Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ενεργή ή παθητική υποβολή;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 25 Απριλίου 2017.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    του στύλ "δεν ξέρω τι θά κάνεις, φρόντισε όταν γυρίσω να μη στάζει το καζανάκι " ένα πράμα; 
     
  2. ninahaze

    ninahaze Regular Member

    Νομίζω μόνο τ β γιατί όταν συμβαίνει το αντίθετο κάτι δεν πάει καλά και νιώθω ότι ο άλλος δε μ δίνει σημασία οπότε κάνω αυτό.
     
  3. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Και τα δύο. Το καθένα έχει τη δική του χάρη και χαρίζει ξεχωριστή απόλαυση.

    Μου αρέσουν τόσο να γίνεται το δικό μου όσο και να εκτίθεμαι σε ευχάριστες εκπλήξεις που κρύβουν ευρηματικότητα, άσχετα αν οι εκπλήξεις αυτές πετυχαίνουν την στόχο τους πάντα ή όχι απολύτως.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Το δεύτερο, μια σκλάβα οφείλει να είναι διαρκώς διαθέσιμη και ειλικρινά πρόθυμη για οτιδήποτε χωρίς ποτέ ν' αποπειράται να επιβάλει την παρουσία της με οποιοδήποτε τρόπο.
     
  5. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Απορία:
    Η υποταγή που εδώ χωρίζεται σε δυο κατηγορίες (την ενεργητική και τη παθητική) υπάρχει περίπτωση να έχει και άλλη κατηγορία;
    Αν δηλαδή το άτομο λειτουργεί υποτακτικά μόνο απέναντι σε εξαναγκαστικό κυριαρχικό άτομο;
    Υποθέτω άλλο είναι να απαιτήσει κάτι το κυριαρχικό άτομο και το υποτακτικό να το κάνει απλώς,κι άλλο είναι κυριολεκτικά να μην υπάρχει άλλη επιλογή στο υποτακτικό άτομο απ' το να ακούσει.
    Παράδειγμα:
    (Στη πρώτη περίπτωση)
    Κ: "Μείνε εδώ,μέχρι να γυρίσω."
    Και φεύγει.
    Το υποτακτικό άτομο έχει την επιλογή να μείνει ή να κάνει πως δεν άκουσε.Άλλο το οτι φυσικά μένει.


    (Στη δεύτερη περίπτωση)
    2) Ξαφνικά κλειδώνει και φεύγει,γιατί έτσι θέλει.Το υποτακτικό άτομο δεν έχει άλλη επιλογή από το να μείνει.Άλλο το οτι και να είχε την επιλογή δε θα έφευγε.

    Άλλο παράδειγμα:
    1) Κ: "Θέλω να είσαι τη τάδε ώρα στο τάδε μέρος"
    Το υποτακτικό άτομο απαντάει καταφατικά φυσικά με ευχαρίστηση,αποχαιρετιούνται και κλείνουνε το τηλέφωνο.

    2) Κ: "Να είσαι στο τάδε μέρος τη τάδε ώρα"
    Και κλείνει το τηλέφωνο.
    Εδώ υπάρχει φαινομενική μόνο έλλειψη επιλογής αφού το υποτακτικό άτομο μπορεί να τηλεφωνήσει πίσω,άλλο το ότι δε το κάνει και απλώς πάει.Η αίσθηση όμως που δημιουργείται είναι η ίδια.

    Μπορούμε λοιπόν να πούμε οτι η δεύτερη περίπτωση και στα δυο παραδείγματα,είναι ένα τρίτο είδος υποταγής ή δε μπορεί να θεωρείται υποταγή καν όταν το άτομο απλώς υπομένει τον εξαναγκασμό κι ας το βρίσκει ηδονικό όλο αυτό ;
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Το δεύτερο, αδυναμία μου οι κούκλες.
     
  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Το πρώτο, αδυναμία μου οι ευφυής ευφάνταστες και με μεγάλη ευσυνειδησία όσο αφορά την bdsmική μου αισθητική και λειτουργία γυναίκες.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Προσωπικά προτιμώ το 2ο. Δεν μπορώ να αναλώνω την ενέργεια μου σε ότι θέλω εγώ -γιατι το ν αναζητώ τρόπους και ιδέες τα δικα μου θελω αφορούν και όχι τα δικά Του, προτιμώ να την επενδύσω εκεί που είναι βέβαιο πως θα Τον ευχαριστήσει.
    Θα ρωτήσω πως μπορω να ευχαριστησω. Κι εκει βαζω τα δυνατα μου να ανταποκριθω στις επιθυμείες Του. Αν επιθυμεί να αναζητήσω τρόπους και ιδέες, θα το πει, δεν νομίζω να ντραπεί..

     
     
    Last edited: 23 Μαϊου 2017
  9. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτέ Μπορεί να εκπλαγείς...

    Εάν έπρεπε να διαλέξω από την περίπτωση 1 ή την περίπτωση 2, με μικρή διαφορά θα επέλεγα την Νο 1. Εφ' όσον όμως μου δίδεται η δυνατότητα να επιλέξω και τις δύο περιπτώσεις φυσικά θα επιλέξω και τις δύο.
     
  10. lexy

    lexy .ti.va.

    πλέιφουλ παθητικότητα ☆
     
  11. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Μία υποτακτική που ποτέ δεν σε αφήνει να βαρεθείς είναι μία υποτακτική που δεν θα βαρεθείς ποτέ, όχι ?
     
  12. lexy

    lexy .ti.va.

    Έτσι ακούγεται και υποστηρίζεται. Τι να σου πω.. Πιστεύω μόνο σε ό,τι βλέπω