Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ευγενοφάνεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος sapfw, στις 18 Νοεμβρίου 2006.

  1. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Ένα από τα πρώτα πράγματα που ανακάλυψα με την είσοδό μου στο χώρο είναι πως είναι πως Π/πολλοί-ες παρουσιάζουν μια ευγενοφανή συμπεριφορά που εκδηλώνεται με προσφωνήσεις του τύπου: "γλυκιά μου", "καλή μου" και διάφορες παρόμοιες χαριτωμενιές. Ειδικά μερικές υποτακτικές, έχουν την τάση να αποκαλούν "sis" (εκ του sister) μερικές άλλες υποτακτικές.

    Δε θα αποποιηθώ των ευθυνών μου, και γω στα πρώτα μου βήματα συμπεριφέρθηκα κάπως έτσι, γιατί αυτό έβλεπα από παλαιότερες, αυτό έκανα. Όμως σύντομα διαπίστωσα πως αυτό είναι ψεύτικο, το έκοψα και πλέον το χρησιμοποιώ μόνο όταν το αισθάνομαι πραγματικά.

    Ο τίτλος του thread είναι "ευγενοφάνεια", χρησιμοποίησα τη λέξη "ψεύτικο" και δε θα διστάσω να χαρακτηρίσω τέτοια συμπεριφορά ως υποκριτική, μια που συχνά παρουσιάζεται το φαινόμενο άτομο που μιλάει έτσι, να μη διστάσει -όταν νιώσει πως απειλείται με κάποιον τρόπο- όχι απλώς να κόψει αυτές τις προσφωνήσεις, αλλά να βγάλει το κεντρί που έχει καλά κρυμένο και να τσιμπήσει.


    Η γνώμη Σ/σας έχει πάντα ενδιαφέρον, το θέμα είναι ανοιχτό για Ό/όλους-ες  
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Τώρα τι να πω εγώ ζουμερή μου ;   Ακόμα και να με θυμώνει κάποιος δεν παύω να αντικρίζω την ομορφιά του . Να υποκριθώ ότι δε την βλέπω ;
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    και γιατι απλα δεν του/της απαντας "δεν ειμαι ουτε γλυκια σου , ουτε καλη σου " ? .... μηπως και ο αποδεκτης εξυπηρετει τα δικα του συμφεροντα σε αυτο το οντως υπαρκτο παιχνιδι : "τωρα θα παιξουμε τους ευγενικους" ? .....
     
  4. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    sapfw ποτέ δεν υποκρίνομαι και πάντα εκφράζομαι όπως νιώθω την εκάστοτε στιγμή, νομίζω φαίνεται στα διάφορα ποστς που έχω γράψει.
    Ποτέ και για κανέναν λόγο δεν θα χαϊδέψω τα αυτιά κανενός  
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Ευγενοφάνεια

    Τα πισώπλατα μαχαιρώματα είναι συνηθισμένο φαινόμενο ανάμεσα στις γυναίκες και η υποκρισία επίσης αναρωτιέμαι όμως γιατί κοιτάμε την καμπούρα του μπροστινού μας και όχι την δικιά μας.
     
  6. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Ευγενοφάνεια

    Για την αποκατάσταση της αλήθειας, δεν αναφέρομαι σε Κ/κάποιον-α προσωπικά, αλλά θα ήθελα να το σχολιάσουμε σαν παρατηρητές του φαινομένου και όχι σα μετέχοντες.

    ευχαριστώ  
     
  7. Κ/καταλάβαμε sapfw...
    Ε/ευχαριστούμε  
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor

    Τα σάλια-μάλια ποτε μου δεν τα καταλαβα και δεν τα ανταπεδωσα στους πομπους τους.. (ασε που με ξενερωνουν απιστευτα και δεν γυρνω δευτερη φορα να δω τον ανθρωπο εκεινο)..

    Αυτο που παρατηρω να συμβαινει πολλες φορες κι οχι μονο εδω μεσα, ειναι πως με τη μεγαλυτερη ευκολια καποιοι αποκαλουν καποιους αλλους φιλους, αδελφια, καρντασια , κατι που ακομα και μετα απο τοσα χρονια συνδιαλλαγης μου με το διαδικτυο, ποτέ μου δεν την καταλαβα.. Ισως η ελλειψη αληθινης επικοινωνιας καθως και η μοναξια που μας κατακλυζει ειναι μια (ευκολη) δικαιολογια... Ισως παλι ειμαστε πιο σοβαρα αρρωστοι απ οσο μπορουμε να φανταστουμε..
     
  9. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Ευγενοφάνεια

    Το ξέρω, είναι αδόκιμος ο όρος που όμως χρησιμοποιείται ευρέως. Έχει καθιερωθεί να αντιπροσωπεύει την προσποιητή ευγένεια και όχι την πραγματική  
     
  10. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: Ευγενοφάνεια

    ..ενταξει Σαπφω..ισως εχεις δικιο...ριξε όμως λιγο νερο στο κρασι σου..δεν βαριεσαι...
     
  11. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Ευγενοφάνεια

    Εεεεεε!!!!! αυτό έλειπε σαπφώ κάποιος να είναι ευγενικός και μετά από την απειλή ή την πισώπλατη μαχαιριά.
    Εγώ θα έλεγα να την πατήσει κάτω κιόλας!!!!!!!!!!
     
  12. gaby

    gaby Guest

    sapfw ομολογώ ότι μου διαφεύγει η σύνδεση του θέματος "ψεύτικη ευγένεια" με το BDSM.

    Υπάρχει στη ζωή το φαινόμενο που λες και δεν μου λέει πολλά πράγματα. Μπορεί να είναι για χίλιους λόγους, από πραγματικά αρχική φιλική διάθεση ή πρόθεση να δώσει δεύτερη ευκαιρία, ή υποκρισία ή οτιδήποτε. Το να είναι βέβαια μπρούτος αντί για ευγενικός ή έστω γλυκανάλατος κάποιος , ή μία σκλάβα στην προκειμένη, δε σημαίνει ότι δεν είναι επιπλέον και μουλωχτός, έτσι δεν είναι;

    Το λέω γιατί πολλοί κακότροποι απλά δηλώνουν ντόμπροι, κάνουν αρκετά τσουχτερές προσβολές με τον τρόπο τους και έτσι ώστε να μη μπορείς να τους πεις και πολλά, προτιμώ την τυπική, σωστή ευγένεια από την δήθεν ντομπροσύνη, αυτή που είμαι υποχρεωμένη να χαιρετήσω και για άνετη φιλικότητα.

    Βλέπω ότι για ψεύτικη ευγένεια δεν εννοείς την περίπτωση που μία υποτακτική ή σκλάβα έχει πάρει εντολή να είναι ευγενική με κάποιαν άλλη no matter what αλλιώς θα έχει συνέπειες και δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Αυτό θα είχε κάποια σχέση με ΒΔΣΜ και συμβαίνει πότε πότε. Με καλά αποτελέσματα.
     
    Last edited by a moderator: 18 Νοεμβρίου 2006