Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επίκληση θανάτου

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dimitris, στις 6 Οκτωβρίου 2005.

  1. potty65

    potty65 Regular Member

    Αυτή η 'ομαλή μετάβαση" carissa ακούγεται σαν κάτι ανώδυνο και διαδικαστικό, όταν όμως ο άλλος τα έχει δώσει όλα, και λέγοντας όλα εννοώ την ψυχή του και το σώμα του, δεν είναι μία μορφή προδοσίας? Οπως λέτε κι εσείς που γνωρίζετε καλύτερα, όταν πάρεις αυτόν τον δρόμο, δεν υπάρχει γυρισμός και αναρωτιέμαι πως αυτή η συνειδητοποιημένη σκλάβα θα βρεί τρόπο να ανταπεξέλθει όταν έχει εθιστεί σ' αυτόν τον τρόπο ζωής. Είναι λοιπόν όλα εκπαιδεύσεως? Θα σε εκπαιδεύσω γιατί βρήκα κάτι πιό ενδιαφέρον και 'άντε γειά'? Μου θυμίζει λίγο τις αιχμαλωτισμένες φάλαινες, που τις παίρνουν από μικρές στα ενυδρεία και τις εκπαιδεύουν, και όταν τους προσφέρουν την ελευθερία τους, δεν ξέρουν τι να την κάνουν και πεθαίνουν οι δόλιες...
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    potty65, επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις μια σωστή κουβέντα από το στόμα σου σε σχέση με το M/s, για να είμαι δίκαιη απλώς σου δηλώνω πως κάθε ερώτηση σου σε σχέση με το θέμα θα την αγνοώ.
     
  3. potty65

    potty65 Regular Member

    Carissa μην την αγνοείς, θα κάνω επίκληση θανάτου!
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    potty65: όπως ανέφερε η carissa, "όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια" και έχοντας βιώσει αυτό που ο Dimitris φοβάται μπορώ να σε πληροφορήσω πως δεν είναι καθόλου ανώδυνο και διαδικαστικό, θα ήθελα επίσης να σου θυμίσω πως το ότι εσυ δεν αποδέχεσαι κάτι δεν σημαίνει και πως δεν υπάρχει. Ασχέτως αν κάτι με τα δικά σου κρητήρια είναι σωστό ή λάθος για κάποιον άλλο μπορεί να αποτελει επιλογή την οποία ωφείλεις να σεβαστείς χωρίς να κρίνεις ή να κατακρίνεις.

    Αναφέρθηκε πολλές φορές το βάθος και η ένταση των συναισθημάτων που υπάρχουν σε μια D/s (πολύ περισσότερο κατά την αποψή μου M/s) σχέση. Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τις vanilla σχέσεις (αν και όσες vanilla σχέσεις με αντλιστοιχα συναισθήματα τυχαίνει να γνωρίζω είχαν υποβόσκοντα στοιχεία D/s), σε τί πιστεύεις πως ωφείλονται αυτά τα συναισθήματα στα οποία πολλοί από Εἔμάς αναφέρθηκαν;

    Όσον αφορά τα όσα αναφέρεις στο post # 38, θα επαναλάβω εδώ πως

    1/ Η υποτακτική (σκλάβα) ωφείλει να απαντάει στον Αφέντη της με σαφήνεια σε ότι ερωτηθεί και με όση λεπτομέρεια τις επιτρέπει η γνώση της του θέματος, είτε πρόκειται για κάτι καθημερινό και τετριμένο είτε πρόκειται για τα "σώψυχά" της.
    2/ Είναι θέμα του Αφέντη της το πώς θα χειρισθεί τις πληροφορίες που του παρέχει.
    3/ Όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια.

    Ερώτηση (που ίσως γίνει thread)

    Αναφέρθηκε πολλές φορές "η σκλάβα παραδίδει τον έλεγχο" τι σημαίνει αυτό για τον καθένα από Ε/εμάς;
     
  5. potty65

    potty65 Regular Member

    MasterJp, η συμμετοχή σε αυτό το thread όπως θα είδες, ήταν να βοηθήσω τον Δημήτρη και όχι να τον κατακρίνω. Η σκλάβα όπως λες οφείλει ν' απαντάει στον Αφέντη της, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση απ' ότι φάνηκε, η ίδια η σκλάβα πήρε την πρωτοβουλία γιαυτή την 'επίκληση'. Εννοείται ότι δεν κατακρίνω κανένα, για τις επιλογές του, αν το έκανα δεν θα ήμουν εδώ. Ωστόσο διατηρώ το δικαίωμα να διαφωνώ και να εκφράζω τις αντιθέσεις και τις απορίες μου, όσο και αν ξενίζω μερικούς(ες). Γίνομαι το μαύρο πρόβατο χωρίς να το προκαλώ συνειδητά, και πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαφέρω πάντα και παντού τόσο πολύ από τους άλλους. Σε κάθε περίπτωση οι 'βανίλα' με θεωρούν 'δικό σας', ενώ εσείς με θεωρείται 'βανίλα'. Το ίδιο γινόταν και στα φοιτητικά μου χρόνια που οι αριστεροί με θεωρούσαν δεξιό, και οι δεξιοί αριστερό, το ίδιο γίνεται και σε όλους τους τομείς της ζωής μου.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Δεν σε θεωρώ "κάτι" potty65, όσον αφορά στο δικαίωμά σου να διαφωνείς σίγουρα δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου το αρνηθεί, όμως το ύφος και η γλώσσα που έχει χρησιμοποιηθει στο post #38, εμένα μου θυμίζουν και "κρίνω" και "κατακρίνω", δείχνεις να καταλογίζεις υστεροβουλία στην nora, παραβλέποντας (πιθανά λόγω μή αποδοχής) το γεγονός πως το πρώτο που απαγορεύεται σε μία σκλάβα είναι η προσπάθεια να χειρισθεί τα ίδια της τα συναισθήματα και πίστεψέ με αυτό ακριβώς είναι αυτό που την απελευθερώνει και αυτό ακριβώς είναι αυτό που δημιουργεί την εξάρτηση (everything has a price).
    Κατανοώ μεν την επιθυμία σου να βοηθήσεις τον Dimitris (όπως και τα συναισθήματα και τις αμφιβολίες του) αλλά δεν μπορώ να μην επαναλλάβω πως "όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια" ή για να το πω αλοιώς, "όποιος φοβάται τον λύκο δεν πάει βόλτα στο δάσος"
     
  7. nora

    nora New Member

    Αισθάνομαι την ανάγκη να σας ευχαριστήσω όλους και όλες που ασχοληθήκατε τόσο σοβαρά και διακριτικά με το θέμα μας. Είμαι αμύητη στα θεωρητικά αυτής της τόσο δυνατής σχέσης. Σύντομα, αφού πάρω την έγκριση πρώτα από τον αφέντη μου θα σας ζητήσω να μου εξηγήσετε ορισμένες πτυχές που ενώ τις βιώνω δεν μπορώ ακόμα να τις κατανοήσω πλήρως.
    Και πάλι σας ευχαριστώ
    Φιλικά
    Νόρα (tuaniko)
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Τη δήλωση κάποιου ότι σκοπεύει να αυτοκτονήσει σε περίπτωση χωρισμού την κρίνω καθόλα άχρηστη.

    α) Αν ειπωθεί ενώ δεν επίκειται χωρισμός, είναι πλεοναστική.
    β) Αν ειπωθεί προς αποφυγή χωρισμού, είναι μάταιη καθώς κανείς δεν προτίθεται να διατηρήσει μία σχέση με κύριο κριτήριο το καλό του έτερου, εφόσον τα συμφέροντά τους είναι αντικρουόμενα.
    γ) Αν τελικώς επέλθει ο χωρισμός, και ο σκλάβος αυτοκτονήσει, δεν θα υπάρχει -τεχνικώς- η δυνατότητα επανασύνδεσης.
    δ) Αν τελικώς επέλθει ο χωρισμός, και ο σκλάβος δεν αυτοκτονήσει, κανείς νοήμων δεν θα θέλει να επανασυνδεθεί με έναν τόσο ασόβαρο και ασυνεπή άνθρωπο που εξαγγέλει μία τόσο βαρύνουσας σημασίας ήδη παρμένη υποτιθέμενα απόφαση και εν τέλει δεν την υλοποιεί.

    ΥΓ. Ο σκλάβος παραδίδει τον έλεγχο με σκοπό την ίδια την παράδοση και όχι τον έλεγχο μέσα από τη διαρκή διαπραγμάτευση της παράδοσης. Αν ο σκλάβος ανήκει στον Αφέντη του, με ποιο δικαίωμα (απειλεί ότι) θα αυτοκτονήσει; Αν ο σκλάβος είναι released, με ποια λογική καλεί τον (πρώην) αφέντη του να αναλάβει την (νομική, ηθική, συναισθηματική) ευθύνη για τον τερματισμό της ζωής του, την οποία πλέον αυτός (ο αφέντης) δεν ελέγχεί;
     
  9. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Nora γλυκεια μου σε καμμια περιπτωση μην επικαλεισαι τον θανατο.
    Περα απο καθε στατους, περα απ' ολα η ζωη σου ειναι ενα θαυμα, ενα δωρο και για κανεναν πανω στον κοσμο δεν αξιζει να την θυσιασεις.
    Ειναι εκβιαστικο να λες σε καποιον που αγαπας "ή μαζι σου ή θανατος".
    Σκεψου μονον αυτο, τι αξια εχει το να βρισκεσαι με καποιον αν αυτος ο καποιος ειναι μαζι σου επειδη τον εκβιασες.
    Ναι, μιλαμε για τον Κυριο σου που ουτως η αλλως οφειλεις να σεβεσαι και να εκτιμας.
    Ομως, μην στραγγαλιζεις την αγαπη που νοιωθεις με μια αρρωστημενη αγαπη δινοντας ετσι το δικαιωμα στον αλλον, οποιος και αν ειναι αυτος του να πει, "κανε χωρο να ανασανω".
    Αγαπας τον Κυριο σου πως?????Εκβιαζοντας τον? Φορτωνοντας του ενοχες του στυλ "θα με παρεις στον λαιμο σου"?
    Καποτε σαν ανθρωπος αγαπησα πολυ, χωρισα και ναι, δοκιμασα τον τερματισμο της ζωης μου.
    Ειχα ευτυχως την τυχη να ζησω, ξερεις ομως τι αποκομισα μετα απο 11 χρονια???
    Οτι ηταν μια ανοησια, και οτι τελικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ξεπερνιουνται.
    Αν ο Κυριος σου αποφασισει να σε χωρισει, η ζωη σε καλει να δωσεις μια μαχη, κατι που ολοι μας δινουμε σε καποια στιγμη της ζωης μας.
    Στο χερι σου ειναι να του αποδειξεις πως αξιζες, πως εκανε πολυ καλα που σε εμπιστευτηκε και πως περα απο το στατους σου φευγεις αξιοπρεπως και με το κεφαλι ψηλα σαν κυρια.
    Εχει σημασια ξερεις οι ανθρωποι που ζησαμε μαζι τους σε καποια φαση της ζωης μας να μας θυμουνται με χαμογελο, σαν κατι ομορφο και οχι σαν μια μελανη σελιδα της ζωης τους.
    Φιλικωτατα.
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    αααα καλα ... Μιρελλα πολυ ηρεμα τα λες ....
    σκλαβα ή βανιλα .... αληθεια ή ψευτικη απειλη - εκβιασμος ... ειναι το ΙΔΙΟ και ΑΠΑΡΑΛΑΧΤΟ ....
    και μην σκεφτει κανεις πως μονο οι σκλαβες το λενε και το εννοουνε ....
    σε μενα προσωπικα , ενα τετοιο ξεστομισμα , θα προκαλουσε μια και μονο αντιδραση ... οργη και αγανακτηση που ημουν με εναν τετοιον ανθρωπο , τοσο αναξιο στα δικα μου τα ματια ...
    αν ειχα διλλημα να φυγω ή να καθησω στην σχεση .. κατι τετοιο θα με εκανε να θελω να φυγω ... χτες ...
    το τι μισος θα μου εβγαινε , ουτε που μπορω να το φανταστω ....
    δηλαδη θα μου ζητησει η αλλη να μην περναω εγω καλα .. για να μην αυτοκτονησει εκεινη ;;;;;; .... ΝΑ ΜΗΝ ΣΩΣΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ να το ζησω αυτο !!!
    Αν θυμουνται τα παλαιοτερα μελη .... καποτε το ειχα συζητησει αυτο σαν θεμα (το τελος της σχεσης) :

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=6547

    και οι απαντησεις ηταν σχετικες με τις τωρινες ... χωρις βεβαια απο οτι θυμαμαι να ειχαμε καταληξει καπου (ως συνηθως) ...
     
  11. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    απο το να κανει τα αδυνατα δυνατα ωστε να μεινει εγκυος με σκοπο να μην σε χασει... καλυτερα να παει να φουνταρει απο καμια ταρατσα!!!



    Υ.Γ. Προυποθεση η ταρατσα να ειναι σε πολυκατοικια που εχει πανω απο 6 οροφους...
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Επίκληση θανάτου

    Πώς ακριβώς θα μείνει έγκυος χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του, συνεπώς και την προαπαιτούμενη συμβολή του; Μοναχή της;