Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιβολή Κυριαρχίας. Ανάγκη ή Επιθυμια;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 7 Ιανουαρίου 2017.

  1. de7

    de7 s

    Με αφορμή τον τίτλο και την εκφώνηση του νήματος και μετά την ανάγνωση όλων των απαντήσεων που διατυπώθηκαν θα επιθυμούσα να ρωτήσω τη νηματοθέτιδα αν θεωρεί ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στους όρους "Κυριαρχία" και "Επιβολή Κυριαρχίας" ή αν θα μπορούσε εξίσου ο ένας να αντικαταστήσει τον άλλο στον τίτλο και στην εκφώνηση του νήματος.

    ευχαριστώ
     
  2. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    @clarisse : Προσπερνώντας το αδικαιολογήτως προσβλητικό και μάλλον ακαλαίσθητο της πρώτης και της τελευταίας φράσεως, δημιουργούνται κάποιες απορίες.
    1. Πόσο αναγκαίες είναι ανάγκες που δύνανται να ιεραρχηθούν επί της βάση οιουδήποτε κριτηρίου?
    2. Ποιος θεσμοθέτησε αυτό το "δέον" των κριτηρίων και ποια η εξουσία επιβολής του δέοντος εφ' ημών?
    3. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο δεοντολογικό κριτήριο του τί είναι καλό και τί εύμορφο?
    4. Πόσο Κ. είναι κάποιος του οποίου οι επιθυμίες ετεροπροσδιορίζονται?
     
  3. skia

    skia Contributor

    Οταν ρωτας... Αν οι υπο ενοιωσαν ποτε ως αναγκη Του... Τι εννοεις; συναισθηματικα; ως ενα μεσο επιβολης της κυριαρχίας ;
     
  4. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Η παραδοχή της ομοιότητας ή η επεξήγηση της διαφορετικότητας,θα σε βοηθούσε,κρίνοντας από το στάτους σου,ως υ,να απαντήσεις στην ερώτησή μου,αν έχεις νιώσει ποτέ να γίνεσαι η ανάγκη του Κ σου;
     
  5. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Συναισθηματικα  
     
  6. skia

    skia Contributor

    Η αναγκη ειναι πολυ υποκειμενικο πραγμα. Εχουμε αναγκη να φαμε. Να κοιμηθουμε. Να ντυθουμε. Νομιζω οτι πιο πολυ εχει να κανει με επιλογη. Μπορω να ζησω μακρυα Του. Πολυ δυσκολα μεν αλλα μπορω. Δε θελω να το κανω επειδη ειναι ενας ανθρωπος που θεωρω οτι ειναι ο κοσμος μου. Αντιστοιχα, δεν εχω νοιωσει οτι ειμαι αναγκη Του αλλα οτι με αγαπαει παρα πολυ. Σε οτι αφορα την ενταση των συναισθηματων αμφοτερων ειναι κατι και παλι πολυ υποκειμενικο.
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Δεν αναφέρομαι σε κάτι που είπεςή σε κάτι που είπαν εδώ ούτε η @anthea[C_M] ούτε η @de7 ...
    Άλλο εννοώ...

    Αν ήθελα κάτι να σου πω, θα σε ρωτούσα, γιατί δεν τον ρωτούσες όταν το είπε αυτό το "Σε είχα ανάγκη. Όχι πια."...
    Αν και αντιλαμβάνομαι το γιατί...
    Που το γιατί περιλαμβάνει και την απάντηση... Ναι..?
    Οπότε το ερώτημά σου μού κάνει και ...λίγο ρητορικό!
    Αλλά τεσπά...
    Είναι μια αφορμή για μια κάποια κουβέντα to the people it may concern...
     
  8. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Η συζήτηση με αυτόν που ήταν να γίνει,έγινε.
    Μας αφορούσε.
    Την κάναμε.
    Τέλος.
    Πάμε παρακάτω.
    Πιστεύεις πως δε θα έπρεπε να ανοιχτεί το παρον νήμα?
    Αν έχεις προσέξει,όλα μου τα νήματα είναι βιωματικά.
     
    Last edited: 9 Φεβρουαρίου 2017
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Κάθε άλλο... Τα βιωματικά γραπτά έχουν νόημα και με το παραπάνω...
    Αυτό που λέω είναι πως αφού την κάνατε την κουβέντα, το συγκεκριμένο σου ερώτημα έγινε..?
    Αν έγινε , τι απάντηση είχε?
    Αν δεν έγινε, γιατί δεν έγινε..?
    Αν απαντήθηκε, η όποια απάντηση δεν θα ήταν μια χαρά ως αφορμή για ένα εξ ίσου βιωματιοκό νήμα που θα ήταν πιο διαφωτιστικό..?
     
  10. de7

    de7 s

    Πρόκειται για μια σαφέστατα διευκρινιστική ερώτηση επί του τίτλου και της εκφώνησης του νήματος, αν σας είναι κόπος να απαντήσετε, no worries.

    ευχαριστώ
     
  11. gkass

    gkass τέταρτος τοίχος

    αυτό!!
     
  12. Master1232015

    Master1232015 Don't stop at the top

    Για εμένα που είμαι Κ, μία σαδομαζοχιστική σχέση είναι κατ’ αρχήν επιλογή.

    Το θέμα της επιβολής της κυριαρχίας υπάρχει αλλά δεν είναι το μόνο.

    Μία σαδομαζοχιστική σχέση δεν περιορίζεται μόνο στην επιβολή της κυριαρχίας.

    Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια ανάγκη στον άνθρωπο που μπορεί να περιγραφτεί σαν «Επιθυμία Κυριαρχίας» και μάλιστα σε ερωτικό επίπεδο, γενικά μπορούμε να πούμε ότι όλοι θα θέλαμε να κυριαρχούμε στην ζωή μας και σε όλα τα πράγματα ασχέτως αν είμαστε Κ, Υ, vanilla ή οτιδήποτε.

    Με άλλα λόγια μία «Επιθυμία Κυριαρχίας» ισχύει για όλους αλλά έτσι γενικά και αόριστα.

    Το ίδιο και μία «Ανάγκη Κυριαρχίας»

    Μια σαδομαζοχιστική σχέση καλύπτει, εκ των ουκ άνευ, μία σειρά αναγκών, όπως σεξουαλικές ανάγκες, ερωτικές ανάγκες, ανάγκη για έναν σύντροφο κλπ.

    Δεν μπορώ να διακρίνω, τουλάχιστον στον εαυτό μου μία «Ανάγκη Κυριαρχίας» σαν ξεχωριστή ανάγκη ή σαν το κίνητρο για να κάνω μία σαδομαζοχιστική σχέση.