Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιχειρήματα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος subwhat, στις 16 Ιουνίου 2018.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αυτό το άτομο δεν μπορεί να είναι ούτε κ ούτε υ ούτε βανίλα ούτε μαστίχα ούτε το κέρατο του χωριού του...
    Κάτι μεταξύ γιαπιού και μάντρας οικοδομικών υλικών, μού κάνει...
    Παλιοκατάσταση, ασχέτως αν μπορεί να δικαιολογηθεί το καθεστώς του και να ειδωθεί με κατανόηση...
     
  2. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Define "αποδόμηση" παιδιά, για να ξέμε τι λέμε.
     
  3. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Θεωρείται από πολλούς , ίσως καταχράστηκα, στερεοτυπικό το αξίωμα του επιδέξιου κώλου να αναζητά και να διεκδικεί το λιγότερο μεταξωτά βρακιά. Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι έτσι, η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για κατοχυρωμένο δικαίωμα.

    Όμως όσο αφορά τις ανθρώπινες σχέσεις και εδικά το Bdsm το :

    δεν νομίζω ότι ισχύει, για να το πω καλύτερα δεν βλέπω να ισχύει. Μπορεί ένα υποτακτικό άτομο να αρνείται να συγχρωτιστεί με κατώτερου διανοητικού ή μορφωτικού επιπέδου άτομα και τούτο αποκλείει και τα κυριαρχικά τέτοια άτομα, ωστόσο η σωστή προσέγγιση η σωστή διεκδίκηση και η σωστή διατήρηση του ενδιαφέροντος ενός υποτακτικού ατόμου από ένα κυριαρχικό δεν είναι θέμα παραμέτρων πάντα, είναι και θέμα τέχνης είναι και θέμα εμπειρίας πολλές φορές.


    Μναι..
    Νομίζω ότι θα διαφωνίσω λίγο με αυτό ως φράση.
    Η αίσθηση του άδικου ή της αδικίας είναι κάτι που προκύπτει αυτόματα κατόπιν του ερεθίσματος και πάντα (άντε σχεδόν πάντα, προς αποβολήν της απολυτότητας στον λόγο μου) προηγείται της εσωτερικής της αιτιολογίας. Μάλιστα πιστεύω ότι πολλές φορές είναι τόσο ισχυρή αυτή η αίσθηση που όλος ο μετέπειτα εσωτερικός λογισμός γίνεται με σκοπό την επιβεβαίωση της ασχέτως αν είναι αυτή είναι αντικειμενικά αβάσιμη.

    Μου είναι θεμιτή, αλλά όχι και πάντα εφαρμόσιμη, στις δικές μου τουλάχιστον σχέσεις η απαγόρευση της έκφρασης τέτοιου είδους αισθήσεων και συναισθημάτων από το υποτακτικό μέλος.

    Την ίδια στιγμή μου είναι γνωστό ότι είναι αν όχι αδύνατη, πολύ δύσκολη η αποτροπή της αυτόματης δημιουργίας αυτών των συναισθημάτων. Και πιστεύω ακράδαντα ότι συνεχιζόμενα ή πολλά στο σύνολο τους τέτοια ερεθίσματα είναι κακά μαντάτα για την εκλαμβανόμενη ποιότητα της κυριαρχίας από το υποτακτικό μέλος.


    Δεν λέω, καλό είναι μερικές φορές τους καημούς μας να τους λέμε. Σε μία τέτοια δήλωση η αμέσως ερώτηση μου θα ήταν "Μάλιστα! για πείτε μου, πόσες υποτακτικές σας και πόσο συχνά έλεγαν "μάλιστα" σε κάθε αίτηση/απαίτηση σας στις D/s σχέσεις σας αναδρομικά ?"

    Λογοτεχνικά (θα πω εγώ, ιστορικά ας πουν κάποιοι άλλοι) ακόμη και για τον Ιησού Χρήστο, τον μισό θεό, μισό τέλειο άνθρωπο, ήρθε η στιγμή που διαμαρτυρήθηκε για την αδικία που βίωνε από τον θεό Θεό πατέρα του. Βέβαια δεν θα μπορούσα να αγνοήσω ότι επίσης λογοτεχνικά η Ζυζτίν στο Ζυστίν του Ντε Σαντ πάντα μάλιστα έλεγε.

    Εύχομαι ότι οι παραπάνω παραθέσεις μου κάνουν αντιληπτό αυτό που θέλω να πω.


    Όχι πάντα και όχι απαγορεύεται.

    Καλά θα είναι να αποφεύγονται κάποιες συγκεκριμένες σκέψεις από την πλευρά του υποτακτικό μέλους.

    Σκέψεις που αφορούν πχ την εκτέλεση μίας εντολής. Ειδικά πριν αυτή εκτελεστεί μπορεί να οδηγήσουν σε μία κατασκευασμένη δυσχέρεια η οποία θα καταστήσει δυσκολότερη την εκτέλεση της.

    Ή σκέψεις που αφορούν το μέλλον μίας σχέσης και το τι κάνει το κυριαρχικό μέλος αλλού, σκέψεις που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε αναίτιους προβληματισμούς που εν δυνάμει θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα στα θεμέλια της σχέσης. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε βάσιμα αιτιολογημένους προβληματισμούς.

    Από την άλλη υπάρχουν σκέψεις και εκφράσεις που πρέπει να ενθαρρύνονται όπως (αναφέρω ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά):

    αυτές υποδεικνύουν και αναδεικνύουν την προσωπικότητα, νοημοσύνη, μόρφωση του υποτακτικού μέλους,

    αυτές που οδηγούν το υποτακτικό μέλος σε δημιουργικότητα και δημιουργική σκέψη πχ σε ένα τασκ που αυτό θα πρέπει να κουβαλήσει τέσσερις 6άδες νερό από το σουπερ μάρκετ τρία τετράγωνα πιο πέρα διασχίζοντας τους δρόμους μόνο από διαβάσεις πράγμα που μάλλον θα το οδηγήσει να σκεφτεί και να εφαρμόσει την πραγματικά συντομότερη σωστή διαδρομή,

    καθώς και αυτές που βοηθούν μέσα από ένα καλύτερο λογισμό να αναθεωρήσει ενδεχόμενο φανατισμό που πηγάζει σε ιδεολογικά κριτήρια όπως πχ ένα τασκ κατα το οποίο ένα vegan υποτακτικό μέλος καλείται να αποδείξει γραπτώς και με ανδιαφισβήτητα επιχειρήματα για το ίδιο την διατροφική αξία του κρέατος στην δίαιτα του κυριαρχικού μέλους.

    Μάλλον είμαι της γνώμης ότι ενώ οι διάλογοι σε τούτο το φόρουμ δεν πρέπει να είναι ζόρικοι, το καλό D/s είναι και πρέπει να είναι ζόρικο.

    -.-.-.-.-.-.-.-.-.-

    Ας με συγχωρέσουν οι αγαπητοί συνομιλητές για το ολίγον offtopic, άλλωστε συζητάμε σε νήμα που ξεκίνησε με offtopic τοποθέτηση, ωστόσο ενδιαφέρουσα και διαχειριστικά επιτρεπτή (και με κάπως γενικό για την θεματική τίτλο).

    Γενικώς δε θαρρώ ότι έχουμε να κερδίσουμε κάποια πράγματα αν επιδείξουμε μία λιγότερα οφτοπικοφοβική διαλεκτική συμπεριφορά.

    -.-.-.-.-.-.-.-.-.-

    Τώρα όσο αφορά καθαρά το ontopic του νήματος θα συμφωνήσω με το ότι

    και θα προσθέσω ότι δεν βρίσκω καμία λογική στο ενδεχόμενο ένα υποτακτικό μέλος που εννοείται ότι αναζητά και θέλει την κυριαρχία να επιτεθεί κατα αυτής επειδή νομίζει ή όντως έχει τις "τεχνικές" ικανότητες.

    Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση όπου το υποτακτικό μπερδεύει το νόημα του "Μου αδύνατο/δύσκολο/δεν θέλω για κάποιο λόγο να εκτελέσω αυτό που ζητήθηκε" με το αυτό του "Αυτό που ζητήθηκε είναι βλακεία και να σας πω και γιατί". Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι η ευθύνη για τον διαχωρισμό πέφτει σε μεγάλο βαθμό στον κυριαρχικό μέλος.
     
    Last edited: 17 Ιουνίου 2018
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @AuroraBorealis : από τις λίγες φορές που διαφωνώ σχεδόν κάθετα μαζί σας φίλτατε, το ποστ σας #15, θα το αποδώσω όμως απλά στην διαφορετική μας οπτική επί δεδομένων θεμάτων.  
     
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Κύριε MasterJp θα έλεγα ότι μου είναι μία χαρμόσυνη στιγμή τούτη, ειδικά επειδή μου αρέσει να συζητώ διαφωνίες με ανθρώπους που μου αρέσει να συζητώ ούτως ή άλλως μαζί τους και που η γνώμη τους μετράει για μένα.

    Εύχομαι ότι θα ακολουθήσει μία κάποια αντιλογία-αντιπαράθεση με έντονη επιχειρηματολογία.

    Θα έλεγα ότι εκλιπαρώ μάλλον.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Ακόμη καλύτερα, σε αυτή την περίπτωση
     
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Τουλάχιστον, θα ήταν σε πρώτη φάση εύκολο να μου διευκρινίσετε σε τι συμφωνούμε κύριε @MasterJp ?
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Υποθέτω ότι αναφέρεστε στο εν λόγω ποστ σας.

    Συμφωνούμε εδώ:
    και υπό προϋποθέσεις εδώ:
    Απολογούμαι για το "ανακάτεμα".
     
  10. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Απολογία αποδεκτή.

    Μία ερώτηση, αν μου επιτρέπετε και δεν καταχράζομαι τον χρόνο σας, διαφωνούμε σε αυτά τα δύο :

    Θα μου αρκούσε ένα ναι ή ένα όχι.
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

  12. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Σας ευχαριστώ για την απάντηση, εύχομαι ότι σύντομα θα βρεθεί η ευκαιρία να το συζητήσουμε.