Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επίπεδα παράδοσης Ελέγχου και αντίστοιχοι τύποι BDSM σχέσεων

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 7 Απριλίου 2016.

  1. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    @MasterJp : Αναγνωρίζοντας εκ των προτέρων το υπερβολικό του λόγου μου, ως έπεται, αλλά ευελπιστώντας να γίνει κατανοητό το αίτιο της υπερβολής, παρακαλώ να θεωρηθεί η απάντησή σας ως το Κατά Ματθαίον, 16,18 δια τους εν Ελλάδι θεράποντες του bdsm.
     
    Last edited: 8 Απριλίου 2016
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Θα πρόσθετα πως υπάρχουν χιλιάδες χιλιάδων παραδείγματα εκτός συντεταγμένου βδσμικού πλαισίου σε κάθε προσωπικό ή κοινωνικό συσχετισμό και σε κάθε επίπεδο.
    Αυτό που λείπει είναι που δεν τα λέει κάποιο στόμα για να τα ακούει κάποιο αυτί, λείπει ακόμα και σαν υποψία σκέψης ή έστω υπόθεση εργασίας.
     
  3. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Όσον αφορά τη διατύπωση της εν λόγω θέσης,that makes two of us,που λένε και στην Εσπερία.
    Προκειμένου να νερωθεί το κρασί του ρήματος επιβάλλεται,έχει προταθεί κατά καιρούς το ρήμα εμπνέεται.
    Η δε ρίζα της πολιτικής ορθότητας θα πρέπει να αναζητηθεί κάπου ανάμεσα στο wishful thinking και την μη επαφή με την πραγματικότητα της ζωής και των σχέσεων.
     
    Last edited: 8 Απριλίου 2016
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Έτσι όπως μπορώ να το δω εγώ και χωρίς βεβαίως να το έχω κάνει ποτέ, ο υποτακτικός ενός switch μου φαίνεται τελικά υποτακτικός του Κυριάρχου του switch, απλά - πώς να το πω; - διαμεσολαβημένα...
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @margarita_nikolayevna : και όντως έτσι είναι, σε όλες τις περιπτώσεις που έχω συναντήσει το σε ρόλο υ switch ποτέ δεν "αλλάζει" αυτοβούλως αλλά μόνον κατόπιν αδείας, σε κάθε περίπτωση η "κεντρική" εξουσία στο σχήμα παραμένει το "πρωτεύον" Κ.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Η γνώμη μου είναι ότι στην προκειμένη δεν τίθεται θέμα συγκατάθεσης ή μη συγκατάθεσης, ούτε θέμα υπακοής ή μη υπακοής. Υπάρχουν δύο καταστάσεις για το υ, σε αυτήν την περίπτωση όπου οι εντολές και η θέληση του Κ καταγράφονται μέσα του χωρίς το υ να έχει κάνει οτιδήποτε γι αυτό και εκτελούνται ασυναίσθητα. Οι καταστάσεις είναι: 1. "είμαι εκεί" και είμαι το υ[Κ] και -1. "δεν είμαι εκεί" και άρα υποχρεούμαι να ενεργήσω αυτόβουλα, πιθανά σε πλαίσιο και με τρόπους που μου έχουν τεθεί από το Κ.

    Θα είναι εκεί το υ επειδή δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά και αυτό δεν είναι επειδή το σκέφτηκε και το αποφάσισε ότι δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά, ούτε επειδή θέλει να απολαύσει σεξουαλικά είναι επειδή δεν υπάρχει για αυτό τίποτα άλλο από το να είναι εκεί. Αν αυτό είναι σεξουαλικότητα, πάντα, για όλους, δεν ξέρω.

    Λείπει η σπονδυλική στήλη, δηλαδή. Τότε τι υπάρχει; Δεδομένα σκόρπια που επιβεβαιώνουν την ματιά του υποψιασμένου παρατηρητή πως "BDSM υπάρχει και στα ζώα ακόμα;" Και τί την θέλει αυτήν την επιβεβαίωση ο υποψιασμένος παρατηρητής; Έχοντας ζήσει τέτοιες καταστάσεις, διαφωνώ για το ότι τα εκτός BDSM πλαισίου είναι και αυτά BDSM και ο λόγος είναι ότι με τα δικά μου εκτός πλαισίου δεν είχα ευχαριστηθεί αλλά αντίθετα μου δημιουργούσαν αδιευκρίνιστης φύσης προσδοκίες που διαψεύδονταν συστηματικά και κυρίως επειδή με ταλάνισε για χρόνια η έγνοια αν ήταν επινοημένα από μένα και τελικά διαπίστωσα ότι ήταν. Μιλώ συγκεκριμένα για τον έλεγχο, που είναι και το θέμα του νήματος. Αλλιώς, ένα χαστούκι δεν μπορεί να είναι επινοημένο, πως το χαστούκι ήταν BDSM όμως μπορεί να είναι μεθερμηνεία για δεκάδες λόγους.
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Δεν λέω πως τα εκτός πλαισίου είναι και αυτά βουδουσουμιάρικα... Κάθε άλλο!
    Λέω πως εξ αιτίας πως δεν κατονομάζονται και δεν νοηματοδοτούνται ως πρακτική, παράγουν πρόβλημα.
    Το τι πρόβλημα, εκφεύγει του παρόντος...
    Πάντως είναι ποοοοοολύ χοντρό πρόβλημα, ίσως το πιο χοντρό απ' όλα τα προβλήματα...
     
    Last edited: 9 Απριλίου 2016
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @gaby : το "εκτελούνται ασυναίσθητα" διαφέρει νοηματικά από το "είναι σα να το θέλει το ίδιο και το εκτελεί" ανάλογα τον παρατηρητή.

    "εκεί" = ?

    σε αυτή την περίπτωση πως προκύπτει το υπογραμμισμένο τμήμα στην αρχική σας ερώτηση;
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Στο πεδίο ελέγχου

    Προκύπτει από την κατάφαση στο δεύτερο μέρος της ερώτησης. Νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοείτε  
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ευχαριστώ για την απάντηση  
    Να κάνω και άλλη μια ερώτηση; (Μη βρω πρόθυμο άνθρωπο...  )
    Το "πρωτεύον" Κ δίνει άδεια τελικά ή εντολή;
    Και τη δίνει αφού διαγνώσει την επιθυμία στο switch;
    Να είμαι ειλικρινής δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ τον εαυτό μου να πηγαίνω στον Κύριο μου και να του λέω "θέλω να κυριαρχήσω τον/την...", δεν μπορώ να έλθω σε αυτή τη θέση. Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το εξηγήσω αλλά σαν ακόμη και αν είχα υπόνοια μιας τέτοιας επιθυμίας να ακυρώνεται παρουσία του Κ στη ζωή μου.
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @margarita_nikolayevna : και τα δυο μπορεί να συμβούν, μπορεί ν' αποτελεί επιβράβευση, εντολή "υποκατάστασης" του πρωτεύοντος Κ (το ίδιο μπορεί να συμβεί και στην περίπτωση πρωτεύοντος υ αντί switch) σε περίπτωση ανάληψης δεύτερου υ, ακόμη και απλά προς τέρψη και διασκέδαση του πρωτεύοντος Κ. Το έχω δει να συμβαίνει ακόμη και για εκπαιδευτικούς σκοπούς, όταν το πρωτεύων Κ διαγνώσει κυριαρχικές τάσεις στο υ του τις οποίες για κάποιο λόγο αποφασίζει να εξελίξει "μετατρέποντας" το ο ίδιος σε switch.

    Η αντίδραση που αναφέρετε είναι εξηγήσιμη και έχει να κάνει με τα συναισθήματα που δημιουργεί η αφαίρεση του ελέγχου.
     
  12. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Μπορεί ένα υ όντως να "μετατραπεί" σε switch ή θα εκτελέσει ουσιαστικά άρτια μία "παράσταση"?
    Κι αν μπορεί, πως δομείται μέσα στον εγκέφαλό του αυτό? Σαν partition?