Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιβολή Ελέγχου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος de7, στις 12 Φεβρουαρίου 2017.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Θα συμφωνήσω ότι ο Ψ χώρος έχει πλείστες προκαταλήψεις και στερεότυπα αναφορικά με την σεξουαλικότητα. Η ψυχοδυναμική προσέγγιση βοηθάει σε αυτά τα στεγανά. Υπάρχουν ορισμένες εξαιρέσεις αλλά πρέπει να τις ψάξεις με μικροσκόπιο και με ατέρμονη υπομονή προτού αρχίσεις το σιχτίρισμα.

    Φρονώ, εντούτοις, ότι το ζήτημα της σεξουαλικότητας είναι μία πολύ προσωπική υπόθεση και διερεύνιση. Οι παρεμβολές περισσότερο μπερδεύουν.
    Όσο για την "ερωτική ψυχοθεραπεία", εκτιμώ ότι ο όρος τέθηκε καταχρηστικά και μεταφορικά. Συμφωνώ, εν μέρει, ότι μέσα από την όσμωση με τον ερωτικό σύντροφο ανακαλύπτεις ή ξεπερνάς όρια αλλά η βάση είναι συνετό να έχει χτιστεί προτού γίνει σύναψη σχέσης καθότι οι σχέσεις δεν πρέπει να λογίζονται ως πειραματικες καταστάσεις ή πατερίτσες διότι τότε ταλαιπωρούνται αμφότεροι.
     
  2. v1979

    v1979 Regular Member

    καλημερα! καθε υγιης σεξουαλικη ή ερωτικη σχεση θεραπευει την ψυχη, ποσο μαλλον μια σαδομαζοχιστικη ή Κ/υ σχεση η οποια φερει πανω της το προνομιο του οτι αμφοτερα τα μερη μεσα απο την δυνατοτητα εκφρασης του ολου τους ακουμπανε στο ασφαλες τραπεζι του βδσμ που οι ιδιοι εχουν χτισει ολα τα κοματια τους απενοχοποιημενα και με ειλικρινια. προφανως και με αυτη τη μικρη τοποθετηση δεν εισερχομαι στα μονοπατια της επιστημονικης ψυχοθεραπειας για τα οποια υπαρχουν αλλοι πλεον καταλληλοι να μιλησουν και να μας εκθεσουν τη χρηση ή μη του βδσμ σε αυτη
     
  3. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Τι εννοείτε λέγοντας θέματα σεξουαλικοτητας;
     
  4. rea..

    rea.. Contributor

    Αν δεν υπάρχει επιβολή, από που θα δημιουργηθεί η υποταγή μου?
    Η επιβολή είναι η δύναμη που θα εισβάλει και θα ξυπνήσει μέσα μου όλες τις αντιστάσεις που πρέπει να αντιμετωπίσω για να επικρατήσει τελικά η υποταγή μου..άρα η επιβολή είναι εκείνη που θα προκαλέσει τις υπερβάσεις.
    Η επιβολή είναι εκείνη που θα σε αναγκάσει να πετάξεις τα περιττά που σε εμποδίζουν να νιώσεις καθαρά την ανάγκη της υποταγής.
    Η επιβολή είναι εκείνη που σου θυμίζει συνέχεια ότι αυτό είναι επιλογή σου.. δεν παρασύρεσαι.
    Η επιβολή στοχεύει στους περιορισμούς μου, γιατί η πραγματική μου υπακοή βρίσκεται πέρα από αυτούς.
    Η επιβολή στοχεύει στους περιορισμούς μου, γιατί η πραγματική μου ελευθερία βρίσκεται πέρα από αυτούς
    Η επιβολή στοχεύει στους περιορισμούς μου, γιατί η πραγματική μου δύναμη βρίσκεται πέρα από αυτούς
    Η επιβολή στοχεύει στους περιορισμούς μου, γιατί η πραγματική μου καύλα βρίσκεται πέρα από αυτούς
    Η επιβολή μου δείχνει ότι οι περιορισμοί μου δεν είναι τα όρια μου.Τα όρια μου δεν τα ξέρω ακόμα.
    ...οπότε ναι, τουλάχιστον σε εμένα η Κυριαρχία είναι η επιβολή μιας δύναμης πάνω μου, έχει απίστευτες δυσκολίες μεν ..αλλά... πως αλλιώς θα μπορούσε να ήταν..πως αλλιώς θα είχε νόημα, πως αλλιώς θα είχε ποιότητα και πως θα είχε βάθος πως θα είχε αλήθεια όλο αυτό...
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Πολύ αλέγκρο μόλτο βλέπω και θα χαλάσουν τα όργανα...
    Θα κρεμάσουν τα ελατήρια, θα τσακωθούν με την ιδιοσυχνότητα και το όριο θραύσης τους οι χορδές, θα γεμίσουν σάλια τα επιστόμια, θα σπάσουνε μπαγκέτες και κοπάνια...
    Θα καούνε ακροδάχτυλα, θα ξεραθούνε λαιμά, θα πιαστούνε σβέρκια, θα ιδρώσουν πουκάμισα, θα τσιτώσουν πήχεις και μετακάρπια...
    Τι να σού κάνει μια καρδιά σαν καίγεται ο σύμπας..?
    Θέλω να πω πως η προσωπική μας αντίληψη καλά κάνει και κρατά γερά, αλλά η τοτεμοποίηση του modus δεν φελάει...
    Ό,τι γίνεται μεταξύ δυο, γίνεται γιατί μπορεί να καταλήγει να λειτουργεί ανεπαισθήτως, όχι εξ αφορμής δηλώσεων σε Μακρονησιώτικα μοτίβα έργω τε και λόγω...
    Το λόγω αρκεί... (γι' αυτό και συνήθως αποφεύγεται εν τη ουσία εις την βάσανον, παραμένον εις τυπικότητας τελετουργικού ύφους)...
    Η συμμετοχή του έργω συνεισφέρει... (ως πλέον απτόν και εύληπτον ως κώδικας και μήνυμα)...

    Το μέτρον είναι που μετράει... Του αποτελέσματος, εννοείται...
    Που μπορεί και εκφράζεται σαν αεράκι...
    Μέτρον απάντων άνθρωπος, λέγαν οι παλιοί...

    Αν παρενόησα κάτι ή δεν αντελήφθην, να με σχωρνάτε, που δεν θα απαντήσω επ' αυτών..!
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Πολύ βάσανο για την "επιβολή", η οποία όμως δεν σημαίνει και τίποτε στην περίπτωση.
    Ο έλεγχος, είναι που φέρνει αποτέλεσμα κι όχι κάποια επιβολή του.
    Ο Κυριαρχικός ελέγχει ή δεν ελέγχει. Δεν χρειάζεται να επιβάλει κανένα έλεγχο.

    Παίρνοντας τα δικά σας παραδείγματα, μια και είναι τα ουσιαστικότερα από όσα αναφέρθηκαν και αντικαθιστώντας την λέξη "επιβολή" με την σωστή λέξη "έλεγχος" τότε ξαφνικά φανερώνεται η αλήθεια και η ουσία του πράγματος.

    Έχουμε λοιπόν:
    Ο έλεγχος είναι εκείνος, που θα σε αναγκάσει να πετάξεις τα περιττά που σε εμποδίζουν να νιώσεις καθαρά την ανάγκη της υποταγής.
    Ο έλεγχος είναι εκείνος, που σου θυμίζει συνέχεια ότι αυτό είναι επιλογή σου.. δεν παρασύρεσαι.
    Ο έλεγχος στοχεύει στους περιορισμούς μου, γιατί η πραγματική μου υπακοή βρίσκεται πέρα από αυτούς.
    Ο έλεγχος στοχεύει στους περιορισμούς μου, γιατί η πραγματική μου ελευθερία βρίσκεται πέρα από αυτούς
    Ο έλεγχος στοχεύει στους περιορισμούς μου, γιατί η πραγματική μου δύναμη βρίσκεται πέρα από αυτούς
    Ο έλεγχος στοχεύει στους περιορισμούς μου, γιατί η πραγματική μου καύλα βρίσκεται πέρα από αυτούς
    Ο έλεγχος μου δείχνει ότι οι περιορισμοί μου δεν είναι τα όρια μου.Τα όρια μου δεν τα ξέρω ακόμα.

    Η "επιβολή" είναι στην παρούσα περίπτωση κάτι σαν το άσπρο άλογο του πριγκιπόπουλου, που αναμένεται με αγωνία.
     
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Εξαρτάται. Είναι θέμα αντιλήψεων και θέμα αισθητικής, του Κυρίαρχου μέλους κυρίως αλλά σε κάποιο βαθμό και του υποτακτικού (λόγω συμβατότητας).

    Για το υποτακτικό μέλος: ΤΙΝΑ (there is no alternative) δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά από το να δεχτεί την παρέμβαση του Κυρίαρχου οπουδήποτε αυτός κρίνει και επιθυμεί. Γιατί δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά;
    Στο D/s επειδή το υποτακτικό μέλος θα νιώσει πολύ άσκημα και πολύ μόνο του αν κάνει διαφορετικά, θα είναι σα να ξεφεύγει από το πλαίσιο σχέσης.
    Στο M/s επειδή θα έχει αποτύχει να ευχαριστήσει τον Αφέντη.

    Γίνεται κομβική η στιγμή επειδή συνέβη κάτι τέτοιο. Η πρώτη επιβολή ελέγχου δεν μπορεί παρά να είναι δοκιμαστική. Είναι και μια μορφή πρότασης. Το Κυρίαρχο μέλος προχωράει, ενεργεί για να πάρει τον έλεγχο και για μια στιγμή ο έλεγχος είναι στα χέρια του υποτακτικού, αμέσως μετά παραδίδεται. Επιβολή μεν, επειδή το υποτακτικό μέλος δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά, αλλιώς δεν θα υπήρχε βάση εκκίνησης της σχέσης, αλλά και αποδοχή της επιβολής, μια μορφή κατ' αρχήν παράδοσης.

    Τόσο η επιβολή του ελέγχου όσο και η παράδοση είναι καταστάσεις σε μεγάλο βαθμό ιδεατές και για τον λόγο αυτό εύθραυστες, μπορεί να καταρρεύσουν εύκολα, από τη στιγμή που ο ένας από τους δύο θα αμφισβητήσει αυτό που έζησαν και οι δύο, με τον τρόπο τους. Γι αυτό θα απέφευγα να θεωρήσω την επιβολή του ελέγχου ένδειξη ή απόδειξη Κυριαρχίας αλλά και την παράδοση του ελέγχου ένδειξη ή απόδειξη υποταγής. Από την άλλη, ένα τόσο δα στοιχείο είναι, αλλά θα ήμουν πολύ επιφυλακτική στο να κτίσω πάνω σε αυτό. Επειδή ο έτερος μπορεί να αποσυρθεί ανά πάσα στιγμή.

    Το έχω ζήσει, πάντα, στις σχέσεις που έχω κάνει και τα συναισθήματα που προκάλεσε ήταν πολλά και πολύ ιδιαίτερα, ήταν η πρώτη αλλά και επόμενες φορές που μπήκα σε submode, ήταν εκρηκτική διέγερση σώματος, ψυχής και νου, απλή ηδονή, έξαψη, ένταση, προσδοκία, ήταν η ιδιαίτερη ηδονή της υποχρεωτικής πειθαρχίας, απίστευτη διέγερση και άλλα συναισθήματα καθώς επέστρεφα από το σημείο κορύφωσης όπως τρωτότητα, στέρηση, αδιαφορία για το περιβάλλον, έχω νιώσει σαν μαριονέτα που βρέθηκε χωρίς κανέναν να κρατάει τα κορδόνια, σαν περίγραμμα κυττάρου αδειανό, θλίψη, πλήξη, ενοχή, προσδοκία.

    Ποτέ δεν μπορεί να αρκεί η επιθυμία του Κυρίαρχου να έχει τον υποτακτικό. Κάτι πρέπει να κάνει και ο Κυρίαρχος, αλλιώς δεν γίνεται. Αν αυτό που κάνει είναι ανεπαίσθητο ιδίως στον υποτακτικό, αυτό είναι άλλο θέμα  

    Οι πράξεις έχουν συγκεκριμένες χρονικές συντεταγμένες, τα αποτελέσματά τους είναι παρατεταμένα, τα βιώματα που έφεραν οι πράξεις απλώνονται στον χρόνο. Κυρίαρχο που δεν κάνει τίποτα και όλα του βγαίνουν δεν μπορώ να φανταστώ, ίσως να παραγίνομαι καρτεσιανή, δεν ξέρω  

    Υπάρχει μια διαφορά μεταξύ D/s και M/s, σε σχέση M/s που μετράει χρόνια μπορεί ο έλεγχος να μην επιβάλλεται διόλου αλλά να υπάρχει η απαίτηση από τον σκλάβο να γνωρίζει τι επιθυμεί ο Αφέντης και τι πρέπει ο ίδιος να κάνει για να ικανοποιήσει την επιθυμία του, όμως να μην του επιβάλλεται τίποτα αλλά να υποτάσσεται με την ελεύθερη βούλησή του.
     
  8. de7

    de7 s

    @gaby_m: ευχαριστώ πολύ. Μια από τις αναρτήσεις που *μου* "μιλά" άμεσα, ξεκαθαρίζει προσωπικές σκέψεις και βιώματα.
     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Υπέροχα συνειδητό. ...

    Να είσαι καλά...
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Tα βιωματικά είναι εξαιρετικά...
    Να διαβάζονται..
    Ανεξάρτητα από τα όποια αντιλαμβανόμενα των όποιων αναγνωστών...
     
  11. rea..

    rea.. Contributor

    Ακόμα και ο έλεγχος μέσα από την επιβολή κερδίζεται..

    Ας πάρουμε για παράδειγμα την συζήτηση μας. υπεραπλουστευμένο βέβαια αλλά νομίζω ότι μπορεί να έχει αποτέλεσμα

    Υπάρχει μια διαφωνία
    αν κοιτάξετε προσεκτικά την απάντησή σας θα δείτε κάποια στοιχεία επιβολής, επιβλητικής τάσης απέναντι στην θέση μου, το ύφος, οι αιχμηρές φράσεις τύπου...πολύ βάσανο η επιβολή. την αναμονή άσπρου αλόγου και την διάκριση των ουσιαστικότερων και μη σημείων του σχολιασμού μου.
    Σε μια διαφωνία κερδίζει η θέση εκείνου που έχει τον έλεγχο της συζήτησης..και πολλές φορές ..ο έλεγχος μιας συζήτησης κερδίζεται με στοιχεία επιβολής.

    Κανείς δεν παραδίδει απλά τον έλεγχο σε κάποιον άλλον σε τίποτα..και κανείς δεν μπορεί να τον αποκτήσει αν δεν έχει την ικανότητα-δυναμική να επιβληθεί.
    Στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον έτσι το αισθάνομαι μέχρι στιγμής.
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Πολύ καλά τα λέτε.
    Πλην όμως η πρόθεση μου δεν είναι να σας επιβληθώ, ούτε καν να σας ελέγξω.
    Αν πετυχαίνω κάτι από τα δύο, μάλλον συμβαίνει γιατί δημιουργώ τις συνθήκες να το πάθετε.
    Αν δεν το πετυχαίνω πάλι μια χαρά είμαι, αφού έτσι κι αλλιώς δεν ήταν στις προθέσεις μου να το πετύχω.
    Σας εύχομαι μια καλή ημέρα. Χαίρομαι ν΄ανταλλάσσω σκέψεις με οξυδερκή άτομα.

    ΥΓ
    Αν στα λόγια μου βρίσκετε στοιχεία επιβολής ή επιβλητικής τάσης, για εσάς και τον λόγο σας. Με τιμά το ότι μπορώ να σας επηρεάζω τόσο και μάλιστα χωρίς πρόθεση, να σας "ελέγξω".
     
     
    Last edited: 20 Φεβρουαρίου 2017