Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Ανδροπρέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 3 Μαρτίου 2006.

  1. G_E

    G_E Contributor

    Ανδρας είναι εκείνος που νιώθει έτσι.

    Ισχυρά πρότυπα περί ανδρισμού δημιουργούνται συνήθως σε κλειστές κοινωνίες και φέρνουν δυστυχία στους αποκλίνοντες.

    Ευτυχώς ζούμε σε αρκετά ανοιχτή κοινωνία και γράφουμε σε ενα ανοιχτό forum. Τα "ισχυρά πρότυπα" δεν εχουν πλέον την καταπιεστική ισχύ του παρελθόντος και το διαφορετικό έχει κάποιες ευκαιρίες ν' άνθισει.
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    Απόλυτα σωστή...
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    Ειλικρινά. Πρόκειται περί συμπαιγνίας ή συγχορδίας?

    ΥΓ. Ταχύτατη κρίση. 

    Καλως ηρθες menti.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Υπάρχει πάντα η εναλλακτική τακτική να ανοίξει νήμα για τη θηλυκότητα των υποτακτικών κυρίως γυναικών.

    Και να εκραγούν εκεί οι νάρκες.

    Εδώ, όσο να ναι, κάπου έχει πάρει το δρόμο του το θέμα.
     
  5. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    Κατάλαβα Oscarwil. Ευχαριστώ.

    Πάντως, με την ευκαιρία, αναρωτιέμαι πως θα αισθάνονται οι υποτακτικοί που νιώθουν άνδρες, έχουν ευαισθησία στο θέμα, και τρόπον τινά, τους αμφισβητείται αυτή η ιδιότητα.

    Διευκρινίζω οτι σε οτι με αφορά, οτι η αμφίσβητηση του ανδρισμού μου θα με άφηνε αδιάφορο.
     
  6. menti

    menti New Member

    Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για την κοσμιότητα με την οποία δεχτήκατε την προβοκατόρικη (ναι το ομολογώ!) εμπλοκή μου στη συζήτηση. Φαντάζομαι λίγο χιούμορ έστω και κακό δεν βλάπτει ποτέ. Πάντως θα επιμείνω λίγο επί της ουσίας. Καταρχήν ούτε και εμένα μου αρέσει να υποτάσσομαι -εκτός από όταν έχω παιγνιώδη διάθεση. Άρα έχω κι εγώ ανδροπρέπεια; Θεός φυλάξοι. ΄Κι έπειτα δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει ο ανδρισμός με το strap-on. Για να έίναι δηλαδή κάποιος "Άνδρας", πρέπει απαραιτήτως να φοβάται να δοκιμάσει κάτι, που όσες και όσοι είχαν το θάρρος να το δοκιμάσουν, το συνιστούν ανεπιφύλακτα; Φοβούνται ωρέ τα παλικάρια;
     
  7. filoktitis

    filoktitis Guest

    menti,

    Καλώς ήρθες και ... προχώρα. Με προσοχή στις νάρκες. Ευτυχώς εδώ οι νάρκες δε σκοτώνουν αλλά εκθέτουν. Aν δε στραπατσαριστείς όμως λίγο δε μαθαίνεις να πολεμάς.

    Γι' αυτό λοιπόν μην αγχώνεσαι αν διαπιστώσεις πως πάτησες μία από αυτές. Θα έλεγα πως πρέπει περισσότερο να αγχώνεσαι αν αισθάνεσαι πως συνεχίζεις αλώβητη.

    Το χιούμορ είναι καλό και ευπρόσδεκτο όταν είναι προσεγμένο και διακριτικό. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τις απόψεις που αφορούν οποιοδήποτε θέμα, για να πείσουν δεν πρέπει να προσβάλλουν και να εκθέτουν...

    Χαίρομαι που οι προηγούμενες κρίσεις σου παρατίθενται υπό τη μορφή χιούμορ και μόνο. Διότι άλλοι τις παραθέτουν όχι μόνο κυριολεκτώντας στους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιούν αλλά αξιώνοντας και την υιοθέτησή τους...

    με εκτίμηση
    filoktitis
     
  8. filoktitis

    filoktitis Guest

    Η εικασία που κάνω Όσκαρ είναι ότι αποτελεί μία οπτικοποιημένη κριτική των φιλοσοφικών μας ανησυχιών. Και αυτό που με πείραξε περισσότερο δεν είναι η μεταφορά τους στο φιλικό και ζεστό περιβάλλον του πυθμένα ενός αιδοίου, απεναντίας θα έλεγα... το κατακρεουργόν με πόνεσε...

    με εκτίμηση
    filoktitis
     
  9. blindfold

    blindfold Contributor

    λοιπόν τώρα ίσως προσβάλω τον εαυτό μου ...
    αλλά εγώ φύση υποτακτική και παθητική ωραία καλά τη βγάζω με Μία Αφέντρα ,όταν ομως βρω μία γυναίκα η οποία δεν ασχολήτε με bdsm( θα μου Π/πείτε να την μάθω ή να της δείξω αλλά μέχρι εκέινο το σημείο) έχω τρελό πρόβλημα να την πλησιάσω κα πλείστες φορές τρώω φόλες (ελληνική αργκό..) τότε είναι που νίωθω ότι δεν είμαι άνδρας παρά όταν στήνομαι Στην Κυρία μου για να Την ευχαριστήσω

    σε αυτή τη περίπτωση αγαπητοί μου Μ/μέντορες τι γίνετε; μάλλον αυτό ήθελε να Υποννοήει ο Κυρίος Mavrovasilhs (με άκομψο τρόπο αρχικά όμως)
     
  10. Maley

    Maley Contributor

    Hντα πονανε οι άντρες ωρέ? (για την menti)
     
  11. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Η Ανδροπέπεια - Aνδρισμός των υποτακτικών

    Ο καθείς blindfold βιώνει τον εαυτό του όπως τον βιώνει ο ίδιος. Το σεβασμό αυτού του δικαιώματος και το να το εκφράζει χωρίς ντροπή, υπερασπιζόμαστε. Τούτο το forum αυτή την έννοια έχει.
     
  12. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    Διαβάζοντας το παρόν thread και τις απαντήσεις που γράφτηκαν γεννήθηκε η ακόλουθη απορία :

    Όλοι, ή η πλειοψηφία των υποτακτικής ψυχολογίας ανδρών αρέσκονται στα strapon?

    Υποδούλωση άνευ strapon, didlo ή παρόμοιων "παιχνιδιών" δεν υφίσταται?