Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ενεργή ή παθητική υποβολή;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 25 Απριλίου 2017.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Για τα Κ και τα υπό, τι προτιμάτε και γιατί;

    • υπό να αναζητούν ''συνέχεια'' τρόπους & ιδέες να ικανοποιήσουν τα Κ; ή
    • υπό να περιμένουν πάντα στη θέση τους, σε ετοιμότητα έως ότου το Κ μέλος πει τι και πως να τους ευχαριστήσουν, ή και τα 2;
    Yπάρχει γενική διαφορά ή υπάρχουν διαφορετικές συμπεριφορές;


    P.s: Το νήμα : Δεν είναι ενεργό υπό εναντίον παθητικού υπό.
     
  2. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Προτιμώ και τα δύο αναλόγως την φάση που βρίσκομαι....κολακευτικό όμως το υπό στην πρώτη σου περίπτωση...
     
  3. folha

    folha deja vu

    Κλίνω προς τη β' επιλογή, με στοιχεία της α' επιλογής. Θα έλεγα 70% β, 30% α  
     
  4. Ολα μεσα.... Και τα καρουλια μεσα!
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    Το δεύτερο.....

    Μανούλα έχω δεν ψάχνω δεύτερη....
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Το να κάνει πράγματα μια υπό, θυμίζει μαμά!;
    Μπερδεύτηκα.
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Ω ναι. ....
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το δεύτερο. Επιθυμώ καθολική παθητικότητα με ελάχιστες εξαιρέσεις όπου χρειάζεται.
     
  9. Dasein

    Dasein Regular Member

    Θεωρώ πως η επιθυμία της/του υ να ευχαριστήσει τον/την Κ πάντα ενέχει ενέργεια, απλα στην δεύτερη περίπτωση εκδηλώνεται με Στάση αναμονής, η οποία με την σειρά της απαιτεί προσοχη, εστιαση, ετοιμότητα - μιλαμε για πολλή ενέργεια.
    Εμπειρικά τωρα, προσπαθώ να αφουγκραστω την κατάσταση του Κ μου όσο καλύτερα μπορώ και δρω ανάλογα, πλην των περιπτώσεων που μου δηλώνει ρητά τι στάση θέλει να κρατήσω την δεδομένη περίοδο.    
     
  10. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    - Κατά 90% το (β).

    - Κατά 10% το (α), εφόσον το υ γνωρίζει καλά τον Κ και μπορεί να προβλέψει αυτό που θα του αρέσει. Τότε, δεν είναι καθόλου κακό να κάνει προτάσεις στον Κ (για να αποφασίσει αυτός).

    Το να πάρει πρωτοβουλίες όμως το υ, παίζει μόνο στην περίπτωση που ο Κ του έχει αφήσει επίτηδες ῾᾽χώρο῾᾽ για να δει πως θα κινηθεί.
     
  11. angel42

    angel42 Regular Member

    Το δεύτερο. Το πρώτο είναι αποδεκτό μόνο ως προς τις εσωτερικές πρωτοβουλίες που παίρνει το υ για να γίνει καλύτερο ως προς τις επιθυμίες του Κ. π.χ. Να είναι πιο ανοιχτό, πιο πειθαρχημένο, πιο υπομονετικό, κλπ. Εγώ μια χαρά ξέρω να ζητώ αυτό που θέλω τη στιγμή που το θέλω. Αν στα θέλω Μου είναι να πάρει κάποια πρωτοβουλία επάνω σε κάτι, αυτή είναι κατόπιν εντολής οπότε εντάσεται στην δεύτερη κατηγορία... Α.
     
  12. milgeo69

    milgeo69 Regular Member

    Νομίζω πως αμφότερες οι συμπεριφορές έχουν τον τόπο και τον χρόνο τους. Δεν μπορώ να δώσω ποσόστωση αλλά οπωσδήποτε εξαρτάται από τη σχέση D/s και τις ιδιαιτερότητες των μελών που την αποτελούν.
    Συγγνώμη για την (δημιουργική) ασάφεια.