Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιβραβεύσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Mr.Blue, στις 25 Οκτωβρίου 2017.

  1. Όπως γνωρίζετε, μέσα στη D/s σχέση και Εκπαίδευση, υπάρχουν, εκτός των Tasks και των Τιμωριών, και οι Επιβραβεύσεις.

    Είναι οι στιγμές που ανήκουν ολοκληρωτικά στο υ. Είναι μία προσφορά του Κ πρός το υ για κάτι καλό που είπε ή έκανε, για μία πολύ επιτυχημένη εκτέλεση κάποιου Task, γιατί μπορεί το Κ απλώς να αισθάνθηκε ότι αξίζει μία Επιβράβευση στο υ.

    Οι Επιβραβεύσεις της δικής μου προτίμησης είναι οι εξής:


    - Προφορικός έπαινος (δεν πρέπει ποτέ να υποτιμάται. Να επαινεθεί το υ για το πόσο καλά τά πήγε, να μάθει πόσο υπερήφανο και χαρούμενο είναι το Κ για αυτό)
    - Δώρο
    - Έξτρα οργασμοί
    - Στοματικό σεξ για το υ
    - Καινούργιο sex toy
    - Μία σκηνή σχεδιασμένη βάσει των φετίχ του υ
    - Μασάζ
    - Ποιοτικός χρόνος με το υ
    - Ρομαντική έξοδος
    - Να κανει το Κ κάτι (οτιδήποτε που να δείχνει το ενδιαφέρον Του) για το υ
    - Ένα γράμμα
    - Φροντίδα του υ (πλύσιμο, χτένισμα μαλλιών, επάλειψη κρέμας σώματος, κλπ)
    - Ετοιμασία του αγαπημένου φαγητού του υ
    - Γενικώς έξτρα στοργή, φροντίδα, αγάπη, προσήλωση, αγκαλιές, φιλιά (δηλαδή πράγματα που ούτως ή άλλως γίνονται, αλλά σε περισσότερη ποσότητα και με ξεχωριστό τρόπο)


    Το σημαντικό είναι το Κ να φροντίζει το υ και σαν υ, αλλά και σαν άτομο. Δηλαδή, να πηγαίνει παραπέρα από την ιδιότητα της υποτακτικότητας (που βέβαια είναι πάρα πολύ σημαντική και καθορίζει την ίδια την προσωπικότητα του ατόμου), και να φροντίζει τον άνθρωπο συνολικά.


    Ποιές είναι οι Επιβραβεύσεις που προτιμάτε; Που έχετε εφαρμόσει ή πρόκειται να εφαρμόσετε;
     
  2. libra

    libra Regular Member

    Προσωπικα θα ηθελα πολυ να τον βγαλω βολτα με το λουρακι του. Νομιζω θα του αρεσει.
     
    Κφλ
     
  3. Elune

    Elune Priceless

    Εχω ζαχαρωτά στο σπίτι και κάθε φορά που κάνει κάτι καλό, της δίνω ένα ζαχαρωτό και τη χαϊδεύω στο κεφάλι.
     
  4. Afsana

    Afsana Batida de coco


    Αααχ  
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Είμαι με ένα Κύριο που με επιβραβεύει παραπάνω από συχνά  

    Μέσα από τη σχέση αυτή έμαθα πολύ σημαντικά πράγματα για την επιβράβευση, τα οποία at first sight μπορεί να φαίνονται από αδιάφορα έως αυτονόητα. Όμως δεν είναι, για μένα δεν ήταν τουλάχιστον. Και -σημειωτέον- ποτέ οι άνθρωποι που με αγαπούσαν και με μεγάλωσαν (γονείς, φίλοι, δάσκαλοι, Κυρίαρχοι) δεν μου στέρησαν την επιβράβευση.

    Σε αυτό το τόσο ωραίο θέμα λοιπόν, θα ήθελα να προσθέσω και τη δική μου οπτική  

    Καμία στιγμή δεν ανήκει ολοκληρωτικά στο υ. Οι στιγμές ανήκουν στη σχέση.

    Προσφορά του Κ προς το υ μπορεί επίσης να είναι και το ζόρι και μια επίπληξη ακόμη και μια τιμωρία. Και μάλιστα μεγαλύτερη κατά τη γνώμη μου  


    Αυτά -κατά τη γνώμη μου- είναι τόσο αυτονόητα στην καθημερινότητα της σχέσης που η χρήση τους ως επιβράβευση περνά λάθος μήνυμα και μπορεί να φέρει αντίθετα αποτελέσματα.

    Αυτό -πάλι κατά τη δική μου εμπειρία- μπορεί να αποτελέσει και μια τέλεια τιμωρία (και όχι "τιμωρία") που λειτουργεί παιδευτικά άψογα  
     
  6. Σάς ευχαριστώ πολύ για τον καλό σας λόγο και είμαι ευγνώμων για την παράθεση της οπτικής σας! Σάς σέβομαι πάρα πολύ, οπότε, η παράθεση των απόψεών σας αποτελεί τιμή για 'μένα!

    +1000!

    Ισχύει. Συμφωνώ. Όλα αυτά αποτελούν μέρος της Εκπαίδευσης και είναι στοιχεία της σχέσης.

    Απλώς εγώ ήθελα να σταθώ συγκεκριμένα στις Επιβραβεύσεις.
    Ώ, έχετε ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Δεν μού πέρασε από το μυαλό αυτή η ανάγνωση των γραφομένων μου. Ελπίζω να μή θεωρηθούν σε ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "μή αυτονόητα" και αμελητέα...
    Ναι, έ; Αυτό πιά δεν μού πέρασε ποτέ από το μυαλό!
     
    Last edited: 26 Οκτωβρίου 2017
  7. libra

    libra Regular Member

     
    ....για ηρεμο υπνο..
     
  8. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Διαφωνώ με τη λίστα προτίμησης του νηματοθέτη, μια και τα περισσότερα από αυτά αν όχι όλα μπορούν άνετα να είναι μέρος της καθημερινότητας τους.

    Καμιά φορά ένα βλέμμα μπορεί να έχει μεγαλύτερη δύναμη από μια υλική επιβράβευση.