Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιβολή Κυριαρχίας. Ανάγκη ή Επιθυμια;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 7 Ιανουαρίου 2017.

  1. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    "Σε είχα ανάγκη.
    Όχι πια."


    Ομολογώ πως στο άκουσμα αυτών των λέξεων ξαφνιάστηκα.
    Δεν είχα σκεφτεί ποτέ,πως μπορεί να είναι από την πλευρά του Κυριαρχικού.
    Κι ούτε ποτέ ένιωσα πως με είχε ανάγκη.

    Είναι λοιπόν η επιβολή κυριαρχίας αναγκη;
    Είναι για Όλους αναγκη ή για Κάποιους είναι μονο επιθυμια;
    Κι όταν δεν υπάρχει υποτακτικό άτομο να Επιβληθειτε,πώς το Διαχειριζεστε;
    Σας δημιουργεί δυσφορία ή δε Σας επηρεάζει;

    Οι υποτακτικοί νιώσατε ποτέ να είσαστε η ανάγκη Του;

    Θα χαρώ πολύ να διαβάσω τις απαντήσεις Σ/σας.  
     
  2. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Όπως έχουμε αναλύσει άπειρες φορές για την ανάγκη, τα λεβελ ανάγκης, την επιθυμία και απλά την ευχαρίστηση της υποταγής..δεν βρίσκω και δεν κατανοώ γιατί να μην υπάρχει ο ίδιος προβληματισμός, ερώτηση και απαντήσεις για ο,τι αφορά την Κυριαρχία.

    Προσωπικά δεν έχω νοιωσει η ανάγκη Του, για τίποτα, έχω νοιώσει αλλα που για εμάς ειναι πιο σημαντικά.

    Γενικά, φαντάζομαι ανάλογα με τις απαντήσεις και το λεβελ επιθυμίας/ανάγκης και το εύρος αυτών στην καθημερινότητα έρχεται ο κάθε ένας μας (ανεξαρτήτως πλευράς, πάνω ή κάτω) να διαλέξει τρόπο που θα συσχετισθει
     
  3. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Η ύπαρξη επιθυμίας για συγκεκριμένο άτομο/α, είναι βασική προϋπόθεση για συσχέτιση μαζί του ..
    .. Τώρα εάν αυτή εξελιχθεί σε ανάγκη για το συγκεκριμένο άτομο, είναι καθαρά προσωπική επιλογή του Κ ατόμου ..
    Γνώμη μου πάντως, ότι η εκδήλωση της ανάγκης από την μεριά ενός Κ προς το υ του, ίσως φανερώνει και μία κάποια αδυναμία του ..

    Επί προσωπικού, όσες φορές τα τελευταία χρόνια, έτυχε να συσχετιστώ σε καθαρά vanilla πλαίσιο με πρόσωπα για τα οποία είχα επιθυμία, σαφώς μπορούσα να διαχειριστώ την κατάσταση .. και μάλιστα με επιτυχία ..
    Ωστόσο, δεν με γέμιζαν καθόλου .. και αυτός είναι ο λόγος που έθαψα τη συμμετρία εκεί που ανήκει (στο παρελθόν) ..

    Με μία απλή φράση:
    Τα Κ άτομα έχουν ανάγκη άσκησης κυριαρχίας εντός των σχέσεών τους .. τις οποίες συνάπτουν με άτομα που επιθυμούν ..
     
  4. Raiser

    Raiser Superb

  5. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Λίγα λόγια περισσότερα,θα ήταν πολύ βοηθητικά.  
     
  6. Raiser

    Raiser Superb

     
     
  7. Επιθυμια και αναγκη ταυτιζονται απο εγκεφαλικης αποψης...
     
  8. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Δε συμφωνώ.  
     
  9. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat

    Αναγκαίος:
    Που χρειάζεται. Που είναι απαραίτητος.
    Ανάγκη:
    Αναφέρεται σε κάτι που το
    επιβάλλουν τα ίδια τα πράγματα.
    Επιθυμία:
    Ο πόθος του ατόμου κινητοποιημένος
    από ανάγκη ή συναίσθημα.



    Επιβολή κυριαρχίας..
    Εκεί που το αριστερό ημισφαίριο
    συναντάει
    το δεξί και τούμπαλιν..
     
  10. Επιθυμουμε αυτο που θεωρουμε οτι εχουμε αναγκη. Επιμενω....
     
  11. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Μπορείς να επιμένεις όσο θέλεις.
    Δε με απασχολεί.

    Υπάρχουν οι ανάγκες που είναι μια κατηγορία,οι επιθυμίες που είναι μια άλλη και μια τρίτη που ειναι κάποιες επιθυμίες που τις έχουμε βαφτισει ανάγκες κι απλά μας δυσκολεύουν τη ζωή.
    Μόλις τα ξεχωρίσεις,έλα να το συζητήσουμε.
     
  12. Apo

    Apo ...

    Χωρίς να το καταλάβω η σχέση που είχα πολλά χρόνια εξελίχθηκε στο να είμαι ο κυρίαρχος
    Όταν τελείωσε δεν πιστευα ότι το έχω ανάγκη Αλλά βλέπω ότι το χρειάζομαι (επικεντρώνομαι στο σεξουαλικό κομμάτι γιατί εκεί εντοπίζω το δικό μου "πρόβλημα")
    Δεν νομίζω ότι είναι απλή επιθυμία.