Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εργασία και "χαρά"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 25 Ιανουαρίου 2017.

  1. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής απλό.

    Έστω ότι κάποιος διανύει μια περίοδο με έντονο φορτο εργασίας, ή μια περίοδο πολύ απαιτητική για την δουλειά του ή την καριέρα του.

    Προς Κ:
    Α) αυτή την περίοδο πως μανατζαρετε το υ σας; Αλλάζει κάτι στην καθημερινότητα ή την ρουτίνα σας;

    Β) Εάν αυτό συμβαίνει στο υ σας και όχι σε σας , το αφήνετε λίγο πιο "λασκα" ή οι απαιτήσεις σας παραμένουν οι ίδιες ανεξαρτήτως εξωτερικών παραγόντων;

    Προς υ:

    Α) Εάν συμβαίνει σε εσάς ζητάτε κάποια "ελαφρυνση" των καθηκόντων σας ή απλά προσπαθείτε να την παλεψετε ο,τι και να συμβαίνει;
    Β) Εάν συμβαίνει στο Κ σας πως αντιδράτε; Σας ενοχλεί;

    Με ενδιαφέρουν πάρα πολύ οι παραπάνω ερωτήσεις σε D/s και M/s πλαίσιο.

    Εάν υπάρχει το θέμα μπορείτε να το σβήσετε   Ευχαριστώ.
     
  2. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Όταν υπάρχει περίοδος δικού μου εργασιακού φόρτου και η δια ζώσης επικοινωνία γίνεται από δύσκολη έως αδύνατη .. προσωπικά θα βάλω πιο απαιτητικά tasks.
    Εάν ο φόρτος είναι από την μεριά του υ μου, θα δείξω κατανόηση (στο μέτρο του δυνατού) και τα όποια tasks θα χαλαρώσουν.
     
  3. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ευχαριστώ. Από περιεργεια, ποιο είναι το μέτρο του δυνατού;
     
  4. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Έχει τύχει να βρίσκομαι εγώ σε άδεια και το υ μου να έχει υπερωρίες και εξαντλητικό ωράριο εκείνη την περίοδο.
    Εφόσον υπάρχει ένα πάγιο task (π.χ. γραπτή αναφορά), θα την απαλλάξω για λίγες μέρες.
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ευχαριστώ
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Σε δύσκολες για μένα περιόδους, επιδιώκω να μην μεταλλαχθεί η σχέση.
    Σε δύσκολες για την υποτακτική περιόδους, είμαι ελαστικός μαζί της, αλλά φροντίζω πάντα να νοιώθει την ανάσα και το άγγιγμα των δοντιών μου στον σβέρκο της.
     
    Last edited: 26 Ιανουαρίου 2017
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ερώτηση: η ελαστικότητα συμπεριλαμβάνει και να της επιτρέπεις ξεσπασματα;

    Ευχαριστώ.
     
  8. bumblebee

    bumblebee Contributor

    -> Έστω ότι κάποιος διανύει μια περίοδο με έντονο φορτο εργασίας, ή μια περίοδο πολύ απαιτητική για την δουλειά του ή την καριέρα του.

    Πρώτα απ' όλα θα εξεταστεί αν η περίοδος αυτή

    -είναι όντως ή
    -μου λέει ότι είναι,

    με έντονο φόρτο εργασίας ή μια περίοδο πολύ απαιτητική για την δουλειά του ή την καριέρα του.
    Αυτό είναι κάτι που θα το εξετάσω μόνος μου,κάνοντας την έρευνα μου.
    Γιατι αυτή, είναι πράξη απομάκρυνσης από την σφαίρα της Κυριαρχίας και αυτό, μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα, που πρέπει να αποκλειστούν.
    Το να σου ζητήσει ενα υ, χαλάρωση, παίζει να είναι και κόντρα ρόλος και θέλει ψάξιμο.
    Και αφού λοιπόν αποκλείσουμε τα παπατζιλίκια....

    -> Α) αυτή την περίοδο πως μανατζαρετε το υ σας; Αλλάζει κάτι στην καθημερινότητα ή την ρουτίνα σας;
    Αν οι εξωτερικές συνθήκες σφίξαν τα λουριά αντικειμενικά, απαλλάσσεται από υποχρεώσεις.
    Και όταν χαλαρώσουν οι συνθήκες, επιβάλλονται και άλλες   ως ένδειξη ανταμοιβής της μεγαλοπρέπειας που επέδειξε το Κ  

    -> Β) Εάν αυτό συμβαίνει στο υ σας και όχι σε σας , το αφήνετε λίγο πιο "λασκα" ή οι απαιτήσεις σας παραμένουν οι ίδιες ανεξαρτήτως εξωτερικών παραγόντων;

    Απαλλάσσεται μέχρι οριστικής αποκατάστασης της ομαλότητας.
    Και με αυτόν τον τρόπο... μου χρωστάει για το μέλλον  

    Δανείζεται μεγαλοπρέπεια και κατανόηση σήμερα για να εισπραχθούν υπηρεσίες με τόκο, αυρίο

    ΤοΚογλύ(ει)φιες  
     
  9. prettylilstoy

    prettylilstoy Cap ou pas cap?

    Bρισκομαι ακριβώς σε αυτή τη κατάσταση αυτη τη περίοδο. Προφανώς και καταλαβαίνω το οτι υπαρχουν υποχρεώσεις στις οποίες πρεπει να ανταποκριθει, αλλά δεν μπορώ παρα να νοιώθω παραγκωνισμένη.. Η μοναδική απαίτηση που θα είχα (stretching the term απαιτηση) είναι να υπάρχει, όχι αναφορά, αλλά ένα heads up. Να γνωρίζω εκ των προτερων οτι για ενα συγκεκριμενο διάστημα θα υπαρχει μια παυση. Η οποία και πάλι θα με κανει να νοιωθω μονη, αλλά τουλάχιστον να εχω μια γραμμη να ακολουθησω, οδηγίες, εντολες.. Να υπάρχει μια, έστω διακριτική επαφή, ώστε να αισθάνομαι owned και να μην αποξενωνομαι.
     
  10. de7

    de7 s

    Πολύ ωραίο θέμα @MauveDelastrange.

    Να ξεκινήσω απο το δεδομένο ότι και Ο Κύριος και το υ Του Ε/είμαστε γενικά πάντα με πολύ φόρτο εργασίας. Το Γ/γνωρίζαμε και οι Δ/δύο από την αρχή της σχέσης και πάνω σε αυτή τη βάση οικοδομείται το D/s.

    Όταν αυτό παραγίνεται και χτυπάει κόκκινο από την πλευρά του υ, ο κανόνας (όπως Έχει μέχρι στιγμής Δείξει Ο Κύριος) είναι ότι δεν αλλάζει κάτι ως προς τα καθήκοντα. Πάντα βρίσκω τρόπο να ανταπεξέλθω, το μόνο που έχει τύχει έως τώρα είναι μία φορά που είχα ζητήσει άδεια (η οποία και δώθηκε) αν μπορώ να στείλω μια γραπτή αναφορά το επόμενο πρωί αντί για το βράδυ.

    Επειδή συμβαίνει πολύ συχνά (αν όχι επί μονίμου βάσεως) Στον Κύριο να Είναι με πολύ φόρτο εργασίας, από την αρχή της σχέσης το εξέλαβα ως κάτι δεδομένο το οποίο μάλιστα είναι πηγή έμπνευσης και για το υ Του και αξιοθαύμαστο. Όταν διογκώνεται, δεν με ενοχλεί καθόλου, προσπαθώ όσο γίνεται να μην Του αποσπάσω την εστίαση από αυτά που Κάνει (pet teasing exempted  ).
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Τα ξεσπάσματα είναι αναπόφευκτα, αντιμετωπίζονται.
     
  12. Don Corleone

    Don Corleone The Master Of Disquise

    Εισαι μεγαλος φιλε μου!
    Ο Δον συμφωνει απολυτα μαζι σου.