Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η αδιανόητη προσταγή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 20 Μαϊου 2016.

  1. gaby

    gaby Guest

    Μιλάμε συχνά για το πλαίσιο και σπάνια για το περιεχόμενο εντός του πλαισίου. Φαντάσου το ως πολλές τελείες, ως πολλές ενδεχόμενες ευθείες και καμπύλες γραμμές. Ορισμένες από αυτές είναι κοινό ασυνείδητο των δύο, άλλες είναι συνειδητοποιημένες επιθυμίες, άλλες είναι ρουτίνες ή και στόχοι και κάποιες από αυτές ενδέχεται να υπάρχουν στην επιθυμία του Αφέντη όχι όμως και του σκλάβου.

    Το ιεραρχείν είναι ψυχοδιανοητική ικανότητα και προπομπός της αγάπης.
     
  2. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Η εντολή αυτή όσο καταπατητική των προσδοκώμενων, των συνηθισμένων ίσως των αυτονόητων να είναι, δεν καταπατά πραγματικά

    -) Τι γνώμη έχετε για μια τέτοια εντολή και πώς την εξηγείτε;
    Ειναι οκ.

    -)Τι περιεχόμενο θα μπορούσε να έχει κατά τη γνώμη σας μια τέτοια εντολή;
    Παιχνιδι τυπου ζητας απο, μια 23 χρονη, να σου πλεξει μια μπλουζα.

    -) Θεωρείτε σαδομαζοχιστική πράξη την επιβολή και την αποδοχή μιας τέτοιας εντολής;
    Οχι, εκτος και αν δεν το χει με τα βελονια καθολου  , οποτε κρατω μια πισινη.
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Αξιότιμε, ξεκινώ απ το τέλος:
    Από τότε που ήμουν παιδί επέμεναν να με μάθουν να ακολουθώ μια μεθοδολογία όταν έλυνα προβλήματα και όχι να χοροπηδάω προς τη λύση που είχα ψυχανεμιστεί έτσι και αλλιώς. Αρχίζω να καταλαβαίνω την αξία του, μόλις το φετινό δίσεκτο!

    Η διαμάχη μεταξύ καρδιάς και εγκεφάλου κρατούσε καλά στην αρχαία Αίγυπτο, μετά μάθαμε. Έλα τώρα! Μη με κάνεις να φέρω διάφορες εικονίτσες με ματωμένες καρδούλες και συνοφρυωμένους εγκεφάλους που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο!
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Εξαρτάται και από την απόσταση από την οποία το βλέπεις. Η συζητητική σχολή ενδεχομένως να πεισθεί  

    Ποιος θα θεωρούσε αδιανόητο να πλέκει μπλούζα μια 23χρονη;
     
  5. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Το 100 % των κατω των 25  
     
  6. Η εντολή είναι αδιανόητη για τον Σ; ή γενικά;
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2016
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    @gaby

    1. Για τα γλυκά μού λες πότε λες να τα φτιάξεις κι έρχομαι πετώντας... Απλά πράματα..!

    2. Για όλα τα άλλα..:
    Το οτι μού αρέσει, βαυκαλιζόμενος πως είμαι καλός σε αυτό, το άπλωμα του τραχανά, δεν σημαίνει πως ή εγώ ο ίδιος ή κάποιοι άλλοι π΄ρέπει, σώνει και καλά, να τον απλώσουν με τση νόμοι τσή τέχνης και της επιστήμης (του απλώματος του εν λόγω τραχανά). Πα να πει πως δεν επιχειρώ καμμιά εκλογίκευση, απλά αποτυπώνω τον μηχανισμό τέτοιων ενεργειών που ενέχουν κοινή υπέρβαση κατ' αρχάς.
    Αν κι έχω καθήσει τον πισινό μου, μαζί με κάτι τελειωμένους, 1 χρόνο στο θρανίο της βαρειάς και αποκλειστικά μόνο διαπραγμάτευσης (να βλογάμε και κανά γένι) δεν διαπραγματεύομαι κάτι και ποτέ σε θέματα που εξ αντικειμένου δεν υπάρχει ίχνος διαπραγματευτέας ύλης. Αν θυμάμαι καλά το πρώτο δημόσιο μπινελίκι που είχα ρίξει εδώ μέσα πριν κάμποσα χρόνια ήταν με ένα τύπο που κάτι ήθελε να διαπραγματετούε, κάτι βαρύγδουπες παπαριές για κάτι πεπόνια αν θυμάμαι καλά. Σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει αντικείμενο διαπραγμάτευσης.

    3. Ως τελειωμένος επίσης με τον λόγο, θεωρώ πως ήδη έχει διαμορφωθεί και συσκευαστεί κάποια εντολή "υπερβαίνουσα" πολύ πριν. Και να μη μπορείς να ξέρεις καν πως γίνεται, 'οταν σού βγαίνει ακολουθεί συγκεκριμένα μοτίβα. (Περί αυτών κατ' ιδίαν, όχι δε θα πετάξω διπλωμένα χαρτάκια).
     
  8. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Το πλαισιο,μπαινει σε μια σχεση,για να γνωριζουν τα μελη που την
    απαρτιζουν,πως μπορουν να κινηθουν,μεχρι που μπορουν και για να
    νιωθουν ασφαλεια.
    Το πλαισιο λοιπον,ειναι η περιφραξη του περιεχομενου,δηλαδη των οριων,των
    στοχων και των επιθυμιων.
    Ειτε ειναι με τελιτσες ειτε με γραμμες ειτε με καρδουλες.
    Δεν ειμαι σιγουρη ομως,στο M/s υπαρχει πλαισιο;
    Κι αν υπαρχει,ειναι τελικα M/s;

    Επειδη εγω ειμαι στενοκεφαλη και δε βλεπω περα απο τη μυτη μου,
    χρειαζομαι ενα παραδειγμα για να καταλαβω.
    π.χ. Και τα 2(ή 12 ή 22 δεν εχει σημασια) μελη,εχουν δηλωσει πως τους αρεσουν
    τα παιχνιδια με βελονες
    και πες πως το ενα μελος ειμαι εγω.
    Οταν το δηλωνα φανταζομουν τις βελονες παραλληλα στο δερμα.
    Ερχεται λοιπον ο Κυρης και μου λεει:
    -Τσακισου φερε τις βελονες,αποψε θα στις καρφωσω καθετα.
    Οσο λοιπον εγω θα τσακιζομαι για τις βελονες(γιατι θα τσακιστω σιγουρα),θα αγχωθω,θα θυμωσω με τον
    εαυτο μου που δεν ειχα υπολογισει και αυτη την παραμετρο και που μου φαινεται αδιανοητη..θα..θα..θα
    Οταν επιστρεψω ομως και αφησω τις βελονες στα χερια Του,
    θα φυγουν ολες οι αρνητικες σκεψεις γιατι πολυ απλα γνωριζω πως δε θα μου κανει κακο.

    Ακομα κι αν φαινομενικα,μια αδιανοητη προσταγη δειχνει πως δεν εχει καποιο σκοπο,
    οταν την φερεις εις περας,θελοντας και μη,αποκτα.
    Ειτε αυτος ειναι η ευχαριστηση του Κ. ειτε οτι το υ. πηγε ενα βημα παραπερα.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Την καλημέρα μου σε όλους  

    είχα γράψει

    και σε αυτό

    είχα απαντήσει

    αλλά και τούτο, που θα μπορούσε να ισχύει και για σένα, αν το θέλεις  

     
  10. Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Έχοντας στο μυαλό μου ότι εκεί που τελειώνουν τα όρια του s αρχίζει η κυριαρχία του m, πιστεύω αδιανόητη θα ήταν οποιαδήποτε εντολή είναι πέρα από τα οριά του κάθε s με προσωπικά κριτήρια. Τώρα με γενικά κριτήρια ότι μου έρχεται στο μυαλό ως αδιανόητο είναι είτε παράνομο είτε παράνοια.
     
  11. Iagos

    Iagos Contributor

    Αγαπημένη @gaby με βοηθάς να αγγίξω το αδιανόητο.

    Slave μανιώδης καπνίστρια επί είκοσι συναπτά έτη, με συχνότητα καπνίσματος ένα τσιγάρο ανά είκοσι λεπτά, ενταγμένη με τη θέληση της σε 24/7 M/s αδιαλείπτως επί επταετίας, Κυριαρχούμενη από Ιδιοκτήτη καπνιστή ίδιων επιδόσεων, δεν έχει διανοηθεί πως το φουγάρο Αφεντικό θα έπαιρνε την αδιανόητη απόφαση να σταματήσει το κάπνισμα. Όχι Εκείνος, για Εκείνον κάτι τέτοιο θα ήταν αδιανόητο, αλλά η πιστή και αφοσιωμένη slave Του.

    «Κάτι τέτοιο μου φαντάζει ως αδιανόητο» ψελλίζει η αφοσιωμένη.

    «Ούτε να το διανοηθείς ως κάτι το αδιανόητο» απαντά ο Ιδιοκτήτης με αποφασιστικότητα και με ένα σαρδόνιο χαμόγελο που τσακίζει κόκαλα.

    Έχει παρέλθει μια εβδομάδα από την αδιανόητη προσταγή και ήδη έχει φαγωθεί ένας καναπές, ένα τραπέζι και ένα σετάκι μαξιλαροθήκες..

    Ελπίζω να είμαι εντός του θέματος…

    Τα σέβη μου

     
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2016
  12. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Θεωρώ πως μια τέτοια εντολή δίνεται για έναν ή περισσότερους από τους εξής λόγους:
    Για την επιβεβαίωση της κυριαρχίας,για την δοκιμή-επαλήθευση των σκληρών ορίων,ίσως και για τη διερεύνηση της δυνατότητας διεύρυνσης τους και βεβαίως για την σαδιστική απόλαυση του πράγματος,η οποία υφίσταται κατ'εμέ ειδικά σε μια τέτοια περίπτωση, όπου φαίνεται να λείπουν προφανείς λόγοι.

    Προηγουμένως, η εντολή θα πρέπει να έχει κριθεί ως δυνητικά εκτελέσιμη με βάση τα υπάρχοντα δεδομένα.Κατά τη γνώμη μου,είναι λάθος να δίνεται εντολή η οποία, παρά την επιθυμία και την μέγιστη προσπαθεια από πλευράς s,αποδεικνύεται αδύνατο να εκτελεστεί,ή ακόμα χειρότερα,κάτι τέτοιο είναι γνωστό εκ των προτέρων.
    Εκτός και υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος γιατο s,εκτός απο κατάκοπο ή εξουθενωμένο ψυχικά(κάτι που πιθανότατα θα συμβεί και σε περίπτωση επιτυχούς εκτέλεσης) να νοιώσει και άχρηστο,επειδή απογοήτευσε τον Αφέντη.

    Επίσης,θεωρώ δεδομένο(διαφορετικά επικίνδυνος είναι ο "Αφέντης", όχι η εντολή) πως έχουν υπολογιστεί όλα τα πιθανά ρίσκα και υπάρχει ήδη πλάνο διαχείρισης οποιασδήποτε κατάστασης είναι πιθανό να προκύψει.

    Ως περιεχόμενο,πέρα από όσα έχουν ήδη αναφερθεί(ιδιαίτερη μνεία στο παράδειγμα του @Iagos) θα τολμούσα να προτείνω το whoring με άγνωστο,εντός πλαισίου όπου ήδη υπάρχει ως πρακτική ο δανεισμός.