Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιβολή Κυριαρχίας. Ανάγκη ή Επιθυμια;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 7 Ιανουαρίου 2017.

  1. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Μόνο ο έρωτας γεννά την αναγκη;
     
  2. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    .. το μυαλό τα γεννάει όλα: Επιθυμίες, ανάγκες και έρωτες ..

    Με μια εικόνα:

     
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Είμαι με γαστρεντερίτιδα η οποία με έχει θερίσει και βρίσκομαι σπίτι ολημερίς οπότε είναι μία ευκαιρία να απαντήσω στο πολύ ωραίο και άξιο προβληματισμού νήμα σου.

    Προσπαθώντας να αποστασιοποιηθώ κάπως από τον εαυτό μου και παρατηρώντας τον εξωγενή μου κύκλο ανθρώπινου δυναμικού, παρατηρώ ότι είμαι αρκετά συγκεντρωτική σε ό,τι καταπιάνομαι κι αρκετές φορές δεν αφήνω στους συνεργάτες μου περιθώρια ελευθέρων κινήσεων ή να ξεδιπλώσουν τις σκέψεις τους. Αυτή η αυταρχικότητα βγαίνει εντελώς ασυνείδητα και αφότου περάσει η πιεστική περίοδος κάποιου project ίσως το αντιληφθώ.
    Θα μπορούσα να πω ότι παρόμοιου τύπου συμπεριφορά ξεδιπλώνω και στο οικογενειακό/φιλικό μου περιβάλλον.
    Επικρατεί μία άτεγκτη στάση δίχως περιθώρια προς το έτερο πρόσωπο.

    Η προσωπικότητά μου δεν αλλάζει ευρισκόμενη και οικοδομώντας μία σχέση ανταλλαγής ισχύος. Παρατηρώ, όμως, μία πιο "cool" στάση απέναντι στο εξωγενές ανθρώπινο δυναμικό που με απαρτίζει κι έχω την εντύπωση ότι το ποσοστό ενσυναίσθησής μου αυξάνεται.

    Συνεπώς, εκτιμώ ότι είναι και ανάγκη με την έννοια ότι εξισορροπώ καλύτερα εν συνόλω τους τομείς της καθημερινότητάς μου με υψηλότερο ποσοστό χαλαρότητας (όσο αυτό είναι εφικτό βάσει του χαρακτήρα μου) αλλά και επιθυμία καθότι είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργώ άρτια μέσα σε μία ερωτική σχέση.
     
  4. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Ολοκληρωμένη απάντηση!
    Σ'ευχαριστώ πολύ και περαστικά  
     
  5. Viewer

    Viewer Verbal but no chance

    Πόσα ερωτήματα ...
    Κατ' αρχάς δε μας είπες που άκουσες την φράση για την οποία μας μιλάς και ποιός τη χρησιμοποίησε. Είχε σχέση με το "χώρο" του BDSM ή ήταν απλά "ένας - κάποιος"?
    Θεωρητικά, όπως συμβαίνει γενικώς στη φύση, άλλοτε είναι ανάγκη, άλλοτε είναι επιθυμία και άλλοτε επιθυμία βαπτισμένη ανάγκη.
    Εάν σε βοηθάει , Ανάγκες έχει το σώμα, και είναι πάντοτε οι ίδιες. Αντίθετα, το πνεύμα όχι. Το πνεύμα επιθυμεί.
    Ενώ η ανάγκη είναι "κάτι" το οποίο επαναλαμβάνεται ακατάπαυστα, η επιθυμία είναι πάντοτε "κάτι" καινούργιο.
    Δε θα ήθελα να τοποθετηθώ για την περίπτωση της επιθυμίας η οποία είναι βαπτισμένη ανάγκη, παρά μόνο να πω ότι αυτή η σύγχυση είναι η μητέρα των μεγαλύτερων δεινών του ανθρώπου. Η ικανοποίηση μιας επιθυμίας και ακόμα χειρότερα μιας επιθυμίας βαπτισμένης ανάγκης, οδηγεί τους ανθρώπους στη θυσία κομματιών της ύπαρξής τους, που προσφέροντάς τα, αφήνουν σημαντικά ακάλυπτα κενά ή δημιουργούν συναισθήματα δυσλειτουργικά, όπως η ενοχή ή ο θυμός ή ο φόβος ή ακόμη ένα αντιστάθμισμα στις σχέσεις με τους άλλους. Αξίζει τον κόπο η θυσία;
    Επομένως, με δεδομένη τη δυσκολία διαχωρισμού της ανάγκης από την επιθυμία από τους ανθρώπους, με δεδομένο το γεγονός ότι σώμα και πνεύμα (σώμα = ανάγκη / πνεύμα = επιθυμία) μεταβάλλονται καθημερινά, και, με δεδομένες τις ανωτέρω παρατηρήσεις, δώσε εσύ την απάντηση στον εαυτό σου εάν είναι δυνατό να απαντηθεί "με ασφάλεια" το ερώτημά σου "Είναι για όλους ανάγκη ή για κάποιους είναι μόνο επιθυμία".
    Όσον αφορά στο ερώτημα "Κι όταν δεν υπάρχει υποτακτικό άτομο να επιβληθειτε, πώς το διαχειρίζεστε;", η απάντηση είναι απλή : Πάντα υπάρχει υποτακτικό και αν δεν υπάρχει, μπορεί εύκολα να βρεθεί. Μη ξεχνάς επίσης ότι η κυριαρχία μπορεί να ασκείται εύκολα και από απόσταση ή ακόμα κι από το Διαδίκτυο.
    Λάβε επίσης υπόψη σου ότι στη Dominant/submissive δομή, η αγάπη είναι συχνά η βασική αξία, ενώ υπηρεσία και υπακοή είναι συχνά η βασική αξία στα Master/slave structures.
    Επομένως έχεις θέσει αριθμητικά πολλά ερωτήματα χωρίς να λάβεις υπόψη σου βασικές διαφορές ανάμεσα στις δομές, με αποτέλεσμα τα ερωτήματα σου να πολλαπλασιάζονται με γεωμετρική πρόοδο και να μην υπάρχει απάντηση παρά μόνο με συνεχόμενες προσεγγίσεις, αφού πρώτα τα ερωτήματα συγκεκριμενοποιηθούν και εμπλουτιστούν με τις απαραίτητες βοηθητικές πληροφορίες.
     
    Last edited: 7 Φεβρουαρίου 2017
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    Για εμένα είναι βαθιά μου ανάγκη η Κυριαρχία...

    Πέρασα μέσα από μεγάλο λούκι με τον εαυτό μου για να καταλήξω εκεί...

    Αυτή είναι η συνειδητή μου επιλογή..

    Η Κυριαρχία είναι για εμένα βαθιά ανάγκη για να αναπνέω και να ζω..
     
  7. widowmaker

    widowmaker Guest

    Πιστευω πως ειναι θεμα του ποιος σε εμπνέει για να κυριαρχήσεις επανω του. Σαφως λοιπον οταν χασεις την έμπνευση σου να χανεις και λίγο το νοημα σου.
    Μια υ η ενας Κ πιστευω εχουν ακριβως την ιδια αναγκη για υποταγη και κυριαρχία αντιστοιχα
     
  8. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Τη φράση μου την είπε προσφατα ο πρώτος Κ μου.
    Ήμουν υπό Του για 4 χρόνια και το ριλιζ μετράει σχεδόν 2 χρόνια.
    Σε αυτά δύο χρόνια λοιπόν,του ζητούσα επίμονα να χτίσουμε μια φιλική σχέση μιας και το D/s τελείωσε.
    Κάθε φορά η απάντησή του ήταν αρνητική.
    Ή θα γινόμουν αυτό που επιθυμούσε ή τίποτα.
    Στην τελευταία προσπάθειά μου,μου είπε αυτή τη φράση.

    Όσον αφορά τα ερώτηματα,θεωρώ πως είναι πολύ συγκεκριμένα.
    Παρόλα αυτά,έχετε το ελεύθερο να τα εμπλουτίσετε εσείς.
     
  9. goodevil

    goodevil arcade Premium Member

    Στο ερωτημα συμφωνω απολυτα με τον αγαπητο Iagos
    απο κει κ περα να επισημανω οτι ολο αυτο ειναι πανω απο ολα μια πνευματικη αναγκη
    το πνευμα θελει τροφη κ οσο το ταιζεις τοσο πιο αγριμι γινεται.
     
  10. Iagos

    Iagos Contributor

    Αυτό ακριβώς. ....αγρίμι. ...

    Να είσαι γερός. ...
     
  11. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Αν είμαστε υπηρέτες των αναγκών μας και αφέντες των επιθυμιών, Κυρίαρχος είναι εκείνος που αντιμετωπίζει τις ανάγκες του ως επιθυμίες και τις επιθυμίες ως ανάγκες.
     
  12. clarisse

    clarisse Regular Member

    Πιασιάρικο, αλλά δεν.

    Η ιεράρχηση αναγκών και επιθυμιών δέον όπως γίνεται με βάση τα ίδια πάντα, συνειδητά, κλασικά κριτήρια. Τα οποία είναι το εξής ένα: το καλό, το αληθινό και το όμορφο.

    Αλλά αυτά τα παίζουν στα δάχτυλα όλα τα καλά ντομάκια.