Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιβολή Ελέγχου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος de7, στις 12 Φεβρουαρίου 2017.

  1. de7

    de7 s

    Με αφορμή μια πρόσφατη ερώτηση που διετύπωσα, αποφάσισα να ανοίξω το συγκεκριμένο νήμα γύρω από τις εξής σκέψεις:

    ***προκαταβολικά να αναφέρω ότι το νήμα αφορά σε σχέσεις D/s - M/s όπου το υ/σ δεν έχει κανένα όριο, καμία κόκκινη γραμμή***

    ξεκινώντας από την προσωπική εμπειρία στις σχέσεις ανταλλαγής ελέγχου είχα πάντα την αίσθηση ότι το υ/σ είναι αυτό το οποίο (οφείλει και) θα κάνει την πρώτη κίνηση ως προς Το Κ/Α Άτομο εκφράζοντας τη διαθεσιμότητά του να παραδώσει τον έλεγχο. Κατόπιν, Το Κ/Α Άτομο Είναι Αυτό Το Οποίο θα Επιλέξει αν Θέλει να Αναλάβει το υ/σ ή όχι. Άπαξ και το Αναλάβει και ξεκινήσει το D/s - M/s αισθάνομαι ότι ουσιαστικά το υ/σ εκφράζοντας έμπρακτα την αρχική του διάθεση να υποταχθεί σε Αυτόν/ή πλέον ακολουθεί όλα αυτά που Ορίζει Ο/Η Κ/Α.

    έχοντας διαβάσει σε δημόσιες αλλά και σε προσωπικές συζητήσεις την άποψη ότι ο έλεγχος στις D/s και κυρίως στις M/s σχέσεις επιβάλλεται, προβληματίστηκα σε σχέση με το πώς αυτό έρχεται να συμβαδίσει με αυτά που διατυπώνω στην προηγούμενη παράγραφο.

    Αρκεί, λοιπόν, να ακολουθεί το υ/σ ή είναι απαραίτητο To K/A Άτομο να Επιβάλλει τον έλεγχο;

    Τι είναι / τι σημαίνει αυτή η επιβολή του ελέγχου;

    Υπάρχει κάποια κομβική στιγμή που συμβαίνει κάτι τέτοιο;

    Μπορεί να συνιστά η επιβολή του ελέγχου ένδειξη ή απόδειξη για κάτι που αφορά στην Κυριαρχία ή στην Κυριαρχικότητα;

    Προς Κ/Α, υ/σ (αν Ε/επιθυμείτε να Α/απαντήσετε, φυσικά): το Έ/έχετε Β/βιώσει; Τι συναισθήματα Σ/σας προκάλεσε, τι αποτέλεσμα είχε στη σχέση;

    ευχαριστώ

    *αν υπάρχει παρόμοιο νήμα παρακαλώ τη διαχείριση να σβήσει το παρόν
     
  2. goodevil

    goodevil arcade Premium Member

    Το πρωτο που πρεπει να υπαρχει ειναι επιβολη Κυριαρχιας δεν αρκει μονο η παραδοση...αν δεν υπαρχει αυτο μιλαμε μετα για υποβολη
    ελεγχου κατι που αγγιζει τα ορια της κοροιδιας.
    αυτο μια πρωτη παρατηρηση στο ενδιαφερον νημα που ανοιξες.
     
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Για να είμαι σίγουρη πως έχω καταλάβει την ουσία, ρωτας αν

    Η επιθυμία του Κ να έχει το υ, αρκεί ή αν υπάρχουν άλλες ενδείξεις και τρόποι με τους οποίους γίνεται η επιβολή του ελέγχου?
    Το θέμα είναι η λέξη επιβολή? Αν δηλαδή είναι κυριολεκτική στέγνη, που δείχνει οτι το Κ πρέπει να κάνει κάτι, να επιβάλλεται, με τρόπο-ους, τους οποίους ζητάς να μάθεις?
    Η αν η επιβολή είναι με εισαγωγικά, μια γενικότερη πιο ρευστή έννοια, στην οποία η επιθυμία και μόνο του Κ να μπει σε διαδικασία να ζητά απο το υ αυτό, πράγματα, είναι αρκετά καλό δείγμα επιβολής ελέγχου?

    Και στις δύο περιπτώσεις, η απάντηση μου είναι πως δεν τα πάω καλά με τα θεωρητικά   και θα απαντήσω με βαση το τι κατάλαβα και αν είμαι εκτός ή ο,τι, μου λες φυσικά  

    Στην πράξη λοιπόν θα απαντήσω πως, αν το υ δεν νοιώθει τον γενικότερο έλεγχο την γενικότερη επιβολή ή "επιβολή" ελέγχου και κυριαρχίας μέσα του, και μέσα απο την σχέση του με το Κ του, δεν ξέρω αν έχει νόημα, είτε βάλουμε εισαγωγικά είτε όχι, είτε το Κ κανει κάτι ( που κανένα υ δεν θα μάθει ποτέ χαχα) είτε το Κ απλά θέλει, επικοινωνεί και το υ κάνει.

    Η ματζικ τομή προκύπτει από την συνεχή, καλή επικοινωνία της ίδιας της δυναμικής του ζευγαριού.
    Θέλει, οκ.., θέλει το συγκεκριμένο υ να κάνει, το υ κάνει, καλώς, συνεχίζει να θέλει το Κ το συγκεκριμένο υ να του το κάνει, το υ ξανακάνει, ξανά, υ δυσκολεύεται, δεν το παρατάει, ξανά, επιτυχία, μετά θέλει κάτι άλλο το Κ, το υ μέσα του δεν θέλει, το Κ συνεχίζει να "ζητά", το υ κάνει   , μετά απο εκεί που το Κ ήθελε να ελέγχει πέντε τομείς τώρα θέλει δέκα ( αυξήθηκε η επιθυμία του Κ μέλους να θέλει, να ζητά να ορίζει) το υ αφήνεται και ελέγχεται πλέον και εκεί (άσχετα αν είχε η δεν ειχε όρια εξ αρχής στην θεωρία)

    Δεν είναι αυτό επιβολή ελέγχου? Το να αναλύσουμε αυτό επι μέρους, πραγματικά θεωρώ οτι δεν έχει νόημα καθώς ανάλογα το τι ζητείται, την φάση, την διαχείριση, τις αναγκες της περίστασης κάθε φορά, θα κάνουμε 182992 σενάρια τρόπων επιβολής , και στα σενάρια και αν δεν είμαι καλή!

    Πάντως, εγώ έτσι νοιώθω την Κυριαρχία η την επιβολή η "επιβολή" αυτής, με το να ρολλαρει, σε κάθε φάση, με κάθε γεγονός με ο,τι δυσκολία να ρολλαρει με τον καθένα να είναι στην θέση του και να την τιμά. Πως γίνεται αυτό, ακριβώς ακριβώς ουτε εμείς ξέρουμε   *°* ματζικ *°* ή μπορεί να ξέρει το Αφεντικο και να μην λέει!

    Έχει σημασία?
     
  4. de7

    de7 s

    @goodevil ευχαριστώ για την απάντηση και για τα καλά λόγια σχετικά με το νήμα. Αν δεν είναι κόπος θα θέλατε να αναλύσετε λίγο παραπάνω τους όρους "επιβολή Κυριαρχίας" και "υποβολή ελέγχου", τουλάχιστον όπως εσείς τους αντιλαμβάνεστε; Το δεύτερο ψυχανεμίζομαι ότι το ψιλοκαταλαβαίνω, πχ όταν το υ/σ από μόνο του "ζει" το D/s - M/s χωρίς επί της ουσίας να ακολουθεί αλλά περισσότερο να αυθυποβάλλεται;
     
  5. goodevil

    goodevil arcade Premium Member

    Αυτο που λεω ειναι οτι η υπο μπορει να παραδωσει τον ελεγχο αλλα ο Κ να μην τον διαχειριστει σωστα
    ολα πιστευω οτι ειναι μια αντανακλση δινω παιρνω υποταγη Κυριαρχια
    αν δεν υπαρχει απο πλευρας Κ η απολυτη αποδειξη ισχυος στα ματια κ στο μυαλο της υπο του απλα δε μπορει να υπαρχει
    επιβολη ελεγχου αλλα μονο υποβολη δλδ ο Κ ενεργει εμμεσα κ οχι αμμεσα για να παρει αυτο που θελει.

    ενα απλο παραδειγμα μια απλη διαταγη αν υποθεσουμε οτι ζουν μακρια για καποιο διαστημα κ Αυτος τη διαταζει να του λεει καθε πρωι
    τι φορεσαι
    αυτη εκτελει λεει εβαλα αυτο κ αυτο πιο πολυ απο υποχρεωση για να διατηρησει τη σχεση κ τη θεση της
    κ αλλο να σκεφτει απο πριν τι θα βαλω τι θα Τον ευχαριστουσε πως θα γουσταρε σημερα να ντυθω αραγε

    πολυ απλοικο το παραδειγμα αλλα ελπιζω να εγινα καπως κατανοητος
    οπως κ να χει θα επανελθω
    κ καλη συνεχεια στο νημα.
     
    Last edited: 12 Φεβρουαρίου 2017
  6. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Πολύ λαικ
     
  7. de7

    de7 s

    @kinsha no onna ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που ρωτώ σχετίζεται πρώτα από όλα με το τι σημαίνει "επιβολή του ελέγχου".

    έχω την αίσθηση ότι μάλλον διαχωρίζεται από την "άσκηση του ελέγχου", κάτι που μοιάζει να είναι π.χ. αυτό που διατυπώνεις εδώ (αντί για τον όρο "επιβολή του ελέγχου" που χρησιμοποιείς): "Η επιθυμία του Κ να έχει το υ, αρκεί ή αν υπάρχουν άλλες ενδείξεις και τρόποι με τους οποίους γίνεται η επιβολή του ελέγχου?". Και αναρωτιέμαι, λοιπόν, τι είναι αυτό που διαχωρίζει (αν υφίσταται κάτι τέτοιο) τις δύο έννοιες. Και αυτό στην πράξη, όχι θεωρητικά ή γλωσσολογικά. Επίσης, η ερώτηση δεν έχει να κάνει με το αν το υ/σ νοιώθει τον έλεγχο ή όχι.

    Με βάση τα παραπάνω νομίζω ότι αυτό που ρωτώ είναι ίσως πιο κοντά σε αυτό που γράφεις: "...δείχνει οτι το Κ πρέπει να κάνει κάτι, να επιβάλλεται, με τρόπο-ους, τους οποίους ζητάς να μάθεις". Δεν ξέρω αν Το Κ Άτομο πρέπει να Κάνει κάτι, έχω την αίσθηση ότι τίποτα δεν Οφείλει να Κάνει, όπως επίσης δεν ξέρω αν η πράξη της "επιβολής του ελέγχου" είναι παρατεταμένη ή στιγμιαία.

    Όλο το άλλο που περιγράφεις, προσωπικά αισθάνομαι ότι έχει να κάνει με όλα αυτά που μπορεί να υπάρχουν σε μια σχέση ανταλλαγής ελέγχου που εξελίσσεται στον χρόνο, οπότε πάλι με την "άσκηση ελέγχου".

    ή ...μπορεί απλά να διατυπώνεις κάτι που εγώ δεν το αντιλαμβάνομαι ακόμη. food for thought, ευχαριστώ
     
  8. de7

    de7 s

    @goodevil ευχαριστώ για την απάντηση, πολύ σαφής και πολύ κοντά σε αυτά που έγραψε και η @kinsha no onna.

    επιφυλάσσομαι περιμένοντας και άλλες τοποθετήσεις
     
  9. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Και άνοιξες ένα νήμα ωραίο   Είναι πολυσύνθετες οι ερωτήσεις τόσα Κ , άλλες τόσες απαντήσεις. Η δική μου είναι:

    -> Αρκεί, λοιπόν, να ακολουθεί το υ/σ ή είναι απαραίτητο To K/A Άτομο να Επιβάλλει τον έλεγχο;

    Αρχικά έχουμε ενα υ που για τον α-β λόγο με ενδιαφέρει (και το ενδιαφέρω). Προφανώς και κάτι έχω δει σε αυτό το υ ή έφαγα πετριά στο κεφάλι, ένα από τα δυο  

    Οπως κάθε Κ, έτσι και εγώ εχω ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής, ενα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης, ένα δικό μου πρότυπο που ακολουθώ, που συνθέθηκε από ότι καλό και χρήσιμο έχω δει γύρω μου, τις φαντασιώσεις μου που ξέρουν μόνο: εγώ-το μαξιλάρι μου- το φόρουμ και το γιουπόρν  , τις προσδοκίες μου, και την καύλα μου που είναι συνήθως να βγάζω από την μύγα ξύγκι   Τι είναι καλό και τι είναι κακό σε αυτό τον κόσμο, τα έχω ταξινομήσει με το δικό σκέφτεσθαι. Και λογικά επιθυμώ να εφαρμόσω το σύστημα μου, στο σχετίζεσθαι με αυτό το υ.

    Εαν λοιπόν το υ που με ενδιαφέρει και με έπεισε, ταυτίζεται με τις απόψεις μου και τις πρακτικές μου φυσιολογικά τότε γρήγορα θα έρθει το 90 % - 10 % (ακολουθεί-υποχρεώνεται).
    Εαν όμως το υ που με ενδιαφέρει, δεν ταυτίζεται με τις απόψεις μου φυσιολογικά, που για μένα είναι το χιλιοπαιγμένο έργο  , πάμε στο (10%-90%), το οποίο μέσω του νόμιμου (πλέον) συγκρουσιακού χαρακτήρα του βδσμ, στόχος είναι να γίνει (90% -10%). Και λέω (90% -10%) και όχι (100% -0%) γιατί η επιβολή στο υπόλοιπο 10%, είναι αρκετά διασκεδαστική  , και όταν δεν υπάρχει επινοείται με τους πιο σκηνοθετικούς τρόπους που μπορείς να φανταστείς. Ειναι τέχνη  

    -> Τι είναι / τι σημαίνει αυτή η επιβολή του ελέγχου;
    Οπως προανέγραψα  , η επιβολή ελέγχου είναι η πρόσπαθεια και η μέθοδος ενός Κ να έρθει κοντά σε περίπτωση αποψιολογικής-τροποζωιστικής-καυλωτικής, μεγάλης πραγματικής απόστασης με το υ.
    Ειναι η προσπάθεια... να έρθει το βουνό στο Μωάμεθ  
    Σημαίνει - είσαι ξεχωριστική- και ενδιαφέρομαι για σένα.
    Ειναι μια πράξη εναλλακτικής.. αγάπης  

    Και οχι μόνο η επιβολή στον έλεγχο, αλλά η πίεση στην προσφορά γενικότερα.

    -> Υπάρχει κάποια κομβική στιγμή που συμβαίνει κάτι τέτοιο;
    Ασφαλώς και υπάρχει και αφορά ολόκληρη την καθημερινότητα. Από τον επιθυμητό τρόπο ομιλίας, την συμπεριφορά σε τρίτους, μέχρι τις ερωτικές απολαύσεις, μέχρι μέχρι μέχρι...

    -> Μπορεί να συνιστά η επιβολή του ελέγχου ένδειξη ή απόδειξη για κάτι που αφορά στην Κυριαρχία ή στην Κυριαρχικότητα;
    Σαφώς, όταν υπάρχει το φίλιν μεταξύ των δυο, αλλά οι διαφορές στα άλλα (τρόπος ζωής) είναι χάος. Πως ήταν η αρχόντισσα και ο αλήτης, κάτι τέτοιο , με την διαφορά ότι το χάπι έντ δεν ειναι (50%-50%). Το χάπι έντ είναι η ασυμμετρία.

    -> Προς Κ/Α, υ/σ (αν Ε/επιθυμείτε να Α/απαντήσετε, φυσικά): το Έ/έχετε Β/βιώσει; Τι συναισθήματα Σ/σας προκάλεσε, τι αποτέλεσμα είχε στη σχέση;
    Το βιώνω μονίμως και διαρκώς. Με τα τρίτα πρόσωπα, καθημερινά στην εργασία, στην βόλτα, δεν με ενοχλεί καθόλου πια, με το υ όμως .... όλα ειναι αλλιώς.
     
    Last edited: 12 Φεβρουαρίου 2017
  10. lexy

    lexy .ti.va.

    @de7
    η δική μου η αίσθηση είναι πως το "πλησίασμα" δεν είναι αποκλειστικότγτα των υ. Συμβαίνει με την ίδια συχνότητα και από τις δύο πλευρές. Επίσης, νοιώθω πως το υ πλησιάζει πρωτίστως διερευνητικά, πιθανόν να εκδηλώσει διαθεσιμότητα μα όχι έτοιμο για παράδοση ελέγχου αν προηγουμένως δεν διαπραγματευτεί.

    Σε ό,τι αφορά στο ερώτημά σου περί "επιβολής ελέγχου" αν και το διάβασα πολλές φορές -είναι προφανές πως δεν διαθέτω την ευφυΐα του μπάμπλι   - δεν το καταλαβαίνω . Στο δικό μου μυαλό(; ) οι έννοιες Κυριαρχία και Έλεγχος είναι συνυφασμένες - η μία προϋποθέτει την άλλη. Δεν ξέρω να τα διαχωρίσω. Θεωρώ πως ο έλεγχος δεν επιβάλλεται, έίναι απλώς συνέπεια της Κυριαρχίας.

    θα το σκεφτώ ξανά, πάντως.
     
  11. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Δεν το καταλαβαίνεις, γιατί δεν έχεις σχετιστεί ακόμη με μπράτ  
    Το μπράτ, αν δεν το ελέγχεις μόνιμα, θα σε κατουρά στην πλάτη, και θα σου λέει ότι βρέχει μέχρι την Δευτέρα Παρουσία  , μέχρι να το κάνεις.

    Τα υ δεν είναι έτσι  

    Φαντάσου το σαν την διαφήμιση του νές καφέ φραπέ.
    Κουνάς (έλεγχος) και απολαμβάνεις (Κυριαρχία)  

    Αν είναι όμως μόνο να κουνάς να κουνάς να κουνάς .... στο τέλος φραπέ δεν θα πιείς ποτέ  
    Θα πιείς αφρό μόνο.
     
    Last edited: 12 Φεβρουαρίου 2017
  12. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Η απαντηση του @bumblebee ηταν τοσο ομορφα διατυπωμενη (για το δικο μου εγκεφαλικο μηκος κυματος) που πραγματικα εγραψε οσα θα σκεφτομουν.

    Και ως brat bottom να πω οτι ακριβως αυτο γενικως ψαχνω κ αποζητω σε καποιον ωστε να ξερω οτι ενδιαφερεται για μενα. Τη δικη του προσπαθεια για επιβολη που στα δικα μου ματια συνεπαγεται το δικο του ενδιαφερον.  

    Οσο κ αν εχω τη διαθεση να ακολουθησω θελω να νιωσω οτι ο αλλος θα κανει την προσπαθεια για επιβολη, με δημιουργικοτητα, μαεστρια, κρινοντας κ αξιολογωντας καθε φορα τις καταστασεις... αλλιως το νιωθω μονομερες.
    Βεβαια μιλαω ως brat, ισως καποι@ ξεκαθαρα υπο να χαιρεται απλα παραδιδοντας και αποδιδοντας.... αλλα ειλικρινα, δε θελει να νιωσει οτι κ @ αλλ@(ς) προσπαθει κ βαζει το λιθαρακι μεσα σε αυτη τη σχεση;