Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ερωτηση κρισεως

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thief, στις 5 Ιουλίου 2015.

?

Μπορει καποιος εγωιστης , ισχυρογνωμων και ελαχιστα υπομονετικος να ειναι submissive

Poll closed 12 Ιουλίου 2015.
  1. ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ

    61,1%
  2. ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ

    38,9%
  1. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Ποσο submissive μπορει να ειναι καποιος που μπορει να ειναι εγωιστης , ισχυρογνωμων και ελαχιστα υπομονετικος
    θα ηθελα να διαβασω καποιες αποψεις αλλα βαζω και ενα Poll να το δουμε με απλα μαθηματικα το θεμα
    μερα που ειναι
     
  2. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

    Μπορεί μέσω του υποτακτισμου (?  ) να γίνει λίγο πιο υπομονετικός, να μην είναι τόσο ισχυρογνώμων γιατί απλά ακολουθείς (μέχρι το όριο που έχει συμφωνηθεί) και λιγότερο εγωιστης γιατί πολύ απλά κάνεις αυτά που θα σου πει ο/η αφέντης/ρα που μπορεί να μην φέρνει τόσο ευχαρίστηση σε σένα...

    ... μπορεί να λέω και μαλακίες  

    Υ.Γ.: Μπας και είναι τρικ το ποστ με το "ΟΧΙ" "ΝΑΙ" ?  
     
    Last edited: 5 Ιουλίου 2015
  3. Όλα τα σενάρια παίζουν... όπως στην Πολιτική και το Ποδόσφαιρο.
     
  4. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    Θα μάθουμε αύριο από την στάση του Βαρουφάκη.
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Μα αν κάποιος είναι όλα αυτά μόνον υποτακτικός μπορεί να είναι στην πραγματικότητα, Κυριαρχικός (πραγματικά) ποτέ  
     
  6. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Μπορεί! Τρανο παράδειγμα.. Εγώ! Βέβαια, σημασία έχει νομίζω και τι ειδους submissive ειναι καποιος...και σε ποιους τομείς.. Μπορεί κάποιος στην υπόλοιπη ζωή του να είναι κυριαρχικος ως χαρακτήρας, πχ επαγγελματικη ζωή, αλλά στην σεξουαλική του να τα αφηνει ολα πισω και να "ενδυεται" υποτακτικη προσωπικοτητα..σε μένα λειτουργεί ξεκάθαρα με αυτό τον τρόπο..  
     
  7. yannouli

    yannouli busy mind

    Εξαρτάται...θέλει να κάνει κάποια session ή να παίξει μποξ ? Να κάνει D/s λιγο δυσκολο με αυτα τα χαρακτηριστικά που παραθέτεις : εγωιστης , ισχυρογνωμων και ελαχιστα υπομονετικος .
     
    Last edited: 6 Ιουλίου 2015
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Εαν ειναι ολα αυτα, με κανα δυο καλα χαστουκια, μερικους εξευτελισμους και μερικες τιμωριες για αρχη, θα μπει στον ισιο δρομο.  

    Το υπογραφω αυτο 
     
  9. Maze_

    Maze_ Maze

    Νομίζω εξαρτάται απο το ίδιο το άτομο, το πόσο το θέλει και αν είναι διατεθειμένο να αφήσει πίσω του αυτά τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του, ώστε να κυριαρχηθεί και να απολάυσει την υποτακτικότητα, που αναζητάει μέσα στα πλαίσια μιας συνεδρίας ή σε μια σχέση D/s.
     
  10. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    συμφωνω απολυτα καπως ετσι λειτουργω και εγω....

    δεν νομιζω οτι με την σωματικη η ψυχολιγικη βια να κερδισεις κατι ισως εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα
     
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Το ποσο sub ειναι καποιος δεν μου αρεσει σαν εκφραση. Δεν υπαρχει μετρο...ή είσαι ή δεν εισαι. Υπαρχουν κατηγοριες και οχι πολυ, λιγο.

    Καταρχην μιλαμε παντα για συναινεση. Εαν εχεις στο μυαλο σου οτι θα σε σαπισει στο ξυλο σαν το Ζαμπιδη, εχεις καταλαβει λαθος. Εκτος εαν θεωρεις πως το να εισαι υποτακτικος καποιου, ειναι κατι το πολυ απλο και θα γινεται αυτο που θες εσυ. D / s και "σωματικη βια" πανε πακετο.

    Το να εισαι υ και να μην λαβεις τιμωρια, εξευτελισμο στα παραστρατηματα σου, στην εκπαιδευση σου κτλ θα πρεπει να σε κανει να αναρωτηθεις εαν η Κ σου στην περιπτωση σου, ενδιαφερεται πραγματικα η οχι.

    Θα χρησιμοποιησω την λεξη "ενδυομαι" που αναφερθηκε. Η υποτακτικοτητα δεν ειναι κατι βαλε, βγαλε οπως το βρακι. Εαν εισαι κυριαρχικο ατομο και σου αρεσει το να εξουσιαζεις, απλα θεωρω οτι υποδυεσαι τον υ (εισαι bottom για την ακριβεια) στα πλαισια συνεδριων. Εαν η σχεση στηριζεται σε αυτο συμφωνω απολυτως. Στην συγκεκριμμενη περιπτωση κατ εμε αναρωτιεμαι. Αγαπας και υποτασσεσαι, δηλαδη το κανεις επειδη ισως αναγκαζεσαι για να σε κρατησει καποιος ή υποτασσεσαι και αγαπας, δηλαδη εχεις αναγκη την υποταγη ;

    Δεν μπορω να σκεφτομαι πως θα βαλω αυριο σε σειρα τους υπαλληλους μου, να βγαλω προγραμμα, να τους βαλω γκαζια και να με παρει ταυτοχρονα ο Κ μου, να μου λεει θελω αναφορα για το τασκ που σου ανεθεσα σε μια ωρα και να του απανταω, μαλιστα Κυριε μου. Δεν θα υπαρχει ισορροπια μεσα μου και ο Κ μου εκει που θα προσπαθει να με βαλει σε submode, εγω θα απολυω κοσμο και θα βαζω χερι στον Κωστακη που αργησε μιση ωρα παλι το πρωι

    Αυτο δεν σημαινει πως θα ειμαι χαπατο. Προχτες απολυθηκα και το αφεντικο μου προσπαθησε να με βαλει να υπογραψω, χωρις να μου δωσει τα χρηματα της αποζημιωσης. Θα μου τα εδινε οποτε ειχε...... Φυσικα και αρνηθηκα και μαλιστα του ειπα πως θα του κανω καταγγελια, να κοψει το λαιμο του και Δευτερα πρωι να ετοιμασει τα ευρωπουλακια να περασω να τα παρω.

    Σε οτι αφορα το ισχυρογνωμων....λυπαμαι πολυ αλλα θεωρω πως οι περισσοτεροι Κ δεν θα μπουν στη διαδικασια να κανουν σχεση D /s με καποιον που το μονο που κανει ειναι να επιμενει πως εχει δικιο, να προσπαθει ισως να το περασει με δολιους τροπους και να θελει να γινεται το δικο του.

    Η υπομονη ειναι μια απο τις μεγαλυτερες αρετες για ενα υ....


    Η δικη μου τουλαχιστον οπτικη ειναι αυτην.
     
    Last edited: 6 Ιουλίου 2015
  12. gaby

    gaby Guest

    Gut feeling: Ο εγωϊστής, ναι, μπορεί να είναι υποτακτικός. Ο ισχυρογνώμων επίσης. Ο εγωϊστής και ισχυρογνώμων θα έλεγα ότι υπάρχει περίπτωση να είναι. Για τον μη υπομονετικό έχω ένσταση   Ο λόγος είναι πως εικάζω ότι δεν θα καθήσει να δουλέψει για να απολαύσει ο ίδιος την υποταγή του, γιατί η υποταγή γίνεται λίγο λίγο και με πάρα πολύ υπομονή. Ή μπορεί να τα λέω αυτά επειδή εγώ ήμουν εγωίστρια και ισχυρογνώμων αλλά ουδέποτε ανυπόμονη  

    Κατά τα λοιπά, δεν υπάρχουν καθ εαυτή αλήθειες σε "αυτά τα πράγματα", όπως άλλωστε και σε όλα τα άλλα πράγματα. Μπορεί, γιατί να μη μπορεί και ποια είμαι εγώ που θα πω πως χλωμό το βλέπω. Η αιτία γι αυτό είναι ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε και ο @thief δεν μπορεί να μας μεταδώσει εύκολα, με τι άλλο αλληλεπιδρούν αυτά τα τρία χαρακτηριστικά. Μπορεί συγχρόνως να είναι ο υποτακτικός αυτός το πιο τρυφερό πλάσμα στον κόσμο ή κάποιος που δεν σταματά πουθενά προκειμένου να ευχαριστήσει το Κυρίαρχο σκέλος ή ένα ήπιο και συνετό πρόσωπο - όσο δεν του τραβάει κανείς την ουρά   - ή κάποιος που παίζει υπέροχα πιάνο και έχει ευκίνητα δάχτυλα και κάτω απ την φούστα της Κυράς, ποιός μπορεί να ξέρει; Μπορεί να είναι απλά ένα σκληρό καρύδι, αν αρέσει αυτό, έτσι απλά στο Κυρίαρχο στοιχείο; Από την άλλη μεριά, γενικά οι άνθρωποι τείνουν να συγκλίνουν στο τι είναι τι, από το άρωμα μπανάνας μέχρι το "τι είναι το τένις" ή το BDSM στην περίπτωσή μας, ο ορισμός έχει νόημα όσο περισσότεροι λένε περίπου το ίδιο για το ίδιο πράγμα. Και αν μια πεποίθηση είναι έξω από την πεπατημένη μπορεί να είναι απλά μια λάθος πεποίθηση, μπορεί όμως να είναι και ένας πολύ καλός, για ορισμένους, ηθικός κώδικας.

    Πετυχημένο  

    Υπογραφή σαφώς υποτακτική