που βρισκόταν δεσμευμένο στην περιοχή του μη εφικτού και επειδή με αυτή την απελευθέρωση η ίδια μπορεί να ελέγξει πλέον καλύτερα τις συμπεριφορές της προς όλους με τους οποίους σχετίζεται σε οποιοδήποτε πλαίσιο και μπορεί να κάνει επιλογές ανθρώπων μετά λόγου γνώσης πια.

    Όταν φτάσει η σκλάβα να πει "εγώ είμαι σκλάβα μόνον Ενός" η βελτίωσή της έχει ολοκληρωθεί γιατί πλέον έχει λύσει το πρόβλημα τις ταυτότητάς της και μπορεί να οριοθετεί με αυτόν τον τρόπο τη σχέση της με όλους.

    Ασφαλώς θα ήταν τεράστιο κρίμα, αυτή η διαδικασία, που περιλαμβάνει πολλά στάδια, να μην αγγίζει τον Κυρίαρχο που έχει αναλάβει να εκπαιδεύσει ή που έχει αναλάβει τη σκλάβα και σχετίζεται μεζί της ως Αφέντης της, να μηνν του μαθαίνει πράγματα για τον εαυτό του και να μην τον αλλάζει. Καμία σχέση με την ισότητα, που λέει πιο κάτω ο Astir, μεγάλη σχέση με τη σεμνότητα και την απλότητα που βοηθάει να έχει ένας Κυρίαρχος.

    Πάνω κάτω και η δική μου γνώμη αυτή είναι, όμως η ισότητα / ισοτιμία για μένα είναι μια προσθήκη που αφορά βούληση ή ευσεβή πόθο αυτών που την θέτουν. Δεν προκύπτει λογικά οποιαδήποτε ισότητα από την συνεξέλιξη γιατί το μονοπάτι της Κυρίαρχίας μπορεί να είναι παράλληλο σε κάποια σημεία με το μονοπάτι της υποταγής, δεν ταυτίζεται όμως, ιδίως αν οι δύο έχουν συνομολογήσει ότι θα εκφράζονται σε αυτή τη σχέση μη ισότιμα.

    Το θέμα της βελτίωσης, αν το καλοσκεφτεί κανείς, αποτελεί τον πυρήνα του τι είδους σχέση θα έχουν οι δύο, την κεντρική παραδοχή τους, Οι τρόποι με τους οποίους μπαίνει στη σχέση είναι σχεδόν όλη η σχέση. Αλλιώς είναι η εκπαίδευση σκλάβας, αλλιώς είναι το σπάσιμο, αλλιώς είναι το funishment, αλλιώς η παιδεία δια του παραδείγματος και της πειθούς και άλλη σχέση παράγει το καθένα από αυτά.

    Το μόνα πράγματα που δεν σηκώνουν βελτίωση / εκπαίδευση whatever είναι να γίνει ο χαζός έξυπνος ή ο απρόθυμος οτιδήποτε δεν θέλει να γίνει.
    Και ένα θέμα υποτακτικής που δεν λύνεται με την εκπαίδευση ή με το M/s ή με το μαστίγωμα είναι το αδυνάτισμα, για το τσιγάρο δεν ξέρω, δεν καπνίζω  

    Υπάρχουν δύο συνηθισμένα σφάλματα αντίληψης όσον αφορά αυτόν τον τύπο σχέσης: Το ένα, με το οποίο είχε χαλάσει ο κόσμος εδώ όταν ο @MasterJp είχε πει πως βελτιώνει την υποτακτική, είναι ότι ο Κυρίαρχος λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο "για την κάβλα του και μόνο" [και γι αυτό να μη "μας" λέει περί βελτίωσης]. Αυτή είναι μια απλούστευση που παραβλέπει πολλές από τις επιθυμίες του Κυρίαρχου και κρατάει μόνον μια "την κάβλα του". Όλα αυτά που εξαιρεί όμως παίζουν ρόλο στην επιθυμία του Κυρίαρχου και τη σχέση γι αυτό και τη βρίσκω άστοχη. Το άλλο, που είναι σφάλμα για τον ίδιο ακριβώς λόγο, είναι ότι μια υποτακτική βρίσκει έναν Κυρίαρχο για να κάνει αυτό ακριβώς που ήθελε έτσι και αλλιώς και δεν μπορούσε ή εύρισκε πως παραήταν αυνανιστικό να επιδιώξει μονη της. Στην πραγματικότητα το προσωπο που ξεκινάει μια διαδρομή για να γίνει σκλάβα πρόκειται να κάνει πολλές υπερβάσεις τις οποίες δεν είχε φανταστεί από την αρχή.

    Bad science και κακή στρέβλωση της έννοιας "εκπαίδευση σκλάβας". Κοντά ποδάρια το βλέπω να έχει και όχι επικίνδυνο αλλά ανούσιο - χάνουν το χρόνο τους και οι δύο. Εξαρτάται βέβαια από το τι αντιλαμβάνεται κανείς με αυτόν τον τρόπο, για εκπαίδευση στο "lesser" και αν σωστά το αντιλήφθηκε γιατί σε μερικά πράγματα less is more και αν τη ζητούμενο είναι λιγότερη έπαρση π.χ.; Όμοιος ομοίω αεί, πελάζει και διαφορές επιπέδου δεν παίζουν για πολύ. Όπως ένας άνθρωπος δεν μπορεί να βολευτεί για πολύ σε τζην δύο νούμερα μικρότερο από αυτό που χρειάζεται και κάποια στιγμή θα το πετάξει με ανακούφιση και θα βάλει το κανονικό, όπως ένας άνθρωπος δεν μπορεί να φοράει παλτό το καλοκαίρι και φανελάκι το χειμώνα, έτσι δεν γίνεται να μείνει με Κυρίαρχο που ο ίδιος θεωρεί "υπόδεέστερο".

    Πάντως εμένα όλο αυτό με τις αξιολογήσεις "lesser" και "υποδεέστερος" μου είναι ύποπτο για ανταγωνσιμούς με εξωτερικά κριτήρια εντός της σχέσης. Αν ο άλλος μπορεί να υποτάξει μια συγκεκριμένη, γιατί να τον θεωρήσω υποδεέστερο, δεν έχει "χαρτί" απ το Χάρβαρντ, δεν είναι νέος, ωραίος και ελεύθερος ή … μήπως… λέω εγώ τώρα, δεν ξέρει να τα λέει καλά και να ερεθίζει τα … αυτιά μιας γυναίκας όμορφα; Αν πάλι ο άλλος είναι κοπιαδόρος "κυριαρχικών" ματσαραγκών ίσα ίσα για να γαμήσει λίγο κώλο να ρίξει και κανένα χαστούκι, ό,τι καλιφικέισονς και νά 'χει, τι συζητάμε;
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μιλάω πάντα για μένα...
    Άρα, εξυπακούεται ότι δεν είμαι ο κανόνας...
    Στην σεντονάρα μου έγραψα ότι δίπλα μου ( η αφού μιλάμε για D/s από "κάτω" μου ) θέλω κάποια, που να έχει πράγματα, να μου μάθει/δώσει...
    Κάποια που να εκτιμώ και να θαυμάζω ( Δεν λέω σέβομαι, γιατί αν μη τι άλλο ο σεβασμός στον ανθρώπινη ύπαρξη εξυπακούεται...Ο σεβασμός στο άτομο είναι άλλο ζήτημα...)
    Τ' ότι κάποιος/α είναι υ, δεν σημαίνει ότι είναι σε όλα υποδεέστερος/η από τον/την Κ του/της...
    Το "πρόβλημα" θα υπήρχε, αν υπερτερούσε σε όλα του/της Κ του/της...
    Και δεν αναφέρομαι στην εμφάνιση, αλλά στο νοητικό/μορφωτικό επίπεδο...

    Πρώτο και κυριότερο, δεν νομίζω ότι κάποιος/α θα μπορούσε να "φτουρήσει" για αρκετό χρόνο με κάποιο άτομο που θα θεωρούσε υποδεέστερο...
    Πόσο μάλλον να του/της προσφέρει την όποια εξουσία πάνω του/της...
    Θα ήταν σαν να πήγαινα ταξίδι με τον 12χρονο ανηψιό μου και να άφηνα σε κείνον όλες τις αποφάσεις, όλο τον προγραμματισμό...
    Και δεύτερον ο/έξυπνος/η, ο/η ώριμος/η περιχαρακώνει, οριοθετεί κάποια πράγματα και καταστάσεις...
    Γνωρίζει τα τρωτά του/της σημεία, αποδέχεται τις ελλείψεις και τα κενά του/της...
    Και αν το θεωρεί σωστό για τον εαυτό του/της, "εκμεταλλεύεται" το υ του/της για να βελτιωθεί...
    Δεν νιώθει μειονεκτικά, για τα σημεία που εκείνος/η χωλαίνει...Αλλά συνεργάζεται...
    Κάνει και "πίσω" αν χρειαστεί, αφού θα του έβγαινε και κείνου/ης σε καλό...

    Ο ξερολισμός και κάποια κόμπλεξ, η προσπάθεια "πνιξίματος" της παραμικρής άποψης του/της υ πόσο μάλλον όταν αφορούν τομείς "εκτός πλαισίου" που θα γνώριζε καλύτερα από εμάς...
    Δεν μας κάνει "γαμάτους/ες" Κ, αλλά παντελώς ηλίθιους/ες...

    Εγώ δεν έχω καθόλου υποτακτικά στοιχεία, αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι και παντελώς ηλίθιος...
    Παράδειγμα, είχα σύντροφο γιατρό, που ήταν και η υποτακτική μου...
    Το ότι ήταν υποτακτική μου, δεν σημαίνει ότι όταν είχα ένα πρόβλημα υγείας - που είχε τύχει -, δεν θα έψαχνα την γνώμη της...
    Για να μην χάσω το Καππιλίκι μου...
    Ούτε ότι θα της το έπαιζα "καμπόσος", επειδή μαζί της μ' "έπαιρνε"...
    Την άκουγα, όπως θ' άκουγα έναν οποιονδήποτε επαγγελματία του κλάδου...
    Και του οποίου δεν έχω καμία γνώση...

    Υπό για μένα τουλάχιστον δεν σημαίνει ούτε υποχείριο, ούτε ανθρωπόμορφος κουβάς...
    Και αν μη τι άλλο σ' εμένα άρεσαν πάντα οι δυναμικές και καλλιεργημένες γυναίκες...
    Αν υπερτερούσαν σε κάποια σημεία, δεν χάλασε και ο κόσμος...
    Το σημαντικό είναι, ότι με κείνες που ήθελα και το "πάνω χέρι" είχα καταφέρει να το κερδίσω...
    Και τον σεβασμό τους είχα κερδίσει...Και την όποια εξουσία είχα καταφέρει, να θέλουν εκείνες να μου την δώσουν...
    Γιατί - πάντα για κείνες - υπερτερούσα εκεί που θέλαμε και οι δυο...

    Υπογραμμίζω το υπερτερούσα, δεν μιλάω για αβυσσαλέα "ανισότητα" νοητικών/μορφωτικών προσόντων...
    Σε κείνη την περίπτωση δεν θα είχε γούστο κυρίως για μένα...
    Ν' ασκώ εξουσία πάνω σε κάποια που για μένα θα ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου, η ακόμη χειρότερα "κοτούλα", σε μένα δεν λέει τίποτε...
    Και δίχως να είμαι φωστήρας, κάτι το "σκαμπάζω" και καλώς η κακώς έχω τα κριτήρια μου...
    Χωρίς να είμαι ούτε σνομπ, ούτε να με θεωρώ "πεφωτισμένο"...

    Εγώ δεν θέλω ούτε η υ μου να "μειώνεται", για να την φτάσω...
    Αλλά ούτε να "μειώνομαι" εγώ, για να με φτάσει εκείνη...
    Αυτό το δεύτερο το έχω κάνει κάποιες φορές...
    Και είναι τρελά ψυχοφθόρο και εντελώς ανούσιο...
    Αφού ούτε σε μένα έδωσε κάτι, αλλά ούτε και σε κείνες...
    Μιας και δεν είχαν αδράξει την ευκαιρία, για ν' αλλάξουν "ρυθμό"...
    Και μιλάω σαν άνθρωποι, όχι σαν υποτακτικές...
    Τα περί υποταγής, τα πρωτόκολλα, οι κανόνες, οι συμπεριφορές, ακόμα και η σεξουαλική αλληλεπίδραση μπορούν να "βελτιωθούν" εύκολα η δύσκολα...
    Αρκεί να υπάρχει χημεία και υπομονή..

    Κάποια άλλα πράγματα αν λείπουν, η αν δεν μας ταιριάζουν, θέλουν πολύ ζόρι και κυρίως θέληση που πηγάζει από τον/την "προς βελτίωση"...
    Γιατί θα ήθελε να τα κάνει κυρίως για την πάρτη του/της...
    Και όχι μόνο για τον Κύριο/α της/του...
    Ο/η Κύριος/α σήμερα είναι, αύριο δεν είναι...
    Όλοι/ες σήμερα είμαστε, αύριο δεν είμαστε...

    Γιατί ν' ασχοληθώ να "βελτιώσω", η να συμβάλλω στην βελτίωση κάποιας ως ανθρώπου...
    Αν δεν θέλει να βελτιωθεί και η ίδια?
    Θα ήταν σαν να ρίχνω γροθιές στον τοίχο...

    Και στο τέλος ποιος λέει, ότι εκείνα που εγώ στην υ θα θεωρούσα ελαττώματα/κενά...
    Θα ήταν αλήθεια ελαττώματα/κενά...
    Αν εκείνη ζει μαζί τους καλά, δεν βλέπω λόγο να τα "βελτιώσει"...
    Αν σε μένα δεν "κατεβαίνουν", είναι άλλο ζήτημα...
    Απλά δεν τα δέχομαι...
    Και αν δεν μπορώ να τα μετριάσω/εξαλείψω ( που δεν εξαλείφονται )...
    Αλλάζω δρόμο...

    Εγώ μπορεί να γουστάρω όπερα κι εκείνη σκύλο...
    Να την αναγκάσω, ν' ακούει όπερα και να παρατήσει τον σκύλο...
    Δεν νομίζω ότι θα την βελτίωνε...
    Μπορεί να κάνει και χωρίς όπερα χωρίς πρόβλημα...
     
    Last edited: 8 Αυγούστου 2015
  4. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Εγώ στα πλαίσια της βελτιώσεις δεν νομίζω ότι μιλάμε για το ποσο πρέπει να αδυνατίσει (εκτος και αν ο K είναι τα bodyline) ούτε αν πρέπει να κόψει το τσιγάρο η Y
    Επίσης στο θέμα βελτιώσεις όσον αφορά το ερωτικό κομμάτι και αν φτάσει έως το τέλος να πει( ναι νιώθω απόλυτα σκλάβα σου και μονο δικια σου θέλω να είμαι)
    Πάλι δεν μπορώ να το πω βελτίωση γιατί άλλωστε αυτό είναι το ζητούμενο γι αυτό είμαστε εκεί και το αν θα το καταφέρει η όχι ο Κ έχει να κάνει με το ποσο ικανός και το ποσο αντιλαμβάνεται ποια είναι τα σωστά βήματα ώστε να φτάσει την Υ σε αυτό το σημείο,
    Όταν μιλάω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ για βελτίωση μιλάω για την παιδεία της Υ η ακόμα και του Κ αν θέλετε.
    Και να σας το δώσω με παράδειγμα για να καταλάβετε
    γνωρίζοντας λοιπόν μια αρκετα μιρκότερη μου στην πορεία κατάλαβα ότι τα επίπεδα παιδείας της ήταν σε πολύ άσχημο σημείο και αυτό μάλλον ήταν συνέπεια του οικογενειακού της περιβάλλοντος
    (ΠΧ και πάντα το λέω αυτό σαν παράδειγμα γιατί μου έχει μείνει η μουσική παιδιά της μικρής δεν μπορούσε να ξεπεράσει τα όρια της έφης θώδη)
    ΕΕΕ φανταστείτε τα υπόλοιπα.
    Tελικά δυστυχώς ενώ έφτασα να την παω μέχρι την βενετία το άτομο αυτό δεν μπορούσε να πάει παρακάτω γιατί δυστυχώς είχε κλειστούς ορίζοντες
    Σε παρόμοια περίπτωση άτομο με ανοιχτούς οριζοντες σε 2 χρονια είχε μάθει να μιλάει 2 γλώσσες να διαβάζει 2 βιβλία τον μηνα και να έχει εξελιχθεί το μυαλό του και η προσωπικότητα του σε μεγάλο βαθμό
    Τελικά το δεύτερο άτομο με αυτόν τον τρόπο και όχι μέσα από τα session και το bdsm έφτασε στο σημείο να πει ότι θέλω να είμαι σκλάβα σου γιατί έτσι νιώθω.
    Άσχετα αν δεν είμαστε πλέον μαζί ακόμα με σέβεται και με έχει πάνω από τον Κ που έχει τώρα και απλά περνάει την ώρα της μαζί του
    Έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ την βελτίωση μιας Υ και είναι απλά η προσωπική μου οπτική γωνια χωρίς να υπερασπίζομαι ότι ίνα η σωστή και η καλύτερη
     
  5. lexy

    lexy .ti.va.

    Μήπως κάτι πήγε πολύ στραβά στην "εκπαίδευση της ρίτα";  
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πόσο σίγουρος είσαι,... γιατί κάτι μου μυρίζει...  
     
  7. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω


    Το ότι δεν είμαστε μαζί οφείλεται σε θέμα αποστάσεις 800 χιλιομετρων δυστυχώς
     
  8. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω


    Το ότι δεν είμαστε μαζί οφείλεται σε θέμα αποστάσεις 800 χιλιομετρων δυστυχώς
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Το τόνισες, δυο φορές. : ))

     
     
  10. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Ακριβώς επειδή δεν προτιμούσαμε αυτό το αφήσαμε έτσι και τώρα απλά μιλάμε από απόσταση
     
  11. thanasis

    thanasis Contributor

    Ειχαν ορθογραφικα τα βιβλια της Ριτας;
     
  12. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    βρηκες πολλα (thanasis)?