Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Αλήθεια για το BDSM μέσα στον Χριστιανισμό.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 26 Μαϊου 2016.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Βρήκα 2 νήματα πάνω σε αυτό το θέμα. Ωστόσο αποφάσισα να ανοίξω και εγώ ένα μιας και δεν καλύφτηκα.

    Δηλώνω Πιστή. Ξερώ πολύ καλά που απευθύνομαι. Δημιούργησα όμως αυτό το νήμα με το σκεπτικό ότι κάποια
    στιγμή μπορεί να ενδιαφέρει και έναν πιστό να το εξερεύνησει σε βάθος...

    BDSM λοιπόν και ποια η έννοια της μέσα σε στον Χριστιανισμό...

    BDSM: Bondage & Discipline, Domination & Submission, Sadism & Masochism
    (Δέσιμο /Πειθαρχία, Κυριαρχία και Υποταγή, Σαδισμός και Μαζοχισμός.)

    Η Αγία Γραφή δεν αναφέρει πουθένα οτι το bdsm είναι μέρος των σεξουαλικών σχέσεων αλλά ούτε ότι διαχωρίζεται
    απο αυτό...
    Σε ότι αφορά τις ερωτικές σχέσεις ανάμεσα σε ένα παντρεμένο ζευγάρι στο εδάφιο Εβραίους ιγ:4 αναφέρει
    δεν φαίνεται πουθενά οτι δεν μπορεί να έχει μεταμφιέσεις το ζευγάρι με δερμάτινα... φετίχ τύπου ποδολατρεία,
    μαστίγιο ή ακόμη κάποιο role play...
    Στο εδάφιο προς Κορινιθίους Α' ζ:5 λέει:
    Ο Θεός λοιπόν δίνει τον κανόνα της "συμφωνίας", της "κοινής συναίνεσης" που υπάρχει και στο BDSM. Μέσα σε αυτό το εδάφιο βλέπουμε οτι ο Θεός όχι απλά απενεχοποιεί το σεξ αλλα προτρέπει να μην υπάρχει αποστέρηση ο ένας απο τον άλλον... το συχνό σεξ είναι υγιές μέσα στο περιβάλλον του Χριστιανισμού και σε καμία περίπτωση δεν συνδέεται με το εδάφιο του Παύλου προς Κορινθίους Α΄ ζ:1
    Πολλοι εχουν παρερμηνεύσει το εδάφιο με το ότι ο Θεός δεν θέλει οι άνθρωποι να κάνουν σεξ... και καλύτερο είναι να είναι ο άνθρωπος μόνος του...
    Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει και η ερμηνεία αυτή δεν είναι και η σωστή.
    Ο Παύλος δεν είχε οικογένεια... μελετητές της Αγιάς Γραφής αναφέρουν κάποιον ανηψίο, τπτ όμως για σύντροφο η παιδία... Το εδάδιο αυτό αναφέρεται στα προβλήματα που δημιουργούνται μετά τον γάμο και όχι στον μοναχισμό όπως εχουν πεί πολλοί...
    Άλλωστε αλλού λέει... Εκκλησιαστης δ:9-10
    αλλού πάλι λέει Κορινθιους Α΄ ζ:2-3
    Είναι αποδεδειγμένο μέσα στην Αγια Γραφή οτι Θεός προτρέπει το σεξ μέσα στον γάμο και μάλιστα να γίνεται συχνά με ότι έχει συμφωνηθεί μεταξύ τους....

    Θα μπορούσε η ελευθερία που δίνει ο Θεός μέσα στην Χριστιανική ζωή να περιλαμβάνει μαύρο δερμάτινο κουστούμι, δεσίματα η κάποιο role-play; Δεν υπάρχει τίποτα στην Αγία Γραφή που περιορίζει ρητά τέτοιες δραστηριότητες.

    Σίγουρα υπάρχουν και κάποιες σκοτείνες πτυχές του bdsm που ένας Χριστιανός δεν θα πρέπει να έχει καμία ανάμειξή...Αν λαμβάνει ευχαρίστηση και ικανοποίηση μέσα απο τόν Πόνο (σαδομαχισμός) δεν είναι σε αρμονία με ότι αναφέρει η Αγία Γραφή για το σεξ... από την άλλη δεν το θεωρώ και κακό μιας και δεν είναι αμαρτία και έχει να κάνει με το τι έχει συμφωνήσει το ζευγάρι.... εδώ πάει και το "περί ορέξεως".... οπότε πάνω σε αυτό υπάρχει ένα (?) από μεριάς μου...

    Θέτω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις...

    α) Υφίσταται BDSM μέσα στα πλαίσια του Χριστιανισμού;
    Ποιά η δικιά σας άποψη και η τοποθέτηση πάνω στο θέμα;

    Παραθέτω ένα εδάφιο και απευθύνομαι στους Masters/Dom Κ.Ματαθαίον δ:10

    β) Πως θα αντιμετωπίζατε μια τέτοια απάντηση απο την υποτακτική σας;
    - Θα ήταν ελλιπείς για τα δικά σας κριτήρια και για τα δικά σας δεδομένα;

    Μια ερώτηση λίγο έξω απο το περιβάλλον αυτού του φόρουμ... θα ήθελα όμως την απάντηση σας και την τοποθέτηση ειδικά απο τις Mistress/Dom

    γ) Πιστεύετε οτι μια Mistress μπορεί να να έχει θέση μέσα στα Χριστιανικά πλαίσια καθότι δεν φαίνεται πουθένα να
    υπάρχει αυτός ο ρόλος της γυναίκας μέσα στην Αγία Γραφή...
    -Και αν ναι θα ήθελα να μου παραθέσε εμπειρίες σας ως βάση την πίστη σας και το bdsm...

    δ) Θεωρείτε οτι κάποιος Χριστιανός για να θέλει να ασχοληθεί με το bdsm πρέπει να είναι ανοιχτόμυαλος; αρά κατά
    συνέπεια θα πρέπει να πατήσει τους ηθικούς του και θρησκευτικούς κανόνες η μπορεί να φτιάξει το "δικό του bdsm"


    Υ.Γ Το νήμα αυτό δεν έχει σκοπό να προσβάλει η να κατακρίνει κανέναν... ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει
    όπου θέλει... είτε αυτό λέγεται Θεός, Αλαχ, 12 Θεοί του Ολύμπου η ΠΑΟΚ... γνωρίζω οτι απευθύνομαι κυριώς σε
    άπιστους... απλά θα ήθελα την τοποθετησή σας....

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμμετοχή σας!
     
  2. Dapom

    Dapom Contributor

    Τι αλλο θα δουν τα ματια μου...γιατι να ξερω να διαβάζω γαμωτο.
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

  4. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Θέτω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις...

    α) Υφίσταται BDSM μέσα στα πλαίσια του Χριστιανισμού;

    -Το γιατί οχι με απασχολεί. Αν απαγορεύει κάπου... ε τότε να το δούμε. Πάντα υπάρχει και το περιθώριο της εξομολόγησης  
    Πρωτα θα αμαρτήσουμε και μετά θα αγιαστούμε  

    Ισχύουν :
    - Αν θες να αγιάσεις πρέπει να αμαρτήσεις.
    - Ο αναμάρτητος να ρίξει την πρώτη πέτρα.

    β) Πως θα αντιμετωπίζατε μια τέτοια απάντηση απο την υποτακτική σας; - Θα ήταν ελλιπείς για τα δικά σας κριτήρια και για τα δικά σας δεδομένα;

    - Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο κάθε φορά. Με το ίδιο ύφος. Του στυλ :
    ----- Ρε συ ; Πάλι τα ίδια ; Είναι πιο απλό από ότι νομίζεις  -----

    γ) Πιστεύετε οτι μια Mistress μπορεί να να έχει θέση μέσα στα Χριστιανικά πλαίσια καθότι δεν φαίνεται πουθένα να υπάρχει αυτός ο ρόλος της γυναίκας μέσα στην Αγία Γραφή... Και αν ναι θα ήθελα να μου παραθέσε εμπειρίες σας ως βάση την πίστη σας και το bdsm...

    - Οι γραφές θέλουν μια αναβάθμιση το σοφτγουερ τους στο θέμα αυτό. Με την επόμενη επίσκεψη Του, θα μας εγκαταστήσει το καινούριο σοφτγουερ. Θα εχει μυλτι τάσκιν και δεν θα κολλάει στο άνοιγμα πολλων βαριών χριστιανικών εφαρμογών  
    Το χαρντγουερ καλό είναι.

    δ) Θεωρείτε οτι κάποιος Χριστιανός για να θέλει να ασχοληθεί με το bdsm πρέπει να είναι ανοιχτόμυαλος; αρά κατά συνέπεια θα πρέπει να πατήσει τους ηθικούς του και θρησκευτικούς κανόνες η μπορεί να φτιάξει το "δικό του bdsm"

    - Δεν απαγορεύει ο Χριστιανισμός το παιχνίδι.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμμετοχή σας

    - Δεν κάνει τίποτα. Δεν στονάρισες στις ψιλές νότες, δεν λέπτυνες στις χοντρές νότες και ο τόνος σου ήταν ότι πρέπει.Περνάς στην επόμενη φάση 
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    θα σε παρακαλέσω μόνον να μην με αποκαλείς άπιστο, γιατι έτσι με φέρνεις στα μέτρα σου, για να με ονομάσεις εχθρό σου.
     
  6. Master1232015

    Master1232015 Don't stop at the top

     
  7. Master1232015

    Master1232015 Don't stop at the top

    Δεν μπορώ να πω ότι δέχομαι αυτό που λες, αλλά αν λάβεις υπ όψιν σου ότι ο Χριστιανισμός μετά την Σύνοδο της Νίκαιας μπήκε στο καλούπι, μία αγνή Χριστιανική προσέγγιση, κατά την γνώμη μου, μπορεί και να μην είναι και τόσο αντίθετη με το BDSM.

    Βέβαια θεωρώ ότι η Χριστιανική Εκκλησία είναι αντίθετη με το BDSM και εδώ υπάρχει σίγουρα διαφοροποίηση.

    Αυτό γιατί ο Χριστιανισμός καταξιώθηκε σαν σκεπτικό πριν την σύνοδο της Νίκαιας όταν οι Χριστιανοί συγκροτούσαν ελεύθερα Κοινότητες με πρόσωπα που είχαν μεγάλη πνευματική συνάφεια και διάθεση να πειραματιστούν και να δοκιμάσουν νέες και πρωτοποριακές απόψεις για τον Θεό και την Θεολογία την Μεταφυσική αλλά και τις Ανθρώπινες Σχέσεις γενικότερα.

    Πολλές φορές συζούσαν και κοινοβιακά.

    Οι Ρωμαίοι βέβαια σαν Στρατοκράτες δεν θα μπορούσαν να μην έχουν σύμμαχους τους Χριστιανούς (λόγω στρατηγικής σκέψης, αφού ο Χριστιανισμός εξαπλωνόταν ), οπότε με την Σύνοδο της Νίκαιας έφτιαξαν ένα πράγμα, την Χριστιανική Εκκλησία όπως την γνωρίζουμε σήμερα, η οποία δεν είναι τίποτε άλλο από την σύρδην-μύρδην ένωση αυτών των πρωτοποριακών αρχικών Κοινοτήτων (αλλά και άλλων θρησκειών) σε ένα σχήμα που ουσιαστικά κατασκευάστηκε να λειτουργεί σαν μία Ρωμαϊκή Στρατιά, με τον Καίσαρα (ο Πατριάρχης) τους Χιλίαρχους (Αρχιεπίσκοπος) και τους Εκατόνταρχους (Παπάδες).

    Ένα κομμάτι αυτής της αρχικής πρωτοποριακής Χριστιανικής σκέψης πέρασε στην Χριστιανική Εκκλησία μαζί βέβαια με πολλές άλλες παρεμβολές αφού πλέον το σχήμα (Χριστιανική Εκκλησία) θα ήταν κομμάτι της Κρατικής Μηχανής και θα έπρεπε να λειτουργεί σαν μηχανισμός εξουσίας (κυρίως πνευματικής) πάνω στον λαό, και όχι σαν πνευματική πρωτοπορία, (δηλαδή ένα σχιζοφρενικό κατασκεύασμα από πνευματικής πλευράς) και αυτό θα γινόταν μάλιστα όταν κυβερνούσαν οι Ρωμαίοι, με ένα σύστημα που δεν ήταν τίποτε άλλο από μία στυγνή Δικτατορία.

    Έτσι εξηγείται η διαφοροποίηση που σου ανάφερα παραπάνω.

    Σε κάθε περίπτωση όμως θεωρώ ότι η επίσημη Χριστιανική Εκκλησία είναι και θα είναι αντίθετη με το BDSM.
     
  8. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    @bumblebee

      Και η απάντηση θα ήταν... τι δεν κατάλαβες απ την προήγουμενη φορά;;;


    Κατανοώ απολύτα την χιουμοριστική σου διάθεση... και σε συγχαίρω για το χιούμορ σου... όμως δήλωσα Πιστή και δεν κάνω χαβαλέ με την Αγία Γραφή  


    Ποία είναι η επόμενη φάση; να ξέρω να φορέσω τα καλά μου  
     
  9. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Προσπαθώ να καταλαβώ γτ το έγραψες αυτό και δεν μπορώ... Καταρχάς δεν απάντησες σε καμία ερώτηση που έθεσα...
    Κατα δεύτερον γτ να σου βάλω τέτοια ταμπέλα; ούτε με νοιάζει τι είναι ο καθένας... και 3ον δεν έχω εχθρους... εχω ανθρωπους απλά
    που άμα τους δώ θα τους πω κακή ψυχρή και ανάποδη μέρα    αστειεύομαι φυσικά... δεν έχω εχθρούς  
     
  10. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να μη βγάζουμε από τη μύγα ξυγκι, να μη διυλιζουμε τον κωνωπα κ.ο.κ.
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    μιας και θα έχεις εξοικείωση με τα κείμενα που επικαλείσαι στα οποία είναι θεμελιωμένες παραδόσεις και θεσμοί
    θα γνωρίζεις οτι το δίπολο πιστός-άπιστος δεν είναι καθόλου ουδέτερο, διαχωρίζει τα ερίφια από τους αμνούς, τους εχθρούς απ τους φίλους.
    απο την ερώτησή σου καταλαβαίνω οτι από αστοχία κι όχι φυσικά από πρόθεση χρησιμοποίησες τον όρο (που στην κυριολεξία του σημαίνει ο φιλοψευδής).
    στις ερωτήσεις δεν θα καταφέρω μάλλον να απαντήσω, μου είναι ξένες, έχω ανοσία (σωστότερα επαρκή άμυνα, απωθητικό μηχανισμό) στα περι θρησκειών ως ανεξίθρησκος.
     
  12. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    @Master1232015

    Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ που πήρες σοβαρά αυτό το νήμα  

    Ωστόσο αν μου επιτρέπεις θα ήθελα σε διορθώσω σε κάποια "λόγια σου" αν και δεν είναι τόσο διόρθωση όσο φως σε μια άλλη οτική γωνία...

    Θα ήθελα να σου πω ότι η πρώτη εκκλησία φτιάχτηκε απο τον ίδιο τον Χριστό όταν μάζεψε τους 12 αποστόλους.

    Εκκλησια=οργανωμένο σύνολο χριστιανών που ακολουθούν το ίδιο δόγμα ή που υπάγονται στην ίδια θρησκευτική ηγεσία.

    Μετ'επειτα αφού διδάχτηκαν και ήταν η ώρα να αποχωρήσει ο Χριστός τους είπε να πάνε σε όλα τα έθνοι και να μιλήσουν περι ζωής αιωνίας...
    Εκεί μάλιστα τους έθεσε αποστολους και οι ιδιοι σε οποιο τόπο πηγαίναν να δημιουργούσαν εκκλησίες... μέναν για λίγο καιρό και μετά φεύγαν...και αφήναν πίσω τους
    κάποιον υπεύθυνο... εξού και οι επιστολές που έστειλε ο Παυλός σε πολλές εκκλησίες προς διορθωσή τους... μετά σε κάθε εκκλησια δημιουργήκε ιεραρχεία και ούτε καθε εξείς...
    Δεχομαι βέβαια και την διαστρευλοση της αλήθειας απο πολιτικά συμφέροντα κτλπ...

    Εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνή.... διαβάζοντας ιστορία το βλέπω και εγώ που δηλώνω Πιστή.... αυτό δεν σημαίνει ομώς οτι επειδή κάποιοι εκμεταλευτικάν την
    πίστη των πιστών ότι αντιπροσοπεύουν τον Θεό η την εκκλησία Του.
     
Thread Status:
Not open for further replies.