Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η Ερωτικότητα οφείλει να αντικατοπτρίζεται στο ντύσιμο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Wolverine, στις 16 Δεκεμβρίου 2014.

  1. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Είχα μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συζήτηση με μία κοπέλα από εδώ μέσα, όσον αφορά στο κατά πόσο θα μπορούσε να αντικατοπτρίζεται ο τρόπος ντυσίματος ενός άνδρα/μίας γυναίκας σε συσχετισμό με την ερωτικότητα που τους διακατέχει. Δηλαδή, ο Κυριαρχικός οφείλει να ντύνεται αυστηρά/αριστοκρατικά/επίσημα (π.χ. κουστούμι) ώστε να λειτουργεί και ως ένα trigger για τις υποτακτικές; Η Mistress οφείλει να έχει τις - στερεοτυπικά - ψηλοτάκουνες μπότες μέχρι το γόνατο; Η γόβα στιλέτο στέλνει ένα συγκεκριμένο μήνυμα προς τα αρσενικά; Η γυναίκα που αρνείται να φορέσει ψηλό παπούτσι ή κοντή φούστα σημαίνει πως δεν έχει υψηλά επίπεδα ερωτισμού;

    Η συζήτηση είχε ενδιαφέρον διότι ανέφερα δύο περιπτώσεις στο παρελθόν όπου και γνώρισα κοπέλες υποτακτικής φύσεως, αλλά με ντύσιμο που θα παρέπεμπε σε Εκκλησία (π.χ. φούστα μέχρι τους αστραγάλους, ίσιο παπούτσι - λαστιχένιο, αυτό που βρίσκουμε στα φαρμακεία, έλλειψη μακιγιάζ, μαλλί τραβηγμένο εκνευριστικά προς τα πίσω), στις οποίες όμως παρατήρησα ένα στιγμιαίο λάγνο βλέμμα, ένα γνήσιο βλέμμα που απουσιάζει αρκετές φορές από τη γυναίκα με τη γόβα στιλέτο και τα βαθειά ντεκολτέ, ένα βλέμμα που έστελνε πολλά "μηνύματα". Αργότερα, και στην πράξη, οι συγκεκριμένες κοπέλες όντως απέδειξαν ότι διακατέχονταν από απωθημένα και προέβεναν σε παθιασμένες ενέργειες κατά τη διάρκεια των sessions, ενέργειες που δεν έβλεπες τόσο συχνά. Άρα, και σε αυτές τις περιπτώσεις το συντηρητικό τους ντύσιμο ήταν αντιστρόφως ανάλογο με το ερωτικό τους πάθος.

    Το θέμα είναι πως οφείλουμε να περιμένουμε η ερωτικότητα ενός ατόμου να αντικατοπτρίζεται στο ντύσιμό του/της, λειτουργώντας ενδεχομένως και ως ένα σημείο ως φετίχ ή το ουδέτερο συντηρητικό ντύσιμο λειτουργεί απωθητικά αλλά θα μπορούσε σε αρκετές άλλες περιπτώσεις να λειτουργεί και ως μία συσκευασία δώρου, ενός δώρου πολλά υποσχόμενου; Το ερωτικό, "προκλητικό" ντύσιμο συνεπάγεται πως και το άτομο αυτό θα είναι ικανό για ερωτικές εκπλήξεις/επιδόσεις; Ή όντως τελικά κάποια στερεότυπα - στις περίπτωσή μας, τα fashion στερεότυπα - ισχύουν και λειτουργούν στις ζωές μας;

    Οποιαδήποτε συμβολή, γνώμη και κατάθεση προσωπικής εμπειρίας στο νήμα είναι καλοδεχούμενη...
     
  2. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Πολύ σωστά το είπες. Δες το σαν ένα δώρο. Πολλές φορές το αμπαλάζ είναι υπέροχο και περιμένεις να δεις κάτι συγκλονιστικό μέσα, αλλά απογοητεύεσαι και άλλες φορές μια ταπεινή σακούλα μπορεί να κρύβει εκπλήξεις. Δεν βγήκε τυχαία η παροιμία με τον παπά και τα ράσα.
    Από αυτά που έχω δει πάντως -και ελπίζω να μην το πάρει καμία προσωπικά, γιατί ούτως ή άλλως δεν γνωρίζω κόσμο εδώ μέσα- οι λεγόμενες χαμηλοβλεπούσες συνήθως κρύβουν πολλή καταπίεση κάτω από τα συντηρητικά τους ρούχα, η οποία μεταφράζεται σε τρελό πάθος, όταν και αν τους δοθεί η ευκαιρία. Από την άλλη πλευρά, το πολύ αποκαλυπτικό ντύσιμο το θεωρώ ένδειξη χαμηλής αυτοπεποίθησης, έναν τρόπο να τραβήξει τα βλέμματα, όταν τίποτα άλλο δεν μπορεί να το καταφέρει. Σίγουρα υπάρχουν οι εξαιρέσεις και στις δύο κατηγορίες, αυτά όμως είναι συμπεράσματα δικά μου, από την φιλική επαφή με διάφορες γυναίκες όλα αυτά τα χρόνια.
    Όσον αφορά τους άντρες, ωραίοι οι γραβατωμένοι, δεν λέω, αλλά κάθε πράγμα έχει την κατάλληλη ώρα και το κατάλληλο μέρος. Αν το απαιτεί η δουλειά του, είναι ωραίο να τον βλέπεις έτσι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μου εμπνεύσει κάποιος κάτι παραπάνω, μόνο και μόνο επειδή είναι ντυμένος κάπως πιο επίσημα.
     
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Πολυ ωραιο νημα.

    Προσωπικα εχω φετιχ με την εικονα-ρουχα.
    Οχι δεν με ενδιαφερει η ομορφια , δεν με ενδιαφερει τι ρουχα (ακριβα , μαρκες κτλ) , δεν με ενδιαφερει το στερεοτυπο Κ=κουστουμι κτλ.
    Με τραβαει υπερβολικα η εξωτερικευση και η οπτικοποιηση του χαρακτηρα η και του ρολου μεσω της συνολικης εμφανισης.
    Τι εννοω...
    Δεχομαι οτι υπαρχουν διαφορετικα στυλ, προτιμησεις, τροποι παρουσιασης του εαυτου μας, το δεχομαι απολυτα οπως υπαρχουν και ενα σωρο "ταμπελες" στο βδσμ. Και τις σεβομαι ολες, ετσι σεβομαι και ολα τα στυλακια ανεξαρτητα απο το δικο μου.
    Η διαφορα (σε εμενα παντα) και αυτο που με τρελαινει ( με την καλη εννοια ;-) ) ειναι οταν ενας χαρακτηρας, προσωπικοτητα , ρολος θα καταφερει αυτο που ειναι να το περναει στον αλλον( να του δινει ενα πρωτο στοιχειο τελοσπαντων ) με τη πρωτη (επιφανειακη ) ματια που θα του ριξει . Αυτο δεν ειναι καθαρα και μονο το ντυσιμο, ειναι το στησιμο (που λεω και στη "δουλεια" μου) εκφραση , μαλλια ,σταση σωματος κινησεις ,βαψιμο ολα!
    Εγω λοιπον θεωρω "σωστο" (με ολα τα εισαγωγικα του κοσμου) η προσωπικοτητα και ο ρολος να εκφραζονται μεσω του στυλ ΑΛΛΑ χωρις πατενταρισμενους κανονες
    Καθαρα με το πως θελει να οπτικοποιησει ο κσθενας τον εαυτο του.
    Στη συνεχεια,το αν το αποτελεσμα ειναι θετικο,to the point και πανω απο ολα καλαισθητο..δυστυχως/ευτυχως εχει να κανει με το λεγομενο γουστο. Δεν το εχουν ολοι. Δεν κερδιζεται στην πορεια.Γεννιεσαι με αυτο.

    Φυσικα να ξεκαθαρισω οτι τα παραπανω ειναι

    -Προσωπικη γνωμη-αναλυση
    -Προσωπικο γουστο ως προς το τι με **ενθουσιαζει**. Σε καποιον αλλον μπορει να αρεσει η αντιθεση (δειχνω αλλο και ειμαι αλλο ) μπορει να τους φαινεται πιο ενδιαφερουσα απο αυτα που λεω.
    -δεκτο οτι ολα ειναι υποκειμενικα. Σε καποιους μπορει τα ρουχα κτλ να φαινονται ψιλα γραμματα και να μην το θεωρουν κατι σημαντικο σε συγκριση με αλλα πραγματα.

    Αυτα απο εμενα ελπιζω να ειμαι εντος θεματος.
     
  4. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Ήταν οι δύο περιπτώσεις που μου είχαν τύχει...
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Το ντύσιμο σίγουρα είναι και εκείνο τρόπος "εκπομπής"...
    Τρόπος έκφρασης...
    Αλλά από μόνο του δεν λέει κάτι το ιδιαίτερο...
    Τετριμμένο αυτό που θα γράψω αλλά όχι πάντα το ράσο κάνει τον Priest...
    Δεν υπάρχει "στολή" Κυριαρχίας, ούτε Υποταγής...
    Όχι για μένα τουλάχιστον...
    Κάποιοι/ες τα ρούχα τους τα φοράνε...
    Άλλους/ες τους φοράνε...
    Σίγουρα βοηθούν στο όποιο "σενάριο"...Ενισχύουν η δυστυχώς αποδυναμώνουν την όποια ερωτική διάθεση...
    Δεν φτάνει όμως από μόνο του το τακούνι στιλέτο, το "προκλητικό" εσώρουχο η άλλα παραφερνάλια για να κάνουν κάποια Κυριαρχική/Υποτακτική...
    Περισσότερο η λιγότερο θηλυκή...
    Δεν φτάνει το αυστηρό κουστούμι, το μανικετόκουμπο και το ζιλεδάκι για να κάνει κάποιον Κυριαρχικό κτλ κτλ...

    Εγώ και αυστηρό κουστούμι φοράω κάποιες φορές για λόγους εργασίας...Επειδή προβλέπεται/ "επιβάλλεται" σε κάποιους χώρους που πρέπει να κυκλοφορήσω...
    Δεν νοιώθω άβολα, ούτε όμως και μου πολυαρέσει...
    Φοράω επίσης και φούστα και ψηλοτάκουνο όποτε μου καπνίσει ( στην προσωπική εκτος εργασίας ζωή μου )

    Σίγουρα οι περισσότεροι/ες που θα μ' έβλεπαν στην δεύτερη εκδοχή, θα με εκλάμβαναν σαν προκλητικό/ "αδύναμο" ίσως και θηλυπρεπή καρικατούρα...
    Άλλες "φτιάχτηκαν"...

    Τι θέλω να πω με το ντύσιμο μου?
    Εγώ δεν "δηλώνω" τίποτε με τα ρούχα που φοράω...
    Απλά τα γουστάρω και στις δυο περιπτώσεις και για διαφορετικούς λόγους...
    Και νιώθω μέσα τους άνετα...

    Ο χαρακτήρας μου παραμένει ίδιος και απαράλλακτος...
    Το όποιο ερωτικό drive και αν είχα, παραμένει το ίδιο...

    Το ίδιο ισχύει κατ' εμέ και για τις γυναίκες...
    Κάποιες φορές το "εξεζητημένο" ντύσιμο δηλώνει αυτοπεποίθηση...
    Άλλες απλούστατα τ' όποιο "γούστο" έχει κάποια, να δείξει τα κάλλη της και καλά κάνει...
    Έχω γνωρίσει sub με στερεοτυπικά άκρα Θηλυκό ντύσιμο και τρομερό αισθησιασμό και αυτοπεποίθηση...
    Στο βλέμμα, στις κινήσεις σε οτιδήποτε άλλο πέρα από το βάψιμο και το ντύσιμο...
    Που και άβαφες, αγουροξυπνημένες, γυμνές η με πυτζαμούλα ήταν απλά Θεές...
    Κυριαρχικές, βανίλλιες, σοκολάτες, pervουδες κτλ. Εξίσου "προσεγμένες" και θελκτικές...
    Καθώς και το αντίστροφο σε διάφορους συνδυασμούς "status"...
    Για μένα είναι ζήτημα του σε τι επικεντρώνει κάποιος/α την προσοχή του/της...
    Για να βγάλει τα όποια συμπεράσματα...

    Εν κατακλείδι...Το περιτύλιγμα...Πάντα για μένα...
    Περιτύλιγμα εννοούμενο σαν ντύσιμο αλλά και εξωτερική εμφάνιση κάποιου/ας...
    Δεν αντικατοπτρίζει την "ποιότητα" του ερωτισμού/σεξουαλικών του/της επιδόσεων...
    Κεντρίζει το ενδιαφέρον, ίσως και να προδιαθέτει, αλλά για μένα πάντα...
    Είναι απλά στερεότυπα...Τίποτε άλλο...
    Μετά αν κάποιοι/ες έχουν και τα φετιχάκια τους αναφορικά με κομμάτια της όποιας γκαρνταρόμπας...
    Η ένα συγκεκριμένο ντύσιμο τους/τις καυλώνει...
    Καλά κάνουν και να χαίρονται τα γούστα τους...

      
     
    Last edited: 17 Δεκεμβρίου 2014
  6. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Με άλλα λόγια, αυτό που λέω..."να υποστηρίζεις το κουστούμι"...
     
  7. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Έχει τύχει να γνωρίσω δύο κόρες παπάδων και μάλιστα αυστηρών. Επίσης έχει τύχει να γνωρίσω πολλές που ανήκουν στο λεγόμενο "κατηχητικό". Όλες αυτές ήταν συμμαθήτριες/γειτόνισσες, άτομα, με δυο λόγια, με τα οποία είχαμε επαφή για πολλά χρόνια.
    Ένα θα σου πω. Έχει τρομάξει το μάτι μου.  
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Κυριως...να ξερεις γιατι το φορας !
     
  9. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Όντως, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον που άτομα της Εκκλησίας, με "ουρά" το ανάλογο ντύσιμο, να βγάζουν ένα απίστευτου επιπέδου πάθος σε ένα BDSM session...
     
  10. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Εάν ποτέ γνώριζα υποτακτική με ντύσιμο Μεσοπολέμου ή/και Νεο-Βικτωριανού style, θα μου έλεγε πολλά και σίγουρα θα με κέρδιζε. Θα έδειχνε ότι το άτομο αυτό το έχει ψάξει...
     
  11. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Αν πω ότι, τα συγκεκριμένα άτομα γενικά βγάζουν κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι, θα βγω εκτός θέματος και δεν το θέλω. Ουπς, μόλις το έκανα.  
     
  12. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Όχι...δεν είσαι. Η ενδυματολογική τους επιλογή δε συνάγει σε τίποτα με τον "αναβρασμό" που νιώθουν μέσα στο νευρωνικό τους δίκτυο, μέσα στην ψυχή τους και μέσα σε αυτό το πράγμα που βρίσκεται ανάμεσα στα (παραδόξως και συνήθως) επικά πόδια τους...(τα οποία δε φαίνονται ποτέ λόγω της εκνευριστικά μακριάς φούστας).